RECENZIA: ENDORFY Navis F360 - Až o 50 % väčšie chladenie s o niečo tichšou prevádzkou

RECENZIA: ENDORFY Navis F360 - Až o 50 % väčšie chladenie s o niečo tichšou prevádzkou

 

ENDORFY Navis F360 je výkonný chladiaci systém typu AIO, ktorý dokáže zvládnuť aj náročné procesory. Podľa dostupných informácií by malo ísť o kvalitný systém s tichou prevádzkou a jednoduchou montážou. Ako je to v skutočnosti?

Značka ENDORFY je našim pravidelným čitateľom dobre známa ako výrobca PC príslušenstva so zaujímavým pomerom ceny a výkonu. V podstate ide o „premenovanú“ značku SilentiumPC, ktorú vlastní firma Cooling – tá je, mimo iného, aj vlastníkom SPC Gear. Modely Navis môžete aktuálne v niektorých e-shopoch nájsť  aj pod názvom značky SilentiumPC, my sme však testovali model Navis F360, ktorý nájdete iba pod novou značkou ENDORFY(v našom prípade s interným modelovým značením EY3B003). Podľa všetkého sa tieto dve verzie odlišujú iba v balení (resp. obale) a názve. Nie je však dôležité, ako je niečo balené, ale ako to niečo funguje a čo vám ponúka. V prípade modelu Navis F360 je to veľký chladiaci radiátor s trojicou 12 cm coolerov (od toho je odvodené aj označenie modelu F360 = 3 × 120 mm fan).

Balenie a inštalácia

Značka ENDROFY má super dizajn. Využívajú jednoduchú potlač priamo na kartónový obal s čiernou farbou a doplnkovou modrou. Čiernou sa tlačia texty a grafiky, modrou sú dokreslené imidžové vsuvky, akoby šlo o rukou dopísaný text, poznámky, podčiarknutie, šípka a pod. Tento vizuál je typický pre všetko, čiže rovnako je tvorený aj manuál, aj webové stránky – ostatne, o tom sa môžete sami presvedčiť. Treba povedať, že sa nám to veľmi páčilo – je to moderné a svieže.

Systém sa dodáva ako AIO riešenie, v ktorom je všetko kompletné, napustené chladiacou kvapalinou a odskúšané (dôležitá je tesnosť). Inštalácia je preto úplne jednoduchá a nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje. Stačí si vybrať z bohatého príslušenstva v balení tú správnu montážnu sadu pre váš procesor (nechýba ani pribalená kvalitná teplovodivá pasta), napojiť napájacie káble pumpy (má vlastné napájanie – pripája sa priamo na 12V konektor na zdroji na pevné SATA disky + malý 4-pinový PWM konektor na reguláciu na MB) a ešte pripojiť napájanie pre trojicu coolerov (prepájajú sa jeden cez druhý, až do PWM na základnej doske). Váš počítač potom môže regulovať samostatne rýchlosť čerpadla pumpy a rýchlosť trojice chladiacich vetrákov.

Chladiaci blok CPU integrovaný s pumpou s keramickým ložiskom je dosť masívny a má masívne medené jadro na rýchlejší a efektívnejší odvod tepla.

Až o 50 % väčšie chladenie

Veľkosť je to najväčšie pozitívum, no zároveň jediné negatívum, pretože nie každá skrinka na trhu je prispôsobená na až 36-centimetrové chladenie (radiátor s trojicou ventilátorov Fluctus 120 PWM má rozmer 120 × 395 × 53 mm (resp. bez coolerov × 28 mm)). Väčšina skriniek je vybavená otvormi pre rozmery 2 × 12 alebo 2 × 14 cm chladenia, a preto je veľmi dôležité skontrolovať si vopred možnosti inštalácie do vašej skrinky, aby ste potom nemuseli nijako improvizovať. My sme s tým, našťastie, počítali a chladič sme použili do väčšej skrinky.

Celý systém je určený na výkonnejšie procesory, alebo aj pre milovníkov tichších zostáv, pretože chladič má oproti bežne predávaným 2 × 12 cm riešeniam až 150-percentnú chladiacu plochu (v prípade basic vodných chladičov s 1 × 12 cm je to, dokonca, až 300 %), čo sa, jednoducho, musí prejaviť. Nerátajte však s tým, že získate až o 50 % výkonnejšie chladenie.

Výhodou vodného chladenia je rýchlosť, s akou sa zníži teplota CPU, pretože teplo odvádza cirkulujúca chladiaca kvapalina oveľa rýchlejšie ako pri ofukovaní vzduchom. Zohriata kvapalina prechádza cez, v našom prípade, hliníkový radiátor a tu sa ochladzuje, aby sa mohla následne vrátiť späť na procesor. Ventilátory na radiátore sú tu pre to, aby sa čo najviac a čo možno najrýchlejšie ochladila, takže čím väčší je radiátor a čím viac je na ňom coolerov, tým efektívnejšie môže pracovať.

K radiátoru od pumpy vedú dve asi 40-centimetrové opletené hadice. Použitá pumpa má veľmi tichý chod – prakticky len veľmi jemne vibruje, takže ju v PC nie je vôbec počuť, aj keď beží na najvyššie otáčky (PWM regulácia umožňuje 1600 – 2600 RPM). Pumpa využíva keramické ložiská, ktoré majú dlhšiu životnosť, a sám výrobca dáva na ňu záruku 36 mesiacov.

Na dosiahnutie úplného potenciálu a maximálnej efektivity chladiaceho systému (či už ide o chladič CPU, alebo skrinku) musia byť jednotlivé časti vzájomne optimalizované. Systém je osadený trojicou ventilátorov Fluctus 120 PWM, ktoré majú veľmi dobrú povesť. Patria k tým lepším, ktoré sú k dispozícii, a predávajú sa aj samostatne, takže nimi môžete nahradiť horší ventilátor v skrinke či posilniť systémové chladenie. V našom prípade sme mali chladenie bez RGB podsvietenia, ale v predaji je aj farebná verzia.

Charakteristickým znakom ventilátorov Fluctus sú ostré a ozubené nábežné hrany lopatiek. Tento tvar má prispievať, mimo iného, k zníženiu hluku (sám výrobca ho definuje ako psychoakustickú optimalizáciu). Viac sa v tom netreba babrať, pretože by sme museli analyzovať dlhú štúdiu o prúdení vzduchu a skúmať, ako lopatky rozrážajú vzduchové molekuly. Lopatky sú tradične axiálne, majú ostré špičky a vyznačujú sa aj pomerne výrazným zakrivením po kratšej strane, čím získavajú väčšiu plochu záberu. Kvalita vyhotovenia detailov je veľmi slušná. V rohoch každého z coolerov sú z oboch strán umiestnené trojuholníkové návleky (podložky) na tlmenie vibrácií.

PWM reguláciou môže systém meniť rýchlosť otáčania v rozpätí od 250 až do 1800 otáčok za minútu. Hlučnosť výrobca neuvádza, ale chladiče Fluctus patria rozhodne k tým tichším a dýchajú na päty aj oveľa drahším modelom konkurencie. Na druhej strane však tým, že sú tu až 3 a navyše na veľkom radiátore, nepotrebujú fungovať na maximálnych otáčkach, hluk celého systému môže byť o niečo tichší ako pri porovnateľnom chladení u menších 240 mm chladičoch. Ideálne je pridať trochu výkonu na pumpe a ubrať na vetrákoch. Toto je hlavný benefit väčšieho chladiča, ktorý dokáže byť pri o niečo menšom hluku minimálne rovnako efektívny ako malé chladenie pri maximálnom výkone s hlukom menšej turbíny.

Pre úplnosť dodávame, že životnosť coolerov je podľa výrobcu až 100 000 hodín, no v realite to veľmi závisí od umiestnenia, prostredia, ale aj teploty okolia. V redakcii sa nám už raz podarilo „odrovnať“ jeden takýto cooler za menej ako pol roka, čo by sa za normálnych okolností nemalo stávať.

Minimálna údržba

Tým, že je systém uzavretý, nie je potrebné dolievať kvapalinu, pretože za normálnych okolností sa proste nemá kam strácať. Áno, časom určite kvapalina zdegraduje a po pár rokoch by bolo iste rozumné ju vyliať a napustiť systém novou. Otázkou však je, či to má zmysel a či nebude výhodnejšie po tých 3 až 5 rokoch kúpiť nové AIO chladenie, ktoré by sa vymenilo ako celok. Predsa len, je tam niekoľko mechanických prvkov (vrátane ložísk a coolerov), takže z pohľadu spoľahlivosti výmena dáva väčší zmysel ako nejaký refresh.

Dôležité je ale pravidelne čistiť radiátor s coolermi ako pri klasickom vzduchovom chladení. Minimálne tak raz za polrok je určite dobré stlačeným vzduchom alebo nejakým kompresorom poriadne vyfúkať prach z PC (ideálne pred letom a po lete) a špeciálne prefúkať jemné rebrovanie radiátoru. Keď bude môcť vzduch prúdiť rebrami bez zábran, prejaví sa to pozitívne na chladiacom výkone a tichej prevádzke.

Naše hodnotenie

Vodné chladenie je efektívnejšie ako vzduchové chladenie, pretože voda má vyššiu tepelnú kapacitu a lepšie odvádza teplo od procesora – to umožňuje dosiahnuť nižšie teploty aj pri vyšších frekvenciách. Paradoxne veľké 360-milimetrové AIO chladenie môže byť v niektorých e-shopoch aj o desiatky eur lacnejšie ako menšie 240-milimetrové systémy. Všetko závisí od vašich preferencií, rozpočtu, priestoru a požiadaviek na výkon. Ak hľadáte cenovo dostupný, jednoduchý a kvalitný vodný chladič s dobrým chladiacim výkonom, môže byť pre vás vhodný aj menší 240-milimetrový systém.

Po tom, ako sme si vyskúšali obe riešenia, môžeme jednoznačne odporúčať to väčšie, samozrejme, za predpokladu, že máte preň prispôsobenú skrinku. Existujú aj ešte väčšie chladiče so 14-centimetrovými coolermi, ktoré bývajú ešte tichšie a, samozrejme, výkonovo efektívnejšie (systémy 1 až 3 ×, ventilátormi označené ako 140, 280 alebo 420 mm), no ich cena je citeľne vyššia. Na druhej strane výkonovo sa javia 280- a 360-milimetrové systémy dosť podobne, u tých 280-milimetrových budete mať, pravdepodobne, na výber viac PC skriniek (väčšina je totiž prispôsobená na 240/280 systémy).

Aby sme sa však vrátili k Navis F360, je to rozhodne AIO systém, ktorý si zaslúži veľkú pozornosť. Má vynikajúci pomer ceny a výkonu, je pomerne tichý a vhodný pre hádam všetky typy CPU, vrátane tých výkonnejších alebo „pretaktovaných“ procesorov, ktoré potrebujú lepšie chladenie. Tým, že systém väčšinou nemusí fungovať na maximálny výkon, môže byť o trochu tichší ako napr. nedávno testovaný F240. Len proste potrebuje na montáž, predsa len, o niečo väčšiu skrinku.

Klady

 • jednoduchá a rýchla inštalácia
 • široká kompatibilita so základnými doskami Intel a AMD
 • výkonné veľké chladenie
 • PWM regulácia otáčok ventilátorov a bloku s pumpou
 • tichší chod ako pri menších systémoch

Zápory

 • väčšie rozmery (je potrebná väčšia skrinka)

Informácie o produkte

ENDORFY Navis F360 2023

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 395 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 28 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 129 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Tlacháčová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk