RECENZIA: Kingston Fury DDR4 3733Mhz 32GB - Špičkový výkon a moderný dizajn za dostupnú cenu

RECENZIA: Kingston Fury DDR4 3733Mhz 32GB - Špičkový výkon a moderný dizajn za dostupnú cenu

 

Väčšina hráčov túži najmä po výkonnom procesore a nadupanej grafickej karte, ale tieto komponenty osamote nie sú postačujúce pre správne fungujúci počítač. Je dôležité zvážiť aj ďalšie súčasti a možno zainvestovať viac peňazí do občas prehliadaných komponentov. Mať v počítači dostatočnú kapacitu RAM (a hlavne takej, ktorá je stabilná a rýchla) je totiž naozaj dôležité, pričom množstvo hráčov to často zistí prineskoro. Spoločnosť Kingston je popredný výrobca počítačových komponentov a známa je najmä vďaka svojim spoľahlivým a kvalitným pamäťovým modulom. RAMky od Kingstonu patria medzi najpopulárnejšie na trhu a kúsok s názvom Kingston Fury DDR4 32GB 3733Mhz CL19 KF437C19BB1AK2/32, ktorý sme mali možnosť otestovať, nie je výnimkou.

Je síce pravda, že na trh už dorazili DDR5 moduly, tesne pred testovaním tohto kitu sme si dokonca mohli vyskúšať Kingston Fury DDR5 32GB 6000MHz CL36, no DDR4 pamäte majú stále svoje využitie – či už pri vylepšovaní kapacity a rýchlosti starších počítačov, alebo pri skladaní zostáv, pri ktorých nie je nutnosť mať tú najnovšiu generáciu procesora a matičnej dosky.

Obal a jeho obsah

Produkty z radu Fury sa stále držia rovnakých smerníc, ktorými sú priesvitný plastový obal s prvkami v červenej farbe. Na ňom sa nachádza drvivá väčšina najdôležitejších informácií, ako sú takt, kapacita či podpora množstva programov na ovládanie RGB podsvietenia. Tie by mal mať, samozrejme, kupujúci už naštudované. V balení sa nachádzajú dva 16 GB RAM moduly pre celkovú kapacitu 32 GB.

Prvé dojmy a spracovanie

RAM moduly Kingston Fury DDR4 32GB 3733 MHz ponúkajú chladič z anodizovaného hliníka s plastovým rozptyľovačom RGB podsvietenia, vďaka ktorému je možné vykúzliť naozaj zaujímavú svetelnú šou presne podľa svojich predstáv. RAMky pôsobia kvalitným dojmom a po stránke dizajnu ponúkajú vcelku vyrovnaný pomer agresívnosti a nenápadnej okázalosti, aby dokázali uspokojiť ako striedmejšie chute, tak aj náročnejších zákazníkov. Nami testované modely ponúkali chladič v čiernej farbe, no viete si kúpiť aj bielu verziu.

Inštalácia a ovládanie

Inštalácia RAMiek na matičnú dosku je veľmi jednoduchou záležitosťou, stačí iba vedieť, ktorým smerom má byť modul otočený a pri aplikovaní jemného tlaku ho zatlačiť do uloženia až po zapadnutie zámkov. RAMky boli pre potreby testovania osadené do matičnej dosky Aorus X570 Master v spojení s procesorom AMD Ryzen 7 5700G. Pri testovaní DDR5 brata tejto pamäte sa mi potvrdila tradičná obava, ktorá sa týka schopnosti a možností ovládať samotné podsvietenie, keďže pri lacnejších modeloch podaktorých značiek nie je kompatibilita so samotnými matičnými doskami naozaj dotiahnutá.

V tejto doske však bolo ovládanie cez program RGB Fusion plne funkčné a jednoduchosť spárovania všetkých svetielok dodala počítaču naozaj prémiový nádych. V prípade, ak by softvér matičnej dosky ovládať podsvietenie nedokázal, ponúka spoločnosť Kingston, našťastie, vlastný program s názvom FURY CTRL.

Výkon a testovanie

Samozrejme, RAMky nemôžu len pekne vyzerať, ale musia aj zvládať všetko potenciálne pracovné nasadenie.

Od spustenia viac ako dvoch okien v prehliadači Google Chrome cez hranie hier až po programy profesionálov a nástroje na produktivitu. Pamäť bola teda poriadne otestovaná a výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Pamäť Kingston Fury DDR4 32GB 3733 Mhz CL19 je vynikajúcou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú kvalitné a spoľahlivé RAMky. Ich výkon je naozaj pôsobivý a stabilný, vďaka čomu sú vhodné nielen na hranie, ale aj na náročnejšie aplikácie. A ich cena, ktorá začína pod 90 eurami, je s prihliadnutím na ich takt a CL hodnoty naozaj príjemná.

Klady

 • dizajn
 • integrované RGB LED
 • jednoduché taktovanie
 • vysoký takt a nízka odozva

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Kingston Fury DDR4 3733Mhz 32GB

 • Kategória: Operačné pamäte
 • Šírka: 133,35 mm
 • Výška: 42,23 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,11 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 87 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kingston

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk