RECENZIA: Kingston Fury DDR5 6000MHz 32GB - Zlatá stredná cesta budúcnosti

RECENZIA: Kingston Fury DDR5 6000MHz 32GB - Zlatá stredná cesta budúcnosti

 

Výkonný procesor a nadupaná grafická karta, o tom väčšina hráčov často sníva. Bez ďalších komponentov by si však žiaden počítač ani neškrtol a rozumný výber s vyššou počiatočnou investíciou môže často ušetriť kopu starostí a výdavkov v budúcnosti. Mať v počítači dostatočnú kapacitu RAM (a hlavne stabilnej RAM) je naozaj dôležité a množstvo hráčov to zistí prineskoro. Okrem kapacity však do hry vstupuje aj takt RAM modulov a ich odozva. Spoločnosť Kingston je na poli pamätí už takmer legendárna a ich Fury modely si našli domov v miliónoch zariadení. Na testovanie sa nám tentoraz dostavil kúsok s mierne obšírnym menom Kingston Fury DDR5 32GB 6000MHz CL36 KF560C36BBEAK2-32 a my sme sa samozrejme hneď pustili do testovania.

Kingston je dobre známa a rokmi preverená značka v oblasti počítačových pamätí a ich najnovšia ponuka v podaní modulov KF560C36BBEAK2-32 sľubuje bleskové rýchlosti so spoľahlivým výkonom aj pre tie najnáročnejšie úlohy.

Obal a jeho obsah

Produkty z radu Fury sa stále držia rovnakých smerníc – priesvitný plastový obal s prvkami v červenej farbe. Na obale sa nachádza drvivá väčšina najdôležitejších informácií; takt, kapacita, či podpora množstva programov na ovládanie RGB podsvietenia, ale tie by mal mať samozrejme kupujúci už naštudované.

Prvé dojmy a spracovanie

RAM moduly Kingston Fury DDR5 32GB 6000MHz ponúkajú chladič z anodizovaného hliníka s plastovým rozptyľovačom RGB podsvietenia, vďaka ktorému je možné vykúzliť naozaj zaujímavú svetelnú šou presne podľa svojich predstáv.

RAMky pôsobia kvalitným dojmom a po stránke dizajnu ponúkajú vcelku vyrovnaný pomer agresívnosti a nenápadnej okázalosti, aby dokázali rovnako uspokojiť striedmejšie chute, ako aj náročnejších zákazníkov. Nami testované modely ponúkali chladič v čiernej farbe, no Kingston ponúka aj bielu verziu.

Inštalácia a ovládanie

Inštalácia RAMiek na matičnú dosku je veľmi jednoduchá záležitosť. Stačí vedieť, ktorým smerom má byť modul otočený a pri aplikovaní jemného tlaku ho zatlačiť do uloženia až po zapadnutie zámkov. Tu išlo samozrejme o nové DDR5 pamäte, takže namiesto testovania v pomaly dosluhujúcej “testovačke” s X570 doskou a AMD procesorom, pristáli pamäte v platforme s chipsetom Z690 a procesorom Intel Core i9-13900K. Čoho sa po inštalácií RAMiek vždy mierne obávam, je schopnosť a možnosť ovládať samotné podsvietenie, keďže pri lacnejších modeloch podaktorých značiek nie je kompatibilita so samotnými matičnými doskami dotiahnutá do konca.

Ani v doske Aorus Z690 Elite Stealth si nechceli dať RAMky povedať a nenechali sa ovládať z programov spoločnosti Aorus. Kingston však našťastie ponúka vlastný program menom FURY CTRL, ktorý sa o všetko nastavenie postaral vcelku jednoducho. Musím podotknúť, že hlavným vinníkom bola v tomto prípade spoločnosť Aorus a ich nový program Gigabyte Control Center, keďže sme na testovanie dostali aj DDR4 verziu modulov, ktoré boli testované na spomínanej Aorus X570 Master doske, a tam ich bolo možné jednoducho ovládať cez program RGB Fusion. Do budúcnosti sa snáď táto kompatibilita zlepší.

Výkon a testovanie

Samozrejme RAMky nemôžu len pekne vyzerať, ale musia aj zvládať všetko potenciálne pracovné nasadenie.

Od spustenia viac ako dvoch okien v prehliadači Google Chrome, cez hranie hier, až po programy profesionálov a nástroje na produktivitu. RAMky boli teda poriadne otestované a výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Kingston Fury DDR5 32GB 6000MHz CL36 KF560C36BBEAK2-32 je vynikajúcou voľbou pre ľudí hľadajúcich naozaj výkonné RAM moduly do PC zostavy, ktorá bude nie len otvárať Google Drive, ale aj poriadne makať pri upravovaní fotiek a videí, či spúšťať tie najnovšie hry, pomaly ale isto vyžadujúce viac ako “tradičných” 16GB RAM. Vynikajúce výsledky týchto modulov, ich spoľahlivosť a kompatibilita s najnovšími základnými doskami z nich robia skvelú voľbu pre každého, kto hľadá kvalitu a spoľahlivosť bez nutnosti brať si hypotéku.

Klady

 • dizajn
 • integrované RGB LED
 • jednoduché taktovanie
 • vysoký takt a nízka odozva

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Kingston Fury DDR5 6000MHz 32GB 2023

 • Kategória: Operačné pamäte
 • Šírka: 133,35 mm
 • Výška: 42,23 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,11 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kingston

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk