RECENZIA: Natec Cabassu G2 - Hviezda kancelárskych zostáv

RECENZIA: Natec Cabassu G2 - Hviezda kancelárskych zostáv

 

Správni počítačoví nadšenci vedia, aké dôležité je mať nielen výkonné, resp. pre špecifickú úlohu správne komponenty, ale aj spoľahlivú hernú skrinku, ktorá ponúkne dostatok priestoru pre všetky komponenty a zabezpečí optimálne chladenie. Vyššia úroveň je, samozrejme, keď skrinka navyše vyniká po stránke dizajnu. Natec Cabassu G2 síce už na prvý pohľad neponúka žiadne výstrelky či veľké vychytávky, ale aj šedé myšky dokážu na konci romantického filmu prekvapiť a očariť. Či bolo toto recenzovanie ako romantická komédia, alebo skôr išlo o horor, kde sú šedé myšky požierané pytónom, to sa dočítate nižšie.

Zariadení od spoločnosti Natec sme už v redakcii mali možnosť testovať celý rad od powerbánk cez počítačové príslušenstvo až po komponenty. Čitatelia, ktorí sa už s touto značkou stretli, budú vedieť, že má v ponuke najmä produkty určené pre zákazníkov s nižším rozpočtom, resp. pre tých, ktorí sa snažia ušetriť. Tým, samozrejme, nehovoríme, že výrobky od Natecu sú nekvalitné, no netreba mať od nich prehnané očakávania, čo sa týka dizajnu, bonusov či prémiového pocitu. Poďme však už k samotnej skrinke.

Obal a jeho obsah

Skrinka je už tradične zabalená do kartónovej škatule s čiernou grafikou na povrchu. Vnútri sa v sendviči z polystyrénu ukrýva bezpečne uložená skrinka, ktorá po vytiahnutí odhaľuje vcelku nenápadný čierny dizajn – ten je rušený iba konektormi a tlačidlami na prednej strane a otvorom pre nasávanie vzduchu na ľavej bočnici.

Vnútri skrinky sa nachádza už len krabička s doplnkami, ale to nie je nič prekvapivé.

Prvé dojmy a spracovanie

Už z poťažkania skrinky sa dajú určiť niektoré jej vlastnosti, ako sú napríklad použitie tenších plechov a chudobnejšia vnútorná vybavenosť. To však pri lacnejších skrinkách, ktoré sú určené najmä na firemné využitie či kancelárske účely doma, nie je veľký problém.

Na prednej strane skrinky absentuje použiteľné perforovanie pre prietok vzduchu, no na druhej strane sú na nej umiestnené všetky tlačidlá a USB konektory. Limitované možnosti chladenia síce mierne sklamú, no asi nikto nebude túto skrinku kupovať na to, aby do nej usadil tie najvýkonnejšie komponenty. Poputujú do nej skôr menej tepla vydávajúce súčiastky.

Vizuál a rozvrhnutie

Vzhľad Cabassu G2 svojou obyčajnou čiernotou neočarí, ale ani neurazí a nájde si svoje miesto ako na stole v kancelárii, tak aj pod ním doma. Bonusom, ktorý v dnešnej dobe ocení už menšia časť populácie, sú čítačka SD a MicroSD kariet a šachty pre DVD-romku a dokonca aj disketovú mechaniku. Táto skrinka je určená najmä pre tradičné dosky formátu ATX, hoci sa do nej, samozrejme, dajú osadiť aj menšie mATX alebo ITX dosky. Grafické karty sú obmedzené maximálnou dĺžkou 360 mm, chladiče CPU maximálnou výškou 160 mm a ATX zdroje do 160 mm. Zdroj je umiestnený v hornej časti skrinky, čo je aspoň na dnešnú dobu mierne netradičné. Bez priehľadnej bočnice je v praxi jedno, kde je umiestnený a tiež fakt, že absentuje tunel, ktorý by ho zakrýval. Treba však myslieť na to, že zdroj bude ťahať teplý vzduch zo skrinky a nie vonkajší chladný vzduch, ako je to pri umiestnení v spodnej časti.

Čo sa týka podpory diskov, Cabassu G2 ponúka tri 2,5"/3,5" sloty a dve pozície pre 2,5" disky. Na záver nesmiem zabudnúť na ponuku ventilátorov – ako už nainštalovaných, tak aj možných nainštalovať. Celkovo skrinka pojme len tri ventilátory, z toho jeden 80mm je už nainštalovaný v zadnej časti a slúži ako výfuk. Druhý 120mm ventilátor je možné umiestniť do prednej časti, kde však bude limitovaný takmer plným čelom, a posledný 120mm, asi najefektívnejší, je možné osadiť do bočnice, aby ťahal do počítača čerstvý vzduch. Pri takomto použití však chýbajú akékoľvek prachové filtre a preto bude vysoké riziko straty výkonu, alebo možno aj samotného hardvéru, ak bude zostava umiestnená v prašnom prostredí.

Naše hodnotenie

Natec Cabassu G2 je základná počítačová skrinka, ktorá okrem priaznivej ceny nemá veľmi čím očariť. Samozrejme, pozerali sme sa na ňu hlavne očami hráčov, takže jej treba uznať, že obstojným lacným hardvérom kancelársku prácu, otváranie mailov a prehrávanie videí zvládne. Odporúčame však našporiť o pár desiatok eur viac a vybrať si iný model s lepšími možnosťami chladenia a dizajnom. Pokiaľ teda nepotrebujete čítačku SD a MicroSD kariet a šachty pre DVD a Floppy mechaniky.

Klady

 • nenápadný dizajn
 • čítačka SD a MicroSD kariet
 • 5,25“ a 3,5“ šachta

Zápory

 • len jeden 80 mm ventilátor v balení
 • horší prietok vzduchu
 • umiestnenie zdroja

Informácie o produkte

Natec Cabassu G2 2023

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 197 mm
 • Výška: 414 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 403 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 31 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk