RECENZIA: GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC - Pre náročných, no hlavne pre bohatých

RECENZIA: GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC - Pre náročných, no hlavne pre bohatých

 

Preč sú časy, keď bolo takmer nemožné kúpiť dobrú grafickú kartu. Preč sú už aj tie časy, keď boli ceny grafických kariet nafúknuté obrovským záujmom (ktorý poháňali najmä majitelia fariem na kryptomeny). Prišli časy, keď sú grafiky bežne dostupné v obchodoch. Len ich ceny sú stále nafúknuté. Ani nie tak priveľkým záujmom, ako ukazujú výsledky predajov, ale skôr presvedčením dvoch hlavných spoločností na tomto trhu, ktoré si myslia, že keď vysoké ceny platili “farmári” a hráči doteraz, budú ich ochotní platiť aj naďalej. Smutnou skutočnosťou je, že je to tak. Hráči, ktorí chcú utiecť do svojich virtuálnych svetov v tom najlepšom možnom rozlíšení a s vysokým FPS si jednoducho budú dlhšie šporiť, kým tie peniaze nájdu. Jednu
z možností, ako si urobiť efektnú dieru do peňaženky, predstavuje kúsok od spoločnosti Gigabyte s menom GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC a my sme sa mu pozreli na zúbok.

Najnovšia architektúra NVIDIA Ada Lovelace predstavuje špičkové GPU čipy a všetky najnovšie technológie ako Ray Tracing, DLSS 3 (Deep Learning Super Sampling), Nvidia Reflex, Studio, či Broadcast. Tie hráčom umožnia nielen vychutnať si špičkové grafické zobrazenie s realistickejším osvetlením a detailmi, no zároveň zvládnu dosahovať vysoké FPS a popritom aj tvoriť obsah či streamovať.

Dizajn, prvé dojmy a spracovanie

Gigabyte GeForce 4080 16GB GAMING OC sa dizajnovo radí medzi tie tradičnejšie kúsky. Na hardcore hráčov zameraná čierno/šedá farebná schéma a množstvo RGB sú tu na mieste. Gigabyte so svojím modelovým radom GAMING ponúka herne zamerané karty už niekoľko rokov, a hoci neponúkajú ten najvyšší prémiový feel, je ich zameranie na náročnejších zákazníkov zjavné. Po stránke výzoru sa nemá Gigabyte GeForce 4080 16GB GAMING OC za čo hanbiť.

Moderný vzhľad, ktorý predstavuje čierne spracovanie doplnené o kovový backplate, RGB podsvietenie na boku, ale tiež LED diódy v lopatkách ventilátorov zaručia, že táto karta bude čerešničkou na torte v každom nadupanom hernom desktope.

Parametre

Gigabyte GeForce 4080 16GB GAMING OC v sebe ukrýva čip AD103, špecificky variant AD103-300-A1, postavený na 5nm architektúre TSMC s veľkosťou 379 mm² a 45,900 miliónmi tranzistorov. Táto karta ponúka takt pamäte 22.4 Gbps a základný takt jadra 2535 MHz, čo je síce len o 30 MHz viac ako referenčné karty od Nvidie, ale stále viac. Navyše, v spojení s 9728 CUDA jadrami a 304 Tensor jadrami, ktorým sekunduje 16 GB GDDR6X pamäte na 256 bitovom mostíku, si poradí aj s tými najnovšími AAA titulmi.

Po stránke portov ponúka Gigabyte GeForce 4080 16GB GAMING OC trojicu DisplayPort 1.4a a jeden HDMI 2.1, vďaka čomu je možné pripojiť viacero monitorov, a to až do rozlíšenia 10K, no zaujímavejšie znie 8K60Hz alebo 4K120Hz.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Gigabyte k svojim produktom bežne na stránke ponúka viacero zaujímavých programov. Nie je to tak dávno, čo spojili väčšinu svojich programov pod jednu strechu a aplikácia sa momentálne volá Gigabyte Control Center. Zvládne všetko od pretaktovania a monitorovania, cez nastavovanie profilov ventilátorov, až po RGB svetielka.

Po stránke taktovania nie je takmer žiadna moderná RTX karta výhrou, no nám sa počas testovania podarilo posunúť niektoré vlastnosti smerom k vyššiemu výkonu.

Testovanie

Za účelom testovania a získania čo najlepších výsledkov, bola karta osadená na matičnú dosku Aorus Z570 Master spolu s procesorom AMD Ryzen 5800X a 32 GB DDR4 3733 MHz RAM. Hry boli skúšané s kartou v základných nastaveniach s automatickým boost taktom. Všetky tituly boli testované v rozlíšení 1080P, 1440P a 4K.

Naše hodnotenie

Chcete si užívať najnovšie hry vo vysokom rozlíšení a s vysokými FPS? Samozrejme, že áno. Chcete, aby vám grafická karta slúžila minimálne ďalšie dve-tri generácie? Prečo nie. Máte len tak voľných takmer 1500 eur? Asi nie. Za výkon a kvalitu sa platí. Ale treba za ňu platiť naozaj toľko? Spoločnosť Gigabyte nanešťastie nie je vinníkom v tejto situácií, ceny grafických kariet určujú ich praví dizajnéri, Nvidia a AMD. No tento kúsok bude asi naveky určený len pár vyvoleným, ktorí si radi priplatia dvojnásobok oproti predošlej generácii za cca tretinový nárast výkonu.

Klady

 • nízke teploty
 • stabilné takty
 • moderný dizajn
 • tichá aj pod záťažou
 • jednoduchý softvér na pretaktovanie
 • DLSS 3 a nová Nvidia funkcionalita
 • RGB podsvietenie
 • kovový backplate

Zápory

 • vysoká cena

Informácie o produkte

GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 75 mm
 • Výška: 150 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 342 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk