RECENZIA: TP-Link Tapo RV30 - Potrebujem poupratovať a vyrátať dane

RECENZIA: TP-Link Tapo RV30 - Potrebujem poupratovať a vyrátať dane

 

Robotické vysávače sú už dnes štandardnou výbavou bežnej domácnosti, v ktorej nechcú zažívať prašné búrky zakaždým, keď im prievan buchne vchodovými dverami. S nárastom kvality navigácie a postupným navyšovaním funkčných možností sa celý segment automatických vysávačov dávno preklopil cez otázku: Prečo si niečo takéto mám kupovať?, k otázke: Koľko si mám ešte priplatiť, aby som daný vysávač lomeno mopovač využil na maximum?

Ja som mal to šťastie, že som sám bol fyzicky pri komerčných začiatkoch týchto, dnes už masovo používaných pomocníkov do domácnosti, a v spojitosti s mojou profesiou si dnes dovolím povedať, že mám dostatok skúseností s rôznymi značkami, a to v rôznych cenových reláciách. Dnes vám poviem viacej o produkte TP-Link Tapo RV30, čo je vysávač lomeno mopovač, ktorý vašu peňaženku nijako zásadne nezruinuje. Dokáže však systematicky poupratovať aj rozľahlý byt alebo dom bez toho, aby ste z neho ťahali napol požuvanú mačku a štós papierov z daňového?

Spoločnosť TP-Link ponúka model RV30 za sumu pohybujúcu sa jemne nad hranicou 300 eur, avšak, a to je nesmierne dôležité, kto by si k základu chcel priplatiť aj za samo vyprázdňovaciu stanicu (nemusíte tak pravidelne vysypávať inak pomerne malú nádobku na zber suchej špiny), je mu to umožnené – celý takýto komplet sa pohybuje okolo sumy 500 eur. Mne sa do redakcie dostal na test v úvodzovkách len holý základ, a práve o ňom vám teraz, s viac než mesačným odstupom, budem referovať.

Po robotických vysávačoch a umývačoch v hodnotách okolo 1 000 eur bolo rozbaľovanie a poznávanie RV30 skutočne prekvapivým zážitkom. Je totižto prirodzené, že po rozbore prémiovej triedy, zatiaľ čo sa presúvate do low-budget úrovne, jednoducho očakávate vyložene to najhoršie. Muším však povedať, že v tomto smere testovaná vzorka dokázala prekvapiť. Kvalita komponentov, reč je logicky o odolnom plaste, štetinkách a rolovacom valci, na mňa vôbec nepôsobila nejakým lacným dojmom, ba naopak. Šasi a jeho tuhosť bola zrovnateľná s oveľa drahšou konkurenciou a jediné, čo mi tu z počiatku vyložene vadilo, bola už spomínaná nádržka na prach s obsahom 400 ml – ak by som uvažoval o kúpe nového robotického vysávača pre seba domov (máme tu už síce dva, ale človek nikdy nevie), tak by som si rozhodne priplatil za uvádzanú samo vyprázdňovaciu stanicu, keďže do nej môžete dostať až 4 000 ml vrecko na zber prachu a nečistôt, čo je zásadným argumentom za.

LiDAR je terno

Dnešné robotické vysávače sa už nedokážu s úspechom etablovať na trhu bez využívania technológie LiDAR – opakované vysielanie lúčov z vrchnej kopuly neustále mapuje prekážky okolo robota a našepkáva mu tak v správnom postupe terénom. Stačilo len aby som si zapol v mojom mobile dávno nainštalovanú aplikáciu TP-Linku (využívam ju dlhodobo na kamerový systém v dome, osvetlenie a čiastočne aj na alarm), jednoduchým postupom následne spároval svoj profil s testovanou vzorkou a proces mapovania celého domu, teda skoro celého, sa mohol začať. U nás máme priveľa prevýšení a súčasne aj regulárne poschodie, čo vysvetľuje mnou spomínanú prítomnosť dvoch robotických upratovačov v dome. RV30 som preto pridelil priestor upratovania obývačky s vôbec najväčšou rozlohou v dome a súčasne aj chodbu, kam sa svojimi gumenými kolieskami dokázal dostať, a čo je dôležité, zvládal sa dostať aj naspäť ku svojej nabíjacej základni – musel pri tom prekovať dva centimetre vysoký prah. Aplikácia po prvom skenovaní okolia pomerne rozumne rozdelila jednotlivé časti miestností a automaticky mi ponúkla prispôsobenie, vrátane nastavenia časového harmonogramu podľa dní v týždni – jedná sa síce o štandardné funkcie, ale prečo ich opomínať.

Keď som si robota prezeral podrobnejšie zo všetkých strán, nedokázal som nájsť zásadný rozdiel voči oveľa drahšej konkurencii. Máme tu štandardne rotujúce štetiny v pravom hornom rohu, ktorých úloha je hnať do nasávania všetky vlasy, chlpy, chuchvalce prachu, zatiaľ čo v strede tohto elektronického trilobita rotuje kefa a nasáva bordel do už spomínanej nádobky na suchú špinu. Nevýhodou je absencia automatického rezania dlhých vlasov, čo vás skôr či neskôr donúti ku údržbe kefy samotnej – vlasy sa okolo nej omotajú natoľko, že vysávač stratí značnú časť sacieho výkonu. Vyberanie nádržky na špinu sa realizuje zo zadnej strany a sama o sebe, mimo to, že je malá, je súčasne zasunutá aj do nádržky na vodu. Pri každom vysypaní sa tak musí najprv od nej oddeliť, čo je dosť nepraktické.

Ak je na RV30 niečo vyložene iritujúce, tak je to práve neschopnosť čistenia vodou, a teda funkcia mopovania. Z tých všetkých robotických vysávačov, čo som mal možnosť dlhodobo a komplexne testovať, dopadol RV30 v tomto najhoršie, a ak vyložene chcete kúpiť hybrida na vysávanie a umývanie, značku TP-Link vám s týmto modelom neodporúčam. Oveľa lepšie výsledky dosahujú rotujúce kefy s automatickým zdvihom pri detekcii kobercov, avšak to sa už pohybujeme v oveľa vyššej cenovej relácii. Na banálne vlhké vytrenie dlážky je RV30 ako-tak schopné, ale zabudnite na čistenie zaschnutých škvŕn a podobných vecí.

Nádržka na vodu má len 300 mililitrov

Orientácia v priestore sa vďaka spomínanému LiDARU dá u testovanej vzorky hodnotiť pozitívne, aj keď sa mi, ešte počas zoznamovania vysávaču so svojím rajónom niekoľkokrát stalo, že zariadenie si tvrdohlavo chcelo vybehnúť na lištu okolo krbu, ktorá má síce sklon, ale pri návrate dole došlo k jeho zaseknutiu. Vďaka dodatočnému vytýčeniu zón, kam nemá chodiť, sa mi už tieto jeho pokusy podarilo eliminovať. Z dlhodobého hľadiska som si však všimol, že vysávač počas upratovania vykazuje podivný rytmus vysávania. Jeho maximálny sací výkon (4 200 Pa) bol len ojedinele dlhodobo v plných otáčkach a veľakrát sa stávalo, že vysávač ho držal pár sekúnd a následne otáčky odstavil a v zapätí zase zapol.

Hľadal som v nastaveniach pôvod tohto jeho divného správania, avšak na nič som neprišiel a nezmenilo sa ani pri znížení výkonu. RV30 je vybavený batériou s kapacitou 5 000 mAh, ktorá bez problémov stačila na mnou definovanú rozlohu domu a verím tomu, že ak by sme nemali chodbu predelenú dvoma schodmi, na jedno nabitie by testovaná vzorka zvládala obstarať celé prízemie so všetkými izbami vrátane kuchyne. Čo sa týka merania hluku, tak v maximálnom moduse výkonu som nameral niečo málo cez 61 decibelov, čo je v rámci segmentu akýsi priemer, a komu by tento hluk vyložene vadil, môže ho znížiť prepnutím na nižšie otáčky a zadať vysávaču, aby priestor prebehol dva či tri krát po sebe.

TP-Link Tapo RV30 ma skutočne dokázal prekvapiť. Od robotického vysávača za pár stoviek a navyše od firmy, pre ktorú je toto územie vlastne neprebádanou pôdou, som očakával oveľa horší produkt, avšak v praxi sa testovaná vzorka osvedčila rovnako tak ako o pár stoviek drahšia konkurencia.

Pred kúpou je však nutné si stanoviť priority využitia a určite od RV30 nevyžadovať umývanie zaschnutej špiny či oddych od častej údržby.

Naše hodnotenie

Cenovo výhodný a schopný robotický vysávač, ku ktorému si môžete zadovážiť aj automatickú stanicu na vyprázdňovanie.

Klady

 • dizajn a spracovanie
 • LiDAR
 • aplikácia plná možností
 • ideál na denný zber špiny
 • spoľahlivosť

Zápory

 • neumýva, len jemne vytiera
 • malá nádobka na suchú špinu
 • nekonzistentný výkon

Informácie o produkte

TP-Link Tapo RV30 2023

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 341 mm
 • Výška: 341 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 96 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 320 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP -Link

Zobraziť viac

Korekcia: Miriam Guľkášová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk