Logitech Wireless Keyboard K360 - recenzia PC

 

Klávesnica patrí k tým perifériám, ktoré meníme pomenej a zvyčajne až keď doslúži tá pôvodná. V tejto oblasti nejde vývoj až tak rýchlo dopredu, lebo v podstate tu ani niet čo radikálne vylepšovať. Áno, pribudli nové klávesy na ovládanie multimédií či makier, existujú klávesnice s podsvietením, bezdrôtové klávesnice či tvarované, tzv. naturálne.

Toto ale všetko nijako výrazne neovplyvnilo používanie tejto periférie. Občas príde nejaký výrobca s klávesnicou, ktorá má niektoré klávesy poprehadzované či iným spôsobom „vylepšené“, ale niet nad klasické rozloženie kláves :-) Klávesnica má byť v prvom rade pevná, s tichým, ale jasným stiskom kláves, s dostatočne oddelenými šípkami a numpadom. Nehovoriac o veľkom Enter-i či Shift-och.

Samozrejme existuje kopa klávesníc, ktoré tieto zaužívané štandardy porušujú, chcú na seba upútať rôznymi dizajnovými výstrelkami či novými prvkami ako zabudované rolovacie koliesko, touchpad či kalkulačka. Taktiež je tu skupina klávesníc určená pre hráčov alebo potom pre dnes stále populárnejšie domáce multimediálne centrá – HTPC. A práve ku HTPC v obývačke si viem vcelku dobre predstaviť i Logitech Wireless Keyboard K360.

K360 je bezdrôtová klávesnica, ktorá pôsobí moderným a kompaktným dojmom. Na šírku je o čosi menšia než bežné klávesnice a to vďaka vynechaniu bloku kláves medzi hlavnou časťou a numpadom, ale k tomu sa ešte dostaneme. Jednotlivé klávesy vyčnievajú z tela klávesnice iba zhruba 2-3 mm a sú samostatne oddelené, t.j. medzi každou klávesou je umelá hmota tela. Áno, jedná sa o klávesnicu ala Apple (či Sony), ktorá je v súčasnosti rozšírená na notebookoch. Či vám tento dizajn vyhovuje alebo nie, už musí posúdiť každý sám. Každopádne sa na K360 píše vcelku príjemne.

Stisk kláves je krátky, čo je dané samotnou konštrukciou, takže jej tichosť sa dala predpokladať a tá sa i potvrdila. Ani rozmiestnenie hlavného bloku kláves sa veľmi nevymyká štandardu. Funkčné klávesy F1 až F12 sú užšie než ostatné klávesy a nie sú od ďalších kláves oddelené väčšou medzerou. Navyše majú priradené ďalšie funkcie, ktoré sa vyvolávajú súčasným stiskom klávesy FN, podobne ako pri notebookoch. Úplne vľavo hore sa nachádzajú 3 multimediálne klávesy play/pauza, pretáčanie/skok dopredu a dozadu. Klávesy ako Enter, Backspace, Tab, Shift-y, ľavý Control a Caps/lock, u ktorých sme zvyknutí na väčšiu veľkosť, neboli o túto charakterovú vlastnosť ukrátené. Akurát pravý Control ma veľkosť ako bežná klávesa, z tejto časti klávesnice boli vypustené i 2 klávesy a pridaná klávesa FN. Toto všetko aj kvôli tomu, lebo pod pravý Shift sa presunula štvorica zmenšených kláves so šípkami. A keď sa už presunuli „šípky“, presunuté boli i ďalšie klávesy, ktoré zvyknú byť nad nimi. Insert a Delete sa uhniezdili nad Backspace-om a Home, End, PgUp PgDn zas nad numpad. Ďalšie 3 známe klávesy PrintScr, Scroll/lock a Pause/Break boli vypustené. Ale nakoľko funkcie týchto sa aj dnes pomerne často využívajú, je ich možné vyvolať cez klávesu FN + klávesa Home, End, PgDn. Numpad bol plne zachovaný, tak ako ho poznáte. Posledné 3 klávesy sa ešte nachádzajú v pravom hornom rohu, spolu s prepínačom na zapínanie/vypínanie klávesnice. Tieto 3 klávesy slúžia na ovládanie hlasitosti zvuku.

Klávesnica Logitech Wireless Keyboard K360 patrí k dizajnovo vydareným kúskom. Je uhladená, nie príliš extravagantná, ale zas určite nie nudná, výborne dielensky spracovaná, moderná. Či sa hodí k dlhodobejšej práci, ukáže až čas. Nemá úplne ideálne rozmiestnenie kláves, ale nie je to ani najhoršie. Ako som spomínal v úvode, ku HTPC si ju viem predstaviť. V tomto prípade by som ešte privítal podsvietenie kláves a to aj v prípade potreby ďalšej batérie a tým pádom vyššej váhy. Testovaná K360 mala český layout, či bude Logitech dodávať túto klávesnicu aj so slovenským, zatiaľ nie je známe.

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk