Battlefield, EA, pokrytectvo a peniaze, na ktorých záleží

Battlefield, EA, pokrytectvo a peniaze, na ktorých záleží

 

Korporácii ako EA netreba veriť takmer nič, pretože jediné, čo ich zaujíma je to, či sa to dotýka ich peňaženiek.

V prvom rade musím „uverejniť,“ dve upozornenia. Prvé sa týka pojmu EA. Keď poviem EA ako spoločnosť, nemyslím tým konkrétne vývojárov, ale skôr kravaťákov, ktorí stoja za rozhodnutiami, ktoré nás málokedy potešia. Druhé je to, že nejde ani tak o kritiku hry, skôr o kritiku toho, ako je hra prezentovaná, každopádne už sa teším, ako budem v komentároch označovaný ako BF hejter a COD lover...see ya there.

Mrzí ma, ako dopadne Battlefield V. A že neviem ako dopadne? To je pravda, s istotou to neviem. Ale v kostiach cítim, že nie veľmi dobre. Pretože na prvom dojme veľmi záleží. Rovnako ako veľmi záležalo na prvom dojme pri Battlefield 1, ktorý sa stal predajným trhákom, no postupom času hardcore komunita hry zistila, že hra nie je až tak dobrá. Takým istým spôsobom záleží aj na dojme z Battlefield V a ten zanechal viac otázok a naštvaných ľudí. A koniec-koncov môže byť hra skvelá, no jej reputácia sa bude zachraňovať len ťažko.

Nechápte ma zle, som fanúšik série. Niektoré diely sa mi páčia viac ako iné, niektoré prvky sú skvelé, niektoré horšie a úprimne už teraz verím, že Battlefield V bude z kvalitatívneho hľadiska a čisto z pohľadu hrateľnosti lepšou hrou ako Battlefield 1. Dokonca by som povedal, že o tom nemám žiadne pochyby. Zároveň som si však takmer istý, že Battlefield V nebude tak veľký predajný úspech. Presne kvôli prvému dojmu.

Pozrite. Ja nemám absolútne nič proti diverzite. Nie som človek, ktorý by ženy považoval za menejcenné bytosti a ani nie som človek, ktorý si myslí že my „belosi“ sme nadľudia. No v ten istý moment viem, že to čo EA spravilo so sériou je sprznenie nie len histórie, ale aj odkazu 2. svetovej vojny. A prečo mi to vadí? Pretože viem, že to nie je úprimné. Nič z toho, čo EA marketingovo robí nie je úprimné. Veľmi rád si pozriem Alien sériu, napriek ženskej hlavnej hrdinke, veľmi rád si pozriem hromadu filmov alebo zahrám hromadu hier, ktoré majú za hlavného protagonistu černocha. Lenže, kontext je dôležitý. Rovnako ako som hádzal „facepalmy“ po tom čo sa niektoré médiá sťažovali na slabú diverzitu ľudí v Zaklínačovi 3 (hra ktorá je spracovaná na motívy slovanskej kultúry by podľa niektorých mala mať černochov), tak ich hádžem aj teraz.

Pretože hnev komunity je oprávnený. Jedna vec je poskytnúť diverzitu prirodzenou cestou, ako napríklad Assassin’s Creed Odyssey a druhá vec je sprzniť všetko, lebo vás do toho tlačia záujmové skupiny. Pretože jedno vám viem garantovať. Keby sa Battlefield V odohrával v „modernej“ dobe, drvivá väčšina ľudí by s touto témou nemala žiadny problém. A ako teda viem, že EA nie je úprimné?

Pretože EA je korporácia a tú zaujímajú len peniaze. Tá pôjde do prezentácie diverzity len do momentu, kedy to nepoškodí ich zisky. A to ma na tom štve asi najviac. Rovnako ako to, ako arogantní ohľadom toho boli. „Stáť na správnej strane histórie,“ alebo „Keď sa vám to nepáči, tak to nekupujte.“ Lenže ľudia nekupujú, respektíve nepredobjednávajú a v EA je zrazu panika. Pretože to predsa predstavitelia spoločnosti nemysleli vážne, aby ľudia hru nekupovali. To bolo len akože.

Čo teraz? Teraz toto. Zrazu sú farby preč, zrazu sú divné uniformy preč a zrazu nám je reprezentácia diverzity úplne ukradnutá, pretože nastal mód paniky, pretože hra sa nepredáva tak dobre, ako sme predpokladali. Pozrite si tieto screenshoty, ktoré boli vydané pri predstavení hry:

A teraz tie, ktorými sa hra na sociálnych sieťach prezentuje teraz:

To je presne to o čom hovorím. Ľudia nie sú sprostí a do nekonečna si nenechajú „s**ť“ na hlavu len preto, že je to Battlefield a Battlefield mám predsa rád. A EA prekročilo pomyselnú čiaru únosnosti. Pamätajte. EA nie je váš kamarát. EA tu nie je pre vás. EA je tu na to, aby zarábalo peniaze pre svojich akcionárov (teda, ak ste akcionár EA, tak potom tu sú pre vás :D ). Takže momentálne je spustená záchranná operácia reputácie Battlefieldu. Hra bola jemne posunutá, aby sa stihla dať do schopného stavu a verte mi, keď vám poviem, že každý jeden trailer, ktorý bude odteraz k hre vydaný bude viac a viac pripomínať 2. svetovú vojnu, tak ako sa stala a nie tak ako EA chvíľu tvrdila, že sa stala.

Viete čo je však ďalším problémom? Že keď sa záchranná akcia nepodarí, tak EA jednoducho odpojí prístroje a pôjde ďalej. Pretože oni nebudú pri živote udržiavať nerentabilný produkt. Pokiaľ nebude Battlefield V na mikrotransakciách zarábať dostatočne dobre, tak sa proste na hru vykašlú. Rovnako ako na Battlefront II. A EA následne vyhlási, že je to vlastne naša vina, pretože nedostatok hráčov si hru kúpilo. Aj napriek tomu, že EA nám dali každý dôvod na to, aby sme túto hru kúpiť nechceli. A keď sme sa vyjadrili, že nechceme, tak začali panikáriť.

Celý tento text je možno nesúrodá hmota, no osobne som to chcel dať vonku. Veľmi ma štve, kam EA sériu, ktorú som zbožňoval, dotiahlo. Nie vývojári, ktorí napriek zopár problémovým prvkom vytvorili veľmi dobre vyzerajúcu hru, ale marketéri. Pretože pamätajte, rovnako ako úvodný trailer na Infinite Warfare potopil úvodné predaje tohto dielu Call of Duty, to isté sa stalo s úvodným trailerom na Battlefield V. A získať hráčov späť do hry bude veľkým problémom. Bohužiaľ.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk