Multiplayer - zo zábavy sa stala rakovina videoherného priemyslu

Multiplayer - zo zábavy sa stala rakovina videoherného priemyslu

Časy kedy internet neexistoval alebo bol v plienkach sú dávno preč a nové generácie konzol či PC majú neustály prístup k internetu. Tomu sa prispôsobujú aj vývojári a takmer každý nový titul má možnosť hry viacerých hráčov. Nie je to ale na škodu?

Vráťme sa späť do minulosti. Písali sa 60.-70. roky minulého storočia. Žiadny internet neexistuje, v podstate ani žiadne poriadne konzoly a predstavte si, už existuje multiplayer. Pokiaľ teraz krútite hlavou, tak naozaj, jedny z prvých konzol na svete obsahovali hru viac hráčov. Pri slove „viac“ myslím dvoch. Pong konzoly mali v podstate len jednu hru ale aj tá sa dala hrať vo dvojici. Čo na to povedať? Súťaženie medzi ľuďmi existuje v podstate od nepamäti, tak nečudo, že je to tu dodnes. Začalo to navyše veľmi nevinne. V starých herniach sme mohli súťažiť, kto má najväčšie skóre, doma na konzolách a PC kto má najlepší čas, skóre, najviac životov na konci a podobne, vedeli sme si vymyslieť vlastné súťaže. Je to proste v nás. Prečo to ale moderná doba takto znásilnila?

Keď v 80. rokoch začali byť hry aj konzoly sofistikovanejšie, vyšli kazetky s titulmi, ktoré v drvivej väčšine obsahovali nejaký príbeh, proste dostať sa z bodu A do bodu B a už záležalo od žánru a fantázie výbojárov, ako nám to nadelia. Samozrejme niektoré sa dali hrať vo dvojici a niektoré ste si dokonca mohli zahrať proti sebe. Stále ste ale boli odkázaní na to, čo štúdio vydalo. Žiaden dodatočný obsah neexistoval. To sa zmenilo v 90. rokoch, kedy sa dali kúpiť „datadisky“ k hrám na PC. Tu sa ale rozprávame o rozšírení, ktoré bolo skoro ako ďalšia nová hra. Vo väčšine prípadov boli také rozsiahle a také dobré. Ale aby som neodbiehal od desaťročia 80‘, musím dodať, že tu si hráči prišli na svoje tiež. Veľakrát sa usporiadavali obrovské turnaje, kde sa súťažilo o ceny. Samozrejme, že v zámorí, no účasť bola vždy obrovská. Automaty s hrami boli jednoducho tak obľúbené, že neskôr hry z nich prišli aj na konzoly či PC.

90. roky a začiatok milénia sa to začalo pomaly lámať. Predtým ste sa museli so spoluhráčom pohybovať výhradne na jednej obrazovke. Toto sa zmenilo príchodom väčšieho výkonu a tak prišla možnosť rozdeliť obrazovku na polovicu (neskôr dokonca na viac častí) a každý hráč mal svoju voľnosť. Hry pre viacerých hráčov sa stávali čoraz viac obľúbenejšie a na PC dokonca vznikali LAN párty, kde ste si doniesli svoje PC do veľkej haly, zapojili ho a súťažili ostošesť. Potom prišiel internet a už ste mohli hrať s priateľmi z pohodlia svojho domova. Tomu sa prispôsobili aj konzoly a začali vychádzať hry iba s možnosťou multiplayer. Samozrejme, to tu bolo aj skôr, no čím viac sa blížime k súčasnosti, tým je takých hier viac. Vadí to niekomu? Možno...

Ale prečo? Pre nenažranosť herných spoločností. Dnes už je samozrejmé, že nájdete plno titulov, ktoré nie sú ani v štádiu Beta, ale dajú sa kúpiť a hrať. Takmer všetky sú online hry. Je jedno, že hra nie je dokončená, hlavne, že ako-tak ide a je trošku populárna. A tu sa dostávame do finále. Ľudia sú natoľko blbí, že si také niečo kúpia. Ba čo viac, kupujú veci ešte v hre. Toto je ten nádor, ktorý hubí tento priemysel. Mikrotransakcie a veľké množstvo online titulov, čo ani hrou úplne nie sú a v mnohých prípadoch nikdy nebudú. Najlepšie sa zarába na ľudskej hlúposti a prečo by to štúdiá nevyužili, že? Singleplayer hry idú do ústrania. Ľudia chcú hrať proti sebe. Beriem. Nepatrím zrovna medzi nich, no rešpektujem to. No nie spôsobom akým sa to deje. Väčšina hier obsahuje možnosť kupovať si vylepšenia za skutočné peniaze a človek čo si kúpil hru a nechce do nej viac investovať je znevýhodnený. Má smolu. Jasné, už sa proti tomu hráči búria a nejaké tie korekcie vo veľkých tituloch prišli, no stále to tu je. Stále je veľa ľudí, čo si honia ego tým, že si kúpia hu za 50 € a vrazia do nej ďaleko viac peňazí, len aby boli lepší ako iní. Jednoducho platený legálny podvod. Nemám na to, som slabý hráč, tak si lepšie umiestnenie kúpim. A vývojári sa len usmievajú a vypúšťajú aktualizácie, nové balíčky, zbrane, brnenia atď., hocičo, čo sa dá kúpiť, lebo to ľudia kúpia. Preto som takmer úplne prestal hrať hry online. Všade je to o tom istom.

Najhoršie na tom je, že sa takto do úzadia dostávajú singleplayer hry. Veľké, kvalitné singleplayer hry. Najväčšie štúdiá už na to proste serú, lebo im to toľko nevynesie, ako keď budú recyklovať to isté dokola a len pridávať platený obsah navyše. Za málo roboty veľa peňazí. Lebo ľudia sú hlúpi a budú to kupovať. Našťastie Sony a Nintendo stále dokazujú, že singleplayer nie je hudba minulosti a stále tu je s nami a aj nejakú dobu ešte bude. Horizon Zero Dawn, Uncharted, Last of Us, Legend of Zelda, Mario... mnoho dalších... Hry, ktoré trhajú rebríčky predajov konzol aj hier, ba aj hodnotení. Ale do kedy? Ťažko povedať, keďže rakovina multiplayer hier sa šíri čoraz viac a viac. Už mnohé vychádzajú zadarmo len aby na seba niekoľkokrát zarobili tým, že niekto chce farebnú zbraň alebo prilbu. A ľudia si to kúpia, lebo sú hlúpi. Povrchná kratkodobá zábava a súťaživosť je obľúbená. Načo čítať knihu, keď si môžem pozrieť nejaký seriál, či film? Načo si zahrať hru s pekným príbehom, keď nemá bezduchý multiplayer, kde si môžem kúpiť červené rukavice a žlté ponožky a hrať v tom istom prostredí do blba? Lebo ľudia nechcú rozmýšľať, chcú byť najlepšími, no zároveň niečo pre jednoduché vypnutie hlavy a tak sa stávajú hlúpimi. Kto na to ale doplatí? Singleplayer hry.

Ako som povedal, nie som proti hraniu online. Ale dnešná doba plná povrchnosti krásne ukazuje, že zarábať na ľudskej hlúposti je najjednoduchšie a každý by sa mal zamyslieť, že každou zakúpenou somarinou v hre prispieva niekomu inému na nové auto či dom a to len preto, aby v nejakej virtuálnej (ne)realite vyzeral lepšie alebo bol lepší, aj keď úprimne, nikomu na tom nezáleží a v reálnom svete je každému ukradnutý. A nemyslite si, že tie peniaze idú tomu čo to vytvoril, keby aspoň to. Ale nie, ide to do vačku manažérovi, ktorý len povie: „Vymysli niečo, čo nám zarobí tento týždeň!“. To je celé. Platíš niekomu, kto len využíva systém vo svoj prospech. Šikovné? Skôr smutné, pretože pokiaľ to takto bude, nebudeme mať kvalitné hry s kvalitným obsahom.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk