Prečo Sony nepôjde na E3 2019?

Prečo Sony nepôjde na E3 2019?

 

Len pred pár dňami táto informácia doslova pohltila internety a weby, ktoré sa venujú elektronike a hrám. Prečo sa ale spoločnosť rozhodla nezúčastniť zatiaľ nikto nepovedal.

Dôvodov môže byť niekoľko, no vždy sú to len konšpirácie, pokiaľ to Sony nepotvrdí. Najostrejšie sú názory, že E3 už ide dole vodou. Ja neviem, kto prišiel s touto myšlienkou ani prečo. Sledujem každý rok konferencie, mnohé naživo cez YouTube a účasť médií a hráčov je vždy obrovská. Všetky herné weby ťahajú nočné zmeny a aktuálne prispievajú novinky (my nie sme výnimka). Videá majú milióny a milióny vzhliadnutí a hype z hier či nových konzol sa nesú celé mesiace po akcii. Takže ešte raz, rád by som vedel, prečo ide E3 dole vodou? Otvorená otázka na komentáre. Poďme ale ďalej.

Zhrňme si ich posledné konferencie. Žeby sa im nedarilo, tak to vzdávajú? Žeby Sony vyvesilo bielu vlajku a jednoducho nemá na to, aby pokračovalo? Možné to je, aj keď... nie je.
Posledných 5 rokov (teda nad tohtoročnou je otáznik) Sony túto akciu doslova valcovalo. 2013 predstavenie PlayStation 4, ktoré rozsekalo Xbox One na kúsky.

(viac info tu)

2014 sa niesol v znamení The Order: 1886, Little Big Planet 3, The Last Of Us Remastered a v neposlednom rade Uncharted 4: A Thief’s End. Očakávania hlavne od The Order a Uncharted boli obrovské a aj keď prvý z nich nedopadol najlepšie, čo sa týka recenzií, hra samá o sebe bola výborná, posúvala úroveň grafiky o veľký kus dopredu a dnes sa dá povedať, že je dosť nedocenená. Venoval som tomu samostatný článok. Uncharted na druhej strane lámal rekordy a zbieral ocenenia. K tomu netreba nič hovoriť, všetci sme to čakali a vedeli, že to je zaslúžené.

Rok 2015 nezaostával. Fumito Ueda nám predstavil The Last Guardian. Ok, samotný výsledok nebol zas taký úžasný, hra mala dosť problémov, no napriek tomu bola skvelá. Štúdio Guerrilla nám predstavilo nový, odvážny titul. Tvorcovia Killzone sa pustili prvýkrát do otvoreného sveta, ktorý bol úplne odlišný ako sme doteraz videli, pripojili nádherný príbeh a RPG prvky. Čo z toho bolo? Jedna z najlepších hier na PlayStation a to Horizon: Zero Dawn. Aby toho nebolo málo, Final Fantasy 7 remake bol na svete. Ľudia stáli na nohách. Zároveň ohlásili kickstarter pre oživenie značky Shenmue. To už bolo dosť...

Zdalo sa, že každým rokom je to lepšie a lepšie. Potvrdilo sa to o rok neskôr. 2016 bol doslova zabijak. Sony si zaplatilo živý orchester priamo pod pódiom, ktorý sprevádzal celú show a že to stálo za to. Už prvá hra postavila ľudí na nohy po 10 sekundách. Nehovorím o ničom inom ako God of War. Aj ten, čo dovtedy nebol fanúšik značky GoW, sa ním stal (hovorím o sebe). Ďalej prišiel Days Gone, ktorý vyzerá perfektne. Horizon: Zero Dawn dostal nový trailer a dátum vydania, tak isto The Last Guardian. Pokračovalo to Resident evil 7, ktorý vyzeral perfektne a mal úžasnú atmosféru. Detroit: Become Human, ktorý bol predstavený na Parížskom týždni dostal nový trailer a konečne sa všetci dočkali oznámenia, že sa vracia Crash Bandicoot! A tu to nekončilo. Hideo Kojima nám predstavil Death Stranding a na konci nás čakal nový Spiderman. Páni, to bolo niečo. Internety dlhé týždne horeli.

Dalo by sa čakať, že toto je taký vrchol, čo sa dá dosiahnuť a už to pôjde len dole vodou. No mal pravdu ale nie preto, žeby Sony nemalo čo ukázať. Oni si to nechali na vlastnú akciu. E3 2017. Hneď prvá hra – Uncharted: The Lost Legacy. Po tom, čo oficiálne oznámili, že Nathan končí, toto málokto čakal. Okej, zaňho si nezahráme ale postavy sú známe, príbeh, hudba a grafika perfektná, tak v čom je problém? V ničom. Hra perfektná bola. Možno trošku krátka ale bola aj lacnejšia ako U4, takže zase raz trefa do čierneho. Dozvedeli sme sa, že Horizon: Zero Dawn dostane DLC, Frozen Wilds a kto ho hral vie, že takto má DLC vyzerať! Ďalej nás čakalo oznámenie, že Shadow Of The Colossus dostane svoj remake. Znova sme videli kúsok Days Gone a videli sme, že sa naozaj máme na čo tešiť, tak isto aj God of War. Už vtedy mohli oznámiť The Last of Us Part II ale neurobili tak. Prečo? Pomaly ale isto sa z E3 začínajú sťahovať.

E3 2018 tu bolo len nedávno, takže rekapituláciu robiť nejdem, no mám k nej poznámku. Bola to v podstate rekapitulácia. Okrem Resident Evil 2 remake v podstate nič nové neukázali. To už vlastne povedali hneď na začiatku, že to tak bude: „ukážeme vám ako pokračujeme v projektoch, ktoré máme rozbehnuté“. To boli prvé slová od Shawna Laydena. A tak aj bolo.

Poďme sa teda pozrieť, prečo teda nebudú na E3 2019. Po tohtoročnej akcii mnohí tvrdia, že nemajú čo ukázať. To si nemyslím ale zas to môže byť pravda. Guerrilla tento rok vo veľkom naberala ľudí, pracuje na viacero projektoch a predpokladá sa aj pokračovanie Horizon: Zero Dawn. Nech mi nehovorí nikto, že za rok a pol nedajú dokopy jeden trailer. No na celú akciu je to strašne málo.
Tiež sa chystá PlayStation 5. Predpokladám teda, že do júna budúceho roka jednoducho nestihnúť dať všetko dokopy, takže si to ušetria na neskôr. Však aj povedali, že podobnú akciu mať budú ale sami. Vlastne už takú mávajú – PlayStation Experience (PSX). Tu oznámili napríklad spomínaný The Last of Us Part II. Môžeme teda predpokladať, že sa hlavná pozornosť presunie na túto akciu. Zvyčajne býva v decembri, no tento rok sa konať nebude. Čo sa dalo čakať. Sony sa za 5 rokov dosť vystrieľalo a nechcú nám ukazovať to isté dookola. Múdre. Majú dosť veľkých projektov, ktoré treba dotiahnuť. PS4 je najlepšie predávaná konzola súčasnosti, Xbox má ledva polovičné predaje a Switch tu nie je dostatočne dlho, aby sa priamo chytal. A toto je ďalší dôvod podľa mňa.

PlayStation sa stalo aj vďaka tejto generácii obrovskou značkou. Až tak veľkou, že sa chcú osamostatniť. Alebo sa o to pokúsiť. Preto nepovedali, že neprídu na E3 2020. Skúsia si to všetko posunúť na vlastnú akciu a uvidia, či môžu. Dáva to zmysel. Sú momentálne v predajoch a exkluzivitách ďaleko pred konkurenciou a prečo to nevyužiť? Stávajú sa druhým Nintendom. To na E3 už dlhšie nemá vlastné konferencie a pozrie ako sa mu darí? Lebo majú meno.
PSX a PS1 bola revolúcia, PS2 bola najlepšie predávaná konzola v histórii. PS3 začala dosť vlažne, hlavne kvôli cene, no po slim verzii a tituloch ako Uncharted a Ratchet and Clank či Killzone sa rýchlo rozšírila a PS4 netreba komentovať.

Takže o čo tu ide? Možno všetky dôvody naraz. Sony nemá čo ukázať (viď zrušenie PSX akcie), nestíha vyvinúť hardvér a chce sa skúsiť osamostatniť. Tým, že nepovedali, že na E3 už neprídu to hrajú dosť alibisticky, takže na tom môže niečo byť. Ale prečo nie?  Ukázali, že na to majú a ja im fandím. Xbox dlho na exkluzivity kašľal a teraz doháňajú a kupujú štúdia ako blázni. Výsledky sa ale aj tak dostavia až o pár rokov, čo znamená, že Sony má náskok. Už ho len treba zúžitkovať a ja budem pri tom, aby som to dlho a poctivo pestované ovocie pozbieral. Nintendo ukázalo, že je to správny smer a preto som rád, že to skúsia aj oni.

Na záver dodám, že nemám nič proti Microsoftu a ich Xboxu. Len zaspali dobu. A článok, čo som označil na začiatku vám povie prečo. Preto všetkým prajem svetový mier a veľa dobrých hier.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk