Oplatí sa ešte kúpiť si súčasnú konzolu?

Oplatí sa ešte kúpiť si súčasnú konzolu?

 

Idú nám Vianočky a mnohí z vás rozmýšľajú, či si kúpiť pod vetvu aktuálnu konzolu (alebo PC). Novú generáciu mašín ale máme doslova za rohom, takže otázka znie, či vôbec takýto nákup zvažovať. Druhá vec, je ktorú ak tak?

Dobré správy vospolok! Dnes tu máte poradenstvo zdarma. Naši čitatelia nás bombardujú otázkami:

 • Oplatí sa kúpiť ešte konzolu?
 • Akú konzolu kúpiť?
 • Upgrade počítača vs. nová konzola
 • Budúci rok vraj vyjde PS5, mám investovať ešte teraz, či čakať?
 • Neviete kedy bude nový Xbox? Či kúpiť aktuálny?
 • Nintendo nič nechystá?

A tak ďalej, určite viete čo mám na mysli. Otázok je toľko, že ich sem ani nezmestím ale pointa je jasná. PlayStation 5 búcha na dvere, Microsoft sem tam vypustí nejakú zmätenú informáciu do sveta a všetci vieme, že niečo chystajú. Navyše sa blížia Vianoce, kedy sa týchto strojov predá najviac za daný rok, takže si treba dobre rozmyslieť, čo urobíte. Poďme si ale zhrnúť fakty.

Pokiaľ ste PC hráč a uvažujete o konzole, treba si uvedomiť, že hry sú drahšie, za online hranie sa v drvivej väčšine ešte aj platí ale na druhej strane, máte kus hardvéru, ktorý bude mať niekoľkoročnú podporu a optimalizáciu hier a to za pár stoviek. Podmienka je mať doma televízor, ktorý určite vlastníte. Na druhej strane, výkon ani grafika sa nebude dať porovnať s nabitým PC, takže je otázka, do čoho chcete investovať.  Ale investovať teraz? Počkať? Tomu sa budem venovať nižšie.

Ak patríte k ľuďom, ktorí nevlastnia nič alebo majú staršiu generáciu konzol a po dlhých rokoch sa rozhodli si niečo kúpiť a váhajú či kúpiť teraz, či keď už toľko čakali majú počkať, ste na správnej adrese, tu sa to dozviete.

Kúpiť si teraz, či čakať?
Teraz! Rozhodne. Nikde nie je potvrdené, že budúci rok tu nová generácia bude. Áno, pravdepodobnosť je vysoká, no súčasná rada je tu od roku 2013 a ma obrovskú knižnicu hier, mnohé stoja už len pár EUR a sú to ozaj skvelé tituly. Navyše, kým sa ako tak uchytí nová konzola, budú hry vychádzať na obe zariadenia súčasne, to znamená, že minimálne rok až dva sa budú deliť o tie isté tituly. V súčasnosti to znamená, že budete ma 6-7 ročnú knižnicu. To sú stovky a stovky hier. A skvelých hier. Okrem iného, táto generácia má grafiku na vynikajúcej úrovni, takže vizuál bude parádny aj o niekoľko rokov. Možno nemajú výkon na rozdávanie, no programátori z nich ozaj vyťažili maximum a k tomu na rovinu, prechod z generácie na generáciu už nebude taký obrovský ako to bolo kedysi. Hráči momentálne pozerajú skôr na optimalizáciu ako na ultra realistickú grafiku, ktorá je síce fajn, no ak má trpieť hrateľnosť, tak to radšej nie. Takže chyba to určite nebude. Navyše konzoly sú pred Vianocami ozaj lacné, takže investícia nie je taká veľká a zábava, ktorú si užijete, stojí aj za viac. Verte mi.

Ale čo si mám kúpiť?
A sme doma. Čo komu odporučiť? Skúsim vybrať tie najčastejšie podmienky, aké momentálne môžu hráči mať a podľa toho prispôsobiť odpovede.

 1. Chcem jedno zariadenie na všetko.
  Tu je odpoveď jasná. Xbox One. Nezáleží asi moc na tom, ktorý model, pretože tento typ človeka sa chce zahrať, pozrieť film, TV a nezáleží mu na výbere hier, výkone ale na tom, čo všetko zariadenie dokáže. Pri Xboxe, ktorý jediný na trhu prehráva 4K blu-ray filmy je to jasné. Navyše Xbox má skvelé online služby, asi momentálne najlepšie na trhu a niektoré služby ostatní len doťahujú, no majú pred sebou ešte dosť práce, kým sa dostanú tam, kde je Xbox teraz. Navyše Microsoft vo veľkom kupuje herné spoločnosti, takže sa v skorej dobe určite máme na čo tešiť (a áno, aj súčasná generácia).
 1. Často cestujem.
  Tiež nie je moc nad čím rozmýšľať. Nintendo Switch. V súčasnosti v tomto smere nemá konkurenciu. Plnohodnotná herná konzola, na ktorú konečne vychádza aj veľa multiplatformových AAA titulov, ktorá sa hodí na doma aj na cesty. Navyše je to Nintendo, takže zábavných exkluzivít si užijete do sýtosti (Mário, Zelda...). Možnosti ako hrať túto konzolu je navyše toľko, že sa v tom nájde každý. Okrem toho, obrovská výhoda je, že môžete hrať súčasne dvaja, aj keď nemáš druhý ovládač. Čo tento prístroj stratil na výkone, to doháňa všetkým ostatným, či knižnicou hier alebo aj mobilitou.

 2. Chcem poriadnu nálož hier.
  Záleží od toho aké, no ak exkluzívne bomby, tak jednoznačne PlayStation 4. Prečo? Nepredpokladám, žeby niekto nevedel, ale keby náhodou – Uncharted 1,2,3,4 a The Lost Legacy, The Last of Us, Horizon: Zero Dawn, God of War, Killzone, Infamous Second Son, Ratchet and Clank, Gravity Rush, Detroit: Become Human, Spider-man, Bloodborne... Nehovoriac o tom, že čakáme na The Last Of Us Part II, Days Gone, Resident Evil 2, Death Stranding... Okrem toho, je to najlepšie predávaná konzola súčasnosti, takže je veľká pravdepodobnosť, že ju majú aj tvoji priatelia a môžete hrať spolu, ak si online hráč/ka.
 1. Kúpiť PlayStation 4 Pro/Xbox One X alebo klasické verzie?
  Toto je trošku záludná otázka a tiež záleží na viacerých aspektoch. Po prvé, máte 4K televízor? Ak nie, je trošku zbytočné to kupovať. Áno, majú lepší výkon a hry asi pôjdu plynulejšie pri lepších FPS, no za tú stovku, čo dáte navyše môžete kúpiť 2-5 hier a to už stojí za zváženie, nie? 
  Ak vlastníte 4K Televízor, treba si uvedomiť, že väčšina hier je upscaling a skoro žiadna nie je skutočná 4K hra, no uznávam vyzerajú dobre. Ale zas, je to do budúcna lepšia alternatíva. Predpokladajme, že na túto konzolu môžu vychádzať hry dlhšie ako na klasickú konzolu, kvôli vyššiemu výkonu. Je to len špekulácia, no tá možnosť tu je, pretože je to mladšia verzia, takže ju (možno) nebudú chcieť tak „skoro“ pochovať. No Ak vás ešte zaujíma VR, tak sa oplatí investovať, nakoľko Sony túto možnosť má aj so slim verziou, no práve s PS4 PRO dosiahnete lepšie výsledky.
 1. Nemám finančný limit a chcem poriadny kus zábavy.
  Na toto existuje len jedna správna odpoveď, kúp si všetky konzoly a postav ultimátne PC! Alebo len to posledné. Ak ozaj nie je problém v peniazoch, PC je veľmi dobrá alternatíva. No pokiaľ sa máme držať konzol, treba si pozrieť prvé 3 body a porozmýšľať, ktoré z toho chcem.

P.S.: Nintendo zatiaľ nič nechystá, teda aspoň nie novú konzolu. Súčasná ozaj ešte nejaký čas vydrží a je tak komplexná, že chvíľu potrvá, kým vymyslia niečo lepšie. Vôbec ma neprekvapia, ak ich ďalšia konzola bude len upgrade súčasnej na vyšší výkon, lepší displej, väčšia batéria a podobne. 

P.P.S.: Pokiaľ zvažujete upgrade počítača, toto je vec, ktorú vám ťažko vyhovorím a či radšej kúpiť konzolu? Tažká otázka. Ak vám nezáleží na tom, aby vám hry išli 4K 60FPS a chcete si len zahrať aktuálne hry, kúpte si konzolu a máte pokoj. Určite to vyjde lacnejšie a za zvyšok si nakúpte hry a máte čo najbližší rok, možno aj dva hrať. A kým to všetko dohráte tu už bude zabehnutá nová generácia, kedy sa môžete rozhodnúť, či idete do toho, alebo sa vrátite k PC. Možno dovtedy opadne aj ošial z kryptomien a grafické karty sa vrátia na rozumnejšie ceny.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk