Recyklácia - alebo hranie tých istých hier dookola

Recyklácia - alebo hranie tých istých hier dookola

 

 

Dnešná doba je pre videohry ako dokonalá, tak skazonosná.

Prečo ale tomu tak je? Dôvodov je hneď niekoľko. Na prvý pohľad sa môže zdať, že priemyslu sa darí a nič nemôže zastaviť dobre rozbehnutú značku. Opak je pravdou. Samozrejme, niekde celý tento proces potrvá dlhšie, inde kratšie a možno sa nájdu tituly, ktorým prejde naozaj čokoľvek.

Situácia je taká, že veľké vydavateľstvá nám hrnú každý rok plno titulov. Človek by si pomyslel, ako je to vôbec možné, že to tak rýchlo stihnú? Nuž zrejme to bude tým, že na každej hre pracuje obrovský počet ľudí, nie? No nie. V zásade to pravda môže byť, no skutočnosť je taká, že ide o recykláciu predchádzajúcej časti s „vylepšeniami“ a novým príbehom. Smutné je, že pri tom počte ľudí, ktorými disponujú, napredujú naozaj minimálne a veľakrát sa stane, že vôbec nevypočujú komunitu a hra vstúpi na trh dopredu odsúdená na neúspech. Možno to bude znieť kruto, ale konečne. Osobne som už unavený z nekonečného množstva Battlefieldov či Call of Duty. O športových hrách ani nehovorím, tie som prestal kupovať pred 10timi rokmi. Verím tomu, že keby som si kúpil Fifu 2010 a 2019, rozdiel uvidím a riadny, no medzi Fifa 2017 a 2019 takmer žiadny. Tu dokonca ani prostredie nemáte ako upraviť. S malými odlišnosťami vidíte stále ten istý trávnik. Pri spomínaných FPS hrách už ide len o dojenie zákazníkov tým, že daný boj presunú do nejakého iného časového obdobia. Netvrdím, že nevyzerajú perfektne, to si nedovolím tvrdiť. Problém je inde.

Kúpili by ste si 2x tú istú hru?

Ja nie, aj keď som už kúpil. No to môžem vysvetliť. Išlo o Alien Isolation. Pôvodne som titul kúpil na Xbox 360 a tak sa mi páčil, že akonáhle som prešiel na PS4, kúpil som si ho aj tam. Myslím, že toto je situácia, v ktorej platí výnimka. Mal som na mysli skôr tú istú hru na ten istý systém. Načo by bola komu jedna hra 2x? Do zálohy? Narážam na to, že napriek snahám vývojárov, nemyslím, že vlastniť každú Fifu, ktorá vyjde, korešponduje so zdravým rozumom. A nech sa na mňa hnevajú fanúšikovia série ako len chcú. To isté sa pomaly ale isto prenáša aj na FPS hry. Je tu ale svetlá výnimka. Assassin’s Creed sa určite posunul správnym smerom a posledné dva tituly boli skvelé. Nehovorím, že staršie diely nie, no tu už bol vidieť podľa mňa pokrok. Ale do kedy to vydrží? Séria Battlefront narazila už pri druhom diely. Samozrejme, dôvody tam boli iné, no pointa jasná.

Najpredávanejšie hry?

Nech mi niekto vysvetlí, ako práve napríklad Call of Duty môže byť niekde najlepšie predávajúca sa hra? Všetci si ju kupujú, kvôli multiplayeru, nakoľko kampaň... Ale to je jedno. Mám otázku, to v predchádzajúcich dieloch multiplayer nebol? To vážne stojí za to, dať 60€ za hru, ktorá poskytne to isté, len v ružovom? Teraz by ma ozaj zaujímal prieskum, že koľkí vlastnia Call of Duty z minulého roka, že kúpili nový, koľkí vynechali rok, či dva a tak ďalej a hlavne, koľkí z predaných kusov vstúpili do týchto vôd po prvýkrát. Myslím, že pre mňa osobne by to bola jedna z najzaujímavejších štatistík roka a to je február.  Chápem, že je konzumná doba, rýchla, že málokto hlbšie rozmýšľa, akú hru si kúpi a proste siahne na titul, ktorý sa mu páči alebo pozná. Ja k tomu pristupujem inak a určite nás je mnoho, čo hľadajú v hrách okrem bezduchého pobiehania po mape a strieľanie sa navzájom proste trošku viac.

Singleplayer vs. multiplayer

Situácia je taká, že keď sa niekoho spýtate, prečo hrá multiplayer, tak odpovie, lebo nemám na singleplayer čas. Samozrejme to je hlúposť, jednoducho naskočil na vlak novodobého hrania, ako takmer všetci ostatní. Pozor, v nijakom prípade multiplayer nezavrhujem, len je naozaj málo hier, ktoré by ma oslovili v tomto smere a dodám, že absolútne žiadna nie je Battle Royal. Skúsil som, ďakujem, neprosím. Nechápem. Naozaj, nepovažujem sa za nejakého starého človeka, no nechápem hrám typu Fortnite. Toto ide proste mimo mňa. Nuda, opakovateľnosť a doslova sa to nebojím prirovnať k infantilnosti. Skúsil som PUBG... Meeeeh... Ja chápem, že pre niekoho to môže byť zábava, ale aby na to momentálne stál celý videoherný priemysel, tak to je mimo moje chápanie. To išlo IQ tak dolu, že toto ľudia považujú za zábavu? Veď keď niekoho nebaví uzavretý „koridorový“ štýl hier, sú tu desiatky perfektných RPG titulov, kde sa doslova dá stráviť niekoľko desiatok, ba stoviek hodín. A keď siahnete po inej, možno sa budete nanovo učiť mechaniky hrania, no zase bude o zábavu postarané na veľmi dlhú dobu. Mnohé z nich ponúknu skvelý príbeh. Lenže ľudia nemajú čas. Nemajú, pretože strávia celé hodiny pobiehania po jednej mape a strieľajú sa medzi sebou.

Jedna hra dookola

Ak by som si mal vybrať, či si kúpim nové Call of Duty, Fifu alebo Battlefield, či skúsil novú zbraň v nejakom Battle Royal, tak to to playko nezapnem vôbec, alebo si zapnem hru, ktorú som už prešiel. Je to niečo, ako si pustiť po dlhej dobe obľúbený film. Radšej si za tých 7 rokov, čo má konzola cyklus zahrám 3x The Last of Us alebo Horizon Zero Dawn (atď, pS4 má toľko hier, že opakovať ani nie je treba) ako keby som mal vlastniť viac, ako jeden z týchto titulov. Mám Battlefront 1, je to zábava, občas to pustím, vyzerá to super, stačí. Call of Duty mám Advanced Warefare. Príbeh ma naozaj bavil, aj keď bol krátky a multiplayer som hral iba Zombie mod. Tak isto stačí. Fifa... Vlastne, žiadnu nemám. Jediný šport, ktorý mám je Gran Turismo. To je perfektná hra a samozrejme, stačí. Nevychádza každý rok nové, obsahu je plno a vyzerá fantasticky. Ja osobne nechodím do krčmy, pijem ozaj málo a nefajčím. Moje hoby je občasné hranie. Nemám moc rád opakovanie, preto mám cca 50 hier. Sú to série, ktoré ma bavili, sú to rôzne samostatné tituly, ktoré stáli za to. Môžem však povedať jedno. Keby odo dnes začali vychádzať len projekty, na ktoré som celý článok mieril, budem hrať svoju knižnicu hier do skonania sveta, ale už si žiadnu nekúpim. Nie, pokiaľ budú také, aké sú.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk