Prečo je konzola lepšia ako PC?

Prečo je konzola lepšia ako PC?

 

Dnes sa pozrieme na výhody hrania na konzole, oproti hraniu na počítačovej zostave.

Skôr ako začneme, chcem upozorniť, že článok nemá vyvolať hádku medzi hráčmi. Ide len o vyzdvihnutie tohto spôsobu hrania titulov a ak bude mať nejaký môj kolega presne opačný názor, môže mi druhým článkom oponovať. Pretože kto si dnes dovolí tvrdiť, že hranie si užijem len na veľmi drahom PC?

Jednoduchosť

V prvom rade určite musíme hľadieť na to, že tieto zariadenia sú vlastne bez údržbové. V podstate stlačíte tlačidlo na ovládači a v závislosti od toho, či používate fyzické kópie alebo digitálne, nemusíte už nič robiť, len vybrať hru a hrať. V nastaveniach sa dá nastaviť automatické spúšťanie TV, takže nie je potreba ani druhého ovládača. Užívateľské prostredie je „blbuvzdorné“ a nemáte problém ani ak ste mierne spoločenský unavený. (Tým nechcem povedať, že konzoly kupujú len alkoholici). Skôr ide o to, že sa vám otvorí veľká obrazovka s veľkými ikonami hier a viac sa nestaráte. Je to stroj, primárne určený na hranie a pozeranie filmov a k tomu je aj nastavený. Áno, niekto mi môže oponovať, že však spustiť PC a kliknúť na ikonu nie je žiadny problém, no tu ho zastavím. Pokiaľ človek kupuje a nesťahuje hry vie, že dnes už sú rôzne exkluzivity pre rôzne klienty. Steam, Epic alebo Origin... Áno, môžem si nastaviť spustenie všetkých naraz pri štarte ale dohľadať sa nejakej hry môže byť pri veľkom počte ozaj otrava. Ja napríklad v PS mám 5 základných súborov /RPG, FPS, Dobrodružne, Horory a Plošinovky/ a nájsť hru je úplne jednoduché. Nemusím si pamätať vývojára, vydavateľa alebo čakať, ktorý manažér spoločnosti sa ako vyspí aby som vedel, kde potom daný titul hľadať. Mám skoro 60 hier, veľkých, či malých a ozaj by som v tom mal asi zmätok.

Pohodlie

Ako bývalý PC hráč musím povedať, že toto je jedna z vecí, prečo som prešiel na konzoly. Ďalšiu opíšem v článku nižšie (aj keď asi tušíte). Nie je nič lepšie, ako sa vyvaliť na gauč s kolou (pivom) na stole a držať v ruke malý a ľahký ovládač. Okrem toho, že som v perfektne relaxujúcej polohe, ruky mi nezaťažuje nič. Naozaj je jedno či stojím, sedím alebo ležím na chrbte, bruchu, boku či stojím na hlave. Či som na gauči, v posteli alebo v drahom ergonomickom či masážnom kresle. Uložím sa ako v danú chvíľu chcem a vychutnám si hru v 4K 60FPS... žartujem, toto ešte túto generáciu moc nevídame, no vychutnám si hru na mojej 65“ 4K televízore /som sa pripravil na PS5 či Xbox Two/. Domáce kino je len malý bonus k tomu, slúchadlá sú samozrejmosť. A keď nechcem hrať, ale pozrieť film, tak 2 kliknutia a beží mi netflix (televíziu si neplatím, reklamy mám všade a je ich dosť) a to som sa nemusel ani pohnúť. Tak ako som bol, tak už len pozerám a užívam si film. Jednoducho a rýchlo.

Peňaženka

Ďalší bod prečo je konzola lepšia, teda aspoň podľa mňa, sú peniaze. Neviem, ako ostatní, no ja osobne, keď som hrával na PC, snažil som sa ho udržať tak, aby zvládol najnovšie hry na veľmi dobrej kvalite. Možno nie na maxime, no tak, aby to teda ozaj dobre vyzeralo. Ak si kladiete otázku, prečo som potom prešiel na konzoly, ktoré sú slabé a nedajú sa ani nastaviť detaily, zase raz poviem: peniaze. Generácie konzol sa nám menia cca každých 6-7 rokov a investícia je cca 400-500€. Bodka. Žiadne upgradey, dokupovania, či vylepšenia. Keď som mal PC, stále som čosi riešil. Teraz už len hry. Áno, sú o niečo drahšie a za online sa platí /online nehrávam, takže neplatím/, no keď si tú hru kúpim, tak ide. Dávno neriešim nejaké FPS, či rozlíšenie. Kupujem si hry, ktoré sú zábava hrať, majú skvelé príbehy, čo vtiahnu do deja a potom sa v tom človek stratí a nerieši malichernosti. To je podľa mňa účel hrania. Nehovorím, že sa neteším, keď príde nová generácia a zvládnu ukázať grafiku, lepšie, ostrejšie a rýchlejšie. No pokiaľ budú vydávať tituly kvalitné, ako doteraz vydávajú (teda aspoň nejaké spoločnosti), tak to pre mňa bude len taká čerešnička na torte. Nič, kvôli čomu by som sa išiel zblázniť.

Exkluzivity

Teraz načnem trošku z citlivej témy. Áno, na PC je plno hier, ktoré na konzoly nie sú a ani nebudú. No, veľmi málo ich je, čo by ma oslovilo. Momentálnu generáciu som začal s oboma konzolami a postupom času som ostal len pri PlayStation. Xbox som vrátil bratovi, ktorý si ho kúpil ale nemal naň čas, tak som mu ho skonfiškoval. Načo som prišiel? Že keď som prešiel nových Gears of War, už mi tá konzola mnohými vecami liezla na nervy a keďže som mal plno exkluzivít od Sony, ktoré mi žánrovo aj hrateľne sadli ako riť na šerbeľ, tak som nevidel dôvod, prečo by som mal stále kupovať batérie do ovládača, či čakať hodinu, kým sa konzola zapne, alebo byť neustále pripojený na internet. Bolo obdobie, kedy mi doma vypadával net a to som nemohol nič hrať. Čo tým chcem povedať ale je, že posledných 7 rokov Sony pripravilo nálož kvalitných hier, ktoré inde neboli a zabavili ma vždy, keď som chcel hrať. Nemusel som vymýšľať a to ich ani nevlastním ešte všetky, pretože popri tom som kupoval aj multiplatformy, ktoré som si na playku užil, lebo neriešim malichernosti.

Pre mňa je hranie oddych. Vypadnutie z reality, kedy nemusím myslieť na každodenné starosti. Zvalím sa do gauča a hrám. Toto mi PC nedá. Teda nie pc starý 6 rokov, pokiaľ by nebol hneď na začiatku ultranaložený, tak verím tomu, že nové hry by už mali problém. Niekto mi povie, že pri toľkých hrách by som rozdiel v cene pokojne mohol použiť na upgrade PC. Nie, nemohol. Nie vždy kupujem hry v plnej cene. Načo? Hier mám dosť, mám sa s čím baviť a keď to prejdem, kúpim potom. Naozaj, momentálne nie sú argumenty, aby som prešiel znova na PC. No keďže je nová generácia konzol za rohom, a ja už mám na minimálne jednu konzolu odložené, rád by som nejaký od vás čitateľov ten argument dostal, prečo radšej nepošetriť na nové PC?

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk