Má ešte E3 budúcnosť?
E3

Má ešte E3 budúcnosť?

 

Sony ani Electronic Arts nebudú na Expe v Los Angeles tento rok. Blíži sa koniec tejto čoraz populárnejšej akcie?

Nejdem vás nudiť obsiahlou históriou, povedzme si že minulosť expa sa ťahá až do 90. rokov minulého storočia. Odvtedy rok čo rok naberalo na popularite. Dnes patrí k najznámejším svetovým výstavám herného priemyslu. Niektorí tvrdia, že stráca na záujme verejnosti, no to nie je pravda, čísla hovoria jasne – každým rokom je o akciu väčší dopyt. To ale nebráni spoločnostiam, ktoré tam organizujú konferencie, aby zamútili vody a priliali do pohárov verných fanúšikov pár kvapiek obáv.

Čo sa týka samotného EA, to ani nejdem veľmi komentovať. Prečo aj? Však oni predstavujú každý rok tie isté športové hry. E3 2018 absolvovali podľa mňa len kvôli Anthem. Inak je to nuda. Teda z môjho pohľadu. Dojiť každý rok tie isté značky dookola a dookola... Nič pre mňa a celkovo odozva na ich konferenciu bola dosť vlažná, takže sa im ani netreba čudovať.

Pozrime sa na Sony. Oni najskôr deklarovali (aj keď nie doslova), že nemajú nič, čo by chceli ukázať, či predstaviť. Všetci vieme, čo pripravujú, videli sme niekoľko ukážok, takže nám neostáva nič iné, len čakať, kým to príde. Dátumy vydania ešte nie sú, čo niekomu môže liezť na nervy. Každopádne, tento týždeň zaznela informácia, že Sony predstaví PlayStation 5 ešte pred E3 2019. Bum. Tu sa potvrdzujú slová riaditeľa PlayStation, že na E3 nepôjdu aj preto, že v júni je neskoro niečo ukazovať, ak chcú ešte tento rok na tom pracovať, či zarobiť. A úprimne, má pravdu. Predstaviť titul na poslednú chvíľu robí Bethesda a posledné roky to dobrá vizitka teda nie je. Aj reklama trvá potom krátko, respektíve kratšie, akoby mohla. Preto sa japonská spoločnosť rozhodla robiť si vlastné akcie koncom, alebo začiatkom roka.

Môže to byť ale zlom, ktorý zničí E3? Tento rok ešte nie. Microsoft aj Nintendo by mali prísť a taktiež mnohé vývojárske štúdia. No čo budúci rok? Popularita tejto akcie dosť záležala aj od svätej trojice (Sony, Microsoft, Nintendo) a keďže jeden z nich vycúval, môže sa stať, že tak urobí budúci rok ďalší z nich a neskôr aj posledný. Čo bude z E3 potom? No možno to, čo to malo byť pôvodne. Výstava hier. Tu by ale museli štúdia ozaj zabrať a nakoľko práca na nových tituloch je čoraz náročnejšia, otázne je, či by to vedeli utiahnuť. Počítajme, že exkluzivity si budú predstavovať spoločnosti na svojich konferenciách, tak čo nám ostane? Ubisoft a ich každoročný Far Cry či Assassin´s Creed? Alebo EA a ich Fifa či NHL, NBA...

Nech sa na to pozrieme akokoľvek, nevyzerá to ružovo. Pre mňa to je jedna z najlepších akcií roka, preto by ma veľmi mrzelo, ak by toto znamenal ich pomalý koniec, ale nemusel by byť. Záleží nie len od spoločností ako Sony, či Nintendo ale hlavne o fanúšikoch. Pokiaľ neklesne záujem médií a ľudí, dokáže akcia prežiť aj bez nich. Do veľkej miery bude ale ovplyvnená tým, čo dokáže herná spoločnosť vyprodukovať a kde nám to bude chcieť predstaviť. Ak totiž vlastné konferencie firiem stiahnu všetku pozornosť na seba, bude to zlé. Hlavne, ak sa Sony ide držať toho, že chce predstavovať novinky skôr. To by mohli využiť vývojári tretích strán, že je tam veľký záujem a reklama začne skôr a potom načo čakať do leta? A na E3 neostane nič. Však čo by nám potom ukázali? Trailer, ktorý sme videli inde a potom 100x na YouTube? Možno gameplay? A načo? Organizovať vlastnú akciu stojí dosť peňazí, ktoré môžu ísť v lepšom prípade do vývoja, v horšom do reklamy.

Nechcem vyzerať ako pesimista, to ani nie som, no smer, ktorým sa Sony a EA vydáva je celkom jednoznačný a obávam sa, že minimálne Japonci sa už na E3 nevrátia. Milo ma prekvapia, ak áno ale položme si otázku: načo? Vedia organizovať vlastné akcie, ktoré sú minimálne tak isto dobré a pozornosti teda majú dosť aj tam. O zvyšok sa postará komunita a sociálne siete. Čo nám teda ostáva, je čakať, ako dopadne expo tento rok a taktiež, či z projektu nevycúva niekto ďalší. Tiež bude záležať aj od Sony, či na svojej konferencii bude prezentovať len vlastné hry, alebo poskytne miesto aj pre tretie strany. Pokiaľ nie, ich odchod z E3 nemusí mať taký výrazný dopad, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Uvidíme ale, čo napríklad taký Google. Ten chce už o pár dní predstaviť niečo vlastné v hernom priemysle a tiež má k tomu vlastné podujatie. Ak by čokoľvek, čo predstavia, bolo úspešné, nie je vylúčené, že by mohli Los Angeles navštíviť budúci rok aj oni. Bol by to taký malý repelent a jasný signál, že aj pre takého technologického giganta ako je Google, má elektronické expo svoj význam.

Najbližšie dva roky teda budú smerodajné. Ukáže sa, či E3 neopustia ďalšie spoločnosti, či sa nejaké náhodou nepridajú, či nevymenia a taktiež, či si jeho popularita minimálne udrží svoj štandard. Aby som bol úprimný, ak nerátame E3 2018, tak od roku 2013 do 2017 malo Sony vždy jednu z najlepších konferencii a každým ďalším rokom bol o nich čoraz väčší záujem. Možno len tento rok je taký malý výkrik do tmy a Japonci naozaj nemajú čo ukázať, no ak sa potvrdia najnovšie informácie... Bola by to trošku škoda, pretože E3 bolo pôvodne hlavne pre vývojárov a novinárov. Posledné roky sa čoraz viac otvárala aj verejnosti, takže aj bežní ľudia mali možnosť si toto všetko zažiť na vlastnej koži. Samostatné akcie, ktoré by poprípade spoločnosti organizovali samé, by zrejme boli hlavne pre média a veľkých odberateľov. Preto si myslím, že by bola nesmierna škoda, ak by toto všetko znamenalo jeho koniec. Ten priamy kontakt s fanúšikmi je veľmi dôležitý a každý jeden z nich si také niečo vždy váži aj vážiť bude. Na toto by nemali zabúdať, pretože úspech firmy záleží hlavne na komunite, ktorá za ňou stojí – najlepšia reklama je spokojný zákazník.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk