Vojna PC vs Konzoly, či Xbox vs Playstastion...

Vojna PC vs Konzoly, či Xbox vs Playstastion...

 

Kde jediný, kto by trpel, ak by nebola, bol samotný hráč.

Bitky medzi výrobcami konzol sú tu od nepamäti. Dalo by sa povedať, že odkedy vyšla prvá konzola, našla sa firma, čo si chcela tiež odhryznúť z nového trhu a priniesla svoj produkt. V úplných začiatkoch tohto priemyslu bolo konkurencie pomerne veľa. Bolo  niekoľko desiatok PONG konzol. Jediné, čím sa líšili bol dizajn prevedenia. Farba zariadenia, typ ovládača a podobne. Výber bola vlastne vec vkusu a že bolo z čoho vyberať.

Poďme ale preskočiť históriu, ktorá je síce veľmi bohatá a určite sa k nej niekedy vrátim, no nás zaujíma, aký vplyv má vojna technologických gigantov. Ono vojna je silné slovo ale dá sa to tak vnímať aj preto, že hráči málokedy ťahajú za jeden koniec a skôr sa hádajú, kto je v lepšom tábore a prečo. Niekedy (teda väčšinou) to je zbytočné a malicherné, aj keď na druhej strane to trošku oživuje súčasné dianie a trendy. Je zaujímavé sa nestranne dívať na niektoré hádky medzi hráčmi konzol a následne ich spojenie sa a vysmievanie PC hráčom, že nemajú Red Dead Redemption a nakoniec sa spoja všetky tábory voči novej mobilnej hre Diablo.

Čo ale samotné spoločnosti? Tie sa nám snažia povedať, aby sme sa vykašľali na nevraživosť a užívali si hry. Ja som za. Nedávne vystúpenie šéfov PlayStation, Xboxu a Nintenda na jednom pódiu ukázalo, že „vojna“ môže prebiehať aj bez nevraživosti – všetkých nás spája jedna vášeň. Práve oni sú tí, čo by sa mali biť o hráčov. Aj to vlastne robia, ale bijú sa produktami a službami. Bijú sa výsledkami svojej práce, svojim podielom na trhu (čo je oproti prázdnym rečiam a porovnávaniam hráčov určite zaujímavejšie) a napriek tomu sa medzi sebou nehádajú a dokážu spolu vystúpiť na jednej akcii. Nechcem byť moralista alebo čo, momentálne som #teamsony ale len z dôvodu, že milujem kvalitné singleplayer hry s pekným príbehom a u Sony je toto stávka na istotu (Nintendo si kúpim, keď Microsoft spustí Game Pass na Switch). Ide však o to, že celý tento boj, ktorý tu je od nepamäti by bol príjemnejší bez nejakých nenávistných prejavov. Preto by sa niektorí mali nad sebou zamyslieť. Ak šéf Xboxu dokáže zakaždým pogratulovať Sony, ak im vyjde parádny exkluzívny titul, prečo nie aj hráči z ich tímu?

Teraz sa ale vráťme k podstate a to je, že ak by tieto spoločnosti medzi sebou nezápasili, kto na trh prinesie niečo lepšie, ako by asi vyzeral? Predstavme si situáciu, že je tu rok 2000 a z minulého storočia vzišla ako víťaz jedna spoločnosť, ktorá tak dominovala, že všetky ostatné skrachovali. Máme tu monopol na videohry a všetci sme si rovní. Nikto sa nemôže hádať, kto má lepšiu hru, viac výkonu atď. No čistá utópia. Až nato, že nie. Aký dôvod by mala jediná firma na trhu posúvať inovácie, počúvať komunitu? Takmer žiadnu. A o to ide. Súčasný trh je nastavený v prospech nás, hráčov. My sa rozhodujeme, čo si kúpime a to nám do rúk vkladá moc usmerňovať trh. Chyby odpúšťame, no nezabúdame. Na súčasnom trhu si vie každý vybrať spôsob hrania, ako jemu vyhovuje. Ak by sme tu mali len jedného giganta, bolo by to zlé. Áno, štúdia by teoreticky mohli spraviť vlastnú značku alebo čo, ale pre lepšiu predstavu pracujme s možnosťou, že by tu bola jedna konzola a nič viac ani PC. Hrôza, že? A teraz si predstavte, koľko fanúšikov Sony dúfa, že Microsoft zavrie divíziu Xbox. Tam to máte! HAHAHA! Tak vám treba looseri... No nie. Bola by to hrôza. Na trhu by z konzol ostalo len Nintendo a Sony a to nie sú priami konkurenti – teda aspoň zatiaľ nie.

Xboxu sa túto generáciu nedarilo. Ako bývalý majiteľ Xbo360 som sklamaný z Xbox One (aj ten som mal ale len chvíľu). Takmer 100 miliónov predaných PS4 oproti 40 predaných Xboxov je katastrofa. Nintendo prišlo so Switchom v roku 2017, 3 a pol roka po Xboxe a za chvíľu ich v predajoch predbehnú. Čo urobil Microsoft? Končí s Xboxom? Absolútne nie. Môžeme ďakovať všetkým herným bohom, že Microsoft je tak bohatý, aby toto uniesol a prešiel do protiútoku. Zabral na poli služieb a momentálne má najlepšie na trhu. Nakúpil herné štúdia, aby nová generácia bola priamym konkurentom Sony a navyše predstaví zrejme ešte tento rok niekoľko nových konzol pre všetky typy hráčov. Impérium vracia úder bejby a je už len na Sony a Nintende aby sa s tým vyrovnali a podnikli kroky, ktoré budú priamou odpoveďou na toto. A aby čert nechcel, Google tu ide oxidovať s nejakým stream hraním pomaly aj na chladničke. Toto všetko posúva trh dopredu obrovskými skokmi. Keby tu bol len jeden z nich, bolo by to čisto na jeho dobrej vôli, čo a v akej forme by sme tu mali. Tá vôľa by vôbec nemusela byť podľa nášho gusta, no nemali by sme na výber. Konkurencia je to, čo nám prináša novinky v akejkoľvek podobe. Vojna konzol (resp. PC) je to, čo trh posúva dopredu. Buďme za to radi. Preto nechápem trošku tie nadávky na druhý tábor. Však keby nebolo ich, mal by som tie svoje skvelé hry? Pretože tie sú tu len preto, aby stiahli Xbox hráčov k Sony. A naopak, Na SK nie je služba PS Now, takže ja osobne závidím Xboxu Game Pass. Zatiaľ to nie je dôvod, aby som prešiel na opačnú stranu, no uvidíme, čo prinesie nová generácia. Možno predsa len zmigrujem. Chápem, ľudia sú rôzni a mnohí proste virtuálny konflikt vyhľadávajú, aby si uspokojili svoje ego, no je len na nás ostatných, aby sme si zbytočne nemorili prostredie, ktoré tu je preto, aby nám práveže prinieslo radosť a zábavu do toho nášho niekedy až moc všedného života.

Vojna konzol je len v náš prospech, pretože problém by tu bol, keby neexistovala. Buďme za ňu radi, nehádajme sa ale využívajme zbrane, ktoré nám tí naši pravidelne hádžu do boja. Podporu nevyjadríte najlepšie zhadzovaním súpera ale vyzdvihnutím plusov svojho tímu. Buďme radi, ak súper príde s niečím novým, pretože to znamená, že naši musia odpovedať a keď nie... Tu za dezerciu nie sú postihy, tu ste odmenení.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie alebo webu Gamesite.sk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk