Ohlásenie Playstation 5 bolo nápadom génia

Ohlásenie Playstation 5 bolo nápadom génia

Nečakané a veľmi účinné. 

Čo sa môže stať za tú chvíľu keď si pospím? To bola moja otázka a po prebudení som našiel Twitter Feed preplnený správami, že konečne sme sa dočkali. Nová generácia konzol je bližšie a bližšie, pretože Sony prelomilo mlčanie. A keď som začal skúmať ich štýl oznámenia, tak mi jednak napadol moment, kedy bol ohlásený Xbox One X (alebo Project Scorpio) a zároveň som si povedal, že asi lepší spôsob oznámenia z PR hľadiska ani neexistuje.

Možno si spomínate, keď Microsoft začal teasovať (vtedy) Project Scorpio. Žiadne „tu máte všetky informácie naraz,“ ale postupné teasovanie. Približovanie celého obrázku, pripomínanie mantry: 6TFLOPS, 4K. To všetko bolo mega účinné a aj to je podľa mňa dôvod, prečo je Xbox One X oveľa lepšie prijatý ako Playstation 4 Pro, ktorý bol predstavený štýlom....tak, tu je.

Poďme si však rozobrať, prečo si myslím, že bolo toto ohlásenie tak skvelé. A hlavne, čím dlhšie sa naň pozeráte, tým lepšie vám príde.

PREZRADILI SME VŠETKO, ALE VLASTNE NIČ

Ja viem, že dôverovať špekuláciám je problematické. Človek by až neveril, akých fabrikácií sú ľudia schopní len kvôli tomu, aby zaujali. Preto napríklad, aj keď spracovávam nejaké špekulácie, snažím sa zisťovať o týchto leakoch čo najviac. Pozadie, relevantnosť toho, kto tieto informácie leakol atď atď. Lenže, ak ste napríklad verili, že nové konzoly budú poháňať Intel alebo Nvidia, museli ste byť naivní. Všetky leaky hovorili jasne. Nové konzoly budú mať AMD APU a pravdepodobne kombináciu Zen 2 a Navi GPU. A vlastne všetko toto potvrdil aj Cerny. A keď sa na jeho informácie pozriete zblízka, zistíte, že vlastne povedal iba to, čo sme už všetci tušili alebo vedeli.

Áno, nedozvedeli sme sa ani to, koľko RAM môžeme očakávať, nedozvedeli sme sa prakticky nič o taktoch (tie podľa mňa ešte nie sú finálne) a ani približného výkonu. A napriek tomu, že sme sa vlastne nič nové nedozvedeli, máme pocit, že niečo konečne vieme. Zaujímavé, ako funguje ľudská psychika. Je pravdou, že sme sa dozvedeli o podpore 8K. Ale myslieť si, že to znamená, že hry budú bežať v 8K je vrcholom naivity.

Prakticky jedinú novú zaujímavú informáciu sme sa dozvedeli ohľadom disku. A to, že Playstation 5 (alebo ako sa konzola bude volať) bude mať určitú formu SSD disku, ktorá vraj v kombinácii s novou technológiou výrazne zníži nahrávacie časy. A to je super, lebo je to niečo, čo reálne pocítime. A podpora ray-tracingu je síce fajn, ale vzhľadom na to, že Xbox Scarlett bude mať rovnakú architektúru, tak to isté očakávame aj tam.

TAJUPLNOSŤ TAJUPLNOSŤ TAJUPLNOSŤ

Z celého oznámenia navyše sála isté tajnostkárstvo. Podobné ako napríklad pri spomínanom Project Scorpio. „Neoznačujme ju ako Playstation 5 ale ako next-gen konzolu.“ A to aj napriek tomu, že asi aj vrabce na streche tušia, že konzola sa bude volať Playstation 5. Ten pocit, že Cerny vie všetko, no prezradil len to, čo chcel v nás vyvoláva pocit zvedavosti. Chceme vedieť podrobnosti a chceme ich vedieť hneď.

Práve takto sa robí hype okolo konzoly. Stavím sa už teraz sa mnohí nevedia dočkať roku 2020, kedy bude konzola predstavená s finálnymi špecifikáciami a dátumom vydania. Je to niečo, ako keď Gearbox teasoval na Twitteri pred ohlásením Borderlands 3. Všetci fanúšikovia tie tweety žrali, pretože vedeli, čo nás asi čaká a nevedeli sa ohlásenia dočkať. Sociálne siete sú dnes silný nástroj a keď viete vytvoriť okolo svojho ohlásenia hype a vlastne ani netušíte, kedy to ohlásenie bude, to je niečo, čo môže do budúcnosti veľmi pomôcť.

Navyše z celej reportáže je cítiť niečo magické. Magická technológia, ktorá umožní 19x kratší nahrávací čas. Magický ray-tracing, magické 8K. Rozprávanie v čo najširších termínoch a čo najvágnejšie vám vie pritiahnuť pohľady všetkých. Dôležité však to, aby ste následne vedeli očakávania naplniť.

PRÍPRAVA NA NAJHORŠIE

Ľuďom záleží na finálnej cene konzoly, pretože vedia, že práve nízka cena je kľúčom k úspechu. Je to dokázané pri takmer každej konzolovej generácii a nevidím dôvod, prečo by sa to malo v budúcej konzolovej generácii meniť.
K čomu sa chcem dostať? Podľa mňa sú tie reči o nových technológiách a o ich obrovskom prínose veľmi dôležité. Ak Sony nechcelo plne predstaviť konzolu tento rok, no zároveň chcelo začať „kampaň za predstavením,“ tak vedeli, že dôraz na technológie bude kľúčový. Prečo? Kvôli finálnej cene konzoly.

Pretože, keď sa Sony rozhodne vydať konzolu nadupanú technológiami v cenovom rozmedzí od 499-599€, tak fanúšikovia na to budú ako-tak pripravení. Pretože už pred dlhým časom počuli, čo konzola dokáže. Preto tú cenovku aj jednoduchšie zhltnú. Lebo jedno si ujasnime. Ak si kupujem Xbox One X (alebo PS4 Pro) namiesto slabšej verzie týchto konzol, tak viem prečo to robím. Viem, že miniem viac peňazí, ale zároveň viem, aké technológie navyše za tieto peniaze dostanem. A to je veľmi podstatný prvok. Pretože vedieť, že to, kde dávam svoje peniaze je dobrá investícia je kľúč. Časť neúspechu Xbox One pri vydaní spočívala v tom, že konzola bola slabšia a drahšia. No drahšia bola preto, lebo Kinect. A ak ste nevideli dôvod pre Kinect, tak ste nevideli dôvod pre Xbox. Pretože načo by som investoval viac peňazí do konzoly, keď za tých viac peňazí nedostanem niečo, čo ocením?

Ale ak Sony dokáže stlačiť cenu na 399€ ako pri PS4, tak to bude obrovský úspech. A vtedy bude reakcia hráčov...“toľká technológia za tak málo peňazí? To musím mať!“ Každopádne v oboch týchto scenároch hrá predčasné „teasovanie“ konzoly a jej technológií veľkú rolu. Lebo akákoľvek bude cena tejto konzoly, vždy to bude brané v pamäti hráčov tak, že vedia, čo táto konzola dokáže. A to paradoxne bez toho, aby vedeli podrobnosti. Lebo 8K a ray-tracing s predáva lepšie ako 3200MHz takt procesora.

ČO VŠAK S VR?

Osobne som z hľadiska ceny skeptický. Nemyslím si, že Playstation 5 pôjde nižšie ako 499€. Dôvod? VR. Nie, nepredpokladám, že Sony zopakuje rovnakú chybu ako Microsoft a bude „baliť“ PS VR 2 ku každej konzole ako Microsoft Kinect. Ale zároveň si myslím, že na špekuláciách o integrácii VR priamo do konzoly niečo bude. A podstatné je, že to niečo bude stáť.

Podľa nich bude „breaker-box“ VR kitu integrovaný priamo do konzoly. To sú zvýšené náklady na konzolu. Taktiež má mať nový Dualshock integrovanú kameru práve pre potreby VR. To sú tiež zvýšené náklady. A aj keď Sony podľa mňa minimálne časť ceny na začiatku predaja konzol „zhltne“ ako straty, ktoré budú vykompenzované predajmi služieb, nemyslím si, že sa im podarí stlačiť cenu na 399€. Nie s SSD diskom, nie so 7nm technológiou výroby a nie s integrovaným VR.

Na druhej strane by to potencionálne umožnilo predávať PS VR 2 za nižšiu sumu a zabezpečiť tak rýchlejšiu adaptáciu technológie na trh. V kombinácii so spätnou kompatibilitou by sa to mohlo podariť.

SKVELÝ ZAČIATOK

Každopádne si myslím, že nápad teasovať takto novú konzolu je geniálny a prispeje k pokojnejšiemu prijatiu konzoly pri jej oficiálnom predstavení. Tam sa Sony bude môcť sústrediť na kľúčové prvky. Cena, dátum vydania a hry. To, ako zvládne toto, zatiaľ nevieme, no už teraz sa nevieme dočkať. Vďaka tomuto teasu.

Teraz je však rad na Microsofte. Uvidíme s čím príde zelená spoločnosť. Špekulácie však prúdia už aj tam.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk