Nie, na hranie Playstation 5 exkluzivít nebudete potrebovať konzolu

Nie, na hranie Playstation 5 exkluzivít nebudete potrebovať konzolu

Nie som Nostradamus, ale hádam každý si všimol evolúciu rétoriky.

Pozrite. Netvrdím, že viem predpovedať budúcnosť. Preto je tento článok zaradený medzi komentáre...čiže čisto subjektívny odhad situácie ktorý spája určité javy s vysvetlením ich dopadov. Preto ma nenaháňajte v prípade, že sa budem mýliť, lebo kľudne sa to môže stať. Lenže, nedá mi. Lebo mám pocit, že som mal pred niekoľkými mesiacmi pravdu.

Už som si zvykol, že budem označovaný za dementa, neznalca a podobne. Preto, keď som napísal tento článok...

...tak som vedel, že ohlasy budú rôznorodé. Prakticky som povedal, že Sony stojí na križovatke a trochu prešľapuje na mieste. Povedal som, že budúcnosť je v službách a nie v konzolách (konzola myslené ako kus hardvéru) a že Sony sa musí rozhodnúť, či chce robiť exkluzivity pre svoj kus plastu a mikročipov, alebo chce tlačiť na svoju službu, ako napríklad Playstation Now, pretože ak nie, tak im ujde vlak. Lenže pre Sony je to dosť komplikovaná téma, pretože svoju pozíciu si v tejto generácii vybudovali hlavne vďaka hardvéru a exkluzívnym hrám a nie vďaka službám. Zrazu povedať, že nebudete potrebovať Playstation konzolu na to, aby ste hrali The Last of Us: Part II znie ako heréza najvyššieho stupňa.

Lenže, ak ste pozorní, tak si určite všímate malé náznaky.

Nechcem predpovedať koniec lokálneho hardvéru, to v žiadnom prípade. Lokálny hardvér bude VŽDY, opakujem VŽDY lepší ako streamovanie. O tom nepochybujem. Lenže herný svet sa mení. Vidieť to napríklad na Microsofte. Z ich postoja je jasné, že im je absolútne jedno, či hráte ich hry na Xboxe alebo počítači. Podstatné je, že využívate ich ekosystém. Ich Game Pass. Ich Xbox Live Gold. To bude mantra budúcnosti na ktorú vsádza aj Google Stadia.

Okay. Takže o čom bľabocem? Tento týždeň mala spoločnosť Sony stretnutie s investormi v Tokiu. Okrem úžasnej technológie rýchleho nahrávania, oznámenia súčasnej podpory Playstation 4 a ďalších drobností ma však zaujali vyjadrenia šéfa Sony, Kenichira Yosihdu o tom, aký je herný trh „menšinový“ a ako chcú preraziť aj mimo neho. Doslova povedal, že chcú dať hráčom možnosť výberu. A to sa vzťahuje aj na tých, ktorí nechcú kúpiť kúsok plastu s pripojeným Dualshockom.

Na jednej strane to môže znamenať streamovanie. Čo je logické. Lenže, ak si chce Sony zaviazať hráčov k svojim službám, musí za ne ponúkať niečo na oplátku. Úprimne, len veľmi málo hráčov si predplatí Playstation Now, keď jediné hry, ktoré tam budú sú multiplatformové hry, ktoré si môžete zahrať prakticky hocikde. Tak ako Netflix nie je úspešný kvôli filmom, ktoré si môžete kúpiť aj na Blu-Ray, ale kvôli exkluzívnemu obsahu, tak aj Sony nemôže byť na poli „služieb“ úspešné, pokiaľ sa nevzdá naviazania 1st party hier na kus hardvéru (v tomto prípade Playstation 5).

Opäť teda prichádzame k dileme, ktorú Microsoft vyriešil. Ten stavil všetko na služby a vďaka tomu si môžete všetky 1st party hry Microsoftu (ktorých počet bude s pribúdajúcimi štúdiami narastať) zahrať cez Xbox Game Pass v deň vydania. A hlavne. Môžete si ich zahrať aj na PC. A keď Microsoft spustí xCloud, tak si tieto hry budete môcť zahrať prakticky všade. Ide o princíp, že vaše hry by nemali byť obmedzované konkrétnym hardvérom, ale mali by vám fungovať všade tam, kde budete chcieť.

Sony na druhej strane bojuje presne s tým. Pustiť God of War 2, Death Stranding a ďalšie hry do služby Playstation Now a spraviť z nej neodolateľnú ponuku? Alebo ich viazať na kúpu konzoly. Lebo na jednej strane, keď to spravíte a všetky Sony hry poputujú do Playstation Now v deň vydania, mnoho hráčov, ktorí majú PS konzolu práve kvôli exkluzivitám nebudú mať dôvod na kúpu konzoly. Jednoducho si na mesiac predplatia Playstation Now, zahrajú žiadanú exkluzivitu a hotovo. Napríklad, mne by sa to úplne hodilo.

Ak však Sony bude pokračovať vo viazaní exkluzivít na svoju konzolu, asi ťažko vytvorí zo svojich predplatných služieb niečo, čo bude atraktívne. Mimochodom. Šéf Sony taktiež povedal, že jeho cieľom je, aby mal Playstation Now v horizonte najbližších rokov 5 miliónov predplatiteľov. Momentálne má táto služba 700 tisíc. A bez exkluzívneho obsahu, ktorý bude aktuálny, to jednoducho nepôjde.

Každopádne, ja, osobne to vidím na zlatú strednú cestu. Sony sa postupom času bude posúvať smerom k službám. Na začiatku budúcej generácie budú motivovať ku kúpe konzoly a následne začnú postupne „kvapkať“ svoje exkluzívne hry do Playstation Now. Či už si ich zahráte na Playstation 5, smartfóne, počítači, alebo nebodaj na konzole Xbox Scarlett, to bude čisto len a len na vás.

Preto môžem spokojne konštatovať, že áno. Napriek všetkým výsmechom mám nakoniec pravdu. Teda môj článok mal pravdu. Nie úplnú, ale čiastočnú. Sony je na rázcestí, ako pokračovať. Či predávať svoje služby, alebo svoj hardvér. A slová ich šéfa hovoria jasnou rečou: „Chceme sa sústrediť aj na hráčov, ktorí nemajú Playstation konzolu a nechcú si ju ani kúpiť a dať im možnosť využívať služby Sony.

Taktiež očakávaný spomínaný nárast, slová o streamovaní ako o veľkom pilieri budúcej generácie a taktiež aj zmluva z Microsoftom mi dávajú za pravdu. Končí sa doba konzol a začína sa doba služieb. A Sony je zjavne odhodlané svoje služby predávať. Myslieť si, že bez exkluzívneho obsahu budete vedieť svoju službu predávať je v hernom biznise viac ako naivné. A nikto to nevie lepšie, ako práve Sony, ktorá vďaka svojim exkluzivitám vyhrala túto konzolovú generáciu. Bolo by teda čudné, keby na to zabudli.

Takže, len aby som dovysvetlil nadpis. Áno, reálne si myslím, že v blízkej budúcnosti na hranie exkluzivít nebudete potrebovať konzolu. Buď vám bude stačiť kúpiť si hru cez PSN a hrať ju kdekoľvek, alebo si zaplatíte Playstation Now, kde všetky Sony 1st party hry budú. Nepoviem vám rok a ani dátum, akurát vám poviem, že to bude počas budúcej generácie konzol. 

Tento text Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk