Koniec remastrom!

Koniec remastrom!

 

Možno nie každý so mnou bude súhlasiť, no podľa mňa by remastre mali zakázať...

 To hovorím ako človek, čo by za Dead Space na súčasnú alebo budúcu generáciu konzol aj vraždil. Jedno v akej podobe. Ide o to, že mi to príde ako úplne zbytočná práca. Recyklácia je dobrá vec pre prírodu a nie videoherný priemysel. Či? No, budem úprimný, remake mi nevadí. Za posledné roky som hral zopár remastrov a len dva ma bavili ako originál. The Last of Us a Uncharted. A aj na nich som cítil, že sa doba už posunula a to nemyslím len vizuál.

Každým rokom dostávame kvalitné hry. Samozrejme, nie všetky, no je ich dosť, či už sú malé alebo veľké, jedno jednoducho nejde poprieť a to, že celý tento herný svet sa posúva dopredu. Zas nemyslím len grafiku. Aj dnes si proste viete užiť zaujímavé mini hry či podarené pixelovky. Sú ale iné. Lepšie sa hrajú. Starú mechaniku prepracovaním grafiky neoklameš a to je problém. Pamätáte sa, keď ste hrali Castlevaniu a zakaždým, keď sa vás niečo dotklo, tak vás odhodilo kúsok naspäť, kde zväčša na vás číhala istá smrť. Najhoršie je, že táto mechanika bola obľúbená veľmi dlho a osvojili si ju takmer všetky hry z 80tych a 90tych rokov podobného formátu. Môj mozog doteraz nevie spracovať, načo to bolo dobré, kto to vymyslel a prečo to musel každý kopírovať? Každopádne, toto sa v mnohých dnešných pixelovkách nenachádza. Doba ide dopredu.

Takže to je hlavný problém. Zastaralé mechaniky. Tento článok píšem po nedávnom recenzovaní hry Sniper Elite V2 remastered. Celú moju frustráciu si môžete prečítať tu:Aj táto hra je dôvod, prečo som sa utvrdil, že vymeniť vzhľad neznamená, že sa naše spomienky na kvalitnú hru prenesú do súčasnosti. Zvlášť, ak je takto nezvládnutý.

Chcete nejaký titul preniesť do novej doby? Dá sa to aj poriadne – remake. Zoberieme starú hru a dívame sa na ňu, zatiaľ čo robíme takú istú ale novú. Vynovíme dizaj, levely, hudbu (nie vždy musí byť lepšia) ale hlavne, nová mechanika prispôsobená dobe. Okej, ani toto nemusí byť ideálne, no určite to aspoň posuniem smerom dopredu, neostanem s niečím, čo síce kedysi možno bolo fajn, no dnes to píli nervy. Nechcem sa hádať o tom, že sa človek nedokáže prispôsobiť. Samozrejme, po istom čase áno, no zlý pocit zostáva. Je iné, keď zoberiem retro konzolu a zahrám si originál. Tam to sedí, tam mi to nevadí, počítam s tým, viem do čoho idem. No Nepotrebujem, aby som sa díval na lepšiu grafiku a hrateľnosť sa nezmenila. Za to platiť nechcem. Ak to chcete prerobiť, tak znova to poviem. Prerobte to celé. Zoberte čo bolo dobré, čo bolo zlé, vyhoďte, prekľajte, spáľte na hranici, nechcem to vidieť.

Je rok 2019 a hry sa hrajú intuitívne. Kedysi takých hier bolo žalostne málo (nehovorím, že neboli). No keď už mám možnosť zobrať nejakú hru a užiť si ju v novom, tak prečo nie na poriadok? Remaster je pre mňa len záležitosť, do ktorej nebolo treba investovať toľko peňazí ani času a jednoducho sa to dobre predávalo, tak to poďme predávať znova. Najhoršie je, že ani len vizuál nedosahuje zďaleka kvality, ktoré by nové systémy zvládli ukázať. Celé je to, akoby ste našli starý dobúchaný štít a jediné čo by ste spravili je, že ho poriadne umyjete a možno trošku vyleštíte. Výsledok? Všetci si viete predstaviť. Na nový, taký istý mať nebude a zrejme už nebude ani taký odolný. Celé to možno zaujímavo vyzerá, no nefunguje to, ako by malo.

Čo je ale najhoršie, že v posledná generácia sa doslova točí okolo remastrov a úprimne, po skúsenostiach, ktoré mám o ne ani nezakopnem. Chcem nový titul, maximálne po čom siahnem je remake. Mám napríklad Crash Bandicoot aj Spyra – tak si predstavujem dobre odvedenú prácu. Resident Evil 2? Bomba.

Priznám sa, mám aj remaster, konkrétne Metro. Lenže vzhľadom na to, že Metro si ide svoje a starú mechaniku dal aj do novej hry, nevadí mi to. Zo začiatku som nadával no zvykol som si, aj keď občas som mal chuť ovládač niekam hodiť, atmosféra, grafika a príbeh silno prevážili. Lenže takýchto hier je žalostne málo (čo vám ponúknu tieto veci) Po vydaní Exodus a jeho prejdení sa nebudem mať problém k tomu vrátiť, lebo som si zvykol, že táto séria sa ovláda takto a zrejme sa nezmení. Inde to ale tolerovať už odmietam. Radšej tu hru hrať nebudem, ako si ju pokazím hraním v lepšom kabáte, keď pod ním smrdí.

Nerád píšem negatívne články a vlastne za celý čas, čo píšem pre Gamesite (3 roky) by ste ich spočítali na prstoch jednej ruky a to počítam aj minulotýždňovú recenziu. Aby ste mali predstavu, som človek, ktorý si po rokoch zahral The Order 1886 a páčil sa mu. Lenže pohár trpezlivosti pretiekol a týmto chcem poprosiť všetkých hráčov, nech akokoľvek chcete nejakú hru na váš nový systém, nekupujte remaster a vôbec nie, ak pôvodný titul vlastníte. Aj keď za tým určite stojí tím vývojárov, ktorí sa narobili, robili to len na príkaz vedenia, ktoré chce zarobiť 2x na tej istej hre. Remaster je len taký medzikus a zbytočný. Treba sa toho zbaviť a ísť ďalej. Robme nové hry a tie, ktoré za to stoja, poctime poriadnym remakeom alebo ich sprístupnime také aké sú.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk