PS5 alebo Xbox Scarlett?

PS5 alebo Xbox Scarlett?

 

Už o priblížne rok tu máme nové konzoly a výber tej správnej nebude taký jednoduchý, ako to bolo pri PlayStation 4 a Xbox One.

 

Možno si poviete, že je ešte skoro o tom hovoriť, alebo písať, no opak je pravdou. Aj keď to tak nevyzerá, času je oveľa menej, než sa môže zdať. Už vo februári by mala byť prestavená konzola od Sony, teda oficiálne a kto sa nechce rozhodovať na poslednú chvíľu, musí sa už pomaly zamýšľať, kam poputujú jeho kroky v ďalšej „konzolovej vojne“. Dopredu upozorňujem, v tomto artikli sa nejdem venovať hardvéru, o tom bolo článkov dosť...

Čo si budeme klamať, súboj ôsmej generácie (áno, už ôsmej) vyhralo Sony. Predstavilo silnejšiu konzolu, ktorá sa venovala iba hraniu, bola o stovku lacnejšia a podporovala požičiavanie, či predaj použitých hier. Šach mat. Teda aspoň prvé roky. Potom už ľudia kupovali playko hlavne preto, že to mali naozaj skoro všetci. V dobe, kedy je multiplayer taký obľúbený a keď Sony nechce sprístupniť cross-plaform multiplayer, to je v podstate nevyhnutnosť. Tým, že sa predalo viac ako 100 miliónov kusov mašín z Japonska sa trh v niektorých oblastiach dosť zjednotil a keďže sedem rokov jednej generácie je dlhá doba aby si človek zvykol, prejsť na druhý systém nemusí byť ľahké, aj keď druhý tábor ponúkne viac. Človek potom aby vlastnil dve konzoly ale nie to škoda peňazí?

Mám PS4. K tomu cca 80 hier (dopredu hovorím, že mám aj normálny život, vážne), no ako ide čas, čoraz viac chcem aj Xbox. Nebudem klamať, je to kvôli Gears of War, ale okrem toho, čoraz viac ma láka ich služba Xbox GamePass. Som síce stará škola a radšej mám krabicovky, pretože tomu verím viac a mám aj pocit, že reálne niečo vlastním, no aj tak... Plno hier, za jeden poplatok mesačne. Navyše Microsoft nakúpil štúdia a rozhodol sa všetky exkluzivity, ktoré začnú vychádzať dávať v deň 1 tiež tam. Je pravda, že najviac ma láka práve Gears of War, séria, ktorú doslova zbožňujem a je jeden z dôvodov, prečo chcem aj americkú mašinku.

Ostatní to ale budú mať inak. Na výkon sa nebude pozerať asi nikto, pretože oba konkurenčné tábory poskytnú viac-menej to isté. Potom sa to rozdelí na niekoľko menších skupín. Prvá bude tá, ako ja, čo má milión hier, poprípade obľúbené Sony tituly, ktoré si inde nezahrá, očakáva pokračovania, tak jednoducho ostane pri PlayStation a buď si teda nechá štvorku a vyťaží z nej, koľko Sony dovolí, alebo si kúpi PS5. Kto by nevedel spomeniem, že práve Japonci majú štúdia, ktoré dodávajú na trh jedny z najlepších singleplayer hier súčasnosti. Napríklad Naughty Dog má na svedomí sériu Uncharted a The Last of Us, potom Santa Monica nám predstavila túto generáciu revolučne prekopaný God of War. Nesmieme zabudnúť, že na PS5 príde pokračovanie úžasného Horizon Zero Dawn od štúdia Guerrilla, ktorá predtým robila výlučne koridorové FPS.

Druhá skupina sa časom naučila fingovať práve na stream službách a jednoducho pôjdu tam, kde bude lepšia ponuka, poprípade cena. V tomto víťazí Microsoft, pretože sú ďaleko vpredu od konkurencie. Ešte pripomeniem, že kúpili štúdia ako Ninja Theorz, ktorých hra Hellblade: Senua's Sacrifice zamávala herným svetom. Tiež majú pod sebou Playground Games (séria Forza Horizon), Undead Labs (State of Decay 1,2) a Compulsion Games (We Happy Few). Znamená to, že ich ponuka do streamu a nie len tam sa bude postupne vyrovnávať a tam, kde Sony víťazilo, už to nebude také isté. Ako hovorím, sily sa vyrovnávajú. Pripomeniem ešte sériu Halo a hlavne Gears of War, hry, ktorej príbeh zbožňujem a čo som počul, aj piata časť je perfektná.

Tretia skupina sú väčšinou ľudia, ktorí predtým konzolu nemajú a jednoducho si idú kúpiť prvú, tam bude hlavnú úlohu zohrávať emócia a tiež komunita, v ktorej sa človek nachádza (odporúčania a podobne).

Teraz k veci. Práve druhá skupina, čo dajú na stream bude rozhodujúca. Aj keď Sony začalo prvé s touto službou, nezvládli to a nechali Microsoft aby ich predbehol a vo veľkom. Doba je momentálne taká, že sa všetko kupuje na mesačný poplatok. To vyhovuje drvivej väčšine ľudí a presne toto je skupina, ktorá odíde od Sony a skončí pri novom Xboxe. Vzhľadom na to, že Microsoft už bude mať čo ponúknuť aj na poli exkluzivít, je už teraz jasné, že budúca generácia bude naozaj vyrovnaná. Verím tomu, že až tak, že sa nenájde niekto, kto by si dovolil odporúčať dopredu, čo kúpiť. Áno, dalo by sa aj tak, že ak máš rád exkluzvity od Sony, kúp si od nich, ak máš rád stream, tak choď do Microsoftu. Lenže to je totálna blbosť.

Počíta sa, že Sony ďalšiu generáciu značne investuje do PS now a bude doháňať Microsoft. Druhá vec je, že Sony naznačilo, že časom možno budú všetky exkluzivity od nich možné hrať aj na ďalších platformách (Ak áno, dúfam, že to bude aj naopak, potom je naozaj jedno čo si kúpite, teda ak ste trpezliví ľudia). Toto je presne ten miš-maš, ktorý spôsobuje, že vybrať novú konzolu vôbec nebude ľahké. Aby toho nebolo málo, Sony na tom streame hier spolupracuje práve s Microsoftom. Čo to znamená? Momentálne nikto nevie presne. Máme tu dve veľké konkurenčné spoločnosti, čo sa poslednú dobu správajú tak, akoby išlo o sesterské firmy. Ono je to pekné, no pre hráčov to je mätúce.

Ešte nedávno som bol rozhodnutý ísť do PlayStation 5. Momentálne, po upgrade na PS4 Pro vlastne uvažujem, čo ďalej? Silno, naozaj silno uvažujem o Xboxe alebo o oboch konzolách (samozrejme, nie naraz). Ťažko sa v tom vyznať a najhoršie je, že nestačí sledovať predstavenie nových strojov. Tam sa nedozviete, že Sony púšťa svoje hry iným platformám, ani Microsoft nepovie, že so Sony budujú obrovský Cloud na hry, ktorý počítam, môže byť potom spoločný.

Posledná vec, ktorú by som rád spomenul je virtuálna realita. Tej sa venuje hlavne Sony. Microsoft hodil Kinekt do koša, čo je možno aj škoda, no náhradu za to zatiaľ nemajú. Oculus je iba na PC a stojí... stojí veľa. Sony má svoju prvú verziu, ktorá dosiahla celkom slušné predaje a vyjadrilo sa, že pracuje na novom hardvéri aj v tomto smere. Dodali ale, že PS VR 2 nevyjde spolu s PS5. Zrejme to ešte bude chcieť technologicky dobre doladiť, vlastne aby nie, však má ísť o bezkáblový headset. Toto bude, teda aspoň ja si myslím jeden z ťahákov, ktorý použije Sony na kúpi ich novej konzoly.
Microsoft láka na úplnú spätnú kompatibilitu hier a že ozaj úplnú. Od prvého Xboxu až po najnovší, pôjde tam vraj všetko. Dokonca aj hardvér z Xbox One, čiže ak máte Elite ovládač, môžete si ho nechať. Škoda, že Sony je v tomto za opicami ale tiež nemajú taký rozpočet, že?

Takže ako si vybrať novú konzolu? Riaďte sa svojim srdcom... Samozrejme, žartujem, momentálne záleží na vašich preferenciách, ktoré som dúfam opísal dobre. Kto čakal technický článok je zrejme sklamaný, no načo sú nám pekné čísla, keď vieme, aké budú? Každopádne, kým nevyjdú nové mašiny, platí status Q, určite článok budem aktualizovať, akonáhle prídu ďalšie informácie. Len vás prosím, nepozerajte na výkon, tam sa už pohybujeme v číslach, kde na tom až tak záležať nebude, pretože bude s čím pracovať, nie ako v súčasnej generácii.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk