Mali by byť DLC zadarmo? Nesúhlasím...

Mali by byť DLC zadarmo? Nesúhlasím...

Upozorňujem, že článok, ktorý si prečítate nižšie, nie je pre slabšie povahy...

 

Kedysi som bol odporca DLC a to slovami aj skutkami. Ohováral som ich, nadával na ne a v obchodoch som ich samozrejme ignoroval. Prečo? Však to všetci vieme. Peniaze navyše a celkovo marketing, akým je toto všetko poňaté. V tom bol celý problém.

Nedávno (to už som mal na to iný názor) som mal búrlivú debatu o DLC s kamarátmi. Samozrejme, oni zastávali názor, že by to mali zakázať, alebo dávať zadarmo. Teda podľa toho čo presne zadarmo. Ide o to, že niektoré spoločnosti doslova kazia tieto novodobé datadisky tak, že jednoducho dajú nejaké mini rozšírenie za malý peniaz. Toto je jeden z dôvodov, prečo to ľudia nemajú radi. Takéto niečo sa nedá ani považovať za DLC, pre mňa to je mikrotranzakcia a nech si hovorí kto chce, čo chce, nepresvedčí ma o opaku. Možno práve ak sa zbavíme takýchto rozšírení, ľudia s nimi budú mať oveľa menší problém.

Ďalšia vec, ktorá ich potápa je tá, že pokiaľ budú spoločnosti robiť také veci, ako je to, že jednoducho počas oznámenia hry oznámia aj DLCčka, budú ľudia nadávať (teda ak nepovedia to zázračné slovo „zadarmo“). Prečo to robia? Neviem. Možno chcú ukázať, že na hre sa bude aj naďalej pracovať, no toto vedia povedať aj inak. Najhoršie však, čo som videl bolo, keď jedno nemenované štúdio oznámilo, že keď vyjde hra, zároveň s ňou vyjde aj platené DLC. Ako normálne som si išiel vyčistiť uši a pretočil video, či som dobre počul. Do mňa jedy 4000, že čo toto má znamenať? Presne kvôli takýmto postupom tu máme častokrát vlnu nevôle akonáhle sa tie tri písmená vôbec spomenú.

Čo ale spôsobilo to, že som svoj názor otočil? Kvalitné singleplayerové hry. Moje prvé skutočné DLC, čo som si kúpil bolo Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds. Kto vie o čom hovorím, vie prečo to hovorím. Takto to má totiž vyzerať. Žiadna smiešna malá mapa v multiplayeri za 7,64 s DPH. Dvadsaťeurové rozšírenie príbehu, postavy, RPG prvkov a strojov či postáv. Za takéto niečo si veľmi rád zaplatím aj nabudúce.

Ono problém takýchto hier je, že nemajú ako zarábať viac, ako len raz, keď si niekto hru kúpi. Teda pokiaľ nemá multiplayer s mikrotranzakciami. Povedzme si na rovinu, (pozor, ďalší nepopulárny názor) 60€ za takúto hru je proste málo. Hádajte sa koľko chcete, no EA, čo recykluje tie svoje sračky ako FIFA či NHL a podobne každý rok si bez hanby vypýta toľko isto a do toho ešte zarába na ľuďoch, čo v hre nakupujú za reálne peniaze. A že im to sype. Potom tu je štúdio, čo vývojom úplne novej hry vo svojom vlastnom engine strávi 3-5 rokov, výsledok je fenomenálny ale môžu zarobiť len raz a dosť. Napriek tomu pracujú, vytvoria rozšírenie a každý, koho hra zaujala si môže skrátiť čas čakaním práve tak, že si toto kúpi. Skutočné rozšírenie, skutočný datadisk ako za starých dobrých čias. Kto by sa chcel hádať ohľadom toho, že či mi nehrabe, keď poviem, že 60€ je málo, tak ho upozorním, že za 60€ som si kupoval hry aj pred 10timi rokmi, dokonca ešte dávnejšie a napriek inflácii tu máme stále rovnakú cenu. Prečo stoja rovnaké peniaze aj teraz? Mikrotranzakcie. Tie ale všade nie sú (vďaka bohu),  takže hra dobrá ako je HZD a podobné, tie, ktoré neobsahujú žiadne MT by pokojne mohli stáť 100€, pretože na to majú právo.

DLC do podobných hier, podobného rozsahu si kúpim vždy rád. Áno, niektoré štúdia dávajú veľké DLC zadarmo, no to je ich marketing. Pokiaľ hra stojí za to, nech si pokojne peniaze vypýtajú, zaplatím si radšej 3x rozšírenie takej hry, ako jedenkrát NBA. Ľudia stále len plačú, že nemajú peniaze, že hry sú drahé a DLC by mali byť zadarmo alebo súčasť hry. Ako som povedal, súhlasím, pokiaľ sú to malé veci, ktoré aj tak slúžia len na vytiahnutie ďalších peňazí z vreciek hráčom. No keď mi toto začne rozprávať niekto, kto si každý rok kupuje telefón za liter a novú FIFU, tak je to len plačko s plnou hubou blbých rečí (verím tomu, že každý takých poznáme).

Nechápte ma zle. Každý má právo na svoj názor a dokážem ich rešpektovať, no svoj názor si urobím, no to asi všetci. Ja som ten svoj práve povedal, viem, že mnohí nebudú súhlasiť, rešpektujem to, samozrejme, no keby aj niekto chcel zmeniť môj názor na toto, neverím, žeby sa mu to podarilo, aj keď, rád by som si tie argumenty pozrel...

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk