Je Xbox zbytočná vec?

Je Xbox zbytočná vec?

 

Túto otázku si kladiem poslednú dobu a neviem si pomôcť, príde mi to tak. Uznávam však, že to nemusí tak byť pre každého.

Túto otázku si kladiem poslednú dobu a neviem si pomôcť, príde mi to tak, aj keď je pravda, že možno nie pre každého.

Začnime po poriadku. Kedysi som vlastnil Xbox 360. Super vec, naozaj ma bavilo na ňom hrať, doteraz zastávam názor, že Xbox má proste najlepší ovládač z herných konzol. Verte, že mi prešlo rukami už kadečo, od Atari a NES, či PlayStation 1, alebo klávesnica a myš. Samozrejme, aj rôzne čínske náhrady. Momentálne vlastním PS4 a dualshock 4 je síce zaujímavá vec, no nikdy mi tak nesadol do ruky ako ovládač z Xbox One. Ten je fenomenálny a keď raz budem veľký, kúpim si Elite 2. Týmto chcem povedať, že nie som žiadny zarytý PlayStation fanboy. Milujem sériu Gears of War a Halo. Tieto dve veci mi na mojom playku tak chýbajú, že keď prišli noví Gearsi, neostávalo mi nič iné, len konať.

Teraz to začne byť zaujímavé. Ako si zahrať Gears 5? Jednoducho. Kúpiť si Xbox… No vlastne ani nie. Kvôli jednej hre? Možno kvôli nejakým ďalším, ktoré si občas zahrám? To radšej nejaký používaný. Ale načo mi je ďalšia krabica s ovládačom, keď mám 80 hier na PS4 a budem ju zapínať minimálne alebo len kvôli jednej hre? Veľa otázok, no ešte viac nejasných odpovedí. Lenže do života mi vošla situácia, ktorá toto všetko vyriešila. Životná situácia ma donútila kúpiť nový notebook. Už asi viete na čo narážam.

Rozhodoval som sa ťažko. Stále som sa pohrával s myšlienkou, že jednoducho si kúpim Xbox a nejaký lacnejší ultrabook na prácu. Ono totiž ja PC využívam iba na prácu a sem tam nejaký ten surf na vlnách internetu, či sem tam Netflix, keď som mimo domu. Na toto naozaj nepotrebujete nič drahé. Skôr mi išlo o to, aby to dobre vyzeralo, dlho vydržalo na batériu, nebolo veľké a malo dostatočný výkon, aby som na nič nečakal. Samozrejme, bez grafickej karty, ktorá často zdvihne cenu o niekoľko desiatok až stoviek eur viac. Najviac sa mi páčil Asus ZenBook 14. Dokonca jeden deň som ho mal v košíku a pozeral som, ktorý Xbox si kúpim. Lenže nekúpil som ani jedno.

Zrazu mi napadla myšlienka, ktorá v kútiku mojej hlavy stále trieskala na dvere, lenže môj mozog, ktorý sa sústredil na vopred vytýčenú cestu, to jednoducho nepočul. Stačilo sa vyspať. Jedného dňa som sa zobudil a v priebehu dňa, keď som mal veľa práce, nemyslel som na to, že si idem kúpiť notebook a Xbox. Zrazu BUM, z čista jasna mi do došlo. Ja si predsa môžem kúpiť lepší ultrabook, ktorý bude síce drahší o možno 200€, ale lepší, bude mať dedikovanú grafickú kartu a k tomu si jednoducho môžem kúpiť Xbox ovládač. Ostal som obarený. Zrazu sa mi otvorili nové možnosti. 

Ja si totiž nepotrpím na ultrarealistickú grafiku, 4K 60FPS a ultra nastavenia obrazu. Áno, nedávno som napísal, že som si kúpil PS4 Pro, lebo som bol donútený výkonom, no tu hovoríme o 80 hrách. Radšej si kúpim lepší laptop, ktorý môžem dlho využívať a občas si niečo zahrať a nemusím kvôli jednej hre kupovať celú konzolu. Stačí mi proste kúpiť môj milovaný ovládač a hrať na telke cez HDMI. K tomu všetkému, multiplayer zadarmo, žiadne mesačné predplatné. Áno, budem sa pohybovať v nových hrách na medium alebo low detailoch, no ja som ochotný toto obetovať, pretože mne notebook predovšetkým zarába peniaze, čiže investovať doňho je pre mňa logickejšia voľba, ako peniaze stále tlačiť len do hrania, zvlášť, keď jednu konzolu mám. Microsoft mi navyše všetky exkluzivity z Xboxu ponúka a ponúkne aj na PC, čiže môžem mať 3 zariadenia ale vlastniť vlastne len 2.

Uznávam, je pravda, že toto nemusí vyhovovať každému, no pre mňa to na súčasný Xbox vrhá tieň, do ktorého nechcem vstúpiť, pretože nie je treba, aj keď sa dá kúpiť použitý za 130-180€ (podľa toho či s hrami alebo bez nich). Budúca generácia bude samozrejme o niečom inom a môj nový ultrabook o pár rokov bude pri hrách trpieť, no takto budem mať možno ľahšie rozhodovanie, čo si o rok kúpim. Zrejme to bude PS5, využijem aj spätnú kompatibilitu, ktorá bude v mojom prípade veľmi bohatá. A keď mi o 3-4 roky už notebook nebude stačiť, uvidím. Možno kúpim Xbox, možno nový notebook. Situácia ukáže, no zatiaľ: Xbox je pre mňa zbytočná vec.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk