Herná žurnalistika je nevďačná a nezaplatená práca...

Herná žurnalistika je nevďačná a nezaplatená práca...

 

Samozrejme, pokiaľ hovoríme o tej na Slovensku. Vo svojom okolí mám ľudí, ktorí si myslia, že práve toto je práca, ktorá ma živí. Na jednej strane chápem, na svojom Facebook profile mám gamesite.sk ako jediného zamestnávateľa, v skutočnosti ma ale živí úplne niečo iné.


Povedal by som, že až na pár výnimiek, je to tak u každého redaktora v našej krajine. Dúfam, že je všetkým jasné, že hovorím o hernom redaktorovi. Ono totiž na Slovensku sa dá zarobiť aj ako klasický prispievateľ spravodajského, či bulvárneho formátu. Tam je to ale trošku iné. Detaily vám poviem ťažko, platí však jedno (možno pre niekoho to bude šok), no drvivá väčšina z nás to robí zadarmo.
Ak si kladiete otázky typu: kto by už len v dnešnej dobe robil niečo zadarmo? Naozaj z toho nič nemáte? Ale áno, raz za čas dostanete nejakú myšku, či hru, no najväčšou našou odmenou je práve tá hra, či dobrá odozva na našu prácu. Dúfam, že je všetkým jasné, že nie sme žiadni novodobí otroci. Nikto nás do ničoho nenúti, robíme to z vlastnej vôle. Prečo?


Toto sa ma ľudia pýtajú, keď im poviem, že z toho nemám skoro nič. Odpoveď je jednoduchá, teda aspoň u mňa. Som nadšenec do videohier a „vesmíru“ okolo nich. Už od útleho detstva ma to k tomu ťahalo. Je to jediný koníček, čo môžete vykonávať v akomkoľvek veku, je to priemysel, ktorý stále dokáže niečím prekvapiť a ak ho sledujete pozorne, vyráža vám dych, ako napreduje dopredu. Áno, je pravda, že k informáciám by som sa vedel dostať aj bez toho, aby som ich písal a je pravda, že ja už nejakú tú dobu ani nepíšem novinky ako také.


Mám svoje dôvody medzi ktoré patrí hlavne nedostatok času. Ak aj nejaký voľný čas mám, píšem nejaký komentár k aktuálnej situácii, či hrám hru, ktorú treba zrecenzovať. Najnovšie som sa dal na naše obnovené PODCASTy, takže na nejaké novinky naozaj neostáva moc času. Keby som mal možno nejakú prácu v kancelárii, vyzeralo by to inak, pretože ma to bavilo. Keď ale vidím, ako niektorí ľudia kritizujú našu prácu, nedá mi, ako ich informovať, že síce právo na svoj názor majú, no nech si uvedomia jednu vec – niekto obetoval kus svojho voľného času na to, aby našiel nejakú zaujímavosť, preložil ju, spracoval, nahodil do systému, našiel obrázky, ktoré nepodliehajú autorským právam (nech si to niekto skúsi, aké je to dnes „ľahké“) a zverejnil ho. Potom sa aj tak nájde niekto, kto bude kritizovať za bulvárny nadpis, alebo nebodaj chýbajúcu čiarku.


Je ľahké sa do niekoho navážať za veci, ktoré sa mu nepáčia. Tiež to robievam. Lenže ja to robím vtedy, keď viem, že si to ten človek zaslúži. Na našom gamestite.sk Facebooku často vidím, ako ľudia kritizujú redaktora za to, že k novinke pristupoval trošku osobnejšie. Prevažná väčšina správ, ktoré vám prinášame sú objektívne články, od ktorých sa snažíme odosobniť. Niekedy, ozaj len niekedy, si dovolí redaktor utrúsiť poznámku, či komentár k artiklu, či už v ňom, alebo na FB a hneď sa doňho pustia ľudia, ktorí majú opačný názor. To nie je nič zlé, no mnohokrát si neodpustia vulgarizmy, niektorí sú dokonca agresívni.


Nemám nič proti konštruktívnej kritike. Áno, novinky by mohli byť aj bez našich pripomienok, no berte do úvahy jednu vec. Ak sa nejaký redaktor k tomu už vyjadrí, jedno akým spôsobom, vedzte, že má na to dôvod a nikdy to nie je nováčik v redakcii. Takéto veci robia len ľudia, ktorí sú u nás už dlhé roky. Za ten čas prispeli stovkami, niektorí tisíckami článkov. Si predstavte, koľko to je hodín práce, ktorú mu nikto nezaplatil. Majú preto zmapovaný herný svet od hora na dol, takže keď také niečo urobia, vedia prečo a zrejme na to majú dôvod. Takže namiesto posielania ho naspäť do ženskej maternice, alebo nadávania do mužských rozmnožovacích orgánov by bolo možno lepšie sa spýtať: čo tým autor chcel povedať?


Rozbehnúť konštruktívnu diskusiu je oveľa prijateľnejšie, ako sa častovať vulgarizmami len preto, že niekto s niečím nesúhlasí. Dať dnes duchaplne a inteligentne najavo svoj nesúhlas je rarita. Beriem, pri politike a správach, ktorými sme napádaní z každej strany práve dnes, to už ľahké nie je. No toto je svet iný. Svet, do ktorého vypadneme, keď práve toho reálneho máme plné zuby, tak prečo tam brať starosti so sebou? Sú ľudia, ktorí toto nepochopia, či je im to jedno, sú proste takí. No častokrát som sa dostal do konfrontácie s niekým, kto sa javil podobne, no nakoniec sa z neho vykľul fajn človek, ktorý proste reagoval impulzívne a vlastne to tak nemyslel. To je fajn ale ešte raz – videohry sú svet, kde sa chodíme zbaviť stresu, nie ho rozosievať medzi ostatných.


Nabudúce, keď teda budete chcieť kritizovať nejakého herného redaktora (a to nehovorím len o našej stránke), skúste za zamyslieť, či by vám bolo príjemné, keby niečo robíte takmer nezištne pre ostatných a ešte za to dostanete vynadané. Pre istotu doplním znova – kritika áno, no dá sa to aj bez agresivity.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk