To, že Sony na E3 opäť nepríde je logické a zároveň extréme frustrujúce

To, že Sony na E3 opäť nepríde je logické a zároveň extréme frustrujúce

 

Už keď je to teraz oficiálne, tak zopár postrehov je nutných.

Keď Sony ohlásilo minulý rok, že na E3 nepríde, tak to pre väčšinu dávalo zmysel. Väčšina hier bola aj tak už dávno ohlásená a keď tam proste nemáte čo ukázať, tak sa na to radšej vykašlite. Teda tak si aspoň absenciu Sony mnoho hráčov vysvetľovalo.

Čiže to znamená, že ročná prestávka a následne sme späť, nakoľko všetci tušili, že rok 2020 bude rokom nových konzol. Naproti tomu si Microsoft odpálil veľmi solídnu vlastnú show a všetko vyzeralo byť celkom v normále. Lenže Sony nepríde na E3 ani v tomto roku nakoľko podľa vlastných slov „uprednostnia menšie stretnutia s fanúšikmi vo väčšom množstve.“

A viete čo? Úprimne sa Sony nečudujem. Aj keď faktom zostáva, že dôvodom sú pravdepodobne peniaze a zlé vzťahy s ESA (organizátor E3), čo potvrdil napríklad aj Jason Schreier.

E3 už dávno nemá taký lesk, ako kedysi. Niekedy, v čase tlačných herných médií bola E3 prestížnym podujatím, kde chcel byť každý, čo niečo v hernom priemysle znamená. Lenže doba sa zmenila. Dnes kraľujú infulenceri, Twitch a Internet. A E3 vlastne nevie, ako sa má zachovať. Či ponechať E3 tvár profesionálneho podujatia, alebo tam jednoducho pozvať aj fanúšikov a spraviť z toho „americký Gamescom.“

Výsledkom prešľapovania je fakt, že už niekoľko rokov na E3 nechodí mnoho významných vydavateľov. Napríklad EA, ktoré síce má v rovnakom čase podujatie, no to je úplne nezávislé od E3. THQ Nordic patrí medzi ďalších pravidelných absentujúcich a spýtajte sa aj Activisionu, aké má plány na leto.

Skrátka, situácia sa má takto. Načo budete platiť za výstavnú plochu v konkurencii obrovského množstva ďalších hier, keď si môžete odstreamovať vlastné podujatie bez konkurencie naokolo a s ešte väčším dosahom, ako to napríklad spravilo minulý rok Bungie s Destiny 2 Shadowkeep a Gearbox s Borderlands 3? Viete kontrolovať správu, ktorú odovzdávate a robíte si všetko podľa seba. A navyše nehrozí, že náhodou uniknú vaše osobné údaje ako sa to stalo naposledy.

Apropo, to je jeden z dôvodov, prečo mnoho herných žurnalistov rozhodnutie Sony víta a schvaľuje. Pretože milá ESA minulý rok omylom leakla osobné údaje všetkých žurnalistov na E3 2019 a tí preto majú voči ESA osobnú zášť.
Ale späť k téme. Hádam si všetci uvedomujeme, že Sony by aj tak nepredstavilo Playstation 5 na E3 2020. Nespravili to tak ani pri predstavení PS4 (pred E3 bol samostatný event vo februári a na E3 sa sústredili už len na niektoré podrobnosti) takže E3 by aj v prípade účasti bola hlavne o hrách. Ktoré sa dajú kľudne odprezentovať pri predstavení konzoly.

Pointa ku ktorej smerujem je tá, že si nemyslím, že absencia na E3 2020 Sony nejakým zvláštnym spôsobom uškodí. Pretože kľúč k úspešnému vydaniu Playstation 5 leží aj tak v úvodnom predstavení konzoly, ktorá bude ukázaná na samostatnom podujatí pod taktovkou Sony. Neublíži im to preto, lebo je rok 2020 a keď chcú ukázať novú konzolu a hry, tak na to nepotrebujú E3.

Preto mnoho fanboyov zľahčuje situáciu tým, že povedia, že Sony E3 nepotrebuje, ale E3 potrebuje Sony. Čo je do veľkej miery pravda, pretože výstava stráca na prestíži, keď tam polovica veľkých vydavateľov a jeden výrobca konzol vôbec nie je.

Zároveň však musím dodať, že som trochu z rozhodnutia Sony sklamaný. Ja ako hráč. Ja ako človek, ktorého Playstation platforma až tak netrápi. A je na to jednoduchý dôvod.

Už niekoľko rokov sledujem E3 pravidelne. Od večerných až po nočné a skoré ranné hodiny. Je to ako keď je vo februári SuperBowl. Oslava herného priemyslu. Hype machine sa rozbieha. Meme momenty, momenty, kedy publikum jasá. To všetko patrí k začiatku júna.

Aj keď často preklínam Sony za to, že mali vždy konferencie o tretej ráno, vždy som sa na ne tešil. A to podotýkam ešte raz, že nie som nejaký extra fanúšik Sony. Pretože to proste tak bolo. Prišiel Jún a vedeli sme, že my hráči máme predčasné Vianoce.

A presne to mi bude na Sony chýbať. Pretože časť z tohto masívneho podujatia tu proste nebude. A z toho som trochu smutný. Je to ako keď máte vždy ako súčasť narodenín napríklad odpálenie ohňostroja a zrazu vám niekto povie, že ohňostroj nebude. Chápete to, ale je vám z toho smutno. Pretože presne to je E3. Čas vyhranených konzolových bojovníkov, čas ktorý priniesol legendárne momenty.

A vedzte, že keď sa Sony neunúvalo na E3 v tomto roku, tak určite neprídu ani v tom budúcom. O to horšie, že vlastne za tým celým sú len peniaze.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk