Keď sa E3 kvôli koronavírusu neuskutoční teraz, tak už sa neuskutoční nikdy

Keď sa E3 kvôli koronavírusu neuskutoční teraz, tak už sa neuskutoční nikdy

 

Už to nefunguje tak ako kedysi.

Asi si musíme proste priznať, že E3 už nie je to, čo bývala niekedy. Už počas posledných rokov jednotliví vydavatelia postupne sťahovali svoje účasti z tejto niekedy neuveriteľne populárnej výstavy a tieto odchody sa v posledných rokoch ešte urýchlili. A to hlavne, keď sa k „ignorantom“ pridala aj spoločnosť Sony. Pretože viete ako funguje. E3 je skvelá vec, pokiaľ je tam výrobca konzol, ktorú preferujete. A v momente, keď tento výrobca skonštatuje, že E3 je blbosť, tak zrazu aj vy tvrdíte, že E3 je blbosť. Ale to je téma na iný deň.

Osobne som sa chcel venovať priamo E3 a rizikám, ktorým tento ročník čelí. Už minulý rok zažila E3 menší prúser. Teda skôr niekoľko prúserov. Kvôli kontextu sa však musím vrátiť jemne do minulosti. Niekedy bola totiž E3 show, ktorá bola určená takmer výhradne pre vystavovateľov a členov médií. Tí následne fungovali ako hlasné trúby vydavateľov cez svoje preview a rozhovory. Lenže s nástupom influencerov, streamovania a všetkého čo s tým súvisí sa E3 rozhodla otvoriť svoje brány aj pre bežných smrteľníkov. Samozrejme však v obmedzenom počte. Výsledkom toho bolo, že E3 v posledných rokoch nebola ani ryba ani rak a organizátori sa museli zamyslieť čo ďalej.

Preto sa pre rok 2020 rozhodli, že E3 prejde veľkou transformáciou. Medzitým sa však stala nešťastná udalosť, keď ESA (organizátor E3) omylom leakla osobné údaje všetkých akreditovaných novinárov na E3 2019, čo do už tak pokriveného vzťahu prinieslo ešte viac nenávisti.

Faktom teda je, že na E3 vlastne nechcú ísť ani novinári a už ani väčšina vydavateľov. A keď sme napríklad počúvali vyjadrenie šéfa Xboxu Phila Spencera o účasti na E3 2020, skôr to znelo tak, že dôvodom prečo tam ísť je nejaká forma zvyku. Proste „ideme tam lebo sa to sluší a patrí a aj tak tam chodíme každý rok.“ A to proste dlhodobo nestačí. E3 musí ponúkať niečo viac. Nejakú pridanú hodnotu a nie iba nostalgiu a zvyk.

Čo ma privádza k E3 2020 a ku koronavírusu. Hypoteticky je pokojne možné, že E3 sa tento rok vôbec neuskutoční. Už sme zažili zrušenie (alebo presunutie na iný termín) a úprimne, asi ťažko predpovedať, ako sa situácia v najbližších mesiacoch vyvinie. Dá sa však predpokladať, že všetky spoločnosti, ktoré sa E3 2020 zúčastniť chceli majú v príprave náhradný plán. A to sa týka primárne Microsoftu, nakoľko ten chce na E3 2020 priblížiť svoju novú konzolu.

Ak by sa teda E3 2020 naozaj zrušila a Microsoft a ostatné spoločnosti by museli ísť na plán B, tak podľa môjho názoru by veľmi rýchlo prišli na to, že mediálna pozornosť na samostatnom podujatí by bola rovnaká, ak nie väčšia. Nemuseli by totiž súperiť o pozornosť hráčov a médií s ostatnými spoločnosťami a mohli by si spraviť vlastnú konferenciu a to kedy by chceli a kde by chceli.

Vždy používam Borderlands 3 ako príklad toho, kam sa herný svet posunul. Načo sa trieskať na E3, platiť si za vystavovaciu plochu a ešte navyše súperiť s ostatnými hrami o pozornosť hráča, keď si môžete spraviť vlastné podujatie, ktoré vysielate na Twitchi a ktoré sleduje rovnaké množstvo hráčov, ako konferenciu na E3? Účasť na E3 proste jednoducho prestáva dávať zmysel, keď môžete svoje posolstvo vo forme hry/konzoly atď. zdieľať so svetom oveľa flexibilnejším a priamejším spôsobom ako fixne čakať na jún v každom roku, kedy sa konečne uskutoční E3.

A v momente keď sa stane presne toto, tak spoločnosti jednoducho zistia, že ESA a celú výstavu E3 vlastne ani nepotrebujú. Pretože v dnešnej dobe im nemá čo ponúknuť.

Seriózne to teda vidím tak, že E3 bojuje o svoje prežitie. Celé to evolučnej E3 2020 je vlastne reakciou na to, aby si podujatie našlo vlastnú identitu, ktorú momentálne nemá. Pretože doteraz bola identita E3 taká, že to bolo miesto, kde ste museli byť. Lebo ak ste neboli, nedostali ste potrebný priestor na marketing svojho produktu. Lenže tá doba je dávno preč. Dnes môže Sony ohlásiť, že zajtra predstaví Playstation 5 a prenos budú sledovať milióny hráčov. Nepotrebujú na to mesiace dohadovania s ESA a nepotrebujú na to E3.

A v prípade, že sa E3 2020 naozaj neuskutoční, tak v prípade plánovania E3 2021 sa k „ignoratnskej“ Sony pridajú ďalší a ďalší.

E3 potrebuje transformáciu, ktorá v jej prípade znamená „downgrade.“ Už to podľa mňa nebude hlavné podujatie herného roka, ale podujatie na úrovni PAX East a podobne. Teda miesto, kde prídu vývojári, aby strávili čas s komunitou a aby im čo-to nové oznámili. Môžeme očakávať, že herné oznámenia budú prichádzať postupne počas roka a nikto si ich nebude „šetriť“ na jeden mesiac v roku. Otázka však je, či už na záchranu relevantnosti E3 nie je tak trochu neskoro... A situácii určite nepomáha ani to, že hlavný producent E3 2020 sa rozhodol tri mesiace pred začiatkom opustiť tento post. 

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk