Sony stráca fantáziu a začína vsádzať na istotu

Sony stráca fantáziu a začína vsádzať na istotu

 

Z hľadiska bežného spotrebiteľa je to neprijateľné, no ako fanboy by som to obhájiť vedel. Problém je, že už dávno nie som nevyzreté dieťa a takého kroky ma skôr dlhoročného fanúšika urážajú, ako tešia.

Sony prednedávnom ohlásilo remake legendárneho The Last of Us. To je paráda,nie? Áno, teda v prípade, že ste nehrali pôvodnú, ani už remastrovanú verziu na ps4. Čiže tu máme dve rovnaké hry, aj keď jedna už je upravená na minulú generáciu konzol. Z toho vyplýva, že by sme sa teda mohli posunúť ďalej a nechať studia pracovať a rozvíjať nové ipčka, že?

Nie...

Načo aj? Vlastníme značku, ktorá má obrovské meno, ešte väčšie predaje a základňa fanúšikov sa počíta na desiatky miliónov kusov. Tabuľky nepustia... Pripočítajte do toho pripravovaný seriál a tragédia je na svete. Toto je krásny príklad toho, že všetkého veľa škodí.

Problém začína v tom, že tým začínajú trpieť aj iné hry. Napríklad novinka zo stajne Japoncov, Days Gone. Titul, ktorý je v čierny číslach, dostáva na frak tým, že pokračovanie dostalo (zatiaľ) stopku. Dôvod? Časť štúdia Bena, ktoré má titul na starosti, išlo robiť poskoka miláčikovi Sony, Naughty Dog. Áno, všetci vieme, že ND je vlajková loď Sony a tým pádom aj to, čo si vyžiadajú od maminky, to aj dostanú. Ak prirátame, že Bend už pracovalo na značke od ND, dáva zmysel, získať zdroje tam.

Uncharted Golden Abyss bol mimoriadne podarený titul na PS Vita, tak prečo nezobrať kapacity na novú Uncharted hru? Mám veľmi rád aj Nathanovú sériu, aj ona TloU, no zabiť si... no Ok... zastaviť projekt, ktorý síce nezarobil toľko ako iné tituly, len kvôli dojeniu tých istých značiek je veľmi neslávny krok. Ja osobne som Days Gone hral. Technický stav, hlavne na začiatku kazil zážitok z hry, no postupom času sa z toho stala veľmi príjemná open-world akčná (z časti RPG) hra, ktorá si vybudovala aj značnú základňu fanúšikov a ja hrdo patrím medzi nich.

Sony celkovo robí nie moc priaznivé kroky, aspoň čo sa mňa týka, lebo ich osobne pociťujem. Najskôr mi ide vypnúť Store na PS Vitu (áno, stále sa nájdeme takí, čo si tento handheld brávame na cesty) a teraz toto. Chápem, že niekde treba škrtať ale verím tomu, že riešenia by sa našli aj lepšie. Hold, nemôžeme mať proste všetko, ale jedna vec je, že takmer úplne odpália konzolu a druha, že prizabijú celkom populárnu značku len preto, aby podojili najpopulárnejšiu.

A to som si začínal myslieť, že doba remastrov a remakov je konečne za nami... PS4 a Xbox one boli take slabé konzoly, že bolo celkom normálne a asi aj menej nákladné vylepšiť starú hru a predávať na tieto platformy, no PS5 a Xbox s čudnými menami, ktoré nikoho nemýlia, majú dosť výkonu na nové AAAA projekty, či pokračovania tých pár malo úspešných z minulej generácie. Nebol práve o tom marketing? Priniesť niečo nové? Niečo viac?

Z toho mi vychádza, že by sme mali čakať nové ohlásenia, nové značky, nie Uncharted 900 a The Last of Us remasteremake ultra max plus raytracing. Sú tituly, neokukané, nápadité, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti.

Pozor, ja nehovorím, že Days Gone bola najlepšia hra na svete, no je pár dôvodov, prečo by si zaslúžila pokračovanie oveľa viac ako Uncharted. Okrem iného, hlavne postavy nemajú koniec kariéry, ako Nathan. Vedľajšie postavy ešte tiež nemajú vlastný titul ako v Lost Legacy. Zatiaľ, čo Nate a spol si užívajú dôchodok, zamorený svet v Days Gone sa stále vyvíja. Tiež Freakeri sa vyvíjajú a bolo aj povedané, že ich evolúcia zďaleka nie je u konca, možno sme nevideli ani všetky druhy...

Myslím, že nemusím písať ďalej, aby ste ma pochopili, pointa je jasná. Ako hráč, aj keď fanúšik, som proste unavený z nekonečných pokračovaní a remakeov toho istého dokola. Chcem vidieť rozvíjať menšie tituly, ktoré majú potenciál a ak je niečo v čierny číslach, vyjde to aj na PC, kde si to získa dalších fanúšikov, asi netreba byť génius, aby som vedel, že hra na seba zarobí... ono stačí byť menej nenažraný...

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk