Vzostupy a pády ikony menom PlayStation

Vzostupy a pády ikony menom PlayStation

 

Analýza úspechu značky PlayStation. A dôvody prečo nemám obavy z budúcnosti.

V roku 1994 sa udialo veľa zaujímavých udalostí. Otvoril sa Eurotunel, ktorý spojil Francúzsko a Spojené Kráľovstvo, hokejisti New York Rangers vyhrali po 54 rokoch Stanleyho pohár, Nelson Mandela sa stal prezidentom Južnej Afriky a v Japonsku debutuje Spoločnosť Sony so svojou hernou konzolou. Debut, ktorý sa takmer okamžite etabloval medzi špičku v hernom priemysle a zmenil pohľad na hry v mainstreame - vznikla ikona menom PlayStation.

Samozrejme, nie všetko išlo hladko - ako takmer každá významná spoločnosť v hernom priemysle, aj Sony urobila a stále robí nie vždy správne rozhodnutia, ktoré majú v konečnom dôsledku neblahé dôsledky. Nech to znie akokoľvek, pretože ak sa pozriem s nadhľadom na značku PlayStation v súčasnosti a istou formou komplexnosti na to, čo dosiahla počas svojej histórie, tak si nevybavujem v hernom priemysle spoločnosť, ktorá by sa jej dokázala priblížiť.

Pozrime sa teda na to, čo je kľúčom k úspechu značky PlayStation a priblížme si tie tajné ingrediencie, ktoré definovali jej úspech. Odpoveď, ako iste tušíte, nie je úplne jednoduchá - roky trvalého úspechu predsa nemôžete zhrnúť do pár jednoduchých bodov - a v závislosti od toho, ako ďaleko do minulosti sa pozeráte, sa odpoveď môže aj trochu líšiť.

Ak sa napríklad pozrieme na posledné desaťročie, pravdepodobne budete tvrdiť, že práve first-party tituly boli jedným z najväčších faktorov rastu značky PlayStation. Exkluzivity a first-party tituly boli vždy základom konzol PlayStation, a to od samého začiatku. V dobách prvého PlayStationu sa o to síce veľkou mierou zaslúžili exkluzivity tretích strán, ktoré boli vtedy oveľa bežnejšie - napríklad Metal Gear Solid či Final Fantasy. Až pri PlayStation 2 začala spoločnosť Sony s tvorbou vlastného portfólia - God of War, Jak and Daxter, Ratchet and Clank, Sly Cooper a ďalšie. Obdobie éry PlayStation 3 zas zaručilo úspech vlastných franšíz vrátane hier ako Killzone, inFamous, Uncharted a ďalších, ale pre PlayStation ako taký to nebolo to obdobie výrazného rastu.

Istý zlom nastal v predchádzajúcej generácii. Éra PlayStation 4 znamenala v spoločnosti Sony bod zlomu a na vývoj first-party hier sa zamerala ešte viac než kedykoľvek predtým. Zároveň sa dynamicky zamerala na hry ako Uncharted a The Last of Us, ktoré preniesla z predchádzajúcej éry a rovnakú úroveň investícií a vývojárskeho étosu uplatnila aj na ostatné štúdiá. Rok 2016 tak priniesol Uncharted 4, rok 2017 Horizon Zero Dawn, rok 2018 Marvel's Spider-Man a God of War, rok 2019 Death Stranding, rok 2020 Ghost of Tsushima a The Last of Us Part 2. A to nerátame Bloodborne z roku 2015, ktorý síce nespadá do first-party portfólia, ale svoju identitu si na PlayStatione do dnešného dňa ponecháva.

V súčasnosti má spoločnosť Sony pod palcom niekoľko štúdií, ktoré sú považované za jedny z najtalentovanejších v odvetví, a niekoľko významných franšíz, ktoré sa tešia nielen všeobecnému uznaniu kritikov, ale viedli aj ku komerčným výsledkom, ktoré pre PlayStation dosiahli nový rozmer. To je len niekoľko z mnohých veľkolepých úspechov, ktoré spoločnosť Sony dosiahla v tejto ére. Opakované zameranie sa na first-party jednoducho prinieslo pôsobivé výsledky.

Je teda zrejmé, že význam first-party hier pre PlayStation v priebehu rokov neustále rástol. A vzhľadom na výsledky, ktoré priniesol v poslednej dekáde, bude aj naďalej tvoriť súčasť stratégie spoločnosti Sony. O tom jednoducho nepochybujem. Samozrejme, pre PlayStation bolo od začiatku obrovským prínosom aj to, že okrem produkcie first-party hier bola vždy aj konzolou pre vydavateľov tretích strán. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že bez dobrej podpory vydavateľov tretích strán sa vaša konzola môže dostať ďaleko len veľmi ťažko - spýtajte sa Nintenda. Keď sa spoločnosti Nintendo nepodarilo získať pre svoje konzoly slušnú podporu third-party vydavateľov, tak nezaznamenala výrazné úspechy. Potom prišiel Switch, jeden z najúspešnejších herných systémov súčasnosti, ktorý sa zhodou okolností môže pochváliť skvelou podporou vydavateľov tretích strán, a o úspech bolo postarané.

Aj samotná spoločnosť Sony dokázala, že ak sa potknete pri podpore third-party vydavateľov, pravdepodobne pocítite následky. Vďaka svojmu notoricky známemu excentrickému hardvéru je konzola PlayStation 3 pravdepodobne najhoršou PlayStation konzolou, pre ktorú sa doteraz vyvíjalo, čo znamená, že častejšie ako na Xboxe 360 sa v tejto generácii konzol nachádzali lepšie verzie multiplatformových hier. Dôležité je, že v tejto generácii sa multiplatformovými stali aj niektoré kľúčové franšízy, ktoré boli v minulosti silne spojené so systémom PlayStation, pričom najväčší podiel na tom mala hra Final Fantasy. Nie je náhoda, že PlayStation 3 je najmenej úspešnou konzolou Sony všetkých čias. Samozrejme ani zďaleka to nebol hlavný dôvod krízy, ale na zreteľ ho brať musíme.

Okrem tohto výkyvu sa však PlayStation vždy tešil vynikajúcej podpory vývojárov tretích strán, a to do takej miery, že často bol - a stále je - exkluzívnou platformou pre týchto tvorcov. V posledných rokoch spoločnosť Sony rozšírila svoje snahy o prilákanie sľubných nezávislých vývojárov a výraznejšie ich zapojila do svojho procesu, čo len prispelo k zlepšeniu ponuky hier.

Práve táto rovnováha silnej podpory first a third party titulov robí zo systému PlayStation takú atraktívnu voľbu pre hráčov. Dalo by sa dokonca tvrdiť, že je to jediná z konzol, ktorej sa to darí držať už niekoľko rokov. Ako už bolo spomenuté, Nintendo v minulosti často zápasilo s podporou third-party vydavateľov, zatiaľ čo na druhej strane Xbox nemal najlepšiu podporu first-party hier. PlayStation pritom v priebehu rokov ponúkal zväčša zaručený prísun obsahu na oboch frontoch. Samozrejme, v súčasnosti sa zdá, že všetky tri platformy sú v stave, kde sa môžeme tešiť na množstvo first a third party hier, čo je samozrejme najlepší možný scenár.

Vráťme sa však ku konzole PlayStation. Za jej úspechom sú samozrejme viac než len hry, ktoré prináša. Ďalším kľúčovým faktorom, ktorý umožnil spoločnosti Sony udržať si dynamiku, je prispôsobivosť, ak sa tu a tam vyskytne nejaký zádrhel. V prípade PlayStation 3 spoločnosť urobila chyby, a to dosť závažné - hoci bolo zotavenie viac než dôstojné. Samotná PlayStation 3 zaznamenala v neskorších rokoch obrat a na konci generácie bola spoločnosť Sony pripravená stavať na dynamike, poučiť sa zo svojich chýb a pokračovať v tom čo následne nastolila. Od tohto momentu až doteraz si udržuje svoju identitu. Áno, PS Vita sa samozrejme ukázala ako katastrofa a spoločnosť Sony si za to môže len a len sama. Pretože aj tu sa ukázala dôležitosť podpory first či third party vydavateľov.

A samozrejme, popri tom všetkom je pre úspech PlayStationu, počnúc jeho začiatkami až po súčasnosť, nemenej dôležitá jedna vec zásadná vec - a tou je marketing. Môžeme hovoriť o výnimočných marketingových momentoch v celej histórii PlayStationu - o výnimočnom PR, od ikonického oznámenia ceny PlayStation 1 až po návod na zdieľanie použitých hier pri PlayStation 4. A o chytľavých sloganoch a marketingových kampaniach, od Kevina Butlera v časoch PlayStation 3 až po Greatness Awaits s PlayStation 4, asi nemusíme diskutovať

Viac ako to však vyniká všeobecná prezieravosť spoločnosti, ktorá pokračuje v upevňovaní silných stránok značky PlayStation pomocou všeobecne racionálnych rozhodnutí. Opäť to nebola bezchybná cesta - na mnohé zlé rozhodnutia z prvých rokov PlayStation 3 sa ťažko zabúda a je isté, že v Sony po nich ostala nepekná škvrna. Po väčšinu času sa však spoločnosť Sony rozhodovala správne, napríklad v oblasti cien, ako aj v iných prípadoch. Samozrejme, pri pohľade na aktuálne praktiky - a to aj pri cenotvorbe hier - sa vám celkom určite vynára v hlave akýsi závan pochybnosti. 

Od vyššej ceny PlayStation 5 hier až po zvýšenie cien samotnej konzoly v mnohých regiónoch, spoločnosť Sony urobila niekoľko finančných rozhodnutí, ktoré sa neukázali ako populárne. Či to nakoniec nejakým spôsobom ovplyvní ich predaj, sa ešte len uvidí, ale spoločnosť Sony rozhodne hrá riskantnú hru. Zatiaľ je zrejmé, že za posledné desaťročie si spoločnosť Sony vybudovala dostatočnú rezervu, aby mohla urobiť niekoľko kontroverzných rozhodnutí bez toho, aby sa to stalo veľkým problémom pre hospodárske výsledky spoločnosti - dúfajme len, že spoločnosť Sony nebude mať pocit, že je to väčšia rezerva, ako v skutočnosti je, pretože by to mohlo viesť k niektorým zlým rozhodnutiam v budúcnosti.

A keď už hovoríme o budúcnosti - ako vyzerá? Tvrdiť, že PlayStation 5 bude pre Sony ďalším veľkým úspechom, nie je asi správna predpoveď. Napriek problémom s dodávkami a výrobou sa konzola predáva veľmi dobre. Navyše sa dá sa predpokladať, že keď sa tieto problémy v odstránia, čísla predajov budú aj naďalej stúpať. Čo sa týka obsahovej stránky veci, PlayStation 5 má za sebou solídny štart. Dočkali sme sa niekoľkých významných exkluzívnych first-party titulov, vrátane hier ako Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Horizon Forbidden West, Ratchet and Clank: Rift Apart, Returnal, remaku The Last of Us či Demon's Souls, pričom ďalšie hry ešte len prídu.

Zaujímavé je, že sa PC stáva väčšou súčasťou stratégie spoločnosti Sony do budúcnosti, takže bude zaujímavé sledovať, akú podobu to bude mať. S hrami Horizon Zero Dawn, Days Gone, God of War a Marvel's Spider-Man Remastered priniesla spoločnosť Sony na PC už viac ako štyri veľké exkluzívne hry PlayStationu, zatiaľ čo Uncharted: The Last of Us: Legacy of Thieves a The Last of Us Part 1 ešte len zažijú svoj debut na PC. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé ďalšie hry budú nasledovať - otázkou samozrejme je, či sa nakoniec dočkáme toho, že spoločnosť Sony niekedy uvedie svoje hry na PC súčasne s konzolovým vydaním. Vzhľadom na to, ako sa veci vyvíjajú a ako rýchlo spoločnosť Sony rozširuje svoju prítomnosť na PC, je to zrejme viac než isté. Možno sa toho dočkáme už v čase, keď bude táto generácia na odchode. Už teraz sa zdá sa, že to bude ďalší zaručený zdroj rastu pre PlayStation.

Okrem toho Sony vsádza karty na live-service hry - čo je pravdepodobne oveľa väčšie riziko než čokoľvek iné. Spoločnosť Sony sa etablovala ako zdroj vysokorozpočtových hier pre jedného hráča a teraz to chce urobiť aj so zážitkami pre viacerých hráčov. Podľa všetkého má spoločnosť naplánované uvedenie viac ako 10 live-service hier do roku 2025. Posledné roky nás však naučili, že live-service hry sú ako neriadená strela. Väčšina takýchto hier rýchlo skončí, buď kvôli konkurencii, alebo preto, že vývojári nedokážu servírovať hráčom dodatočný obsah. Dokonca aj hry, ktoré neuspeli, zaznamenávajú svoje vzostupy a pády.

Samozrejme, nikto neočakáva, že každá z live-service hier Sony bude hitom - aj keď sa niekoľko z nich presadí, Sony to pravdepodobne bude považovať za pevný základ, na ktorom bude stavať. Na to však bude potrebné dôsledne prijímať správne rozhodnutia týkajúce sa všetkého od monetizácie až po zabezpečenie potrebnej podpory počas života danej hry. Ak sa však spoločnosti Sony podarí zopakovať aspoň kúsok úspechu, ktorý dosiahla s príbehovo orientovanými zážitkami, možno si predstaviť, že live-service hry sa môžu stať ďalšou oblasťou rastu pre PlayStation.

Čo dodať na záver? Asi len toľko, že samotná história nám ukazuje, že za tie roky sa v spoločnosti Sony vedia postaviť pred výzvy. Nie všetky rozhodnutia v Sony boli správne, ale v konečnom dôsledku je spôsob akým sa dokážu etablovať, veľmi dôležitým faktorom, ktorý rozhodne o jej budúcnosti. A ja tu budúcnosť nevidím, na rozdiel od iných, vôbec zle.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Zdroj: vlastný, wikipedia, gamingbolt
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk