Zabudnite na klimatické zmeny či topiace sa ľadovce — Zem čaká omnoho temnejší osud. Podľa vedcov je naša planéta odsúdená na zánik, a to nie desiatky či stovky, ale miliardy rokov do budúcnosti. A spúšťačom bude rýchly a neodvratný pokles kyslíka v atmosfére.
Štúdia, ktorú publikovali vedci už v minulosti, varuje: keď to príde, bude to náhla a katastrofická zmena. Podobná tej, ktorá pred viac ako 2,4 miliardami rokov spustila tzv. Veľkú oxidačnú udalosť (GOE) – no tentokrát opačným smerom. Kým vtedy kyslík umožnil vznik života, v budúcnosti jeho zánik spôsobí jeho úplný úpadok.
Vedci dlhodobo upozorňujú, že atmosférický kyslík, kľúčový pre ľudský život, nebude prítomný navždy. Už teraz vidíme v našej slnečnej sústave planéty ako Mars či Venuša, ktoré stratili svoje atmosféry — a podobný scenár môže čakať aj nás.
Čo spôsobí zánik kyslíka?
Za poklesom kyslíka nebude len prirodzené otepľovanie planéty, ale aj človekom vyvolané klimatické zmeny. Modely predpovedajú, že hladina kyslíka na Zemi by mohla klesnúť na úroveň z dôb, keď tu existoval len jednoduchý mikrobiálny život – ďaleko pred érou cicavcov či ľudí.
Takýto pokles by pre väčšinu živočíšnych druhov znamenal okamžitý zánik. Ak by ľudstvo nezvládlo presun na inú planétu, ako napríklad Mars, bol by to definitívny koniec civilizácie, akú poznáme.
A to nie je všetko. Vedci predpokladajú, že o približne 2 miliardy rokov vybuchne aj Slnko. Ale ešte predtým – možno o stovky miliónov rokov skôr – sa kyslík na Zemi zníži až miliónnásobne v porovnaní s dneškom.
Máme šancu uniknúť?
Znie to síce apokalypticky, ale našťastie, nejde o problém, ktorý by sme museli riešiť zajtra ráno. No téma prežitia ľudskej civilizácie mimo Zeme je čoraz aktuálnejšia. Ak bude mať ľudstvo šťastie (a technologický pokrok), možno sa nám podarí vyhnúť nevyhnutnému. Alebo aspoň odísť skôr, než sa posledný kyslíkový molekulár rozplynie v ničote.