Samsung Galaxy S3 - Recenzia

 

Len pár rokov dozadu sme boli radi, keď sa nám dostal do rúk telefón s farebným displejom. Dnes už čiernobiely telefón ani poriadne nedostaneme v obchode (česť výnimkám ). Prednedávnom sa k nám do redakcie dostal dlho očakávaný Samsung Galaxy S3 a prvé dojmy boli veľmi dobré. Aké to ale bolo po dlhšom používaní?

Na začiatok je potrebné zdôrazniť jednu vec. Samsung Galaxy S3 je technicky skvelo prepracovaný i vizuálne veľmi pekný telefón (na prvý pohľad). Papierovo je to jeden z najlepších telefónov na trhu. Bohužiaľ, ani z ďaleka to nie je ideálny alebo najvhodnejší telefón ani pre bežných a ani pre náročných užívateľov.

Upozorňujem, že počas celej recenzii budem porovnávať S3 prevažne s iPhone 4S, ktorý je priamy konkurent tohto zariadenia, i keď existujú aj iní konkurenti (napr. HTC One X). V každom prípade, Galaxy S3 sa v nasledujúcej recenzii budem snažiť hodnotiť aj nezávisle od konkurencie na trhu.

Prvý dojem

Predtým než Galaxy S3 vôbec zapnete, všimnete si, že telefón pôsobí veľmi elegantne a jednoducho. Podobne ako pri iPhone, tak aj tu sa nachádza v spodnej časti iba jedno tlačidlo, i keď naľavo a napravo sú skryté dotykové plochy „menu” a “naspäť ”. Samsung vo svojom marketingu hovorí o spojení s prírodou a na telefóne je to jednoznačne vidno. Hrany sú oblé a povrch zariadenia jemne pripomína kamienky z potôčika. Keďže telefón váži iba 133 gramov a hrúbka je iba 8.6mm (napr. iPhone 4S má 140g a 9.3mm), na prvé podržanie je veľmi príjemný . V porovnaní s mnohými inými zariadeniami na trhu je tento telefón doslova ako pierko. Bohužiaľ, hneď keď si telefón otočíte, zistíte, prečo je tomu tak. Celá zadná časť je totiž robená z lacno pôsobiaceho plastu. S3 má byť top telefón z modelov od Samsungu a zadný kryt baterky je z lacného plastu? Áno.

[doplnené by Hiro] Plast nieje až tak lacný, ako pôsobí. Je vyrobený z polykarbonátu.

Po zapnutí

Prvý dojem zo zapnutej obrazovky bol vynikajúci. Displej má rozlíšenie až 720x1280 (720p HD) na 4.8-palcovej obrazovke (približne 306 DPI), takže obraz je naozaj magický. Nie je to až tak vysoká hustota pixlov ako na iPhone 4S (326 DPI), ale obrazovka je jednoznačne väčšia (iPhone 4S má iba 3.5-palca). A to, bohužiaľ, nie je kompliment. 4.8-palcová obrazovka je jednoducho príliš veľká pre bežných užívateľov. Nemám najmenšie ruky a klikanie na objekty v hornej časti obrazovky často vyžadovalo kŕčovité naťahovanie prsta, alebo posunutie telefónu do neprirodzenej polohy (ako keby ste ho držali zboku a nie z dolného pravého rohu).

Nastavovanie telefónu

Pri prvom spustení vás telefón klasicky prevedie nekonečnými nastavovacími obrazovkami, medzi ktorými je aj vytvorenie konta na Dropboxe (pridá vám zadarmo 50Gb) alebo Google účtu (vrátane emailov, kontaktov, atď.). Proces je síce zdĺhavý , ale po skončení vás čaká úvodná obrazovka uzamknutého telefónu. Na odomknutie stačí prejsť prstom po obrazovke, ktorá sa vlní ako povrch vodnej plochy. Je to pekný grafický aj zvukový efekt, ale je tam skôr na to, aby sa telefón mohol chváliť schopnosťami naozaj výkonného 4-jadrového 1.4Ghz Cortex procesora a 1Gb RAM. Takýchto efektov za účelom ohúrenia je tu dosť veľa aj vďaka grafickej nadstavbe k Android operačnému systému TouchWiz UI 4.0, ktorý bol zásadne vynovený pre S3.

Ice Cream Sandwich, TouchWiz a iné

Galaxy S3 beží na najnovšej verzii Androidu 4.0 s pracovným názvom Ice Cream Sandwich. Rozhranie je oveľa krajšie ako v minulých verziách Androidu a telefón beží veľmi svižne a rýchlo. Nepodarilo sa mi ani raz zaseknúť telefón tak, že nereagoval na dotyky, ale akýmkoľvek spôsobom zamrzol. Toto sa bežne dialo v 2.0 sérii aj na drahších telefónoch a na S3 sa to nestalo ani raz. Možno po čase sa telefón troška spomalí, ale celková ovládateľnosť a responzívnosť na dotyky je aj vďaka Ice Cream Sandwichu na S3 vynikajúca. O novinkách v Ice Cream Sandwich a v novom TouchWiz sa tu rozpisovať nebudem, ale musím vyzdvihnúť (alebo pokarhať) zopár funkcií v S3:

S Voice je kópia digitálneho “asistenta” Siri z iPhonu. Samsung síce tvrdí, že písmeno S neznamená Siri, ale je vidieť, že sa naozaj snažili úplne skopírovať funkcionalitu Siri. Nevyšlo to. Nielenže S Voice reaguje iba na niektoré povely (preddefinovaný text), mnohokrát nie je vôbec schopný systém rozoznať slová. Predtým než „hejteri“ začnú hovoriť, že mám zlú výslovnosť, Siri som skúšal mnohokrát a pomýlila sa naozaj sporadicky (ak vôbec).

S Beam je taktiež nová funkcia v S3, ktorá používa technológiu NFC na prenos dát medzi telefónmi (musíte ich držať blízko pri sebe). Bohužiaľ, na to potrebujete druhú S3, aby toto mohlo fungovať. Do budúcna bude zrejme táto funkcionalita zapracovaná aj do iných zariadení od Samsungu (možno aj od iných výrobcov, ktorí budú používať technológiu NFC). Už teraz zariadenie podporuje Galaxy S3 systém Samsung Allshare, ktorý umožňuje zdieľanie a „streamovanie“ videa alebo iného obsahu medzi zariadeniami od Samsungu (TV, telefón, tablet, PC, atď.). Nemali sme, bohužiaľ, možnosť otestovať funkcie Allshare, ale stále je tu problém, že ak mám televízor od LG, tak mi to je úplne zbytočné.

Ďalšou zaujímavou funkciou je sledovanie pohybu zariadenia a reagovanie na dané pohyby. Povedzme, že vám príde SMS. Vytiahnete si telefón z vrecka a S3 usúdi, že si túto správu chcete pozrieť, tak vám ju hneď otvorí. Ak nechcete na ňu odpísať, môžete iba zdvihnúť telefón k uchu a S3 začne samo od seba volať na dané číslo. Je to zaujímavá funkcia, ale nefunguje vždy spoľahlivo. Sú tu aj iné podobné využitia, ale aj iné recenzie hovoria o tom, že je to mnohokrát kostrbaté.

Fotoaparát a video

Fotoaparát a videokamera na telefóne sú super. Vzadu sa nachádza 8MP kamera, ktorá dokáže filmovať v 1080p (30fps) a popritom ešte stíha fotiť. Vpredu je zase 1.9MP kamera, ktorá vie filmovať až v 720p (30fps). Zadná kamera je podobná ako v iPhone 4S, ale predná je na 4S oveľa slabšia (640x480). Celkovo je kvalita fotiek veľmi dobrá až vynikajúca, ale ako pri každom telefóne, aj tu boli snímky pri tmavších priestoroch buď príliš tmavé alebo príliš osvetlené bleskom. Prehrávanie HD videa (napr. z YouTube) je na S3 naozaj čarovné. Keďže je displej obrovský a rozlíšenie je HD 720p, videá sú krištáľovo čisté a ostré.

Každodenné používanie

Celodenné používanie Galaxy S3 bolo nezvyčajné. Keďže je telefón a obrazovka väčšia ako bežný displej telefónu, oveľa lepšie sa na ňom číta alebo píše (klávesnica je skvelo spracovaná), ale kontrolovanie notifikácií bolo utrpenie. Pre odhalenie notifikácií musíte (ako klasicky v Androide) prejsť prstom z hornej časti obrazovky dole, ale keďže je displej veľký, vykonávanie daného pohybu je neprirodzené. Zariadenie musíte uchopiť vyššie, čo spôsobí, že stláčanie hlavného dolného tlačidla sa stáva opäť komplikované. Telefón je proste príliš veľký.

Baterka zariadenia vydrží celý deň aj pri aktívnejšom používaní (hranie hier, prezeranie internetu, atď.), ale v stand by baterka klesala oveľa pomalšie. Asi sa budeme musieť zmieriť s tým, že dnešné mobily nevydržia viac ako 1 deň aktívneho používania .
Aplikácie (Google Play vs. Samsung Apps)

V telefóne sú predinštalované klasické Android aplikácie (Gmail, Google+, Kalendár, atď.) a zopár Samsungových aplikácií (napr. spomínaný S Voice). Avšak ako dostanete do telefónu nové aplikácie? Môžete využiť Google Play, čo je premenovaný starý Android Marketplace , alebo si môžete zvoliť Samsung Apps, kde si môžete nájsť rovnaké aplikácie ako v Google Play, ale musíte si zaregistrovať Samsung účet. Prvé som vyskúšal Angry Birds Space, ale nájdete tu aj iné všemožné aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť za poplatok alebo zadarmo. Mimochodom Angry Birds vyzerajú na obrazovke skvelo.

Dostupnosť telefónu

Plná cena telefónu je okolo 600 eur, pričom S3 je dostupná od Orangu aj T-Mobilu od 360 eur s paušálom . V O2 ju kúpite cez eshop za necelý 590 eur.

Galaxy Note

Keď sme na Facebooku oznámili, že pripravujeme recenziu na Galaxy S3, padla otázka, že ako sa telefón dá porovnať s Galaxy Note, ktorý vyšiel na konci minulého roku s operačným systémom Android 2.3 (Gingerbread). Dnes si ho už môžete upgradovať na verziu 4.0 ako v S3, ale v čom bude potom Note odlišný od S3? No minimálne veľkosťou. Note je o 1 cm vyšší (146 mm) a o viac ako 1 cm širší od S3. Je to vidieť, aj cítiť. I keď má Note iba o 40g viac, je celkovo oveľa mohutnejší. Na druhú stranu, zadný kryt na Note nepôsobí až tak nemotorne plastovo ako na S3. Procesor v Note má iba 2-jadrový procesor, ale rozhranie na Note s Ice Cream Sandwich je stále svižné a iba pri väčšej záťaži jemne spomaľuje.

Obrazovky sú obidve Super AMOLED a Note má dokonca väčšie rozlíšenie ako S3. Celkovo by som povedal, že Galaxy Note je lacnejší, väčší a troška menej výkonný brat Galaxy S3. Z Note na S3 by som prechádzal jedine vtedy, ak vám nestačí rýchlosť Note (napr. používate výkonovo náročné aplikácie), alebo ak chcete niečo menšie a novšie. Inak je to v podstate ten istý telefón.

Zhrnutie

Na internete často vidíme tento telefón s podtitulom “Najočakávanejší telefón roka” alebo niečím podobným. To je možno pravda a S3 je naozaj skvelý telefón na papieri, ale pri používaní tomu úplne tak nie je. Telefón je síce ľahký a tenký, ale plastová konštrukcia spôsobuje, že pôsobí lacno. Obrazovka je veľká a prekrásna, ale je príliš veľká na bežné používanie. Užívateľské rozhranie je pekné, ale mnohokrát slúži čisto na okrasu a nie funkciu (napríklad: načo má hlavná obrazovka 6 posúvateľných častí, ak tam nemám žiadne linky na aplikácie alebo nejaké widgety). S Voice nefunguje tak, ako má, alebo nefunguje vôbec. Fotoaparát je skvelý a baterka vydrží aspoň deň, ale to sa dalo čakať od 600-eurového telefónu.

[doplnené by Hiro] Obrazovky, ak sú prázdne si môžete odstrániť.

Samsung S3 je tech demo toho, čo moderné telefóny dokážu. Je to high-endový telefón, ktorý definuje, ako budú vyzerať telefóny od Samsungu najbližší rok (Android 4.0, S Beam, S Voice, Samsung App a Allshare, atď.). Ak chcete mať doma najnovší prerastený telefón/zakrpatený tablet od Samsungu (ako Galaxy Note minulý rok), kúpte si Samsung Galaxy S3. Pre nás ostatných určite prídu telefóny normálnej veľkosti (od Samsungu, HTC, LG alebo od bárskoho) neskoršie tento rok.

Chcete vedieť viac? Napíšte nám do komentárov a zodpovieme vám na otázky.

 

pekný dizajn
displej je prekrásny
fotoaparát fotí kvalitne (žiadne prekvapenie)

lacná konštrukcia
príliš veľký na bežné používanie
S Voice
užívateľské rozhranie a mnohé funkcie sú viac okrasné než funkčné
80%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk