LG E730 - Recenzia

 

Dnešný trh je už doslova preplnený smartphonmi. Každý výrobca sa snaží prísť s niečím novým, aby zaujal zákazníkov a predbehol konkurenciu. Nájsť to pravé zariadenie je skutočne ťažké. Jeden smartphone má toto, druhý hento, ale za to vyššiu cenu a človek sa nevie rozhodnúť, ktorý sa mu viac oplatí. So zaujímavým riešením prichádza LG, ktoré vo svojom novom modeli E730 ponúka postačujúce funkcie za zaujímavú cenu.


Konštrukcia

E730, ktorému sa nadáva Optimus Sol, prichádza s celkom pekným a jednoduchým dizajnom. Celá predná strana je pokrytá sklom, pod ktorým sa nachádza 3.8-palcový displej. Zadnú stranu pokrýva lesklý plastový kryt sfarbený dosiva. Zaujať vie aj svojou hrúbkou len 10 milimetrov a hmotnosťou len niečo cez 100 gramov. Vo vrecku ani nebudete cítiť, že ho tam máte. Pod displejom nás čakajú 3 dotykové tlačidlá, a to Home, Menu a Back. Tlačidlo vyhľadávania aktivujete podržaním Menu. Veľa užívateľov pociťuje averziu k dotykovým tlačidlám kvôli nechcenému stláčaniu. Na tomto telefóne to až taký problém nie je, keďže tlačidlá sú umiestnené približne centimeter pod displejom. Tlačidlá, rovnako ako displej, poslúchajú aj pri najmenšom dotyku. Sem-tam sa mi však stalo, že ma tlačidlo back začalo ignorovať a musel som stlačiť home.

Rozmiestnenie tlačidiel je veľmi podobné ako na Apple iPhone. Na hornej strane nájdeme popri tlačidle na uzamykanie, ktoré je umiestnené vpravo, aj audio výstup vľavo a konektor na nabíjanie a pripojenie k PC v strede. Na ľavej strane sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Výrobca ich však umiestnil veľmi blízko seba. Pravá a dolná strana zariadenia zostali nevyužité. Pod a nad displejom sa nachádza dosť veľa nevyužitého priestoru.

Displej

Displej používajúci technológiu Ultra AMOLED má skutočne krásne farby a dobrú viditeľnosť aj na priamom slnku. V ponuke má až 16 miliónov farieb. Technológia AMOLED šetrí batériu, zaručuje dobré pozorovacie uhly, a to, že čierna je skutočne čierna. Rozlíšenie displeja 480 x 800 bodov pri takejto veľkosti displeja úplne postačuje. Veľkosť displeja 3.8 palca (9.7 cm) je podľa mňa akurát. Displej je o 0.3 palca väčší ako u zariadenia Apple iPhone, čo robí displej dostatočne veľkým na pohodlné sledovanie videa, hranie hier a používanie sociálnych sietí. Nie je však až taký veľký ako u zariadení Samsung Galaxy S3, čo zaručuje pohodlné ovládanie aj jedným prstom. Samozrejme obsiahnutý je aj multitouch, ktorý vám umožňuje ovládať telefón viacerými prstami naraz.

Fotoaparát

Na prednej strane nájdeme aj kameru, ktorá poskytuje fotografovanie aj natáčanie videa vo VGA kvalite. Hlavný fotoaparát nájdeme vľavo hore na zadnej strane zariadenia. Ten ponúka fotografie v rozlíšení 5 MPx, o ktorých ostrosť sa stará automatické zaostrovanie (AutoFocus). Fotografie sú síce fotografované v kvalite 5MPx, ale to sú čísla. Kvalita fotografií je nízka a zodpovedá možno tak 1.5 až 2 MPx. Na občasné fotenie E730 stačí. Ak však budete chcieť niečo odfotiť za tmy, pravdepodobne odfotíte len tmu. LG do svojho modelu nezakomponoval „prisvetľovaciu“ diódu, ktorá by podľa mňa mala byť pri takomto mobile samozrejmosťou. Zadná kamera dokáže aj zaznamenávať video v HD kvalite (720p – 1280 x 720). Ale to sú opäť čísla. Ak natáčam to isté s E730 a fotoaparátom, ktorý taktiež nahráva v 720p, tak sa mi video s E730 zdá poriadne nekvalitné a vyzerá ako nahraté s rozlíšením VGA. Pri prudkom pohybe vo videu štrajkuje Autofocus, video sa úplne rozmaže a po chvíli opäť zaostrí.

Systém

LG E730 rovnako ako väčšina smartphonov beží na operačnom systéme Android. LG Android rozšírila o prostredie Optimus UI 2.0. Škoda, že E730 beží na staršej verzii Androidu, a to 2.3.4 (Gingerbread). Výrobca do systému zakomponoval aktualizáciu softvéru, tak nám zostáva len dúfať, že časom príde aj vysnívaný Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich alebo 4.1 Jelly Bean. Mne osobne prostredie Optimus UI 2.0 vyhovuje a páči sa mi oveľa viac ako napríklad HTC Sense. O chod systému sa stará 1 GHz procesor, ktorému sekunduje 375 MB operačnej pamäte. S takýmto výkonom sa radí niekde do nižšej strednej triedy na trhu. Škoda, že výrobca do mobilu nedal aspoň 512 MB operačnej pamäte. Pri spustených systémových službách ako Gmail, facebook, počasie, a tak ďalej, vám zostane voľných približne len 90 MB operačnej pamäte. Chod systému je zväčša plynulý, sem-tam je vidno drobné zaseknutie.
LG nám do smartphonu zabalil takmer 1 Gigabajt vnútornej pamäte. Komu by to bolo málo, môže si pamäť rozšíriť pamäťovou kartou MicroSDHC (TransFlash) až do kapacity 32 GB. Na prehliadanie pamäťovej karty, ale aj dokumentov, nám výrobca predinštaloval softvér Polaris Office.

Prvé, čo si po stlačení tlačidla prebúdzania všimnete, je jedinečná obrazovka zamknutej plochy, akú u iných výrobcov nenájdete. Mobil odblokujete tým, že prejdete po obrazovke prstom zdola nahor. Na uzamknutej obrazovke sa vám zobrazujú aj správy a zmeškané hovory, ktoré zobrazíte potiahnutím položky s hlásením nadol. Pri spustenej hudbe sa vám na zamknutej obrazovke zobrazí aj modul na pozastavenie alebo prepínanie skladieb. Chýba však spúšťač tichého režimu na zamknutej obrazovke.
Plôch je 7 a tento počet sa nedá meniť. Na bežné používanie je to veľa. To už je rýchlejšie otvoriť ponuku aplikácií, ako sa rolovať na krajnú. LG si pre nás pripravilo množstvo widgetov, ktoré nám uľahčujú používanie telefónu. Medzi najlepšie by som zaradil správcu aplikácií, ktorý nám priamo na ploche ukazuje počet spustených aplikácií a umožňuje nám ich rýchlo vypnúť. Zaujme aj widget facebook, twitter ale aj takzvaný Social+, ktorý taktiež slúži na sociálne siete. Zíde sa aj widget, ktorý ukazuje stav batérie a čo najviac využíva batériu.
Používanie sociálnych sietí uľahčuje podpora Wi-Fi aj 3G. E730 je vybavený aj takzvaným Wi-Fi Direct, ktoré umožňuje pripojiť sa k nejakému zariadeniu bez pomoci Wi-Fi routra. Jednoduché zdieľanie súborov zabezpečuje Bluetooth vo verzii 3.0, ale aj aplikácia SmartShare, ktorá umožňuje jednoduchý prenos médií medzi rôznymi zariadeniami. Keď stiahneme hornú lištu, okrem oznámení uvidíme aj 5 šikovných tlačidiel na zapínanie a vypínanie zvuku, wi-fi, bluetooth, GPS a mobilných dát. V hornej lište si našiel miesto aj modul na ovládanie hudby.

Tento smartphone vie vďaka vstavanému GPS poslúžiť aj ako navigačný systém. Obsiahnutý je aj kompas, aby telefón vedel, na ktorú stranu som otočený. Kompas však niekedy robí problémy a ukazuje na inú stranu. GPS modul nie je nič moc a keď ho v aute nedržíte pri skle, zvykne mať problémy. Pri porovnaní s HTC Wildfire S s navigáciu Sygic bol HTC jasný víťaz. HTC mal stále aktuálnu rýchlosť a polohu. Pri LG bola poloha dokresľovaná automaticky a trvalo mu dosť dlho, kým si všimol, že som zatočil niekde inde. GPS v meste sem-tam vypadávalo a malo neaktuálne informácie o rýchlosti a polohe. Mimo mesta to bolo lepšie.

Batéria

Častým problémom pri smartphonoch je slabá batéria. LG E730, čo sa týka batérie, patrí k tým lepším. V pohotovostnom režime vydrží až 400 hodín. Pri hovore vydrží 5 hodín. Ja som ho pri normálnom používaní (zopár hovorov, trochu hrania a pár hodín na Wi-Fi) v priemere nabíjal raz za 2 dni.

Telefón

Aby sme nezabudli, tento smartphone má, samozrejme, aj funkcie bežného telefónu. Všetko funguje bezproblémovo. Našiel som však pár detailov, ktoré ma trochu zaskočili. Prvá vec je to, že telefón má prednastavené vzostupné zvonenie. Keby bolo aspoň plynulé, ale pri zvonení sa trhavo pridáva hlasitosť asi každú sekundu. Druhá vec, ktorú som si všimol, je, že viaceré zabudované aplikácie, ako správy alebo poznámky, sú urobené trochu čudne. Napríklad po otvorení správ sa vám zobrazí len čierna plocha s jedným veľkým tlačidlom „Nová správa“ a správami pod ním. Rovnako je to aj u zabudovaných poznámok Richnote. Samotná aplikácia je pekne graficky spracovaná. Má dizajn „vytrhovacieho“ zošita (podobne ako pri iOS). Pri spustení vás znova privíta len čierna plocha s veľkým tlačidlom „Nová poznámka “ a poznámkami pod ním.

Zábava

Na Google Play (Android Market) na vás čakajú tisícky hier a aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť. Na tomto smartphone sa môžete vyhrať do sýtosti. S 1 GHz procesorom zvláda väčšinu hier dostupných na Google Play. Bežné hry ako Angry Birds, Fruit Ninja, Atomic Bomber, Speedx 3D a mnoho ďalších idú úplne bezproblémovo. Hravo si poradí aj s hrami ako Minecraft PE alebo GT Free+ HD. Mne osobne išla bezproblémovo každá hra, ktorú som stiahol. Samozrejmosťou je aj internetový prehliadač. Ten síce zvláda aj flashové videá, ale príde mi dosť pomalý.

K zábave patrí aj hudba a video. LG ponúka bežný „androidový“ hudobný prehrávač. Hudbu je možné ovládať aj zo zamknutej obrazovky alebo hornej sťahovacej lišty. Pri počúvaní hudby mi chýbal ekvalizér. Ten predinštalovaný nie je, ale dá sa stiahnuť z Google Play. Reproduktor telefónu by som zhodnotil ako priemerný. Telefón má aj FM rádio. Čo sa týka prehrávania videa, tomuto smartphonu nerobí problém ani video v HD kvalite. Problém nerobia ani titulky.

Balenie

Výrobca nám smartphone zabalil do pomerne malej škatuľky. V nej nájdeme len to podstatné, a to smarphone, nabíjačku s USB káblom, slúchadlá a záručný list s krátkym manuálom. Pribalené slúchadlá nie sú nič extra a hrajú o niečo horšie ako slúchadlá, ktoré ku svojim výrobkom pribaľuje Apple.

Záver

LG E730 Optimus Sol je štýlový smartphone určený na zábavu. Poskytuje jednoduché prostredie prepojené so sociálnymi sieťami. O krásne farby a dobrú čitateľnosť sa stará displej, ktorý by sa mohol rovnať s podstatne drahšími modelmi. Tento smartphone má „z každého rožku trošku“. Poskytuje väčšinu funkcií, ktoré majú dnešné smartphony. Nie je veľmi vhodný na pracovné účely. Hlavne kvôli slabšiemu fotoaparátu a horšiemu GPS. Ak chcete smartphone, s ktorým si užijete multimédiá, s ktorým môžete byť online celý deň bez toho, aby ste sedeli pri nabíjačke a nepotrpíte si na kvalitné fotografie a video. LG E730 by pre vás mohla byť dobrá voľba.

Technická špecifikácia:

Rozmery (v x š x h): 122.5 x 62.5 x 9.8
Hmotnosť: 112 gramov
Operačný systém: Android 2.3.4 + Optimus 2.0 UI
Procesor: 1GHz
Operačná pamäť: 375 MB
Displej: kapacitný, Ultra AMOLED 800 x 400 pixlov, 3.8 palca
Pamäť: 1GB + MicroSD (max. 32GB)
2G siete: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G siete: UMTS 900/2100 MHz, HSPDA 7,2 Mbps, HSUPA 2,9 Mbps
WLAN: Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth: 3.0(EDR/A2DP)
Batéria: Li-ion 1500mAh, 5h hovoru, 400h pohotovosti
Zistenie polohy: GPS, A-GPS

Video natočené LG E730

ultra AMOLED displej
široká konektivita
dobrý na multimédiá
akurát veľkosť a tenké vyhotovenie
celkom dobrá batéria

slabý fotoaparát a kamera, chýba „prisvetľovacia“ dióda
starší android
dotykové tlačidlá
80%

Dostupná cena

cca 270€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk