Sony Xperia Go - Recenzia

Väčšina z nás pozná nepríjemné skúsenosti s poškodením telefónu. Obzvlášť pri smartfónoch s bujnými displejmi. Sony prichádza s ideálnym riešením v podobe vode odolného, prachu odolného a nárazu odolného smartfónu Xperia Go. Osadený je dvojjadrovým procesorom a pýši sa certifikáciu IP67.

 

IP67. Čo to je?

Je to vyjadrenie stupňa odolnosti mobilného telefónu. Číslo 6 znamená, že telefón je celkom odolný voči prachu, piesku a podobným látkam. Číslo 7 nás informuje o tom, že telefón  prežije ponorenie do vody pri hĺbke jedného metra po dobu 30 minút. Smartfón je teda takmer nemožné poškodiť pri bežnom používaní. Teda to tvrdí výrobca, poďme zistiť, čo sa stane, ak ho do rúk dostane nie práve tuctový používateľ.

Prvé dojmy

Do rúk sa nám dostala podivne veľká škatuľa. Po chvíli, keď sa nám konečne podarilo zistiť, kde sa otvára, sme spozorovali niekoľko rôzne usporiadaných priečinkov. Telefón bol hneď na vrchu, ale zaujalo nás, čo všetko sa v škatuli ukrýva. V pravom  priečinku sme našli kábel s nabíjačkou a slúchadlá. K slúchadlám boli pribalené štuple rôznych veľkostí a odnímateľné háčiky na ucho. V druhej sa skrýval športový držiak na ruku a v tretej prívesok.

Dizajn a spracovanie

Od predchodcu menom Xperia Active pozorujeme veľký krok dopredu. Ako sa už od odolného telefónu očakáva, spracovanie je kvalitné. Telefón v rukách nevŕzga a pocit z neho je príjemný. Rozmery sú akurát a hmotnosť je dosť nízka. Výrobca si nemôže dovoliť ani jednu štrbinu. Našťastie, zadný kryt nie je vodotesný, takže sa pod neho dostanete. Aj keď sa však pod neho dostane voda, telefón je stále vodotesný. Batéria je integrovaná, priestory pre kartu SIM i pamäťovú kartu sú utesnené. Práve zadný kryt sa nám trocha nepozdával. Na niektorých miestach odstáva a dole sa dáva dosť ťažko. Keď sme nad ním však úspešne vyhrali, tak nás prekvapil tyrkysový plast. V kombinácii so žltou farbou telefónu sa javí dosť krikľavo. Keď už hovoríme o farbe, Xperia Go prichádza v troch farebných prevedeniach, a to v bielej, v žltej a v čiernej.

Po bližšom pohľade nás však zarmútilo umiestenie ovládacích prvkov a konektorov. Tlačidlo na odomykanie vľavo hore nie je práve najlepšie umiestnenie pre praváka. MicroUSB konektor na pravej strane by sa ešte dal ako-tak prežiť. Ale audio konektor na ľavej strane? Hrozné. Zvlášť to, že pri pripojení slúchadiel musí byť odpojená tesniaca krytka konektora. Tá nepôsobí práve najpevnejšie a pri častom používaní slúchadiel by to mohlo dopadnúť zle. Slúchadlá, ktoré nemajú kolienko, nie sú k tomuto telefónu vhodné. Výrobca na to, našťastie, myslel a pribalil slúchadlá s kolienkom.

Na prednej strane je ukotvený 3.5 palcový displej z minerálneho skla. V tomto prípade sa nejedná o Gorilla Glass. Sklo je odolné voči nárazom či poškriabaniu bežnými predmetmi. Po dlhšom používaní sa, žiaľ, na displeji objavia škrabance. Ochranné sklo je vyvýšené z prednej strany, čo telefón mierne opticky zmenšuje. Okrem displeja tu na nás čakajú ovládacie tlačidlá, mikrofón, reproduktor pre hovory a notifikačná dióda. Ak telefón otočíme o 180 stupňov, nájdeme päť megapixlový fotoaparát, vedľa ktorého sa usalašila výkonná prisvetľovacia dióda.

Čo nájdeme pod povrchom?

Xperia Go sa výkonovo môže rovnať s modelmi o 100€ drahšími. V telefóne zakotvil dvojjadrový procesor s taktom 1GHz a 512 MB operačnej pamäte. Nemá tak problém s graficky náročnými hrami či HD videom. Kameň úrazu je displej s rozlíšením len 320 × 480 pixlov. Tu, žiaľ, HD video veru nevyužijeme. Musíme skonštatovať, že sa jedná o priemer.

Malú útechu nám predsa len displej poskytuje, a tou je dobrá čitateľnosť na priamom slnku. Vyžmýkať z displeja čo najviac sa snaží Sony Moblie Bravia Engine. Vzhľadom ku certifikátu IP67 museli inžinieri v Sony porozmýšľať nad displejom, ktorý bude ovládateľný mokrým prstom a dotyk vody ho nebude aktivovať. Sčasti sa im to podarilo. Pri striekajúcej vode si však displej zvykne aj tak robiť, čo chce. Ak vás zaujíma, ako to vývojári dosiahli, pri lepšom pohľade na displej odhalíte sieť bodiek na ochrannom skle. Displej podporuje multi-touch pre najviac štyri prsty naraz. Viac pri 3.5 palcovom displeji potrebovať nebudete. Displej je dosť citlivý na dotyk a ovládanie nerobí problém.

Výhodou je, že k tomuto telefónu nebudete potrebovať ani pamäťovku. Ponúka voľné štyri gigabajty pre multimédiá a dva gigabajty pre aplikácie. Komu by to bolo málo, podporované sú pamäťovky typu SDHC až do kapacity 32 gigabajtov. Telefón je pripravený tiež na 3G siete. Na internet sa dostanete aj vďaka technológii WiFi. Bluetooth zaručí bezdrôtové pripojenie k príslušenstvu.

Softvér

Telefón sa dostavil s predinštalovaným operačným systémom Android 2.3.7 Gingerbread. V Amerike už letí aj verzia 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Preklad by mal dôjsť čoskoro. Je tu ale jedna malá dilema. Upadatovať, či neupdatovať? To je otázka. Užívatelia si sťažujú na rýchlosť novej verzie operačného systému. Vraj často pozorujú sekanie a operačný systém je podstatne pomalší. My sme sa uspokojili so staršou verziou, ktorá má na tomto telefóne s dvojjadrom bleskurýchle reakcie. Na predinštalovaný operačný systém sa nemôžeme sťažovať, je rýchly a jednoduchý. Nadstavba sa mi páči omnoho viac, ako tomu bolo pri starších modeloch ako Xperia X8. Čaká na vás veľké množstvo widgetov i zaujímavých predinštalovaných programov. UI je spracované pekne, myslené bolo aj na detail, akým je napríklad dizajn obrazovky budíka. Jediné, čo trochu vadí, je horná lišta bez akýchkoľvek skratiek. To nahrádzajú aspoň rôzne skratkové widgety.

Keďže sa jedná o športovo ladený telefón, výrobca nám zabalil ponuku rôznych tréningových aplikácií. Nájdeme v ňom merač krokov alebo osobného trénera od Adidas. Turisti iste ocenia aj kompas a GPS, tu avšak chybí hardvér, GPS robí hanbu svojim súrodencom z radu Xperia. Pri športovo ladenom telefóne by to chcelo GPS, ktoré sa chytí za menej než päť minút a určí vašu polohu presnejšie ako na 50 metrov. To je ale ešte ten lepší prípad, pri testoch nás postihla aj odchýlka väčšia ako 200 metrov. Pre navigáciu je vhodný akurát do auta.

Okrem turistických aplikácií sa myslelo aj na sociálne siete. Pre Facebook sú dostupné až tri widgety. Podporovaný je aj Google+, Gmail či Twitter.

Multimédiá

Ako sa už na smartfón patrí,  je vybavený rôznymi multimediálnymi funkciami.

V Sony pre nás nastražili päť megapixlový fotoaparát, ktorý sa za svoju kvalitu veru hanbiť nemusí. Kvalita fotiek je celkom prijateľná, samozrejme, že to nie je nejaká digitálna zrkadlovka, ale na bežné fotenie to bohato stačí. Prilepšujú i funkcie ako 3D panoráma či zábery pod rôznymi uhlami. Treba pochváliť stabilizátor, ktorý aj pri otrasoch zaručuje ostré fotografie. Video je nahrávané maximálne pri rozlíšení HD-720p.  To by sme v dnešnej dobe mohli označiť ako štandard. Opäť, ako pri fotografiách, jeho kvalita je na mieste.

Smartfóny pomaly ale isto nahrádzajú prenosné MP3 prehrávače. Xperia Go to robí skutočne precízne. Oproti bežnému androidovému prehrávaču  je hlavne po dizajnovej stránke viditeľný krok vpred. Postarané je o všetko, čo by prehrávač mal mať. Kvalitu a hlasitosť vstavaného reproduktora násobí technológia xLoud™. Hlasitosť nie je nič extra, aj po úprave touto technológiou je hlasitosť reproduktora medzi telefónmi priemerná. Problém nerobí ani prehrávanie filmov. HD rozlíšenie, žiaľ, vzhľadom k rozlíšeniu displeja nevyužijeme.

Testy

V aplikácii Antutu Benchmark získal telefón 5717 bodov, a to znamená, že šliape na päty telefónom, akými sú napríklad Samsung Galaxy Note. Na telefón v tejto cenovej kategórii je to až prekvapivo dobrý výsledok. V reáli to znamená, že telefón zvláda drvivú väčšinu hier z Google play.

Mať v rukách vodotesný smartfón je doslova vzrušujúce. Pri zapojení fantázie telefón môže poslúžiť hoci aj ako podvodný fotoaparát. Neprotirečí ani nápadom, ako je hrať Fruit Ninja s fľaškou vody. Xperia Go je teda plne pripravený na aktívny život. Čo zvládnete vy, to by mal zvládnuť aj tento smartfón. Sony ho plne vystrojil v boji proti prachu, vode a pádom. Nemusíte sa o neho báť ani vtedy, keď ho dáte do rúk deťom.

Skúšali sme telefón zasypať hlinou a následne ho umyť na dne bazéna. Jediné, čo sme pozorovali, bol mierny problém so zvukom, keď sme telefón vybrali z bazéna. Našťastie, to bolo spôsobené len kvapôčkami vody na mriežke reproduktora. Stačilo ju osušiť a všetko išlo, ako má.

Až do poslednej chvíle to vyzeralo pre telefón nádejne, že jeho odolnosť zostane našou redakciou nepoškvrnená. V boji s redakciou, žiaľ, neuspel. Zradila drobnosť, akou je krytka audio konektora. Ako už bolo spomínané, s riešením tesnenia tohto konektora nie sme spokojní. Pri vyťahovaní slúchadiel sa pri trení slúchadiel o krytku, ktorá sa snaží dostať  do pôvodnej pozície, odlúpila z krytky tesniaca gumička. Kvôli tomu nebol audio konektor utesnený proti vode. Kebyže si to nevšimneme včas, mohlo to pri ponorení skončiť zle. Škoda, že pri takomto kvalitnom celku to celé pokazí jedno zle vyriešené tesnenie. Výrobca by pri telefóne určenom na šport mal rátať s častým používaním slúchadiel.

Batéria je kvôli vodotesnosti integrovaná. Môžeme sa teda rozlúčiť s trikom ako vybrať batériu, keď sa niečo pokazí. Nám sa, našťastie, nič také nestalo, aj keby, stačí podržať tlačidlo uzamknutia spolu s tlačidlom pridávania hlasitosti, a telefón sa reštartuje. Kapacita batérie je 1305mAh. Malo by to stačiť na šesť hodín videa či 45 hodín počúvania hudby. Toto číslo zráža k zemi aj známy multimediálny prehrávač Apple iPod Touch 4. Pri bežnom používaní nám telefón vydržal priemerne dva dni. Ak sme ho celý deň nepustili z ruky, večer sme už sedeli pri nabíjačke.

Záver

Z Xperia GO konkurenciu určite zabolí hlava. Ponúka cenovo dostupný, výkonný smartfón s dobrou výdržou batérie, ktorý je vode, prachu a nárazu odolný. Milo prekvapila 4GB pamäť pre médiá a 2GB pre aplikácie. Staršia verzia systému je bleskovo rýchla a UI je spracované precízne. Kúpu tohto smartfónu ľutovať nebudete. Treba len dať pozor na kryty konektorov, ktoré sa môžu pri neopatrnom zaobchádzaní poškodiť.

kvalitná konštrukcia
výkonný hardvér
slušný fotoaparát a videokamera
odolný - IP67

umiestnienie a tesnenie konektorov
90%

Dostupná cena

cca 265€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk