Samsung Galaxy Note II - Recenzia

Milovaný i nenávidený. Takto by sa dal opísať kórejský výrobca elektroniky Samsung. Dôvody, prečo je tomu tak, rozoberať nebudem, no rozoberať sa bude niečo úplne iné. A to nástupca úspešného modelu Note, ktorý nesie poradové číslo II.

 

Dizajn, konštrukcia

Tabletofón, akýsi phoblet či hybrid. To vám pri pohľade na Note II napadne ako prvé.  Za tieto prívlastky vďačí svojim gigantickým rozmerom, ktoré sú podobné ako u jeho predchodcu, Note I. U Note II sa konkrétne vyšplhali na 151×81×9,4mm pri hmotnosti 183g (oproti 147×83×10mm a 178g u Note I).  Čo sa dizajnu týka, nový Note ho zdedil po Galaxy SIII, čo sa odzrkadlilo najmä v zaoblených tvaroch, ale aj na povrchovej úprave tela smartphonu, ktorá má bližšie k spomínanej SIII-ke. Dá sa povedať, že Note II je ako keby natiahnutý SIII, no na atraktivite mu to neuberá, práve naopak. Na recenzovanie som mal k dispozícii biele prevedenie, označené ako Ceramic White, ktorý vyzerá naozaj fantasticky a po dizajnovej stránke mu niet čo vytknúť. Okrem bielej varianty je k dispozícii aj farba Titanium Grey, z ktorej názvu vyplýva, že šasi je ladené do kovového odtieňa pripomínajúc textúru brúseného hliníka.

Kto prišiel do styku s Note I, na dvojku si zvykne rýchlo. Rozloženie tlačidiel je u oboch telefónov rovnaké, Note II ich má však umiestnené v rozumnejšej výške. Konkrétne máme na mysli tlačidlá pre vypnutie/zapnutie/blokáciu telefónu a pre reguláciu hlasitosti na pravej, respektíve na ľavej strane, ktoré sa nachádzajú o niečo nižšie a poskytujú používateľovi lepšiu manipuláciu s nimi. No na strane druhej sú o niečo subtílnejšie, čo je pri nemalých rozmeroch telefónu škoda. Tým však nechcem povedať, že ich ovládanie je zlé, len konštatujem, že pokojne mohli mať aj pôvodnú veľkosť. V hornej časti telefónu nájdeme hneď dva rozdiely. Prvým z nich je umiestnenie jack konektora pre slúchadlá, ktorý sa posunul na ľavú stranu. Druhý rozdiel si však na prvý pohľad nevšimnete. Zaregistrujete ho až pri zmeškanom hovore či prijatej správe. Áno, reč je o notifikačnej LED dióde upozorňujúcej na nové udalosti, ako sú zmeškané hovory, prijaté správy a maily či  udalosti z Facebooku. MicroUSB konektor pre dobíjanie sa nachádza na nezmenenom mieste, teda uprostred spodnej časti.

Telo nového Note je, samozrejme, z plastu, pri hmotnosti 183g sa nič iné ani očakávať nedalo, to však vôbec nevadí, pretože pôsobí pevne, bez nejakých vôlí či nepríjemného vŕzgania. Jediná výhrada by mohla byť mierená k zadnému krytu, presnejšie k jeho povrchu, ktorý je pomerne dosť klzký, čo spôsobuje šmýkanie sa telefónu v rukách. Z toho dôvodu je dobré pouvažovať nad kúpou gumeného či silikónového krytu, ktoré by tomuto kĺzaniu zabránili. Okrem toho je aj náchylnejší na poškrabanie, takže pri odkladaní telefónu treba dať na to pozor.

 

Displej

Ďalšia vec, ktorá vám bezpochyby udrie do očí, je displej. U Note II je väčší o 0,2“, teda divokých 5,55“. V ponímaní na centimetre ide o necelých 14,1cm. Napriek tomu, že uhlopriečka stúpla, rozlíšenie sa zmenšilo. Netreba sa však báť, jeho hodnota z 1280×800 pixlov klesla na 1280×720 pixlov, teda z pôvodného pomeru strán 16:10 na 16:9, ktorý je lepšie uspôsobený pre prehrávanie väčšiny médií. Neutrpela tým ani kvalita obrazu, rozdiel medzi starým a novým rozlíšením voľným okom nespozorujete, práve naopak. Kvalita obrazu by mala byť ešte lepšia, pretože displej Note II nesie označenie Super AMOLED Plus, ktorý oproti displejom Super AMOLED obsahuje v rámci jedného pixla o 4 subpixly naviac, namiesto pôvodných 8 subpixlov teda 12. V praxi to znamená, že všetky subpixly majú rovnaký tvar a sú na seba viac natlačené, čo by malo znamenať aj jemnejší obraz. Niektorí recenzenti hovoria o najlepšom displeji a obraze, aký u Samsungu videli. A obraz je fakt skvelý. V kombinácii s 5,55“ displejom ide o dokonalé spojenie, vďaka ktorému si prácu so smartphonom užijete, rovnako aj sledovanie filmov na cestách, ale aj v posteli. Samozrejmosťou je automatická regulácia jasu, vďaka ktorej je displej výborne čitateľný nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Pochváliť treba aj výborné pozorovacie uhly, podanie farieb a ochranu displeja pomocou odolného Gorilla Glass 2. Osobne kvitujem skutočnosť, že displej zaberá takmer celú prednú časť bez zbytočného voľného priestoru naokolo, vďaka čomu displej lepšie vynikne. Ďalším veľkým plus je to, že sa displej aj pri dlhšom používaní telefónu neprehrieva, ako je tomu napr. na mojej Xperii S (kto vlastní tento telefón, vie o čom hovorím). Displej teda hodnotím na výbornú, poznámku mám len k dvom veciam. Tou prvou je rozlíšenie. Full HD rozlíšenie by veľkému displeju svedčalo a pridalo by na exkluzivite telefónu. Snáď sa toho dočkáme u tretieho Note-u. Druhou vecou je veľkosť displeja, a tým pádom aj celého zariadenia, ktoré je už celkom na hrane pohodlného používania. Aj keď Samsung prispôsobil veľa aplikácii, a vôbec ovládanie telefónu pre jednu ruku, pri reálnom používaní je s tým dosť problém. S mojou stredne veľkou rukou som mával problémy s ovládaním hlavne v hornej časti displeja, fotenie naležato jednou rukou neprichádzalo do úvahy vôbec. Samozrejme, nemožno to brať ako negatívum, pretože Note II si nekúpi zákazník s malými rukami. Tým som len chcel povedať, že pred samotnou kúpou je lepšie si mobil zobrať do ruky a vyskúšať si ho.

Hardvér

Bez výraznejších zmien sa neobišiel ani hardvér. Srdcom Note II je štvorjadrový procesor Cortex-A9 s čipsetom Exynos 4412 Quad, ktorý sa nachádza aj v Galaxy SIII, pričom takt oproti SIII-ke je zvýšený z 1,4GHz na 1,6GHz. Vyššiemu taktu sa teší aj grafický čip Mali – 400, operačná pamäť sa z pôvodných 1GB zvýšila až na 2GB, takže sa nemusíte obávať nedostatku výkonu aj pri náročnejších aplikáciách, prípadne pri viacerých spustených aplikáciách naraz. A vďaka tomu sa Note II dostal takmer až na vrchol rebríčka v benchmarkovom hodnotení softvéru Antutu, ktorého výsledky si môžete hneď pozrieť v nasledujúcich porovnaniach.

Samsung predbehli len dva smartphony, a to LG Optimus G a LG Nexus 4,  pričom podľa výsledkov sa dá povedať, že s Nexusom má nový Note takmer rovnaké hodnotenie, Optimus G má však náskok o poznanie väčsí. Interná pamäť telefónu je 16, 32, resp. 64GB, čo závisí od ponúkanej verzie. Nechýba samozrejme možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSD kariet.

Vyššia výdrž

Pri inovácii sa nezabudlo ani na zdroj energie. 2500mAh batériu z Note I nahradila batéria s kapacitou 3100 mAh, čo je 24%-ný nárast kapacity. Pri menej náročnom používaní sa s výdržou dostanete aj na 5-6 dní, v prípade bežného používania, ako je surfovanie po internete, počúvanie hudby, prípadne hranie hier a sledovanie filmov, sa nabíjaniu vyhnete aj 3 dni, čo je vzhľadom na výkonný hardvér a obrovský displej veľmi slušná hodnota.

 

Množstvo zábavy S Pen

Ani v Note II nesmie chýbať dotykové pero označené ako S Pen, ktoré taktiež prešlo radou vylepšení. Asi tými najhlavnejšími aspektmi, ktoré boli peru v Note I vyčítané, bola pomalšia odozva a potreba silnejšieho prítlaku na displej. Tieto neduhy nový S Pen nepozná, odozva je veľmi slušná a taktiež na to, aby sa vám podarilo niečo napísať, stačí aj jemný dotyk pera s obrazovkou. Pozitívne hodnotenie patrí aj nárastu veľkosti S Pen-u, vďaka čomu sa v ruke drží komfortne. S Pen pribralo predovšetkým na robustnosti a je o kúsok dlhšie. Jeho umiestnenie ostalo zachované, nachádza sa v pravej dolnej časti telefónu. Jeho vyberanie je pohodlné, pričom po jeho vytiahnutí sa zapne ako prednastavená aplikácia poznámky, ktorá je prispôsobená na prácu s perom. Samozrejme, v nastaveniach si môžete predvolenú aplikáciu vybrať sami. V telefóne sa aplikácií, zameraných na použitie s S Pen-om, nachádza hneď niekoľko, či už je to kalendár, paper artist pre úpravu fotografií a obrázkov, veľmi pohodlné je aj písanie SMS správ, surfovanie po internete alebo vytváranie rôznych dokumentov. Pero môžete prostredníctvom funkcie Easy Clip využiť aj ako „nožničky“, vďaka ktorým si môžete vystrihovať obrázky z obrazovky a následne ich vkladať no správ, mailov či do poznámok. V podstate s perom môžete ovládať pohodlne celý telefón. Problém s perom nebudú mať ani ľaváci, pretože v nastaveniach si môžete zvoliť, ktorou rukou S Pen používate. V Samsungu mysleli aj na zábudlivcov, a to takou formou, že keď S Pen niekde zabudnete či stratíte, smartphone vás na to pomocou zvukovej signalizácie upozorní. S dotykovým perom si užijete naozaj kopec zábavy, jeho prítomnosť oceníte v nejednom prípade. Dokážete s ním aj veľmi pohodlne napísať sms správu či mail, či už ťukaním na symboly klávesnice, ale aj spôsobom, ako keby ste písali normálnym perom, pričom váš text bude prevedený do digitálnej podoby. Samozrejme, chce to zo začiatku trochu cviku, pretože si občas softvér pre konverziu textu neporozumie s vašim písmom, no po krátkom čase sa do toho dostanete. Prípadne môžete text písať aj prstom, no s S Pen-om to je pohodlnejšie. Nemusíte sa dokonca báť ani o to, že by ste si písanie kazili svojou dlaňou, v nastaveniach si viete zapnúť šikovnú funkciu detekcie pera, vďaka ktorej môžete mať pri písaní dlaň pohodlne položenú na displeji a na písanie nebude mať žiaden vplyv. S Pen môžete vďaka aplikácii Popup Note využiť dokonca aj pri telefonovaní, počas ktorého si môžete zapisovať dôležité poznámky.

 

Ovládacie prvky a konektivita

Rozloženie ovládacích prvkov, ako bolo spomenuté v úvode, sa nezmenilo, zmenilo sa len ich umiestnenie, vďaka ktorému sa nachádzajú vo výške, ktorá umožňuje ich pohodlnejšie využívanie. Konkrétne ide o tlačidlá pre reguláciu hlasitosti a zapnutie/vypnutie/blokovanie telefónu. Okrem toho sa zmenila aj ich veľkosť, u Note II sú o niečo menšie. Samozrejme, nesmie chýbať ani trojica softvérových tlačidiel pre ovládanie telefónu, z ktorých je dvojica po bokoch dotyková a stredné tlačidlo hardvérové.

Špičková úroveň vybavenia telefónu neobišla ani jeho dátovú stránku. O lokálny prenos dát sa postará Wi-Fi  štandardu 802.11 b/g/n či prepojenie viacerých zariadení pomocou DLNA. Nesmie, samozrejme, chýbať možnosť vytvorenia Wi-Fi hotspotu. Keď už je reč o Wi-Fi, nesmieme zabudnúť na jeho extrémne rýchle pripojenie k bodu Wi-Fi. Od zapnutia Wi-Fi na telefóne sa Note II k bezdrôtovému bodu pripojí do dvoch sekúnd. O bezdrôtový prenos dát sa postarajú aj funkcie NFC a S Beam, vďaka ktorým môžete prenášať súbory medzi telefónmi jednoduchým priložením k sebe. Siete HSDPA vám umožnia sťahovanie až do rýchlosti 21Mbps, HSUPA zabezpečí maximálnu rýchlosť uploadu 5,76Mbps. V novom Note nechýba ani LTE s rýchlosťami až do 100/50 Mbps, na masovejšie rozšírenie LTE si však u nás ešte budeme musieť počkať. Pre surfovanie po internete nechýba internetový prehliadač s flashovou podporou, v telefóne však nájdete aj predinštalovaný prehliadač Chrome, ktorému však podpora flashu chýba.

"Želé fazuľky" mu chutia

Na recenzovanie som mal k dispozícii testovací model telefónu s operačným systémom Android Jelly Bean vo verzii 4.1. Mňa osobne veľmi potešilo, že telefón nebol zahltený množstvom zbytočných aplikácií, ale obsahoval len tie najzákladnejšie, a tým pádom som si mohol všetko pre mňa potrebné stiahnuť z android marketu. Netrúfam si však odhadnúť, či rovnaký obsah majú aj brandované telefóny, prípadne telefóny vo voľnom predaji alebo len testovacie modely. K systému nemôžem povedať jedno krivé slovo, počas testovacej doby som nezaznamenal žiadne zaváhania či nejaké mrznutie systému. Telefón pracuje vďaka výkonnému hardvéru veľmi svižne a nerobí mu problém ani viacero spustených aplikácií naraz. Ako príklad môžem spomenúť prehrávanie full HD videí, hranie hardvérovo náročných hier či napríklad prehliadanie internetových stránok a prezeranie videa v zmenšenom okne naraz, o čo sa stará funkcia Popup Video. „Smart“ vecí je v Note II neúrekom, nesmiem však zabudnúť na funkciu Smart Stay, ktorá sleduje vaše oči a po celú dobu, kedy máte oči otvorené nechá displej telefónu rozsvietený, no akonáhle ich zavriete, senzor to spozoruje a displej automaticky vypne. Ďalšou šikovnou vecou je vytočenie adresáta rozpísanej SMS správy po priložení telefónu k uchu. Môžem povedať, že vďaka Note II som mal konečne pocit, že držím v ruke skutočný smartphone, ktorý svojimi funkciami predbehol všetkých konkurentov.

 

Multimédiá

Multimédiá reprezentuje hlavne prehrávač hudby a videa. Či už hudobný, ale aj videoprehrávač obsahuje množstvo užitočných nastavení. Prehrávače nemajú problém s prehraním najrôznejších formátov, videoprehrávač navyše umožňuje, vďaka funkcii Popu, Video prehrávanie v okne, pričom v druhom okne môžete písať správu, mail, alebo surfovať po internete. Pri prehrávaní videa využijete aj S Pen, ktoré pri ukázaní na časovú os videa zobrazí náhľad, podobne ako k tomu môžete na počítači využiť kurzor myši. Podobnú funkciu nájdete aj v galérii fotografií, pri ukázaní na zložku s fotografiami sa vám zobrazí náhľad obsahu zložky. V telefóne nechýba ani rádio, ktoré sa pomaly zo smartphonov vytráca. Rovnako aj v tomto prípade je možné všetky aplikácie používať prostredníctvom S Pen-u. Pre počúvanie hudby, respektíve sledovanie videa môžete okrem slúchadiel využiť aj monofónny reproduktor, ktorý je dostatočne hlasný, no reprodukcia zvuku je len monofónna, čo je vzhľadom na potenciál telefónu škoda.

Kvalita hovorov

Kvalite hovorov nie je čo vytknúť. Zvuk z reproduktora je veľmi hlasný a čistý, takisto aj zvuk z mikrofónu, ktorý navyše veľmi dobre potláča okolité ruchy. Bežne som mal reproduktor pri telefonovaní stiahnutý približne na 3/4 , no aj napriek tomu poskytol ešte dostatočne veľkú rezervu.

Fotoaparát

Po vlne veľkého nadšenia prišlo menšie sklamanie, ktorým bol fotoaparát. O fotografie sa postará 8MPx fotoaparát s prisvetľovacou LED diódou,  pre video hovory je k dispozícii predná kamera s rozlíšením 1,9MPx. Zadný snímač dokáže zhotovovať Full HD záznamy, pri ktorých zachytí 30 snímok za sekundu. Fotoaparát obsahuje množstvo nastavení, pričom, samozrejme, nesmie chýbať autofokus alebo funkcie Buddy Photo Share, Burst Shot, Best Photo. Veľmi šikovná je funkcia Burst Shot, ktorá podržaním spúšte dokáže v priebehu pár sekúnd vytvoriť až 20 snímok v najvyššom rozlíšení a vy si potom môžete vybrať tie najlepšie. Prvá vec, ktorá sklame, je absencia hardvérovej spúšte fotoaparátu, pre ktorú by sa našlo fakt dosť miesta. Druhá vec je kvalita fotografií za zhoršených svetelných podmienok. Takto vytvorené fotografie majú totiž nádych do modra, v závislosti od svetla je modré sfarbenie svetlejšie alebo tmavšie. Fotografie vytvorené za vhodných svetelných podmienok vyzerajú neporovnateľne lepšie, oproti predošlému modelu však pôsobia tmavším dojmom. Videá natočené vo Full HD rozlíšení vyzerajú aj na veľkej obrazovke dobre, farby sú dostatočne sýte, obraz je ostrý aj pri natáčaní pohyblivých objektov, kvalita sa výrazne znižuje pri zoomovaní. Horšia je však kvalita zvuku v natočených videách.

 

Záverečné hodnotenie

Nový Note ma nadchol tak, že by sa o tom dalo rozorávať hodiny. Ako som spomínal vyššie, keď som zobral Note do ruky a začal s ním pracovať, konečne som mal pocit, že držím v rukách skutočný smartphone, ktorý ma o tom presviedčal deň čo deň. Stále som objavoval nové a zaujímavé funkcie telefónu, no určite som ich neprebádal všetky, rovnako sa mohlo stať, že vzhľadom na kvantum skvelých funkcií som na niečo v recenzii zabudol. S telefónom som bol maximálne spokojný, potreboval by som asi ešte o kúsok viac času, aby som si zvykol na rozmery. Najväčšími lákadlami sú predovšetkým obrovský displej, úžasný obraz a dotykové pero S Pen, bez ktorého si už prácu s telefónom nebudete vedieť predstaviť. Výkonný hardvér a množstvo šikovných funkcií urobia z nového Note dokonalého pomocníka aj pre najnáročnejších užívateľov. Jediné, čo zamrzí, je klzký zadný kryt, ktorý je navyše náchylný na poškriabanie a horšia kvalita fotografií za slabších svetelných podmienok. Mne osobne chýba na telefóne hardvérová spúšť fotoaparátu, no niekomu inému to môže zase vyhovovať. Moje výsledné hodnotenie by som zhrnul do dvoch slov: absolútna špička.

dizajn
výkonný hardvér
batéria
skutočný smartphone
nenahraditeľný S Pen

horšia kvalita fotografií za zhoršených svetelných podmienok
zadný kryt
93%

Dostupná cena

cca 600€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk