HTC One - Recenzia

 

HTC so svojou najnovšou vlajkovou loďou mieri medzi súčasnú elitu na poli smartfphonov s operačným systémom Android. Nový neopozeraný dizajn, najnovšia verzia prostredia Sense, kvalitný displej či fotoaparát sú atribúty, ktoré HTC vyzdvihuje už od predstavenia telefónu.

 

Dizajn a konštrukcia

Dizajn HTC One je už dnes pomerne známy a vzbudzuje väčšinou pozitívne reakcie už od jeho predstavenia. HTC totiž prinieslo zaujímavé oživenie vzhľadu svojej novej línie. Takmer celokovová zadná časť telefónu je rozdelená len tenkými plastovými pásikmi pre oddelenie antén kvôli lepšiemu príjmu signálu. Pre lepšie uchopenie je navyše prehnutá, so zmenšujúcou sa hrúbkou telefónu od jeho stredu k okrajom. Vďaka kovu síce zariadenie pôsobí hodnotnejšie, avšak je náchylnejšie na drobné škrabance. Na zadnej strane inak toho veľa nie je okrem veľkého krycieho sklíčka objektívu fotoaparátu, LED blesku a loga HTC spolu s logom Beats Audio. Jediné hardvérové ovládacie prvky sa nachádzajú na stranách telefónu, ktoré sú na rozdiel od zadnej časti plastové. Dvoj tlačidlo ovládania hlasitosti sa nachádza na pravej strane, vypínač, slúžiaci zároveň aj ako zámok displeja, a infraport je umiestnený trochu neštandardne. Na hornej strane. Spolu s ním tu nájdeme aj 3,5mm výstup pre slúchadlá. Ak sa telefón uchopí v jeho spodnej časti, dosiahnutie vypínača môže byť, najmä v prípade menších rúk, problém. Umiestnenie tohto tlačidla pod ovládanie hlasitosti alebo na ľavú stranu by na ergonómii pri ovládaní určite prispelo, no nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť a vypínač sa pri používaní navyše nepoužíva až tak často.

Prednej strane dominuje sklo Gorilla Glass 2, chrániace 4,7-palcový displej, ani tu nechýbajú kovové prvky nad a pod displejom. Pod displejom sa však nachádzajú aj dotykové ovládacie tlačidlá, jedno pre návrat späť a druhé pre návrat na domovskú obrazovku, po dlhšom podržaní pre zobrazenie naposledy spustených aplikácií. V hornej časti je umiestnený 2.1 Mpix fotoaparát a jeden zo stereo reproduktorov, ktorý plní aj funkciu slúchadla pri telefonovaní. Samozrejmosťou je aj klasická dvojica senzorov: svetelný a snímač priblíženia. Druhý reproduktor sa nachádza v spodnej časti prednej strany, umiestnenie hlasitých reproduktorov je vhodné zvolené, vzhľadom na sledovanie videí či hranie hier so smartphonom orientovaným na šírku. Keďže sa zadný kryt bez potrebného náradia odobrať nedá, chýba tak prístup k batérii. Micro SIM karta sa vkladá do slotu na ľavej strane, slot pre microSD kartu by sme u HTC One hľadali márne. Uspokojiť sa musíte s kapacitou vstavanej pamäte, ktorá v prípade recenzovaného modelu činí 32GB, v predaji je aj 64GB verzia. 

Hardvérová výbava

HTC One ako vlajková loď výrobcu nemôže ponúkať o nič menej ako konkurencia, ktorou je v tomto prípade Sony Xperia Z a Samsung Galaxy S4. „Jednotka“ od HTC disponuje solídnym výkonom vďaka štvorjadrovému procesoru Snapdragon 600, taktovanom na frekvencii 1,7GHz. Pri používaní viacerých spustených aplikácií súčasne určite poteší 2GB RAM. O grafické výpočty sa zase stará čip Adreno 320, ktorý v súčasnosti nemá najmenší problém s vykresľovaním na 4,7-palcový displej s FullHD (1920 × 1080) rozlíšením. Pri takomto vysokom rozlíšení sa dajú vidieť aj tie najmenšie detaily a rozdiel v kvalite je viditeľný aj pri porovnaní s rovnako veľkým displejom s rozlíšením „iba“ 1280 × 720 bodov. Vzhľadom na veľkosť zariadenia by mohol byť displej o chlp väčší, to je asi jediná vec, ktorá by sa mu dala vytknúť. Displej je skvelý. Ide o najlepší LCD displej, aký sa dá dnes v mobile nájsť.

Má prirodzené podanie farieb, výborný kontrast a vysoký jas, vďaka čomu je dobre použiteľný aj v exteriéri za slnečného počasia. Vo výbave ďalej nechýba ani podpora bezdrôtových sietí WiFi, dokonca aj s podporou najnovšieho štandardu ac, ktorý ponúka až trojnásobnú rýchlosť prenosu dát v porovnaní s doteraz najrýchlejším „n-kovým“ WiFi pripojením. V rámci mobilných sietí je možné využiť pripojenie prostredníctvom 3G HSPA+ a u nás, žiaľ, nedostupné LTE, umožňujúce surfovať rýchlosťami do 100Mbps. Pre pripojenie na kratšie vzdialenosti je k dispozícii okrem Bluetooth vo verzii 4.0 a NFC aj infraport, ktorý slúži na ovládanie podporovaných zariadení v domácnosti, telefón tak nahradí aj diaľkový ovládač k TV. Rýchle určenie polohy zabezpečuje kombinácia GPS a systému GLONASS.

Android s nadstavbou Sense UI 5

V testovanom zariadení bol predinštalovaný Android vo verzii 4.1.2 a aktualizácia na najnovšiu verziu 4.2 je plánovaná. Ak je pre vás Android známy systém a pohybujete sa v ňom takpovediac ako „ryba vo vode“, tu sa dá na prvý pohľad ľahko stratiť. Prostredie HTC Sense vo verzii 5.0 upravuje základnú podobu systému a prináša niekoľko noviniek. Uzamykacia obrazovka sa od neupravenej verzie Androidu veľmi nelíši, zobrazuje sa na nej dátum, čas, aktuálne počasie a štvorica ikon pre rýchly prístup k vybraným funkciám telefónu, táto štvorica ikon spolu s ikonou pre návrat na hlavnú obrazovku je zdieľaná naprieč celým prostredím, či už je to zoznam aplikácií alebo spomínaná uzamykacia obrazovka. Hlavnú obrazovku netvoria žiadne miniaplikácie či ikony aplikácií, ale nová funkcia zvaná BlinkFeed. Tá na prvý pohľad trochu pripomína prostredie systému Windows Phone, rôzne veľké štvoruholníky obsahujú informácie, získané zo služieb prepojených s operačným systémom. Napríklad v prípade Facebooku sa zobrazujú niektoré príspevky skupín, ktoré konkrétna osoba sleduje. Zdroje informácií sa však dajú vybrať aj ručne, ide však zväčša o zahraničné portály s rôznym zameraním, slovenské alebo české zdroje sa vo výbere nenachádzajú. Klasické domovské obrazovky s miniaplikáciami nie sú ďaleko, stačí BlinkFeed plochu posunúť doľava a objavia sa staré známe plochy systému Android. Samozrejmosťou je prítomnosť vysúvacej lišty, ktorá obsahuje klasické informácie ako čas, intenzita signálu či notifikácie o udalostiach, vo vysunutom stave jej však chýbajú prepínače často používaných funkcií, tento nedostatok sa dá riešiť aplikáciami tretích strán, ktoré chýbajúcu funkcionalitu dopĺňajú.

Zoznam nainštalovaných aplikácií tvorí zobrazovaný čas spolu s aktuálnym počasím a zoznam ikon aplikácií, medzi ktorými je možné vertikálne rolovať. Štandardne sa na obrazovke ukazuje matica len deviatich (3 × 3), po posunutí nižšie, kde sa už hodiny nezobrazujú, dvanástich (3 × 4) ikon, čo vzhľadom na rozmery a rozlíšenie displeja pôsobí ako zbytočné plytvanie miestom. Je možné zvoliť hustejšie zobrazenie, pri ktorom je počet viditeľných ikon na obrazovke najviac 20 (4 × 5). Celé prostredie je aj vďaka výkonnému hardvéru veľmi svižné a pri žiadnej činnosti nie je cítiť spomalenie či trhanie. Vďaka vysokej kapacite operačnej pamäte (pre aplikácie je dostupných 1,5 z 2GB) nie je problém so spustením viacerých aplikácií súčasne. Ako to už u rôznych výrobcov býva zvykom, ani HTC si nenechalo ujsť doplnenie systému o niektoré predinštalované aplikácie. Prítomnosť klienta cloudovej služby Dropbox poteší najmä po vytvorení účtu, alebo po prihlásení s už používaným účtom, kedy sa celkové webové úložisko automaticky zväčší o 25GB, avšak len na dva roky. Z ostatných predinštalovaných aplikácií stojí za zmienku napríklad Kid Mode, ktorá umožní nastavenie, či zablokovanie vybraných funkcií telefónu pre bezstarostné ponechanie mobilu deťom na hranie.

Fotoaparát a multimédiá

Hlavným ťahákom je fotoaparát, označený ako „Ultrapixel“, čo na prvý pohľad označuje jeho nadpriemerne vysoké rozlíšenie, skutočnosť je však opačná. Fotoaparát v HTC One má rozlíšenie „len“ štyri megapixle, konkrétne 2688 × 1520 bodov. HTC sa v prvom rade zameralo na kvalitu fotografií pri fotení v prostredí so slabým osvetlením, jednotlivé pixle na snímacom čipe majú väčšie rozmery, aby zachytili viac svetla. Fotografie v takýchto situáciách vyzerajú skutočne lepšie ako v prípade konkurencie, vo veľkej miere kvalite prospieva aj optická stabilizácia obrazu, no v ostatných aspektoch HTC One stráca. Fotografie neobsahujú toľko detailov a tie najmenšie miestami splývajú s okolím alebo sú neostré, čo je dôsledok algoritmov, snažiacich sa vylepšiť výslednú fotografiu. Pri fotografovaní je možné využiť detekciu tvárí a úsmevu, rôzne druhy efektov, medzi ktorými je napríklad aj HDR. Funkcia s názvom Zoe prináša niečo na rozmedzí videa a fotografie, pri jej aktivovaní sa neustále zaznamenáva 0.6 sekundy videa a súčasne päť fotografií predtým, ako je stlačená spúšť fotoaparátu a po jej stlačení sú zaznamenané ďalšie tri sekundy videa spolu s pätnástimi fotografiami. Tým sa vytvorí akási krátka pohyblivá fotografia, ktorá zachytí situáciu pred a po fotení.

Funkcia je to síce zaujímavá, ale jej využívaním sa veľmi ľahko zaplní kapacita nerozšíriteľnej pamäte, jedna takáto Zoe video-fotografia zaberie približne 50MB miesta. K dispozícii je aj samostatné nahrávanie videa vo FullHD rozlíšení, po vzore starších zariadení HTC je prostredie aplikácie pre fotografovanie aj video spoločné, vďaka čomu je možné zhotovovať fotografie aj počas nahrávania videa. Pri videu je možné použiť podobné efekty ako pri fotografovaní, dokonca aj HDR efekt. Okrem FullHD videa s frekvenciou tridsiatich snímok za sekundu je k dispozícii aj HD rozlíšenie, pri ktorom je možnosť nastaviť frekvenciu až na šesťdesiat snímok za sekundu. Všetky fotografie a videá sú okrem používateľom vytvorených albumov automaticky organizované v galérii podľa poznávacích znakov, akými sú rovnaký čas zhotovenia či rovnaké miesto, kde boli vytvorené. Pre takto organizované snímky, videá a Zoe foto-videá sa automaticky vytvára krátke, približne 30-sekundové video, ktoré slúži ako súhrn všetkého, čo sa dá v danom albume vidieť. HTC One je vďaka kvalitnému displeju veľmi vhodný aj na sledovanie filmov či seriálov. Zážitok pri sledovaní dotvára aj kvalitný audio výstup s možnosťou ďalšieho vylepšenia zvuku zapnutím funkcie Beats Audio. Vďaka stereo reproduktorom sa však netreba vždy spoliehať na slúchadlá, výstup z týchto reproduktorov totiž prekoná všetky očakávania a na to, že ide o „malý“ telefón, je zvuk prekvapivo hlasitý a čistý aj na najvyššej hlasitosti. 

Výkon a výdrž na jedno nabitie

Vďaka rýchlemu procesoru HTC One nedostatkom výkonu rozhodne netrpí. Reakcie operačného systému sú okamžité, na nič tak netreba dlho čakať. Rovnako je to s hrami, telefón zvládne bez problémov plynulo rozbehať aj tie graficky najnáročnejšie hry, aké sa dajú v súčasnosti na Play Store zohnať. Čo sa týka benchmarkov, tak HTC One v teste Antutu (verzia 3.3) dosiahol skóre 24483 bodov a v teste Quadrant 11828 bodov. Pre porovnanie, minuloročný Samsung Galaxy S3 mal v teste Antutu Benchmark skóre približne 14000 bodov. Výdrž na batériu je často kritizovanou oblasťou u azda každého kusu prenosnej elektroniky. V súčasnosti a aj v tomto prípade platí, že výdrž je závislá na štýle používania zariadenia. HTC One v sebe ukrýva batériu s kapacitou 2300mAh a pri pár telefonátoch denne, neustále zapnutom mobilnom internete spolu s priebežným kontrolovaním emailovej schránky a prezretí pár webových stránok vydrží HTC One na jedno nabitie bez problémov dva celé dni. Stačí však využiť dostupný výkon naplno a pri hraní graficky náročných 3D hier je batéria na nule o pár hodín. 

Záver

O tom, že HTC so svojou vlajkovou loďou One patrí medzi to najlepšie medzi smartphonmi súčasnosti, asi netreba nikoho dlho presviedčať. Podarený dizajn s kvalitnou konštrukciou, skvelý displej a výkonný hardvér patria medzi najvýraznejšie kladné vlastnosti telefónu. Na druhej strane však stojí absencia slotu pre pamäťovú kartu a vymeniteľná batéria. Ani fotoaparát, aj napriek svojmu marketingovému označeniu UltraPixel, veľmi nepresvedčil. Vo finále je však HTC One zariadenie, ktoré aj napriek cene takmer 600€ určite stojí zato.

Hardvérová špecifikácia:

Rozmery: 137.4 × 68.2 × 9.3mm
Hmotnosť: 143g
Procesor: Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600, 1.7GHz, štvorjadrový
GPU: Adreno 320
Displej: Super LCD3, 1920 × 1080 bodov, 4.7“ (469 ppi)
Pamäť: 32/64GB interná, 2GB RAM
WiFi: 802.11 a /b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
Fotoaparát: 4 MP, 2688 x 1520 bodov, autofokus, LED blesk, optická stabilizácia
Video: 1080p@30fps, 720p@60fps, HDR, stereo zvuk, stabilizácia obrazu
Senzory: Akcelerometer, gyroskop, kompas

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
HTC One
TYP: smartfón
Vyrobil: HTC
Cena: 590€ (32GB)
Produkt zapožicala spoločnosť: HTC
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

95%
 
Smartphone na jednotku
  Klady
  • dizajn a konštrukcia
  • výkonný hardvér
  • displej
  Zápory
  • nerozšíriteľná pamäť
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk