Sony Xperia SP - Recenzia

 

Sony nás v poslednej dobe zasypáva množstvom smartphonov a už dávno nemá v repertoári len jeden model pre danú cenovú kategóriu, a tak máme my, užívatelia, problém vybrať si ten správny telefón. Spoločnosť predstavuje telefón Xperia SP, ktorý chce ohúriť 4,6-palcovým HD displejom, najnovším androidom, kvalitným fotoaparátom a farebným rámčekom pod displejom.

Prvé dojmy

V balení na nás nevyskočilo nič zaujímavé, len USB nabíjačka s káblom a rádový headset. Nič viac však ani nepotrebujeme, a tak sme pozornosť upriamili na samotný telefón.

Štýlový dizajn, nedomyslená konštrukcia

Pri prvom pohľade na telefón sme si uvedomili, že nebyť rámčeka pod displejom a menších rozmerov, tak telefón vyzerá na prednej strane rovnako ako Xperia Z, jednoduchý, no atraktívny dizajn, ktorý však vídame na všetkých telefónoch radu Xperia. Rozdiel spôsobuje priesvitný pásik pod displejom, ktorý je používaný ako notifikačná dióda. Sony sa zrejme snažilo napraviť chybu, že pri mnohých telefónoch je notifikačná dióda príliš malá a ľahko prehliadnuteľná.

Sony potiahlo za opačný povraz a urobilo túto diódu takú výraznú, že miestami pôsobí až rušivo. Pri nabíjaní svieti červeným alebo zeleným svetlom, ktoré môže v noci trošku liezť na nervy. Okrem notifikácie sa tento pásik používa aj ako virtualizér pri prehrávaní hudby či pri funkcii efekt fotoalbumu. V nastaveniach je možné si pre každé upozornenie nastaviť vlastnú farbu, čo urobí rozpoznanie, či ide o zmeškaný hovor, správu či budík, jednoduchším.

Diskusia o neodnímateľnom zadnom kryte stále neskončila, jedni tvrdia že je to dobré, druhí zasa, že nie. Sony sa vydalo strednou cestou, no ani zďaleka sa nedá nazvať zlatou. Batéria je integrovaná, problémy rieši malé tlačidlo off pod krytom, ktoré sme však, našťastie, použiť nemuseli. Kryt teda zakrýva len šachty na microSIM a microSD. Takže fakt, že je kryt odnímateľný, stráca na význame. Hlavným problémom je však jeho nedoliehavosť. Kryt je z pomerne mäkkého plastu a už pri miernom tlaku nepríjemne vŕzga, čo úplne kazí dojem o konštrukcii zariadenia. Zhodnotíme teda, že odnímateľný zadný kryt je tu neopodstatnený a robí viac škody ako radosti. Ak si však odmyslíme zadný kryt, konštrukcia je pevná a neohýba sa, za čo vďačíme hliníkovému rámu.

Bežný výkon

Síce výrobca hrdo vystavuje parametre ako dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,7GHz a 1GB RAM, tieto parametre nie sú v danej cenovej kategórii nič extra. Cenovo telefón priamo konkuruje zariadeniu Nexus 4, ktorý ho strčí do vrecka štvorjadrom 1,5GHz a 2GB RAM, o nejakom bájnom výkone sa teda hovoriť nedá. Postačí na plynulý beh systému a bezproblémové užívanie i zložitejších aplikácií. Nič viac nepotrebujeme, systém je rýchly a zaváha len málokedy, grafický čip Adreno 320 bez problémov zvláda i tie náročnejšie hry.

Okrem slotu na SD kartu poteší integrovaný priestor 8GB ROM, ktorých máme pre multimédiá uvoľnených 5,37GB. Ako sa na túto cenovú kategóriu patrí, telefón je naplno vybavený bezdrôtovými technológiami na čele s NFC, Bluetooth 4.0, Wi-Fi a v repertoári je aj model vybavený LTE, to však na Slovensku zatiaľ veľké využitie nemá. Nemá problém so zrkadlením obrazovky či s mobilným Wi-Fi hot-spotom.

TFT?

Pri low-end smartphone, akým je napríklad Xperia E, nemôžeme firme použitie tejto technológie vyčítať, ak však ide o jeden z reprezentatívnych modelov firmy, chcelo by to niečo viac ako len TFT displej. Kvalitu farieb a zobrazenie zachraňuje Mobile BRAVIA Engine 2. Darí sa jej to excelentne a pri pohľade priamo na displej človek niekedy až zapochybuje, že je to TFT, no akonáhle telefón nakloníme, pozorovacie uhly odhalia pravdu.

Displej operuje s rozlíšením HD – 720p(1280×720 pixlov), čo je na 4,6-palcový displej plne postačujúce. Paleta obsahuje plných 16 miliónov farieb. 4,6 palca by sa dalo nazvať ideálom, veľkosť je akurátna aj na multimédiá a zariadenie nie je až také veľké, aby sa nevedelo zmestiť do vrecka alebo aby rozmery komplikovali manipuláciu s ním.

Jelly Bean v podaní Sony

Aj keď sa osadený systém pýši pomenovaním Jelly Bean, od čistého androidu má na míle ďaleko. Avšak tentokrát sa nadstavba celkom vydarila, chod je svižný a prostredie jednoduché. Zmenilo sa pridávanie widgetov na plochu, nastavovanie tém, multitasking a mnoho ďalších vecí. Sony to však dobre premyslelo a systém je z veľkej miery intuitívny a jednoduchý na používanie.

Nadstavba so sebou prináša množstvo užitočných widgetov, no aj niekoľko exemplárov úplne zbytočného softvéru, ktorý nám v telefóne neprináša žiaden osoh. Myslím, že by úplne stačila jedna aplikácia, ktorá by ponúkala stiahnutie dodatočných aplikácií, pretože množstvo predinštalovaných aplikácií, a to vrátane skúšobných verzií, zbytočne spomaľujú systém a zaberajú miesto v internom úložisku.

V nadstavbe sme našli aj niekoľko zaujímavých funkcií. Napríklad možnosť pripojiť ovládač od Playstation 3 alebo bezdrôtovo zrkadliť obrazovku. Funkcia Throw zas dokáže bezdrôtovo prehrávať obsah uložený na telefóne.

Sofistikovaná správa batérie

Vylepšenia, obsiahnuté v nadstavbe, neminuli ani batériu, ktorej výdrž sa podarilo navýšiť viacerými rôznymi vylepšeniami. Režim STAMINA automaticky reguluje používanie internetu prostredníctvom Wi-Fi alebo 3G, keď je telefón v pohotovostnom režime. Nemusíte sa tak báť, že náhodou necháte telefón celú noc pripojený na Wi-Fi a ráno ho nájdete vybitý. Zíde sa aj funkcia Wi-Fi podľa miesta, ktorá aktivuje Wi-Fi len vtedy, pokiaľ je v dosahu nejaká známa sieť. A keď náhodou príde na stav núdze, režim slabej batérie sa pokúsi udržať telefón pri živote tak dlho, ako sa len bude dať.

Fotoaparát

Ak fotoaparát prvýkrát spustíte v dobrých svetelných podmienkach, budete prekvapení, čo dokáže smartphone vykúzliť. Ak sa však presunieme do horších svetelných podmienok, telefón sem-tam zaváha a vznikne nám či už mierne rozmazaná alebo zle farebne vyvážená fotografia. Ako plus fotoaparát ponúka režim HDR, ktorý zachytí aj intenzitu jasu. Okrem fotografií telefón dokáže zaznamenávať video vo FullHD kvalite pri 30 snímkach za sekundu. Pre jednoduchšie snímanie nám výrobca poskytol aj samostatné tlačidlo na spúšť fotoaparátu.

Farebná hudba

Ako už bolo spomenuté, priesvitný rámček sa pri prehrávaní hudby používa ako virtualizér. Zoberie prevládajúcu farbu albumu a s ňou bliká podľa jednotlivých tónov. Kvalita reproduktora je priemerná, pribalený headset je približne na úrovni pôvodných slúchadiel, ktoré k svojim produktom balil Apple. Teda použiteľné aj na hudbu, pokiaľ nepatríte medzi hudobných fajnšmekrov.

Verdikt

Xperia SP je celkom podareným smartphonom z dielne Sony, ktorý kombinuje štýlový dizajn, jednoduché a intuitívne ovládanie so slušným výkonom a pomerne kvalitným fotoaparátom. Za tento skvost si dokonca nepýta ani nejaké astronomické peniaze. Na svoju cenovú kategóriu je to slušný telefón, no zariadenia ako Nexus 4 či ešte padajúca legenda Samsung Galaxy S3 budú komplikovať predajnosť tohto zariadenia. Porážajú ho hlavne na poli výkonu a aj displej má ešte čo doháňať. Nedá sa povedať, že to je zlá kúpa, no ak chcete čo najlepší smartphone za čo najnižšiu cenu, tak to zrejme nebude vaša voľba.

Technická špecifikácia:

Hmotnosť: 155 gramov 
Rozmery: 130,6×67,1×9,98mm
Batéria: Doba GSM hovoru: 18h 53m ; Pohotovostný režim: 734h ; Počúvanie hudby: 39h ; Prehrávanie videa: 7h 36m
Displej: 4.6" , TFT, HD-720p; 1280×720 pixlov; 16,777, 216 farieb, 
OS, čip: Google Android 4.1 (Jelly Bean) ; 1,7GHz Qualcomm® Snapdragon™ S4 MSM8960Pro Dual Core
Fotoaparát: 8MPx so zaostrovaním ; 16× digitálny zoom, pulzný LED blesk

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sony Xperia SP
TYP: smartfón
Vyrobil: Sony
Cena: 360€
Produkt zapožicala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Farebný špeciál
  Klady
  • farebný pásik
  • 8GB ROM
  • nadstavba OS
  Zápory
  • výkon
  • nedoliehajúci zadný kryt
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk