Sony Xperia M - Recenzia

 

Stredná trieda smartphonov je zrejme najdôležitejší segment trhu. A tak nie je divu, že sa ho výrobcovia snažia plniť novými zariadeniami. Touto cestou sa vydalo aj Sony, ktoré k modelom L a SP pridalo recenzovaný model M. Má šancu na úspech?

 

Obsah balenia

Balenie nás ničím neprekvapilo. Okrem klasickej nabíjačky, dátového káblu a slúchadiel, ktoré neboli súčasťou recenzentského balenia, sme v škatuľke nič iné nenašli.

Dizajn a dielenské spracovanie

Sony stavilo na osvedčený dizajn OmniBalance, ktorý sa nebojíme označiť ako najlepší spomedzi smartphonov s operačným systémom Android. Elegantné krivky a jemne prehnutá zadná strana vám určite neurobia hanbu. Pochvalu si Sony zaslúži aj za použitie inteligentnej notifikačnej diódy, ktorá už nepôsobí tak rušivo, ako pri modely SP. Inteligentná z toho dôvodu, že farba, akou svieti, závisí od spustenej aplikácie, práve počúvanej hudby či od prezeranej fotografie. V praxi to znamená, že ak budete mať spustený napr. Facebook, tak sa dióda zafarbí na modro.

Samotné dielenské spracovanie je na excelentnej úrovni. Počas celého týždňa, kedy sme smartphone intenzívne využívali, sme sa nestretli s jediným vŕzganím alebo pukaním plastového tela. Všetko skvele lícuje, odnímateľný zadný kryt sa ľahko nasadzuje aj vyníma, až sa nám zdá podozrivé, že sa stretávame so smartphonom strednej triedy, ktorého cena sa pohybuje na úrovni 220€.

Na prednej stene sa okrem displeja nenachádzajú žiadne hardvérové alebo senzorové tlačidlá. Tie sa zobrazujú na displeji, čo je celkom škoda. Rám displeja je navyše v spodnej a hornej časti značne rozšírený a opticky zmenšuje úžitkovú plochu displeja. Zatiaľ čo predná stena je na tlačidlá chudobná, pravá nimi priam srší. Veľké vypínacie tlačidlo a tlačidlá pre reguláciu hlasitosti nie sú ničím výnimočným, no prítomnosť spúšte fotoaparátu, ktorá je vzácna pri modeloch s cenovkami 400€, hodnotíme viac ako pozitívne. Ľavá strana obsahuje len microUSB port a na zadnej stene sa nachádza reproduktor a objektív fotoaparátu spolu s prisvetľovacou LED diódou. 3,5mm jack konektor sa je prítomný v hornej hrane.

Hardvér

Ako procesor je v smartphone použitý model Snapdragon S4 Plus od Qualcommu, ktorý disponuje dvomi výpočtovými jadrami, pričom každé pracuje na frekvencii 1GHz. Procesoru sekunduje grafický akcelerátor Adreno 305. Výkon sme otestovali v asi najznámejších benchmarkoch pre smartphony so systémom Android – Quadrant a AnTuTu Benchmark. Oba benchmarky potvrdili, že v útrobách smartphonu sa neskrývajú práve tie najvýkonnejšie komponenty, čo však ale nijak neprekáža, ba naopak (k tomu sa dostaneme pri hodnotení operačného systému a výdrže). Hodnota operačnej pamäte je 1GB, čo je viac než dostačujúca kapacita. Bohužiaľ, interná pamäť má veľkosť len 4GB, pričom pre inštaláciu stiahnutých aplikácií z obchodu Play je dostupných len 1,6GB. Ak ste sa teda tešili, že si zahráte Real Racing 3, sklameme vás. Menej priestorovo náročné hry ako Dead Trigger však spustíte bez problémov a počas hrania sa nestretnete so žiadnym sekaním. Pod zadným krytom sa ukrýva aj slot pre vloženie microSD karty s maximálnou kapacitou 32GB.

Prednej stene dominuje 4-palcový TFT displej s rozlíšením 480×854 pixlov, ktorý sa podľa papierových špecifikácii javí ako najväčšia slabina smartphonu. Opak je však pravdou. Použitá technológia TFT síce neponúka najlepšie pozorovacie uhly a farby, vynahrádza to však perfektnou čitateľnosťou na slnku. Displej na dotyky reagoval vždy presne a taktiež nemal najmenší problém s rozoznaním multidotykových gest. Nad displejom sa okrem prednej kamery na videohovory, s rozlíšením 0,3Mpx, nachádza aj proximity senzor a senzor okolitého osvetlenia. V základnej výbave nechýba Wi-Fi, ktorej citlivosť je na priemernej úrovni, Bluetooth a GPS.

Fotoaparát

Fotoaparát zachytáva fotografie v rozlíšení 5Mpx, nechýba mu automatické zaostrovanie a nápomocná je mu prisvetľovacia LED dióda, vďaka ktorej budú fotky zachytené v horších svetelných podmienkach na obstojnej úrovni. Čo sa týka kvality fotiek zachytených v dobrých svetelných podmienkach, nemáme voči nim žiadne výhrady. Farby sú živé, no klasický fotoaparát nenahradí ani z ďaleka.

Okrem toho fotoaparát dokáže zaznamenať HD video pri tridsiatich snímkach za sekundu. Video sa netrhá, v dobrých svetelných podmienkach je jeho kvalita solídna, čo však neplatí o zázname zachytenom v nočných hodinách. Šum je v tomto prípade značný, no za negatívum to považovať nemôžeme.

Multimédiá

Sony sa v tejto oblasti rozhodlo ísť vlastnou cestou, a tak všetky multimediálne aplikácie dodané Googlom nahradila vlastnými. A to je len dobre! Prehrávač hudby Walkman považujeme za najlepší výrobcom dodávaný prehrávač spomedzi smartphonov so systémom Android. Okrem klasického prehrávania, vytvárania zoznamov skladieb, ponúka aj automatické stiahnutie informácií o skladbách a obalov albumov. Prehrávač disponuje aj funkciou SenseMe, ktorá vám prehráva hudbu podľa vašej aktuálnej nálady. Systémový reproduktor je tiež nadmieru kvalitný. Zvuk je síce mierne plastický, no v danej cenovej kategórii ide o nadpriemer.

Video prehrávač je na tom už o niečo horšie. Videá dokáže prehrať len vo formátoch MP4, h.264 a h.263. Ak si budete chcieť na smartphone pozrieť film vo formáte .avi, nezostáva vám nič iné, iba si stiahnuť aplikáciu tretej strany z obchodu Play. Fotografie má pod palcom aplikácia Albumy, v ktorej si okrem fotiek, zachytených vašim smartphonom, môžete prezrieť aj fotky z microSD karty, Facebooku alebo Picasy.

Operačný systém

Ako operačný systém je použitý Android v staršej verzii 4.1.2, ktorá je ale výborne optimalizovaná a za celý týždeň sme sa nestretli s jediným zaváhaním alebo padnutím systému. Veľmi pozitívne hodnotíme aj užívateľskú nadstavbu Timescape, ktorá ponúka množstvo zaujímavých widgetov. Menšiu kritiku si zaslúži menu, v ktorom sa nemôžete pohybovať cyklicky. V spodnej časti displeja sa nachádzajú už spomínané softvérové tlačidlá Domov, Späť a tlačidlo pre správu spustených a nedávno použitých aplikácií.

Notifikačná lišta ponúka rýchlu správu konektivity (WiFi, Bluetooth, mobilné dáta), zvuku a skratku pre prechod do nastavení. Škoda, že sa neušlo miesto aj pre ovládanie regulácie jasu displeja, ktoré je skryté až v nastaveniach. Okrem toho Sony pridalo aj pár vlastných aplikácií. Za najužitočnejšiu považujeme čítačku QR kódov NeoReader.

Výdrž

Pod zadným krytom sa nachádza batéria s kapacitou 1 750mAh, ktorá by podľa výrobcu mala smartphone udržať v prevádzke počas 498 hodín pohotovostného režimu alebo 615 minút telefonovania. Reálna výdrž sa naozaj od tej papierovej nevzďaľuje, a tak máme po dlhej dobe česť so smartphonom, ktorý je dostatočne výkonný a neskončí večer pripojený na nabíjačke.

Pri bežnom používaní (pár telefonátov, prehliadanie internetu a občasné hranie hry) vás Xperia o nízkej úrovni dostupnej kapacity upozorní v po dvoch pracovných dňoch. K navýšeniu výdrže dopomáha aj režim STAMINA, ktorý ju dokáže predĺžiť o úctyhodných dvanásť hodín.

Záver

Ak ste pozorne čítali recenziu, určite nám dáte za pravdu, ak Xperii M udelíme titul "Princezná strednej triedy". Za 220€ totiž ponúka solídny výkon, kvalitnú konštrukciu a displej s fantastickou čitateľnosťou na priamom slnku. Pozitívne aj hodnotíme výborne optimalizovaný operačný systém Android vo verzii 4.1.2, ktorý nás počas týždňa ani raz nenechal v štichu. Potešil aj fotoaparát, ktorý v dobrých svetelných podmienkach zachytil fotky solídnej kvality. Najväčšou pýchou Xperie je však výdrž. Dva dni v plnej prevádzke v dnešnej dobe len tak nejaký smartphone pracovať nedokáže a je paradoxné, že práve smartphone strednej triedy to dokáže a vlajkové lode nie. No našlo sa aj pár negatív. Medzi ne patrí hlavne menšia interná pamäť, široký rám displeja a nemožnosť cyklického pohybu v Menu.

Technické špecifikácie:

Hmotnosť: 117 gramov
Rozmery: 124×62×9mm
Procesor: QualcommSnapdragon S4 Plus (2×1GHz)
Grafický akcelerátor: Adreno 305
Uhlopriečka displeja: 4 palce
Zobrazovacia technológia: TFT
Rozlíšenie displeja: 480×854 pixlov
Operačná pamäť: 1GB
Interná pamäť: 4GB
Batéria: 1 750mAh
Zadná kamera: 5Mpx
Predná kamera: 0,3Mpx

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sony Xperia M
TYP: smartfón
Vyrobil: Sony
Cena: 210 €
Produkt zapožičala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

95%
 
Princezná strednej triedy
  Klady
  • optimalizovaný operačný systém
  • výkon
  • výdrž
  • čitateľnosť displeja na slnku
  • cena
  Zápory
  • menšia kapacita internej pamäti
  • široký rám displeja
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk