Samsung Galaxy S4 Zoom - Recenzia

 

Galaxy S4 Zoom nie je prvým zariadením, pri ktorom sa Samsung snaží skombinovať dva rozdielne prístroje. Galaxy Camera je už na trhu niekoľko mesiacov, no na rozdiel od testovaného modelu, si z neho len tak jednoducho nezavoláte, keďže nepodporuje klasické telefonické hovory.

 

Dokonalé spojenie sa v prípade Galaxy S4 Zoom môže zdať jednoduché – každý lepší smartphon predsa vie slušne fotiť. No chýbajúce optické priblíženie nedokáže nahradiť žiadny softvérový doplnok. A práve táto funkcia je tu silnou zbraňou. Samsungu Galaxy S4 Zoom vyzerá spredu ako kompaktný fotoaparát, no zozadu je to smartphon.

Kríza identity

Počas telefonovania sa pripravte na „divné“ pohľady okoloidúcich. Väčšina o tejto novinke ešte nepočula, a preto bude pre nich osoba s fotoaparátom pri uchu pôsobiť prinajmenšom mätúco. S4 Zoom pri pohľade spredu totiž nejaví najmenšie známky toho, že je to aj smartphon. Periskopový systém optiky by tu určite vyzeral prirodzenejšie a pomohol by výrobcovi zachovať klasický vzhľad smartphonu. Je však jednoduchšie a lacnejšie vyrobiť kvalitnejší objektív klasickej výsuvnej konštrukcie.

Nový Samsung Galaxy S4 Zoom preto vyzerá skôr ako bežný kompaktný fotoaparát a rovnako dobre sa aj drží oboma rukami. To, čo všetci kritizovali pri predchodcovi Galaxy Camera, platí aj tu. Fotenie jednou rukou je nepraktické kvôli veľkosti displeja, ktorý zaberá väčšinu plochy zadnej časti prístroja. Spočiatku tak budete nechtiac zapínať a vypínať rôzne funkcie či zaostrovať na to, čo nechcete.

Ergonómia používania, našťastie, nie je, až na spomínaný problém, zlá. Objektív síce môže spočiatku zavadzať, no zároveň napomáha v bezpečnejšom uchytení pri používaní smartphonu jednou rukou. S vyše 200 gramami váhy to nie je ľahké zariadenie, no jeho váhu si skoro ani neuvedomíte. Kvalita spracovania je veľmi dobrá. Prevládajú tu plasty, a tak si treba dať pozor na nečakané pády.

Nečakajte zázračné fotky

Ak by sme Galaxy S4 Zoom porovnali s dnešnými smartphonmi, dopadol by pri fotografiách vynikajúco. Väčší čip a dobrá optika nemôže sklamať a výsledok je preto zhodný so základným digitálnym fotoaparátom. Množstvo detailov, pri dobrom svetle malý obsah šumu a hlavne optické priblíženie a účinná stabilizácia obrazu.

Mali by sme si však položiť otázku, či je to dostačujúce s ohľadom na cenu prístroja. Za 400 eur sa dá kúpiť veľmi slušný fotoaparát a k tomu priemerný smartphon. Samsung tu síce operuje s cenou len o trochu vyššou ako má Galaxy S4 mini, no to je predražený smartphon s priemerným displejom a dobrým hardvérom.

Kvalita fotografií a videa je porovnateľná s bežným kompaktným fotoaparátom. Kým smartphony sú kvôli rozmerom odkázané len na malé čipy s jednoduchou optikou, Galaxy S4 zoom má veľkú výhodu. S desaťnásobným priblížením, 24mm širokouhlým objektívom, optickou stabilizáciou obrazu a väčšou plochou čipu, je to plnohodnotný rodinný fotoaparát.

Zábavné fotenie

Galaxy S4 zoom je zariadenie určené pre používateľa, ktorý skôr ako špičkovú kvalitu obrazu ocení kreatívne možnosti fotografie. Tomu zodpovedá aj veľké množstvo režimov, vrátane mnohých netradičných. Špeciálny režim na fotenie detí napríklad zahrá krátku melódiu pred samotným odfotením. Tá priláka pozornosť dieťaťa, čo vám uľahčí odfotenie pekného portrétu.

Pokročilí používatelia môžu využiť aj plný manuálny režim. Jeho ovládanie síce nie je najrýchlejšie a zaberie približne polovicu obrazovky, no výsledok môže byť zaujímavý. Manuálny režim určite nie je vhodný na fotenie momentiek, keďže na kompletné nastavenie treba spraviť množstvo krokov. Prístroj má minimum tlačidiel. Na fotenie je hlavným prvkom otočný prvok objektívu, s ktorým okrem priblíženia zmeníte aj základné fotografické režimy.

Kreatívne možnosti fotografie oceníte pri nočnej prechádzke mestom, športe či fotení tých najmenších. V spojení s permanentným prístupom na internet môžete zbierať inšpiráciu na fotenie z rôznych zdrojov. Aplikácia vám na základe aktuálnej polohy zobrazí fotografie okolitých objektov a zaujímavostí. Keďže sú dáta čerpané z verejne dostupných zdrojov, využijete túto funkciu aj na Slovensku.

Hardvér na diéte

Aj keď má v názve označenie Galaxy S4, nečakajte tu rovnaké vnútro či obrovský Super AMOLED displej. Zostala tu síce rovnaká výrobná technológia, no uhlopriečka je menšia o 0,7 palca a namiesto Full HD rozlíšenia nám výrobca ponúka dnes len už podpriemerných 540×960 bodov. Tento limit pocítite hlavne pri surfovaní po internete, kedy sú náhľady stránok nečitateľné. Pri fotení alebo zázname videa to problém nie je.

Nenadchol nás ani hardvér, ktorý je veľmi podobný smartphonu Galaxy S4 mini. Kým v ňom nájdete nový čipset aj grafický čip, tak testovaný Zoom má starší dvojjadrový čip Samsung Exynos 4212, vyrobený 32 nanometrovou architektúrou. Jeho pracovná frekvencia je stanovená na maximálne 1,5GHz, čo je s ohľadom na menšie rozlíšenie plne dostačujúce.

Zhodná je operačná pamäť a dátové úložisko s celkovou kapacitou osem gigabajtov, z ktorého môžete využiť približne len päť gigabajtov. Preto sa, pravdepodobne, nevyhnete rozšíreniu pomocou microSD karty, keďže spoločných päť gigabajtov je pre aktívneho fotografa málo. Grafický čip Mali-400 MP už má toho za sebou veľa a dnes patrí do nižšej výkonnostnej triedy.

Reakcie smartphonu sú aj napriek staršiemu hardvéru rýchle. Android 4.2.2 so softvérovou nadstavbou od Samsungu nezaváha pri bežnom používaní, fotografovaní a problémom nie sú ani graficky stredne náročné hry typu Dead Trigger. Pri novších tituloch sa pripravte na znižovanie detailov.

Nabíjať budete každý deň

Ani vysoká kapacita batérie nedokáže udržať zariadenie pri živote celý deň. Bežné používanie pozostávajúce z telefónnych hovorov, občasného pozeranie webu, písania správ a fotografovania spotrebuje batériu už za pol dňa. Brať si Galaxy S4 zoom ako hlavné zariadenie na celodenný výlet bez doplnkovej batérie preto nemusí byť najlepší nápad. Na bežné rodinné oslavy a pre človeka, ktorý fotí rád a všade, je to určite zaujímavé zariadenie, no stále treba mať na pamäti, že má len jednu batériu.

Aj napriek určitým nedostatkom vidno, že Samsung tento produkt nešil horúcou ihlou, aj keď koncept spojenia dvoch rozdielnych zariadení stále nie je dokonalý. Hlavnou konkurenciou mu je nová Lumia 1020 a Sony Xperia Z1, kde je hlavnou časťou stále smartphon a nie fotoaparát. Samsung si svojho zákazníka určite nájde. Otázne je, či ich bude dostatok na to, aby sme sa dočkali aj ďalšej verzie tohto nepochybne zaujímavého konceptu. 

Technické špecifikácie:

Dvojjadrový procesor 1,5GHz
Grafický čip Mali 400
1,5GB pamäť
8GB dáta
Wi-Fi, BT 4.0, NFC
4,3“ displej, 540×960
16MPx fotoaparát
Rozsah 24 – 240mm
Batéria 2330mAh
Rozmery 126×64×15,4mm
Hmotnosť 208g
Android 4.2.2

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Samsung Galaxy S4 Zoom
TYP: smartfón/fotoaparát
Vyrobil: Samsung
Cena: 430 €
Produkt zapožičala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

68%
 
Spočiatku sa s ním budete, možno, hanbiť telefonovať
  Klady
  • bohaté možnosti fotoaparátu
  • okamžité zdieľanie fotografií na sociálnych sieťach
  • dobrý výkon
  Zápory
  • vysoká cena
  • malá kapacita pamäte 
  • priemerný displej
korekcia: Petra Hladíková
PRIPRAVENÉ V SPOLUPRÁCI S PC News

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk