Asus FonePad - Recenzia

 

Nie je to tak dávno, kedy prišli Asus a Google na trh so spoločným projektom, nástupcom Nexusu 7 pre rok 2013, ktorý sa okamžite stal kráľom svojej triedy. Asus však prišiel na trh aj s vlastným zariadením, ktorým by Nexus 7 určite rád prekonal. Nesie názov ASUS FonePad a v 7-palcovom tele spája telefón a tablet do jedného.

Obsah balenia

Úplná bieda. Asi tak by sa dalo čo najjednoduchšie charakterizovať to, čo v balení nájdete, resp. nenájdete. Je zrejmé, že v boji o zákazníka sa každý ušetrený cent počíta, ale aby sa do balenia dostal len samotný fonepad ,USB nabíjačka a manuál, je naozaj smutné. Žiadne puzdro, headset, fólia alebo handrička na displej, nič.

Konštrukcia, dizajn

Vzhľadom na veľkú konkurenciu, výrobcovia dizajnovo a konštrukčne toho už veľa nenavymýšľajú, preto FonePad meria 120,1×196,4×10,4mm a váži približne 340 gramov, čo je pre 7-palcové tablety akýsi štandard. Dielenské spracovanie je výborné, kryt drží pevne po celom obvode, vďaka čomu sa nemusíte obávať nejakej vôle alebo vŕzgania.

FonePad sa dizajnovo podobá na nový Nexus, aspoň z prednej strany. Tej dominuje bezrámový 7-palcový displej, ktorý je od okraja ohraničený kovovým pásikom, pričom lemuje celé zariadenie.

To, čo odlišuje FonePad od ostatných tabletov, je možnosť využívať ho ako telefón, čo reprezentuje slúchadlo na komunikáciu umiestnené tradične – v hornej časti. Napravo od neho sa nachádza kamera. Medzi nimi sa nachádza dvojica senzorov, prvý z nich upravuje automatický jas obrazovky a druhý z nich detekuje prítomnosť vášho ucha pri telefonovaní, počas ktorého sa displej vypína. Hardvérové tlačidlá sú umiestnené na ľavom boku tabletofónu, konkrétne tlačidlo pre uzamykanie a odomykanie obrazovky, a dvojtlačidlo pre reguláciu hlasitosti, sú situované v hornej časti. Spodná časť FonePadu obsahuje micro USB port pre nabíjanie alebo pripojenie k počítaču a 3,5mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel. Zadná časť je poňatá odlišne, ako u Nexusu. Ten má zadný kryt pogumovaný, Asus však stavil na prevedenie, ktoré je možné vidieť aj u iných jeho produktoch. Kryt je vyrobený z pevného plastového kompozitného skeletu, ktorý svojím vzhľadom a farbou pripomína hliník. Na zadnej strane sa nenachádza nič, celistvý povrch narúša len reproduktor umiestnený v dolnej časti a plastový pásik v hornej časti, pod ktorým sa nachádzajú bezdrôtové prvky ako WiFi a Bluetooth. Zadný kryt je odnímateľný a po jeho zložení získate prístup k vloženiu SIM karty a pamäťovej karty. Ak by ste si chceli FonePad zadovážiť, dostupné sú dve farebné vyhotovenia, ktoré sa líšia farbou práve zadného krytu. Na výber máte zo šedej alebo zlatej farby.

 


 

Konektivita, rozhranie

Svoj FonePad pripojíte k ostatným zariadeniam buď pomocou micro USB kábla alebo bezdrôtovo prostredníctvom WiFi štandardov b/g/n a Bluetooth vo verzii 3.0. Pre sieťovú komunikáciu sú k dispozícii štandardy HSPDA, 3G, 2G. Okrem toho po vložení micro SIM karty môžete zariadenie využiť aj ako telefón, vďaka čomu FonePad získava oproti konkurencii značnú výhodu. Pod krytom nájdete okrem slotu pre micro SIM kartu aj slot pre pamäťové karty typu micro SD. Pripojenie slúchadiel je možné klasicky, prostredníctvom 3,5mm jack konektora, ktorý sa nachádza v dolnej časti. Z bežne dostupných vecí FonePadu chýba HDMI port, avšak väčšina výrobcov rieši pripojenie k televízorom alebo iným zobrazovacím zariadeniam pomocou MHL konektora, ktorý sa zapája do micro USB portu. Z hľadiska konektivity a rozhrania tak FonePadu niet čo vyčítať.

Displej

Na dobrý úvod sčasti nadviazal aj displej. Pri danom segmente a cenovej kategórii poteší prítomnosť IPS displeja, ktorý poskytuje široké pozorovacie uhly a vernejšie zobrazovanie farieb. 7-palcový displej však poskytne rozlíšenie len 1280×800px, čo je v boji s novým Nexusom málo. Aj napriek tomu je však obraz dostatočne ostrý a čistý, avšak Full HD by bola čerešnička na torte. Pozitívne vnímam oddelenie samotného displeja a jeho okraja maličkou medzerou, vďaka čomu obraz „nevylieza“ z rámu, ale má jasné ohraničenie. Sklamaním je absencia kvalitnejšieho ochranného skla, ktoré by vo väčšej miere chránilo displej pred škrabancami a poškodením. Z toho dôvodu je vhodné zakúpiť si kvalitnú fóliu na displej alebo puzdro.

Výborné vyladenie so slušným výkonom

Srdcom FonePadu je jednojadrový ARM procesor z dielne Intelu s označením Intel Atom Z2420 s taktom 1,2GHz a funkciou Turbo, ktorého súčasťou je grafický čip Power VR SGX 540 s taktom 400MHz. Zariadenie okrem toho poskytne 1GB operačnej pamäte a zabudovaná pamäť pre uloženie vašich dát s kapacitou 16GB, ktorú je možné rozšíriť o ďalšie gigabajty pomocou micro SD kariet.

Môže sa zdať, že jednojadrový procesor si v dnešnej dobe už neškrtne, no boli sme prekvapení, ako bol tabletofón skvelo vyladený a aj napriek slabšiemu skóre v benchmarkoch, tak sa výkonovo nedal zahanbiť. FonePad bez problémov zvláda prehrávanie 1080p videa, ale aj náročnejšie 3D hry, ako napríklad Real Racing 3, Modern Combat 4, Mass Effect Infiltrator a podobne. Problémy FonePadu nerobí ani multitasking, avšak pri zapnutí napr. náročnejšej hry je to s rozdelením priorít horšie a zariadenie už nestíha. Pre bezproblémový chod je vhodné starať sa o množstvo voľnej pamäte RAM, z ktorej dosť veľkú časť si ukrajujú samospúšťacie predinštalované programy.

Na nasledujúcich obrázkoch je možné vidieť výsledky z rôznych benchmarkových nástrojov, ktorých hodnoty síce neoslnia, ale aj napriek tomu FonePad výkonovo prekvapí.


Za zmienku stojí a zároveň pochvalu si zaslúži aj zabudovaná 16Wh li-polymérová batéria s kapacitou 4270mAh. Výrobca udáva dobu výdrže v ideálnom režime až deväť hodín, avšak v závislosti od použitia sa dostanete aj podstatne vyššiu výdrž. Asus uvádza pohotovostnú dobu 751 hodín pre 3G, takmer 33 hodín hovorov (3G), čo je naozaj slušné číslo.
Pre niekoho bude možno sklamaním absencia zadnej kamery. K dispozícii je len predná, 1,2Mpx kamera určená hlavne na videohovory, s ktorou toho veľa nenafotíte.

FonePad

Ako sme sa vyššie zmieňovali, FonePad je možné využiť aj ako telefón, a naplno tak využiť výhody dvoch zariadení v jednom. Počas recenzovania sa pri telefonovaní nevyskytol žiaden problém, kvalita hovoru je výborná, rovnako treba oceniť aj naozaj hlasný a kvalitný reproduktor. Jediná vec, na ktorú sa pri telefonovaní ťažko zvyká, je veľkosť zariadenia. O tom, ako komicky musí človek s takouto „tehlou“ vyzerať ani nehovorím. Z toho dôvodu je asi najrozumnejším riešením kúpa handsfree, keďže sa v balení nenachádza. Rovnako treba popremýšľať aj nad takou banalitou, kde budete FonePad nosiť. Zmestí sa len naozaj do veľkého vrecka a prenášanie v nejakej taške alebo batohu je od ruky. Z toho dôvodu si pred kúpou treba zvážiť všetky pre a proti takéhoto zariadenia.

Systém, multimédiá

Výborne odladený. Asi tak by sa dal jednoducho FonePad charakterizovať po systémovej stránke. Recenzovaný kus bežal pod operačným systémom Android 4.1.2 Jelly Bean, avšak podľa popisu slovenskej asusáckej webovej stránky by mal byť k dispozícii Jelly Bean vo verzii 4.2. Ťažko povedať, ako to bude so softvérovou podporou do budúcna a ako sa výrobcovi podarí odladiť systém do stavu, v akom bol recenzovaný FonePad. Ten ponúkol klasický systém bez nejakej zaujímavej nadstavby. Pre ovládanie tabletofónu je pod displejom umiestnená štvorica softvérových tlačidiel s funkciami menu, domov, späť a štvrté tlačidlo od Asusu s funkciou informačného panela s najpoužívanejšími aplikáciami. Okrem neho si výrobca do FonePadu doplnil aj viacero vlastných aplikácií a nastavení, či už zaujímavejších, ale aj menej zaujímavejších. Z kategórie zaujímavejších patrí určite kombinácia technológie Sonic Master a Maxx Audio, ktoré oceníte predovšetkým pri prehrávaní videí. Aplikácia Asus Splendid s pokročilými nastaveniami obrazu vám zase umožní nastavenie obrazu podľa vašich predstáv.

Ani nemusím spomínať, že sledovanie filmov na takom veľkom displeji je väčším pôžitkom, ako na smartphonoch, veľmi dobrý dojem dotvára hlasný reproduktor s prekvapivo dobrým zvukovým prejavom. FonePadu však chýba podpora Flash a vďaka jeho už ne-podpore zo strany Adobe, si ho budete musieť stiahnuť a nainštalovať mimo Android Marketu.

Záverečné hodnotenie

Všestrannosť. Týmto jedným slovom by sa dal pomenovať FonePad od Asusu, ktorý v sebe spája výhody telefónu a tabletu. Dostatočne veľký displej pre menej náročnú prácu a možnosť využitia ako telefónu je výbornou kombináciou, ktorú ocení nejeden užívateľ. K tomu treba prirátať dostatočný výkon a slušnú výdrž batérie, a to všetko za viac než priaznivú cenu. Z negatív prevláda hlavne chudobné balenie a displej náchylný na poškodenie. Aj napriek tomu ide o zariadenie, ktoré predbehne mnoho svojich konkurentov a pokiaľ sa vyrovnáte s myšlienkou 7-palcového telefónu, určite kúpu ľutovať nebudete.

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Asus FonePad
TYP: Klávesnica
Vyrobil: Asus
Cena: 219€
Produkt zapožičala spoločnosť: Asus
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 

Všestrannosť. Týmto jedným slovom by sa dal pomenovať FonePad od Asusu, ktorý v sebe spája výhody telefónu a tabletu.

  Klady
  • spojenie telefónu a tabletu
  • dizajn a kvalita spracovania
  • dostatočný výkon
  • vyladený systém
  • cena
  Zápory
  • chudobné balenie
  • displej náchylný na poškodenie
  • absencia zadnej kamery
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk