ASUS MeMo Pad HD7 ME173X - Recenzia

 

 

Asus má širokú škálu zariadení a pevnú základňu zákazníkov, čo sa týka primárne elektroniky. Dostal sa nám do rúk tablet ASUS ME 173x, ktorý bol prednedávnom prezentovaný ako novinka na medzinárodnej výstave Computex 2013.

OBSAH BALENIA

Balenie tabletu obsahuje to najzákladnejšie príslušenstvo na fungovanie zariadenia, a to mikro USB kábel a USB nabíjačku.

DIZAJN A DIELENSKÉ SPRACOVANIE

Veľká časť MeMo Pad HD7 je vyrobená z plastu, ktorý je na druhej strane spracovaný dobre. Asus tak zaistil aj určité zníženie hmotnosti tabletu, ktorá sa dostala nad tesnú hranicu 300 gramov.

Zadný plastový kryt pri bežnom držaní a stláčaní vôbec nevŕzgal, ako sme pri väčšine tabletov zvyknutí a popri rôznofarebných ladeniach pôsobil aj esteticky zaujímavo. Na zadnej strane nájdeme aj objektív 5MP fotoaparátu a dvojicu reproduktorov, umiestených v jednej podlhovastej lište v dolnej časti tabletu.

Vrchná časť rámu obsahuje MicroUSB konektor na pripojenie tabletu s inými zariadeniami a nabíjanie i 3,5 audio jack na pripojenie slúchadiel.

Na ľavej strane nájdeme slot na MicroSD kartu, ktorý je vhodne zapustený do tela tabletu, a tak sa nemusíte obávať, že po vložení pamäťovej karty vám bude prekážať. Na pravej strane sú umiestené dve tlačidlá: hlasitosti a zapnutia tabletu, ktoré má nezvyčajne vyššiu odozvu, no nie je to prekážka pri bežnej práci s tabletom.

Pri pohľade na sedempalcový LED IPS displej sme si všimli, že rám okolo neho je zbytočne hrubý a displej mohol byť s užším rámom pokojne aj osempalcový, no časom sme svoj názor prehodnotili. Je to vcelku výhoda, nemusíte sa obávať, že pri držaní v rukách sa vaše prsty budú dotýkať displeja. Píše sa na ňom dobre. Pri písaní v horizontálnej polohe budete musieť prsty trocha ponaťahovať, no pri písaní vo vertikálnej polohe je vzdialenosť písmen na virtuálnej klávesnici akurát.

V prednej časti tabletu ešte nájdeme 1,2MP fotoaparát na video komunikáciu a ASUS logo v spodnej časti.

HARDVÉR

Ako výpočtová jednotka je v tablete použitý štvorjadrový procesor Mediatek MTK 8125 s frekvenciou 1,2GHz, ktorému sekunduje 1GB operačnej pamäte a grafická karta PowerVR SGX 544MP. Tieto súčiastky zaistia rýchly a bezproblémový chod Androidu. Integrovaná pamäť zariadenia je stanovená na 16GB, no užívateľovi je dostupná len niečo cez 11GB. Rozšíriť si ju môžete pomocou MicroSD karty do kapacity 32GB. Jednou z nevýhod je, že tablet neobsahuje funkciu USB Host, takže si k nemu nepripojíte flash disk alebo iné dátové zariadenia.

Okrem Wi-Fi b/g/n a Bluetooth vo verzii 4.0 v tablete nájdete aj GPS prijímač, ktorý využijete pri lokalizovaní odfotených snímok alebo pri určovaní svojej polohy, a tak môžete tento tablet využiť aj ako plnohodnotnú GPS navigáciu. Ak by ste chceli ísť na internet mimo svojho domova či kaviarne, pripojenia sa nedočkáte. Memo Pad HD7 nedisponuje 3G modulom.

Predná kamera dokáže zvládnuť nahrávanie aj v HD rozlíšení, a tak sa dobre hodí na video hovory, napríklad prostredníctvom Skype. Zadná kamera v rozlíšení 5MP neoplýva extra kvalitou, no na odfotografovanie dokumentov či momentiek za dobrého svetla určite postačuje.

Najväčšiu časť tabletu zaberá sedempalcový LED IPS displej v rozlíšení 1280 × 800 pixlov, ktorý má verné podanie farieb a 15Wh batéria ho udrží v prevádzke dlho. Zamrzí však absencia senzora osvetlenia. Budete si musieť regulovať jas displeja sami v ovládacom paneli.

MULTIMÉDIÁ

Na prehrávanie hudby má Android vstavaného správcu súborov, ktorý oplýva skôr jednoduchosťou ako možnosťami a kvalitou, čo znamená v skratke to, že ak chcete tablet používať ako hudobný prehrávač, jednoducho si stiahnete z veľkého množstva prehrávačov. Prehrávanie filmov je už na lepšej úrovni – plynulé a farebné. Hlasitosť reproduktorov je primerane dobrá, no bez akéhokoľvek náznaku basov.

FOTOAPARÁTY

Kvalita oboch fotoaparátov je dobrá. Zadný 5MP dokáže nahrávať video vo FullHD rozlíšení a dokonca aj počas natáčania zaostrovať, reakcia fotoaparátu je veľmi dobrá a dokáže spraviť viacero snímok v priebehu niekoľkých sekúnd.

Fotoaparátu nerobí problém zaostriť na dokument za dobrého svetla, za šera sa kvalita už neporovnateľne zhorší.

Predný 1,2MP objektív zvláda hravo HD rozlíšenie, pri video komunikácii je obraz rozmazaný, čiže je vhodnejší skôr na statické zábery ako na pohyb, fotografovanie zvláda na výbornú, čo sa týka odozvy systému.

VÝDRŽ

Telo tabletu v sebe ukrýva 15Wh batériu, sľubuje vysokú výdrž zariadenia, ktorá sa má pohybovať na úrovni desiatich hodín. Prehrávanie filmov vo vysokom rozlíšení či surfovanie po internete si užijete naozaj dostatočne dlho. Pri zníženom jase a vypnutom Wi-Fi si výdrž batérie môžete ešte o niečo predĺžiť.

Nám tablet počas testu vydržal viac než tri dni, používaný bol na surfovanie po internete a video hovory, kde Wi-Fi bolo zapnuté viac než 28h. Displej svietil viac než 9h, samozrejme, nie na najvyššom jase.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Asus použil Adnroid Jelly Bean vo verzii 4.2, ktorý bol príjemne odladený a počas práce sa nevyskytol ani jeden pád či zamrznutie softvéru.

Verzia 4.2 má mierne upravenú používateľskú lištu, v ktorej si môžete priamo nastavovať jas displeja či rôzne parametre. Množstvo módov, domácich obrazoviek a aplikácií signalizuje to, že zariadenie je pripravené na činnosti rôznych druhov od surfovania po internete cez pozeranie filmov až po hranie.

Aj keď tablet nie je na hry vyslovene určený, nasvedčuje tomu aj jeho hardvér, avšak Šmolkov či Angry Birds si určite zahráte bez problémov. Android obsahuje mnoho Asus aplikácií, napríklad Asus Sonic Master na vylepšenie zvuku, aplikácie na zamknutie prístupu, maľovanie, poznámky.

Počas práce s tabletom sme nezaznamenali žiadnu chybu OS ani odozvu v ovládaní. Keď si odmyslíme čas, ktorý trval tabletu, aby sa zapol po stlačení tlačidla, tak Android pracoval vyladene.

ZÁVER

Asus MeMo Pad HD7 je jeden z mnohých tabletov na našom trhu, zaujme avšak výbornou cenou, perfektne vyladeným operačným systémom, ktorý pracuje so vstavaným hardvérom bez zaváhania. Vďaka dobrým rozmerom, hardvérom a nízkou cenou si nájde miesto v mnohých domácnostiach. Tablet je vhodný najmä na surfovanie po internete, ako domáci pomocník či už na sledovanie filmu alebo videí.

Nesmieme zabúdať ani na slušný ISP displej, ktorý má dobré pozorovacie uhly a primerané rozlíšenie. Nedá nám nespomenúť taktiež skvelú batériu, ktorá tablet udrží v prevádzke do desiatich hodín.

Potešia rôzne farebné prevedenia zadného krytu, ktoré zariadenie spestria.

Aj tu sa však našli negatíva. Prvým z nich je ochrana displeja, sklo nie je tvrdené, a tak je povrch náchylný na škrabance a odtlačky prstov. Ako druhé negatívum je spracovanie stereo reproduktorov, ich hlasitosť je pomerne dobrá, no umiestnenie je katastrofálne. Aj keď sú v mriežke umiestnené dva, sú vsadené vedľa seba, a tak sa pocit stereo zvuku stráca. Ďalšie negatívum je chýbajúca podpora USB Host, čo v skratke znamená, že USB kľuč, klávesnicu či myšku si k tabletu nepripojíte. Napokon niekomu môže chýbať 3G modul a absencia senzora osvetlenia displeja.

Technické špecifikácie: 

OS: Android 4.2
Farba: biela/modrá/ružová/žltá/šedá/čierna
Prepojiteľnosť: Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS
Podpora MicroSD: áno
Rozmery: 196,8 ×120 ,6 ×10,8 (VxŠxH) mm
Hmotnosť: 302gramov
Procesor: štvorjadrový  Mediatek MTK 8125 1,2GHz
Grafický akcelerátor: PowerVR SGX 544MP
Uhlopriečka displeja: 7 palcov
Zobrazovacia technológia: IPS
Rozlíšenie displeja: 1280 ×800 pix
Operačná pamäť: 1GB
Interná pamäť: 16GB
Batéria: 15Wh Li-poly
Predná kamera: 1,2MP
Zadná kamera: 5MP

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
ASUS MeMo Pad HD7 ME173X
TYP: Tablet
Vyrobil: ASUS
Cena: 149€
Produkt zapožičala spoločnosť: ASUS
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Skvelý domáci spoločník
  Klady
  • cena
  • výdrž batérie
  • „vyladenosť“ OS
  • displej
  • výkon
  Zápory
  • absencia 3G modulu a senzora osvetlenia
  • chýbajúca USB Host podpora
  • umiestnenie stereo reproduktorov
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk