Samsung Galaxy Note 3 - Recenzia

Už sme si u Samsungu zvykli, že rad svojich TOP modelov Galaxy S a Galaxy Note rozširuje každý rok. Po Galaxy S4 sa dostal na trh v poradí už tretí tabletofón s označením Galaxy Note 3 (N9005). Dokáže nadviazať na úspešnú S4-ku? Prekoná svojho predchodcu Note 2?

 

Dizajn, konštrukcia

Kým si Galaxy S4 stále udržiava oblé línie, tie u Note 3 sa začínajú zmenšovať a tým pádom sa nový Note od S4-ky začína mierne dizajnovo odlišovať. Dá sa povedať, že Note 3 je dizajnový mix Galaxy S4, S2 a Note 1. Ide o dobrý krok, ktorý dizajnu novému Notu pomohol.

O novom dizajnovom smerovaní modelového radu Note svedčí aj zadný kryt, ktorého dizajn budí dojem koženej povrchovej úpravy s prešívaním po obvode krytu. Vďaka úprave je zadný kryt matnejší, tým pádom nie je až taký náchylný na odtlačky prstov a telefón lepšie sedí v ruke. 

Zmeny sa dočkalo aj umiestnenie reproduktora, ktorý sa zo zadnej časti presunul do spodnej časti telefónu. Čo sa týka farebného prevedenia, na našom trhu sú k dispozícii zatiaľ dve verzie, biela a čierna, avšak na rôznych portáloch je možné vidieť Note 3 aj v ružovej farbe, ktorá sa k nám dostane možno neskôr.

Rozmery Note 3 sú takmer identické ako u dvojky, trojka sa „skrátila“ o zanedbateľné 2mm a zúžila sa o milimeter. V presných číslach je to 151,2×79,2×8,3mm. Výraznejšou zmenou je hmotnosť zariadenia, ktorá sa znížila až o 15g, vďaka čomu má nový Note príjemnejších 168g. Telo Note 3 je už tradične plastové, konkrétne polykarbonátové. Vďaka polykarbonátu sa nemusíte vo väčšej miere obávať poškodenia telefónu, keďže tento plast patrí k tomu najpevnejšiemu, čo sa v segmente plastov nachádza. 

Prevedenie telefónu je už klasicky na výbornej úrovni, všetko pevne drží na svojom mieste, neohýba sa, nevŕzga. 

Ovládacie prvky a konektivita

Ovládacie prvky ostali nezmenené, teda všetko nájdete tak ako u Note 2. Na pravom boku sa nachádza tlačidlo zapínania/vypínania/blokovania, na ľavom boku je dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Pod displejom sa klasicky nachádza trojica tlačidiel s funkciami menu, domov a späť, z ktorých je tlačidlo domov hardvérové. Žiadnou novinkou nie je ani voľba dĺžky podsvietenia dotykových tlačidiel po dobu 1,5s, 6s, ich nepretržitého zapnutia alebo ich môžete úplne vypnúť. 

Viac-menej nezmenené umiestnenie ostalo aj pri prvkoch konektivity. V spodnej časti nájdete port na nabíjanie, avšak nie štandardný micro USB, na ktorý sme zvyknutí, ale micro USB 3.0 port typu B, ktoré nájdete predovšetkým pri USB 3.0 externých pevných diskoch. Samsung tak vo svojom smartphone ako jednom z prvých zariadení vôbec aplikoval super rýchle USB 3.0, ktoré dosahuje až 10-násobne vyššie prenosové rýchlosti ako USB 2.0.

Ak by ste náhodou nemali poruke originál nabíjačku od Samsungu, nemusíte sa obávať. Telefón dobijete aj pomocou klasického micro USB kábla. Pomocou MHL konektora viete zase Note pripojiť k vašej televízii. V hornej časti sa nachádza 3,5mm jack na slúchadla a infračervený port určený na ovládanie napr. televízie, ktorý sa nachádzal už aj na Galaxy S4. Okrem neho dokáže nový Note bezdrôtovo komunikovať prostredníctvom Wi-Fi 802.11 štandardov a/b/g/n/ac, Bluetooth vo verzii 4.0 s s A2DP, LE a EDR, nechýba GPRS, EDGE, UMTS (3G), HSDPA, HSUPA, LTE či NFC. Samozrejmosťou je Wi-Fi Direct a vytvorenie Wi-Fi hotspotu. Samsung pokračuje v stopách Galaxy S4, a preto je vybavenie telefónu, čo sa týka konektivity, naozaj špičkové. 

Displej

Bez vylepšenia sa neobišiel ani displej. Jeho veľkosť narástla síce len o 0,15" na 5,7", avšak značným krokom vpred je prechod z HD rozlíšenia na FullHD. Zmenil sa aj typ displeja, Note 3 prešiel zo Super AMOLED Plus na Super AMOLED. Výhodou Super AMOLED Plus displejov oproti tým bez „plusu“ bola väčšia hustota subpixlov v rámci jedného pixla, čo v praxi znamenalo ešte jemnejší obraz. Nie som v tejto problematike odborník, takže neviem s určitosťou povedať, či zvýšenie rozlíšenia na Full HD túto výhodu Super AMOLED Plus displejov vymazáva. Napriek tomu je obraz na novom Note krásny. Prirodzené farby, „čierna“ čierna, skvelé pozorovacie uhly, nádherné detaily, perfektná veľkosť displeja na sledovanie filmov, videa, hranie hier alebo prácu s telefónom. Avšak len za tú cenu, že Note 3 je už do ruky trochu priveľký. Ak nemáte 190cm a veľké ruky, ovládanie telefónu pre vás nebude najpohodlnejšie a budete musieť pri tom využiť obe ruky. To však kvalite displeja neuberá. Nesmie chýbať automatická regulácia jasu, ktorá si dobre poradí aj s priamym slnkom. Ak by ste však s obrazom neboli spokojní, môžete si zvoliť jeden zo štvorice farebných profilov.

Ochranu displeja má na starosti Gorilla Glass 3, ktoré poskytuje až trojnásobné zvýšenie odolnosti proti poškriabaniu a redukciu viditeľných škrabancov o 40%. Vašej pozornosti určite neunikne trojica „čiernych bodiek“ nad displejom, ktoré plnia funkciu svetelného senzora, senzora sledujúceho vaše oči a prednej kamery. Rovnako, ako pri Galaxy S4, aj Note 3 obsahuje funkciu zvýšenej citlivosti dotykovej obrazovky, vďaka čomu budete môcť telefón pohodlne ovládať aj v rukaviciach počas chladnejšieho obdobia. 

Klasickým neduhom telefónov s dotykovým displejom je jeho prehrievanie predovšetkým v hornej časti, v ktorej sa zvyčajne nachádza procesor. 

Hardvér

Vyššiu úroveň dosiahla aj hardvérová výbava telefónu. Srdcom Note 3 je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktom 2,3GhZ a grafickým čipom Adreno 330. Sekunduje im úctyhodných 3GB operačnej pamäte, z ktorých po štarte máte k dispozícii vyše 2GB, takže nový Note si poradí aj s náročnými hrami, napr. Real Racing 3, Modern Combat 4, Mass Effect Infiltrator. Telefón si hravo poradí aj s multitaskingom. Vnútorná pamäť telefónu je 16/32/64GB. Pri recenzovanej 32GB verzii bolo k dispozícii na použitie približne 26GB. Ak by vám bolo málo úložného miesta, pamäť môžete rozšíriť pomocou microSD kariet. 

Galaxy Note 3 sa podrobil niekoľkým benchmarkovým testom, z ktorých výsledky si môžete pozrieť na nasledujúcich obrázkoch. 


Za zmienku stoja výsledky z benchmarkového nástroja 3DMark, ktorý obsahuje tri úrovne náročnosti pre hardvérovú stránku zariadenia, a to Ice Storm, Ice Storm Extreme a Ice Storm Unlimited. Prvé dve úrovne boli pre Note 3 nemerateľné, jeho výkon jednoducho prekonal možnosti týchto náročností a Note si pri nich vyslúžil výsledok „Maxed Out“. Merateľný výsledok dosiahol nový Note až pri úrovni Unlimited. 

Ešte šikovnejší S Pen

Po mnohých vylepšeniach v rôznych smeroch snáď netreba ani hovoriť, že vylepšení sa dočkalo aj pero S Pen. To sa nachádza na rovnakom mieste, presnejšie v pravej spodnej časti. Od poslednej verzie S Pen trochu zmenilo tvar, tentoraz je symetrické, vďaka čomu je možné ho vložiť do telefónu z oboch strán. 

V balení dokonca nájdete niekoľko náhradných hrotov, keby ste pôvodný náhodou poškodili. S perom sa o niečo lepšie píše, je citlivejšie. Veľkým pozitívom je možnosť ovládania senzorových tlačidiel späť a menu pomocou pera, vďaka čomu sa S Pen konečne stal plnohodnotným pomocníkom pri práci s telefónom. Zo starších funkcií nechýba možnosť vypnutia odozvy po priložení dlane pri písaní alebo ani upozornenie na chýbajúce pero, kedy pri vzdialení telefónu od pera dostanete upozornenie o jeho stratení. 

Pomocou S Penu môžete písať, vytvárať si poznámky, kresliť, vystrihovať ľubovoľné objekty a vkladať ich do správ, plnohodnotne ovládať telefón. Zaujímavou funkciou je tzv. bezdotykový príkaz, ktorá sa spúšťa pri vysunutí pera z telefónu alebo priblížením S Penu k obrazovke a stlačením tlačidla na ňom. Zobrazí sa vám tak polkruh s piatimi možnosťami, pomenovanými ako pripomienka akcie, teda vytvorenie novej, rýchlej poznámky, ozdobné albumy s možnosťou vystrihnutia časti obrazovky a jej editáciou, písanie na obrazovku, vyhľadávanie a nakoniec tzv. okno pera, pri ktorom stačí na obrazovku nakresliť ľubovoľne veľký štvoruholník, v ktorom sa vám následne zobrazí možnosť otvorenia aplikácie v malom okne, ktoré môžete posúvať ľubovoľne po obrazovke. Takto môžete pracovať napr. s kalkulačkou, prehliadačom, s YT. 

Operačný systém

V novom zariadení nesmie chýbať ani najnovší Android 4.3 Jelly Bean s tradičnou nadstavbou Samsungov TouchWiz. Telefón sme mali na recenzovanie zapožičaný asi len na dva dni, takže hodnotenie systému sa bude opierať o skúsenosti s ním len z krátkodobého hľadiska. No aj napriek tomu, počas tých dvoch dní systém bežal bez akýchkoľvek problémov, jeho chod bol plynulý bez zamrznutí, oneskorení alebo reštartov. Do istej miery tomu prispieva aj výkonný hardvér, ktorému nerobí problém ani pokročilý multitasking. Oproti čistému Androidu prináša systém nového Notu množstvo aplikácií a „vychytávok“ k tomu. Dá sa povedať, že s väčšinou noviniek už prišiel Galaxy S4, Note obsahuje len „fičurky“, týkajúce sa S Penu. Pozitívnym krokom je zaradenie niektorých aplikácií do zložiek, vďaka čomu ich ľahko a rýchlo nájdete na jednom mieste. Názov a obsah zložiek je tematický, napr. zložka Google obsahuje aplikácie Google, Google+, Gmail, Hudba Play, Hry Play a podobne. Zložka Samsung zase akčné poznámky, Internet, Group Play, S Health, S Voice, Watch On a iné. Okrem toho nechýba množstvo widgetov alebo už spomínaná „fičurka“ bezdotykový príkaz, fungujúca s S Penom. Prívržencov Dropboxu určite poteší 50GB priestoru.

Plocha nového Notu pozostáva až zo siedmich obrazoviek, ktoré môžete podľa potreby pridávať, odoberať alebo zamieňať. Vzhľadom na veľkosť obrazovky a rozlíšenie je sklamaním rozloženie ikon na ploche v mriežke 4×4. V menu aplikácií je už rozloženie ikon 5×5, takže je pre mňa trochu nepochopiteľné, prečo sa takéto rozloženie nedalo aplikovať aj na plochu. V tomto smere by si TouchWiz zaslúžil upgrade. Podržaním tlačidla späť je možné skryť alebo vyvolať tlačidlo šípky na ľavej strane, ktorá po stlačení zobrazí rýchlu ponuku stiahnutých a nainštalovaných aplikácií. Stiahnutím hornej lišty nadol sa zobrazí klasicky panel oznámení s vlastným nastavením rýchlych volieb, zobrazením zmeškaných udalostí, spustených služieb a nastavením jasu.

Veľmi užitočným je tzv. MultiWindow funkcia, ktorá vám umožní spustenie viacerých aplikácií vo viacerých oknách. Tie môžete po ploche ľubovoľne posúvať. V MultiWindow móde funguje osemnásť aplikácií, ktoré vybral Samsung. Nesmú chýbať „vychytávky“, napr. bezdotykový náhľad, inteligentné posúvanie, inteligentná pauza, air gestures, bezpečnostná pomoc a mnoho ďalších. Keďže mnoho týchto „vychytávok“ už obsahoval model Galaxy S4, nájdete ich prehľad a popis v recenzii S4-ky. 

Multimédiá a fotoaparát

Prehrávače hudby a videa sa výraznejšie nezmenili. Ich prostredie je takmer identické, hudobný prehrávač poskytuje široké spektrum nastavení. Jednou z najzaujímavejších funkcií je tzv. AdaptSound, ktorý dokáže nastaviť ekvalizér presne podľa vášho sluchu. Ďalšou zaujímavou funkciou je inteligentná hlasitosť, ktorá rôzne úrovne hlasitosti vyrovnáva na jednu stálu. U videoprehrávača zase poteší oficiálna certifikácia DivX/XviD, vďaka čomu si Note 3 poradí s ešte väčším množstvom súborov. Novému Notu môže veľa zariadení závidieť podporu súborov väčších ako 4GB, ktoré „trojka“ prehráva bez najmenších problémov. Vďaka tomu si môžete pri sledovaní filmov vychutnať kvality Full HD displeja naplno. Tomu dopomôže aj reproduktor umiestnený v spodnej časti vedľa nabíjacieho portu, ktorý poskytuje slušnú hlasitosť, čo oceníte nielen pri sledovaní filmov a videí, ale aj pri zvonení v hlučnejšom prostredí. Čo však oproti minuloročnému modelu v telefóne chýba je rádio, ktoré sa síce zo smartphonov vytráca, ale myslím si, že by sa nič nestalo, keby v telefóne ostalo.

Prostredie fotoaparátu sa však zmenilo. Podobá sa skôr na prostredie fotoaparátu z S4-ky, ktoré bolo zamerané na využívanie šikovných režimov. Snímač fotoaparátu má rozlíšenie 13Mpx, dokáže vytvoriť fotografie s rozlíšením až 4128×3096px. Naozaj exkluzívnou záležitosťou je u Note 3 natáčanie tzv. 4K videí s rozlíšením 3840×2160px, teda dvojnásobok Full HD. Takéto rozlíšenie v súčasnosti využije málokto, ale je len dobré, že Samsung v tomto smere myslel dopredu. Fotoaparátu nechýba HDR, súčasné natáčanie HD videa a fotografovanie, automatické ostrenie a ani prisvetľovacia dióda. Za ideálnych svetelných podmienok možno kvalitu snímok zaradiť k tomu lepšiemu, čo fotoaparáty v smartphonoch poskytujú, avšak v nočných scénach sa na snímkach objavuje šum. 

Zahanbiť sa nedala ani predná kamera s rozlíšením 2Mpx, ktorá navyše dokáže nahrávať video vo Full HD rozlíšení, čo určite ocenia vaši priatelia pri videohovoroch.

Opäť vyššia kapacita batérie

Pri inovácii sa nezabudlo ani na batériu. Zvýšenie jej kapacity však nie je až také ohromné ako zlepšenie ostatných parametrov telefónu. Kapacita batérie sa zvýšila len o 100mAh na hodnotu 3200mAh, no vzhľadom na to, že už Note 2 poskytoval veľmi slušnú výdrž batérie, to tak tragicky nevnímam. Telefón bol k dispozícii len krátko, ale aj napriek tomu dostal poriadne zabrať a vybiť ho za jeden deň bolo nemožné, čo je na obrovský displej, Full HD rozlíšenie a výkonný hardvér výborný výsledok. Pri intenzívnom používaní budete nový Note nabíjať približne každé dva dni, pri menej náročnom využívaní podstatne viac. 

Balenie

Samsung Galaxy Note 3 sa predáva v škatuli, ktorá pripomína drevo, avšak ide o lepenku, ktorá sa tvári, že je šetrná k životnému prostrediu. Rovnako pôsobí aj manuál, ktorý je vytlačený na recyklovanom papieri. Okrem toho v balení nájdete už spomínanú sadu náhradných hrotov do S Penu, spolu aj s klieštikmi na ich výmenu, slúchadlá s niekoľkými výmennými gumovými násadami a micro USB 3.0 nabíjačku. 

Záverečné hodnotenie

Takmer dokonalý. Takto by sa dal charakterizovať tabletofón Samsung Galaxy Note 3, ktorý oproti svojmu predchodcovi vylepšil takmer všetko, čo sa dalo. Obrovský a nádherný Full HD displej, špičkový výkon a množstvo užitočných funkcií predurčujú nový Note k tomu, aby sa stal jedným z TOP smartphonov na trhu. K tomu skvelá výdrž batérie, výborne odladený systém, ešte dokonalejší S Pen a máte takmer dokonalé zariadenie. Telefónu možno vyčítať len maličkosti, ktoré na jeho kvalitách neuberajú. Patrí medzi ne hlavne zastaranejšie prostredie TouchWiz alebo absencia rádia. Prekoná teda nový Note svojho predchodcu? Jednoznačne áno, v každom smere.

Technické špecifikácie

Rozmery: 151,2×79,2×8,3mm
Hmotnosť: 168g
Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 800 s taktom 2,3 GHz
GPU: Adreno 330
OS: Android 4.3 s nadstavbou Touchwiz
Pamäť: Operačná: 3GB RAM, Vnútorná: 16/32/64GB, Slot pre karty: microSD/SDHC
Displej: Typ: Super AMOLED, Uhlopriečka: 5,7", Rozlíšenie: Full HD, 1920×1080 pixlov, Ochrana: Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadná kamera: 13Mpx, autofokus, LED blesk ; záznam videa až 4K, 3840×2160px, Predná kamera: 2Mpx HD, Full HD záznam videa
Senzory: pohybový senzor, digitálny kompas, gyroskop, svetelný senzor, senzor priblíženia
Bezdrôtové spojenie: WiFi 802.11a/ac/b/g/n, NFC, Bluetooth 4.0, LTE
Rozhranie: MicroUSB 3.0, 3,5mm jack, TV výstup: MHL 2.0
Batéria: 3200mAh

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Samsung Galaxy Note 3
TYP: Smartfón
Vyrobil: Samsung
Cena: 680€
Produkt zapožičala spoločnosť: Samsung
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

99%
 
Takmer dokonalý smartphone
  Klady
  • dizajn
  • Full HD Super AMOLED displej
  • výkon
  • S Pen
  • micro USB 3.0
  • výdrž batérie
  • natáčanie 4K videa
  • LTE
  Zápory
  • chýba rádio
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk