Gigabyte GSmart Maya m1v2 - Recenzia

Do rozpáleného kotla portfólia smartphonov už nejaký ten čas prispieva aj spoločnosť Gigabyte, ktorá sa spomína predovšetkým vtedy, keď je reč o grafických kartách a matičných doskách. Na triedu high-end si zrejme zatiaľ netrúfa a väčšina telefónov je situovaných do nižšej a strednej triedy. 

 

K stredu sa dá priradiť aj druhá verzia modelu GSmart Maya M1. Ponúka pekný 4,5-palcový displej, štvorjadrový procesor, celkom solídny fotoaparát a podporu dvoch SIM kariet. Na to, či sa oplatí pri výbere telefónu obzrieť aj za týmto modelom, sa pozrieme v našom teste.

Prvé dojmy

Výrobca sa snaží ušetriť , čo je vidno nielen na dodanej škatuli, ale aj na biednejšom príslušenstve. Netreba to však brať definitívne ako mínus. Gigabyte sa snaží priniesť najlepší hardvér za najnižšiu cenu. Škatuľa je nepodstatný faktor, no zasa také slúchadlá, ktoré dokážu uspokojiť aj dobrým hudobným podaním sa celkom zídu. Okrem podpriemerného headsetu v balení nájdeme nabíjačku, USB kábel a, samozrejme, telefón.

Konštrukcia sa podarila, tlačidlá nie

Pri lacnejších mobiloch s veľkým displejom je niekedy otázne, či konštrukcia niečo znesie. Boli sme však príjemne prekvapení, že aj pri svojich rozmeroch si telefón zachoval pomerne pevnú konštrukciu. Zadný kryt celkom dobre dolieha a pri tlaku nevŕzga. Dizajnovo sme sa nedočkali žiadnych extravagantných prvkov, teda až na fotoaparát vyčnievajúci z krytu, no to nemožno považovať za plus.

Telefón nemá veľa chýb, ktoré by nejakým spôsobom komplikovali použitie. Avšak, jedna chyba sa predsa len nájde, no tá stojí za to. Tlačidlá... „des a hrúza“. Výrobca z troch možností vybral tú najhoršiu a pokazil ju na plnej čiare. Nemáme ani hardvérové tlačidlá, ani softvérové „Pie“, ale dotykové kapacitné tlačidlá pod displejom, ktoré sa pýšia mimoriadne zlou citlivosťou. Čerešničkou na torte sú aj dotykové zóny umiestnené mimo znaku tlačidla, a tak nikto presne nevie, kde sa nachádza funkčná časť tlačidla. Už len bežná navigácia v nastaveniach nám pri snahe použiť šípku späť otestuje nervy a niekedy tlačidlo zareaguje až na taký piaty až šiesty pokus. Po pár dňoch používania to už človek dostane do ruky, ale stále je tam približne päťdesiat percentná úspešnosť stlačenia tlačidla.

Displej nesklamal

Keď sme sa preniesli cez tlačidlá, zapozerali sme sa do 4,5-palcového IPS displeja so slušnými pozorovacími uhlami a pekným vykreslením farieb. Dotyková vrstva ja ne displeji oveľa reaktívnejšia ako na tlačidlách a s ovládaním nie sú žiadne problémy. Čitateľnosť je vcelku dobrá aj na priamom slnku. Ostrý obraz je zaobstarávaný rozlíšením 960×540 pixlov, čo je dostatočné na hladké písmo a bezproblémové používanie, ale nikto by sa nesťažoval, ak by výrobca dal do akcie HD – 720p. 

Problémom pri veľkorozmerných displejoch je často umiestnenie odomykacieho tlačidla, tu opäť šla ergonómia bokom a tlačidlo umiestnili do stredu hornej steny. Ľudia s menšími rukami môžu na pohodlné používanie telefónu jednou rukou zabudnúť.

Štvorjadrový dravec

Štvorjadrový procesor v cenovej hladine 200€ vídame len málokedy, Maya M1 v2 sa ním môže hrdo pochváliť. Nejde tu len o pekné čísla, ale aj o kvalitnú prácu, ktorú štyri jadrá na frekvencii 1,2GHz vykonávajú. V spolupráci s 1 gigabajtom operačnej pamäte a slušne odladeným prostredím sa stará o plynulý chod systému s bleskovými reakciami, rýchlym multitaskingom a nízkou spotrebou.

Z hľadiska benchmarkov to síce nie je nič ohromujúce, no telefón len mierne zaostáva za stálicami ako HTC One X alebo Nexus 4. Bez väčších problémov zvláda i náročnejšie hry a aplikácie. Plynulosť dostaneme i pri fotení či natáčaní videa, kde okrem prehrávania videa bez omeškania, stíha vkladať do videa aj rôzne efekty tváre, HDR či rôzne filtre.

Vylepšený Jelly Bean

Operačný systém zastáva Android 4,2 Jelly Bean, ktorý sa dá aktuálne považovať za jednu z najrozšírenejších verzií. Prostredie sa dosť podobá natívnemu od Googlu, no výrobca v ňom urobil pár zmien k lepšiemu. Nie toľko v dizajne, množstve zbytočných aplikácií a widgetov, ale hlavne v pridaní niektorých skutočne užitočných funkcií, ktoré v smartphonoch často nevídame. Prvá vec, ktorá sa s príchodom Androidu z telefónov takmer vytratila, sú profily. Síce nie sú veľmi potrebné ako kedysi, ale určite to zopár používateľom vykúzli úsmev na tvári. Ďalšou zaujímavosťou je automatické vypnutie a zapnutie telefónu. Dá sa nastaviť napríklad vypnutie telefónu každý pracovný deň o polnoci, aby zbytočne cez noc „nežral“ energiu a ráno o šiestej sa opäť zapne. 

Potešia aj nastavenia SIM kariet, kde si vieme nastaviť meno karty, farbu alebo označenie. Prioritná SIM karta má k dispozícii GSM (telefonická sieť) aj WCDMA (3G sieť), druhá disponuje len GSM. Okrem slotov na SIM karty už máme len jeden port pre pamäťovú kartu micro SDHC, ktorou si vieme rozšíriť vstavanú 4 gigabajtovú pamäť, z ktorej si dosť ukrojil operačný systém.

8MPx a HDR

Biedny fotoaparát v tejto cenovej kategórii nie je nič výnimočné, Maya však našťastie touto chorobou netrpí a fotografie celkom stoja za to. Fotoaparát nesie rozlíšenie 8MPx, čo však v dnešných dňoch nijak nesvedčí o kvalite, no fotografie sú celkom použiteľné aj na FullHD monitore. Chýba však hardvérová spúšť fotoaparátu, a tak musíme všetku dôveru vkladať do toho, že si to telefón pri stlačení tlačidla na displeji správne zaostrí. 

Ku kvalitnému zachyteniu fotografie pomáha aj technológia HDR, ktorá pri snímke okrem jej farebného spektra ukladá aj jas, čím je možné zachytiť svetlé i tmavé časti obrázka. Napríklad ak máme na bežnej fotografii priame svetlo, tmavšie časti obrázka zaniknú a budú všetky čierne. HDR pomáha tento problém napraviť a vznikajú tak niekedy veľmi zaujímavé fotografie.

Video je zachytávané v rozlíšení HD – 720p, čiže ani to displej nedokáže zobraziť v plnej paráde. Avšak pri pozeraní filmov si telefón hravo poradil aj s videom v rozlíšení FullHD, síce je to neefektívne, no keď už máte film vo FullHD, nemusíte ho konvertovať, ak ho chcete prehrať na telefóne. Na videohovory je určená predná kamera, ktorá dokáže zachytávať fotografie s rozlíšením 2MPx, čo je celkom solídna hodnota. 

Pri fotoaparáte sa nachádza aj prisvetľovacia dióda, je však otázne, či fotoaparátu nejako pomáha. Jej intenzita je dosť nízka a svieti asi tak, ako keď dáme na displeji jas na maximum a nastavíme biele pozadie.

Neslávne GPS

Raz sme si cestou v autobuse povedali, že ideme skúsiť GPS, po piatich minútach v snahe zachytiť aspoň jeden satelit, sme sa presunuli na voľné priestranstvo s otvoreným výhľadom na celú oblohu v nádeji, že aspoň takto niečo chytíme. No ani pár minút nestačilo telefónu na to, aby určil našu polohu. Spoliehať sa teda na tento integrovaný prijímač je dosť zlý krok a určite nie je dobré očakávať, že vám tento smartphone nahradí navigáciu do auta alebo, nedajbože, turistickú navigáciu.

Bežec na dlhé trate

Batéria z kapacitou 1700mAh nie je nič nadštandardné, no Maya s ním vie narábať priam excelentne. S bežným využívaním, teda pár hovorov, SMS, Wi-Fi a občas hra, nám telefón s jednou osadenou SIM vydržal päť dní, čo je celkom slušná hodnota. Tým, ktorí telefón držia v ruke takmer celý deň a majú vložené obe SIM, by mala Maya vydržať približne dva dni bez prúdu.

Verdikt

Gigabyte uspel v snahe o ponúknutie výkonného dual SIM smartphonu v priaznivej cenovej kategórii. Zlyhal však na základných veciach, na ktoré sa popri výkonnom procesore a peknom displeji zabúda. Málokoho v špecifikáciách zaujme to, aké má telefón tlačidlá, no pri používaní je to nesmierne dôležitá vec, ktorá kazí dojem z celého telefónu. Kto sa cez to vie preniesť a nechýba mu ani GPS, tomu GSmart Maya sadne ako uliaty. Ostatní, ktorí chcú pri zvýšenom výkone zachovať kvalitu spracovania, budú musieť siahnuť o niečo hlbšie do vrecka a zaobstarať si voľačo z dielne HTC, Samsung, SONY a iných svetových značiek.

Technická špecifikácia:

Displej: 4.5" IPS s rozlíšením 960×540 pixlov
Operačný systém: Android 4.2 (Jelly Bean)
Procesor: štvorjadrový s frekvenciou 1,2GHz
Pamäť: 1GB RAM
Úložný priestor: 4GB ROM + Micro SDHC do 32GB
Zadný fotoaparát: 8Mpx
Predný fotoaparát : 2Mpx
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 3.0
Batéria: Li-ion s kapacitou 1700mAh
Rozmery: výška: 136mm, šírka: 67mm, hĺbka: 9,7mm
Hmotnosť: 147g

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Gigabyte GSmart Maya m1v2
TYP: Smartfón
Vyrobil: Gigabyte
Cena: 237€
Produkt zapožičala spoločnosť: Gigabyte
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

70%
 
Takmer kvalitná Čína
  Klady
  • cena
  • Quad-Core CPU
  • pekný displej
  • celkom slušný fotoaparát
  • výdrž batérie
  Zápory
  • nevyhovujúce tlačidlá
  • slabé GPS
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk