Sony Xperia Z1 - Recenzia

 

Sony a jeho neustále rozširujúce sa portfólio... Bežný človek už dávno prestal mať v tomto segmente prehľad, pretože zakaždým sa na trhu objaví niečo nové z dielne Sony. Jednou novinkou je aj Xperia Z1, ktorá je zároveň aj novou vlajkovou loďou japonského výrobcu.

 

Dizajn, konštrukcia

Sony stavilo na istotu a populárny dizajn OmniBalance, ktorý japonský gigant prvýkrát použil u priameho predchodcu Z1-ky, Xperie Z, a aplikoval aj pri jej pokračovateľovi. Luxusne spracované, jednoliate lesklé sklenené telo, oblé hrany, to všetko pridáva na exkluzivite zariadenia a dáva vám pocit, že za svoje peniaze dostanete maximum. Aj keď sú si Xperia Z a Z1 veľmi podobné, „zet jednotka“ sa dočkala niekoľkých užívateľsky príjemnejších zmien. Medzi ne patrí odstránenie ochrannej krytky z 3,5mm jack portu, nahradenie plastového lemu po obvode telefónu hliníkovým, pridanie hardvérovej spúšte fotoaparátu, oblejšie hrany, vďaka čomu sa Xperia Z1 drží o niečo lepšie v ruke. O niečo horšie je na tom nová Xperia s rozmermi a hmotnosťou. Tie sa zvýšili v každom ohľade. Oproti rozmerom 139×71×7,9mm Xperia Z1 mierne narástla na 144×74×8,5mm a pribrala zo 146g na 169g, čo pocítite asi najviac.

Xperia Z1 je dizajnovo nádherný telefón, avšak sklenený povrch si vyžiadal aj zopár neduhov. V prvom rade je to zvýšená náchylnosť na odtlačky prstov, prach a iné nečistoty. Tie budú najviditeľnejšie asi na čiernom prevedení Z1-ky. Okrem čiernej farby je oficiálne k dispozícii aj biely a fialový variant, no objavila sa informácia aj o červenej farbe. 

O dosť nepríjemnejšia je tendencia povrchu priťahovať škrabance, ktorých viditeľnosť sa na lesklom povrchu zvyšuje. Výhodou Xperie Z1 je odolnosť voči vode, vďaka čomu sa dá problém so znečistením smartphonu vyriešiť jednoducho, opláchnutím vo vode. Norma odolnosti IP58 umožňuje telefón ponoriť do vody až do hĺbky 1,5m po dobu 30 minút, vďaka čomu môžete pohodlne zaznamenať aj podvodné snímky z bazéna či v mori.

Ovládacie prvky a konektivita

Zmeny, väčšinou kozmetického charakteru, neobišli ani kategóriu ovládacích prvkov a portov. Najväčšími pozitívami sú odstránenie ochrannej kryty z 3,5mm jack portu, ktorý sa nachádza na ľavej strane hornej steny a implementovanie hardvérovej spúšte fotoaparátu. Nachádza sa na pravej stene zariadenia, pod blokovacím tlačidlom a dvojtlačidlom volume. Umiestnenie tlačidiel je, čo sa týka ich ovládateľnosti, dobré, negatívom je však zmenšenie blokovacieho tlačidla, ako aj dvojtlačidla volume. Oproti Xperii Z sa tlačidlo blokovania stláča o niečo ťažšie, preto sa vám môže stať, že po jeho stlačení sa nebude diať nič (budete ho musieť stlačiť znova a dôraznejšie). 

Všetky porty sú na totožnom mieste. Na ľavej strane sa pod ochrannou krytkou ukrýva slot pre pamäťovú kartu typu microSD a USB port. Pod nimi je nekrytá dvojica tzv. pogo pinov, pomocou ktorých Z1-ku pripojíte k dokovacej stanici. Negatívom portu pre dokovaciu stanicu je jeho mierne zasadenie do ľavej steny telefónu, vďaka čomu má ich ohraničenie pomerne ostré hrany. Rovnako je na tom aj reproduktor umiestnený v spodnej stene. V prípade, že si chcete telefón lepšie uchopiť, resp. podoprieť, sa tieto ostré hrany nepríjemne zarývajú do kože.

Na pravej strane sa nachádza slot pre micro SIM karty a už spomínané hardvérové tlačidlá.

Čo sa týka bezdrôtového pripojenia, nesmie chýbať Wi-Fi štandard 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps), ale ani NFC. Poteší prítomnosť LTE, ktoré sa pomaličky rozširuje aj u nás, ale aj Wi-Fi štandardu ac, ktorý si rozumie s 5GHz frekvenciami.

Displej

Výraznejší posun dopredu zaznamenal displej. Síce sa nezmenila jeho uhlopriečka, ani rozlíšenie, ostali na 5“ a Full HD rozlíšení 1920×1080px, avšak sa výrazne zlepšilo podanie farieb a ostrosť obrazu. Farba už nie je vyblednutá, čierna je naozaj čierna a displej má konečne takú ostrosť a kontrast, aké si vlajková loď zaslúži. O tieto zmeny sa postarali technológie TRILUMINOS a X-Reality. Rovnako sa zlepšila aj čitateľnosť displeja na priamom slnku. Displej by mal byť pokrytý sklom odolným proti poškriabaniu a vrstvou brániacou jeho roztriešteniu. 

Displej zaberá prevažnú časť prednej strany telefónu, jeho okolie nenarúšajú žiadne hardvérové či softvérové tlačidlá – po dizajnovej stránke kvitujeme. Čo možno, ale zároveň aj nemožno vytknúť, je obrovské množstvo priestoru okolo displeja, ktoré zbytočne Z1-ke pridáva na rozmeroch, vďaka čomu ovládanie telefónu jednou rukou nie je až také pohodlné. Na druhej strane vám priestor pod displejom poskytne oporný bod a dostatok miesta pre palec pri práci s telefónom, pri fotografovaní alebo pri sledovaní videa. Nad displejom sa nachádza 2Mpx predná kamera s možnosťou nahrávania Full HD videa, senzor automatickej regulácie jasu, senzor priblíženia v priestore slúchadla sa nachádza notifikačná LED dióda, ktorej umiestnenie považujeme za skvelo vymyslené. 

Hardvér 

Len to najlepšie. Tak by sa dala popísať hardvérová výbava Xperie Z1. Jej srdcom je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktom 2,2GhZ a grafickým čipom Adreno 330. Vysoký výkon smartphonu dopĺňajú 2GB pamäte RAM. Vďaka tomu je zbytočné hovoriť o tom, že si Xperia Z1 hravo poradí so všetkými najnovšími hrami, s multitaskingom alebo inou, na výkon náročnou činnosťou. Pre vaše hry, aplikácie, fotografie, videá a iné dáta máte z vnútornej pamäte veľkosti 16GB k dispozícii približne 11,7GB, pamäť si rozšírite pomocou MicroSD kariet. Zabudovaná 16GB je miernym sklamaním, keďže smartphony s dvojnásobnou kapacitou pamäte nie sú dnes ničím výnimočným. 

Vzhľadom na hardvér sa v benchmarkových nástrojoch dali očakávať pre Xperiu Z1 popredné miesta, čo sa aj potvrdilo.

Vysoký výkon so sebou prináša aj vysoké teploty, s ktorými sa každý telefón popasuje inak. Počas hrania hier sa teplota batérie vyšplhala až na 50°C, veľmi podobne však na tom mohol byť aj procesor, ktorý rozohrial hornú časť na zadnej strane telefónu natoľko, že sa na nej nedala udržať ruka. 

V tomto smere má Xperia Z1 mínus.

Operačný systém

Miernym sklamaním je operačný systém. V prvom rade je to jeho verzia, ktorá je len vo verzii Androidu Jelly Bean 4.2.2. Vlajkovej lodi by viac svedčala verzia 4.3, ktorú už majú aj staršie zariadenia od konkurencie, no keďže je k dispozícii už Android 4.4 s označením KitKat, pre majiteľov Xperie Z1 by určite bola prijateľnejšia aktualizácia rovno na najnovšiu verziu tohto operačného systému. Telefóny od Sony obsahujú klasicky nadstavbu TimeScape, ktorá síce za konkurenciou zaostáva, no na druhej strane je systém v Xperiách o niečo „čistejší“, čo možno až tak nezaťažuje systém.

Zmeny však neobišli ani operačný systém. Nečakajte však nič prevratné, väčšinou ide len o kozmetické úpravy ikon, ktoré si možno ani nevšimnete. Výraznejšou zmenou je vyvolanie výsuvného panelu nastavení v menu, ktoré sa vykonáva potiahnutím prsta z ľavej strany zariadenia doprava. V tomto paneli nastavení si napr. zvolíte usporiadanie aplikácií v menu, prehľad najpoužívanejších a nainštalovaných aplikácií alebo možnosť stiahnutia nových aplikácií pomocou Obchodu Play a Sony Select. 

Zlepšenia sa dočkala aj odozva na spustenie fotoaparátu zo zamknutej obrazovky. Stále však chýba možnosť pridávania aplikácií na poli zamknutej obrazovky. Nechýba však prispôsobenie si skratiek pre ovládanie funkcií na notifikačnej lište, ktorá vám umožní zobraziť desať skratiek z celkovo šestnástich funkcií. Ikony na domovskej obrazovke sú rozložené v matici 4×4, v menu zase 4×5. Pridržaním prsta na prázdnom mieste domovskej obrazovky sa vám klasicky zobrazí ponuka na pridanie widgetu, aplikácie, zmenu tapety a motívu. Oproti Xperii Z je k dispozícii o niekoľko tapiet viac, zvoliť si môžete aj vlastnú fotografiu alebo obrázok. V Xperii Z1 je výrobcom predinštalovaných viacero aplikácií, no medzi najzaujímavejšie patrí napr. Sony Select, čo je obdobia Obchodu Play priamo od Sony, ďalej Xperia Lounge, pomocou ktorého sa môžete zapojiť do rôznych súťaží, Pixlr Express, editor fotografií a množstvo ďalších.

Rovnako ako Xperia Z, ani Xperia Z1 neobsahuje hardvérové, ani softvérové tlačidlá na tele telefónu. Tie sa nachádzajú priamo na obrazovke, presnejšie v dolnej časti. Konkrétne sa tu nachádzajú tlačidlá späť, domov a multitasking, resp. prehľad naposledy používaných aplikácií a ponuka widgetov či miniaplikácií.

Multimédiá

Aplikácia Walkman od Sony je už tradične výborným hudobným prehrávačom, čo sa potvrdilo aj v tomto prípade. Užívateľsky príjemné prostredie, množstvo užitočných funkcií a rozšírení, pomocou ktorých si viete stiahnuť chýbajúce údaje o skladbe, texty a videá skladieb. Zaujímavou funkciou je Throw, pomocou ktorej môžete prehrávať skladby bezdrôtovo, napr. na iných telefónoch, televízoroch a ostatných „smart“ zariadeniach. Hudobný prehrávač podporuje formáty AAC, AAC+, FLAC, MIDI, MP3, WAV. 

Najhoršie na tom nie je ani prehrávač videí, ktorý si rozumie s formátmi AVI, H.264, MP4, nepohodne sa však s titulkami. 

Viacerých poteší prítomnosť rádia s podporou RDS.

Fotoaparát

Fotoaparát Xperie Z1 je najväčšou pýchou. O výbornú kvalitu snímok sa postará objektív „G Lens“ od Sony s 27mm širokouhlou šošovkou a svetelnou clonou F2.0, prispôsobený veľký CMOS obrazový snímač Exmor RS 1/2.3 pre mobilné zariadenia s 20,7MPx a obrazový procesor BIONZ pre mobilné zariadenia. Vďaka vysokej rýchlosti spúšte a 3× Clear Image Zoomu budú vaše zábery ostré, a to aj pri snímaní z väčšej vzdialenosti. Fotoaparát ponúka množstvo nastavení a rôznych režimov. Väčšina majiteľov využije najviac automatiku v podobe režimu Superior auto, zručnejší si prídu na svoje prostredníctvom režimu Manual, ktorý vám okrem iného umožní použitie HDR. Zábavným režimom je tzv. AR effect, ktorý vám umožní ešte pred vyfotením vložiť do obrazu jednu z predvolených animácií, napr. motýle, ryby, dinosaury. Nejaké reálnejšie využitie tohto režimu nevidíme, jedinou úlohou je sa pobaviť nad vynaliezavosťou Japoncov. Podobnou funkciou je aj režim Info-eye, ktorý na snímke dokáže identifikovať objekty. Nedá sa však očakávať, že by si tento režim našiel u nás využitie. Za jednu zo zaujímavejších sa dá považovať režim Social live, pomocou ktorého môžete streamovať HD video do dĺžky 10 minút na vašom Facebooku. Nechýba možnosť vyhotovenia panorámy, ale ani režim Timeshift burst, ktorý zhotoví viacero snímok po sebe a vy si vyberiete tú, ktorá sa vám páči najviac. Posledným režimom je Picture effect, ktorý vám ponúkne možnosť úpravy obrázkov. 

Snímač umožňuje natáčať videá až do rozlíšenia Full HD, rovnako nechýba možnosť zhotovovania HDR videa. Kvalitu videa hodnotíme ako veľmi dobrú.

Odborníci tvrdia, že kvalita fotografií u Xperie Z1 je spomedzi všetkých popredných smartphonov najlepšia. Fotografie sú ostré a jasné. Avšak fotoaparát v Samsung Galaxy Note 3 fotil o niečo lepšie a snímky boli krajšie. Kvalita fotografií je aj v tomto zamračenom období dobrá, no za tmy je to už horšie. Snímky sú rozmazané a obsahujú zrno, ktoré so zväčšujúcim priblížením narastá. Veľkou výhodou je prítomnosť dvojbodovej hardvérovej spúšte fotoaparátu, ktorá sa na Xperii Z1 objavila najmä vďaka požiadavke zákazníkov.

Predná kamera dokáže natáčať Full HD video v naozaj slušnej kvalite a poradí si dokonca aj s HDR.
Batéria

Bez zmien sa neobišla ani batéria. Jej kapacita narástla z pôvodných 2300mAh na rovných 3000mAh. Vďaka tomu vás telefón nezradí ani po najnáročnejšom dni. V prípade, že telefón budete využívať menej, vám pokojne vydrží aj tri dni. Výdrž smartphonu vám pomôže predĺžiť aj funkcia Stamina, ktorá napr. vypne prenos dát alebo WiFi v prípade, že je obrazovka vypnutá. Užitočnou funkciou je zapamätanie si miesta so signálom WiFi, ku ktorému sa telefón pripojí automaticky v prípade, že sa k danému miestu priblížite. Režim slabej batérie zase v prípade potreby šetrí energiu tým, že vypne nepotrebné funkcie pre chod telefónu. 

Keďže telo telefónu tvorí jednoliaty celok, Z1-ka nemá odoberateľný zadný kryt. Tým pádom je batéria opäť napevno zabudovaná.

Záverečné hodnotenie

Niet pochýb o tom, že nová vlajková loď Sony a priamy nástupca Xperie Z, Xperia Z1, je správnym krokom vpred. Sony sa poučilo a odstránilo niekoľko viac či menej závažných nedostatkov, ktoré „zetko“ sužovali. Xperia Z1 je lepšia v každom smere, má nový displej, vďaka ktorému sa výrazne zlepšila kvalita obrazu, farebné podanie, ostrosť, kontrast... Majiteľom poskytne ešte väčší výkon, vyššiu kapacitu batérie, operačný systém s nadstavbou TimeScape je zase o niečo lepší. Sony počúvalo aj svojich fanúšikov a zákazníkov, vďaka čomu sa na Xperii Z1 znova objavila hardvérová spúšť fotoaparátu či zmizla krytka jack portu. Jednou z najväčších výhod novej Xperie je vodotesnosť až do hĺbky 1,5m, vďaka čomu si môžete zvečniť podmorské zábery z dovolenky alebo telefón jednoducho umyť. 

Z negatív prevláda najmä priveľké prehrievanie telefónu, ostré hrany reproduktora a dokovacieho portu, niekomu nemusia byť po chuti menšie hardvérové tlačidlá a tuhší chod tlačidla blokovania. Aj napriek tomu však Xperia Z1 svojho predchodcu prekonala a určite si svoje miesto nájde u množstva fanúšikov.

Technické špecifikácie:

Rozmery: 144×74×8,5mm
Hmotnosť: 169g
Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 800 s taktom 2,2GHz
GPU: Adreno 330
OS: Android 4.2.2 s nadstavbou TimeScape
Pamäť: Operačná: 2GB RAM, Vnútorná: 16GB, Slot pre karty: microSD/SDHC
Displej: Typ: TFT, X-Reality, TRILUMINOS, Uhlopriečka: 5", Rozlíšenie: Full HD, 1920×1080 pixlov
Fotoaparát: Zadná kamera: 20,7Mpx, prisvetľovacia dióda, automatické ostrenie, Sony Exmor RS, tlačidlo spúšte, objektív Sony G, HDR, clona F2.0, Full HD záznam videa; Predná kamera: 2Mpx HD, Full HD záznam videa
Senzory: pohybový senzor, digitálny kompas, gyroskop, svetelný senzor, senzor priblíženia
Bezdrôtové spojenie: WiFi 802.11a/ac/b/g/n, NFC, Bluetooth 4.0, LTE
Rozhranie: MicroUSB, 3,5mm jack, TV výstup: MHL 2.0
Batéria: 3000mAh

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sony Xperia Z1
TYP: Smartfón
Vyrobil: Sony
Cena: 699€
Produkt zapožičala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Vlajková loď od Sony, ďalšia
  Klady
  • dizajn, prevedenie
  • odolnosť voči vode
  • displej
  • výkon
  • „vyladenosť“ systému
  • batéria
  • LTE
  Zápory
  • vyššia náchylnosť na nečistoty a škrabance
  • ostré hrany reproduktora a dokovacieho portu
  • väčšie prehrievanie
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk