Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 - Recenzia

 

Spoločnosť Prestigio je na trhu známa hlavne vďaka zariadeniam, patriacim do nižšej cenovej kategórie. Postupom času sa cyperská firma snaží zaútočiť aj na strednú triedu pomocou zariadení s dobrými parametrami za slušnú cenu. Na to, či sa jej to podarilo aj v prípade tabletu MultiPad 4 Quantum 9.7, sa bližšie pozrieme v recenzii.

Prvé dojmy

Na prvý pohľad to vyzerá, že je to len bežná kartónová škatuľa, ktorá v sebe skrýva len základné veci. Nie je tomu však až tak celkom pravda, hneď po otvorení nám poskočilo srdce, keď sme zbadali, že nám výrobca k tabletu pribalil aj pekné a praktické kožené puzdro. Tam však, bohužiaľ, naša radosť z príslušenstva skončila. V škatuli sa nachádza už len nabíjačka a USB kábel.

Konštrukcia sa vydarila

Častým kameňom úrazu tabletov, ktoré sa snažia priniesť veľa muziky za málo peňazí, je to, že sa šetrilo na konštrukcii. Našťastie, toto nie je ten prípad a konštrukcia je na tom veľmi dobre. Výrobca tablet osadil hliníkovým šasi, ktoré zabezpečuje, že tablet je pevný a neprehýba sa. Taktiež vďaka tomu dobre padne do ruky a používateľ z neho má lepší pocit ako z plastového.

Predná strana je celá pokrytá sklom a nevystupujú z neho žiadne ovládacie prvky. Síce nemá známe označenie „Gorilla Glass“, no aj tak je na tom sklo pomerne dobre. Po pár dňoch aktívneho a nie práve šetrného zaobchádzania sa na displeji neobjavil žiaden škrabanec. Ktovie, ako sa tablet vyrovnáva s pádmi a inými nehodami.

Palec hore za hardvér

Síce 200€ nie je nijak málo, spoločnosť Prestigio si dala na komponentoch skutočne záležať. Začínajúc u kvalitného IPS displeja, ktorý hravo schová do vrecka aj FullHD vďaka rozlíšeniu 2048×1536 pixlov, čo zaručuje ostrý obraz bez viditeľných obrazových bodov. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na dobré pozorovacie uhly, ovládanie viacerými prstami a jas, ktorý vie vzdorovať i priamemu slnku.

Displej však nie je všetko, čo sa pri tomto tablete oplatí spomenúť. Poháňa ho totiž štvorjadrový procesor s taktom 1,6GHz na jadro, ktorému sekundujú dva gigabajty operačnej pamäte. Síce to nie sú parametre nijak zarážajúce, na svoju cenovú hladinu je to nadpriemer. Vďaka rýchlemu procesoru je surfovanie na tablete omnoho pohodlnejšie ako u lacných modelov. Trošku nám to však kazí citlivosť Wi-Fi antény, ktorá je o niečo nižšia, ako sme zvyknutí pri telefónoch a je obrovský rozdiel v rýchlosti, keď máme plný a polovičný signál. Pri facebooku a mailoch si to ani nevšimneme, ale pokiaľ chceme stiahnuť nejakú väčšiu aplikáciu, stačí byť 20 metrov od routra a rýchlosť nám padne približne na 20 kilobajtov za sekundu, čo je pri sťahovaní hier na zaplakanie.

Štyrmi jadrami sa pýši aj grafická karta Mali 400, ktorá sa snaží uspokojiť túžbu používateľa pri náročnejších hrách a FullHD videu. Video zvláda a problémy by jej nemala robiť ani väčšina hier. Pri tých náročnejších sa nám však v niektorých scénach zníži počet snímok za sekundu a pohyb je sekaný. Nie je to síce nejako bijúce do očí, no užívateľ si sem-tam všimne, že pohyb nie je úplne plynulý.

Bohatá nádielka periférií

Okrem Wi-Fi tablet disponuje i technológiou Bluetooth vo verzii 4.0. Tam jeho bezdrôtové možnosti končia. Ak by niekomu nestačila vnútorná 8GB pamäť, môže si bez výčitiek pripojiť aj bežnú micro SDHC kartu až do kapacity 32GB. Dočasne sa kapacita dá zvýšiť aj pripojením USB kľúča cez pribalenú redukciu. Tablet si síce poradil aj so súborovým systémom NTFS (ak chcete prenášať súbory väčšie ako 6GB), no externý pevný disk už na neho bol priveľa. Problém nemá ani s prehrávaním FullHD filmu priamo z USB kľúča. Tablet je vybavený aj mini HDMI konektorom, ktorý umožňuje pripojiť tablet na televízor. Škoda, že nám nepribalili kábel, ktorý si musíme zakúpiť osobitne. Samozrejmosťou je aj 3,5 mm audio jack.

(Ne)čistý Android

Zariadenie prichádza s predinštalovaným Androidom 4.2.2, nazývaným Jelly Bean, čo už síce nie je úplne najnovšia verzia, no ak šťastena dá, možno na ňom v budúcnosti uvidíme aj verziu 4.4 KitKat.

Systém je v základnej forme a nenájdeme tu žiadne revolučné nadstavby, ktoré akurát zaberajú kopec miesta v operačnej pamäti. Výrobca nám to vynahradil inštalátorom Prestigio, kde si môžete zadarmo stiahnuť zopár aplikácií. Predinštalovaných je minimum, čo chválime, keďže niektorí výrobcovia nám majú v obľube zaslať produkt plný zbytočných aplikácií a skúšobných verzií, ktoré nás otravujú, aby sme si zakúpili plnú verziu a zbytočne spomaľujú tablet. To, čo si tam nainštalujete, je len na vás a pomôže vám v tom obchod Google Play.

Multimédiá

Hry, filmy, hudba a internet sú tie základné veci, kvôli ktorým si človek kupuje tablet. Čo je však potrebné, aby to stálo zato? V prvom rade je to kvalitný displej, o ktorý máme v tomto prípade postarané. Okrem vizuálneho obsahu by sa však mal klásť dôraz aj na ten zvukový. Ten sa snažia pokryť zabudované reproduktory, no nevedú si nejako famózne, pri hrách to nevadí, no pri hudbe si ihneď všimnete, že zvuk je plochý a na počúvanie hudby nepoužiteľný. Zachrániť to môžu len slúchadlá alebo externý reproduktor, ktoré môžeme pripojiť cez audio jack.

Na dobrý multimediálny zážitok prikladá ruku k dielu i 3D akcelerometer, ktorý zaručuje presné a rýchle ovládanie hier pomocou náklonu zariadenia do strany.

Spomalené reakcie

Nevedno, či je to systémom alebo zlým digitizérom, no tablet má pri dotyku o niečo dlhšiu reakčnú dobu, ako sme zvyknutí. Úlohy vykonáva rýchlo a plynulo, no kým sa nejakú úlohu podujme vykonať, zaberie to tak 0,2 sekundy. Pri surfovaní internetom a pozeraní videí nám to nevadí, no pri hrách je to niekedy citeľné. Obzvlášť pri tituloch ako Subway Surfers, ktoré sa zakladajú na rýchlych reakciách.

Batéria to má ťažké

Uživiť displej s takto veľkým rozlíšením a výkonným hardvérom dá zabrať. O to, aby tablet čo-to vydržal, sa stará batéria s celkom slušnou kapacitou, dosahujúcou 8000 mAh. Tá dokáže tablet podržať pri živote dva až tri dni bežného používania, pod čím rozumieme nejaké to surfovanie po internete, facebook, často zapnuté Wi-Fi a sem-tam nejaká tá hra. Na tablet strednej triedy je to celkom slušná hodnota.

Fotoaparát

Pri multimediálnom zariadení sa nesmie zabudnúť ani na fotoaparát. Síce to ani z ďaleka nepatrí medzi najdôležitejšie funkcie, človek nikdy nevie, kedy sa to môže zísť. Používať tablet na normálne fotografovanie je veľmi nepraktické, a tak porovnávať fotoaparát tabletu s digitálnym fotoaparátom je úplne zbytočné. Kvalitou sa veľmi chváliť nemôže, no predná i zadná kamera dokážu splniť svoj účel. Predná sa využíva prevažne na videohovory, na čo bohato postačí. Zadná má v prípade núdze nahradiť telefón či kompakt. Nič umelecké s tým síce nevytvoríte, no niekedy to možno zachráni situáciu. Oba fotoaparáty dokážu vytvárať fotografie v rozlíšení dvoch megapixlov.

Verdikt

Aj keď pri lacnejších zariadeniach sa často znižuje cena na úkor kvality, pri Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 sa skutočne dá povedať, že prináša veľa muziky za málo peňazí. Predsa len to nie je málo peňazí, no za tú sumu je to kvalitný kus hardvéru, na ktorý sa pri výbere tabletu určite oplatí pozrieť.

Technická špecifikácia:

Displej: 9,7" IPS, 2048×1536 
Procesor: RK3188 ARM Cortex-A9 1,60GHz štyri jadrá
Grafický procesor: Quad Mali 400 MP 400MHz
Operačný systém: Android™ 4.2 Jelly Bean
Pamäť: 2GB
Úložisko: 8GB NAND Flash rozšíriteľné microSD kartami až o 32GB
Batéria: Lithium-Polymer 8000 mAh
WiFi: 802.11 b|g|n
Bluetooth: V4.0
Senzory:
Štvorsmerový G-senzor rotácie displeja
3D akcelerometer
Rozmery: 241,5×185×9,2mm
Hmotnosť: 621g 

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7
TYP: Tablet
Vyrobil: Prestigio
Cena: 200€
Produkt zapožičala spoločnosť: Prestigio
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Zásah do hliníkového!
  Klady
  • výkon
  • displej
  • cena
  Zápory
  • slabšia Wi-Fi anténa
  • plochý zvuk reproduktorov
korekcia: Lenka Macsaliová
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk