ASUS FonePad Note 6 - Recenzia

 

Na svete existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí uprednostňujú menšie, skladnejšie telefóny a potom sú tu tí, ktorí majú radšej viac digitálnej plochy vo svojich rukách. Prečo však nespojiť to dobré z oboch svetov do jedného produktu? Keďže doba sa hýbe smerom k mobilite a notebooky bývajú pri kúpe čoraz viac nahrádzané tabletmi a mobilnými telefónmi, firma ASUS si povedala, že to skúsi zlatou strednou cestou. A tak prináša fablet FonePad Note 6.

Vzhľad a dielenské spracovanie

Výzorovo nemožno uprieť tomuto produktu až prílišnú podobu s Galaxy Note 3 od firmy Samsung. V oddelení s materiálmi a konštrukciami nás nečakajú žiadne prekvapenia – mobil je z plastu a aj keď nepatrí medzi najtenšie, je pomerne ľahký a aj napriek použitým plastom je dostatočne odolný na to, aby vydržal silnejší náraz. Tento produkt sa predáva v dvoch farebných kombináciách – bielej a čiernej.

Telo FonePad Note 6 pozostáva z jedného kusu a tým pádom odpadáva potreba otvárať zadný kryt pre prístup k SIM a SD kartám. Namiesto toho ich sloty nájdete po ľavej strane naboku, kam môžete uložiť jednu microSIM kartu a jednu microSD kartu pre vaše súbory až do výšky 64GB.

Na vonkajšej strane sa nachádzajú dva veľké reproduktory, na vrchnej, aj spodnej strane produktu. Podávajú skvelý výkon, čo dopĺňa akýsi ASUS audio ekvalizér, ktorý ponúka zopár prednastavených profilov a každý z nich ponúka iné nastavenia. Tieto zmeny však nepocítite primárne vtedy, keď počúvate zvuk vychádzajúci z reproduktorov, ako pri počúvaní cez slúchadlá.

Na pravej strane, zozadu, je uložené stylus, pero, ktoré slúži ako sekundárny vstup pre používanie vašej dotykovej obrazovky. Využíva technológiu veľmi podobnú tej, na ktorej bežia všetky Wacom tablety. To znamená, že displej rozoznáva prítomnosť hrotu pera ešte predtým, ako sa vôbec dotknete samotného displeja. Táto vlastnosť sa dobre využíva pri browsovaní položiek v zoznamoch, stačí len zájsť k požadovanému okraju a zoznam sa začne sám skrolovať. Stylus má len jedno tlačidlo a pri jeho držaní môžete urobiť akýsi výrez obrazovky a uložiť ju. Treba ešte spomenúť, že okamžite po vytiahnutí stylusu sa FonePad Note 6 prepne do druhého módu a ponúkne vám niekoľko poznámkových blokov, kde môžete zapísať svoje poznámky. Taktiež sa v takomto prípade objaví modré tlačidlo na boku displeja, ktorého potiahnutím prevlečiete vaším desktopom akúsi kresliacu vrstvu, na ktorej môžete ľubovoľne kresliť a potom následne vašu škicu či poznámky uložiť.

Displej

Ak je niečo, čím vás tento produkt zaujme na prvý pohľad, tak je to displej s 6-palcovou uhlopriečkou, čo je presne na hranici medzi tabletom a mobilným telefónom. Displej je kapacitný, podporujúci multi-touch (reaguje až na desať rôznych vstupov naraz), má fullHD (1080×1920) rozlíšenie a využíva Super IPS+ technológie. Prečo ten prečačkaný názov? Ide o vylepšenú IPS technológiu, ktorá zaručuje široké pozorovacie uhly so zachovaním farieb a kontrastu z každého uhla pohľadu. V tomto prípade dochádza k zachovaniu dynamického kontrastu v pomere 1600:1 a nedochádza k vyblednutiu čiernych farieb. Čo to znamená pre bežného užívateľa? Znamená to jasné, plné farby a tóny a hladké vykreslenie grafických prvkov na displeji za každých okolností.

Jas displeja spadá na úroveň 450 nitov, čo je nadštandard vo svojej triede. Zatiaľ čo v interiéroch táto úroveň bohato stačí, v exteriéroch to už také ružové nie je. Pri polooblačnom či slnečnom dni síce pomáha, keď vypumpujete jas displeja na maximum, no výkon nie je úplne ideálny. Každopádne nič čo by kazilo celkový dojem.

Hardvérové vybavenie

Vnútro je poháňané procesorom od firmy Intel, konkrétne ide o dvoj-jadrový, 2GHz, Intel Atom Z2580 procesor patriaci do Clover Trail+ rodiny procesorov. Je naviazaný na integrovanú grafickú kartu PowerVR SGX544MP2, čo v preklade umožňuje až troj-násobne väčší 3D výkon než u jeho predchodcov. Tieto špecifikácie sú ďalej sprevádzané 2GB operačnej pamäte a 16 či 32GB vnútornej úložnej pamäte.

V oblasti konektivity pokrýva všetko potrebné v bežných situáciách. Na vonkajšej strane produktu nájdete 3.5mm audio jack pre vaše slúchadlá či sound system, na spodnej strane zase micro USB 2.0 port pre nabíjanie a prenášanie súborov. Taktiež môžete využiť NFC pripojenie či Bluetooth 3.0 podporujúci A2DP protokol.

Hardvér je už klasicky dopĺňaný operačným systémom Android 4.2 (Jelly Bean), ktorý tento fablet zvláda bezproblémovo, za dobu používania nám systém ani raz nepadol či nezamrzol. 

Multimédiá

Veľmi dobre je na tom FonePad 6 aj v multimediálnom oddelení. Je radosť pozerať videá na tomto produkte a bez problémov zvláda aj hry. Vyskúšali sme Minecraft: Pocket Edition a aj Blur Overdrive. Hry fungovali plynulo, výkon komplementoval kvalitný displej, čo len umocňovalo samotný zážitok z hry. Pri dlhodobom zaťažení sa fablet vôbec neprehrieval, čo považujeme za veľké plus.

Tento fablet určite využijete pri zachytávaní momentov z vášho života. Na tento účel vám poslúži 8-megapixlový fotoaparát na zadnej strane, ktorý zvláda natáčanie fullHD videa v (1080p) rozlíšení pri 30fps a pre video konferencie ako Skype či Google Hangout vám postačí 1-megapixlový fotoaparát na prednej strane zvládajúci hovory v HD rozlíšení (720p.)

Výdrž batérie

FonePad Note 6 používa 3200mAh batériu, čo nie je žiaden zázrak, ale výdrž poskytuje decentnú. Pri najvyššom jase, sťahovaní zopár aplikácií, strávenej hodine na youtube pozeraním videí a hraním dvoch hier, každú asi 30 minút, nám fablet vydržal celý deň a na ďalší deň, približne v rovnakom čase, bol pripravený na novú dávku energie.

Fablet v reálnom živote

Ako sa ale Asus FonePad Note 6 používa v reálnom živote? Mnohí sa môžu sťažovať predovšetkým na jeho veľkosť. Predsa len, 6-palcový displej (čo predstavuje okolo 15 centimetrov) nesadne do ruky každému. Určite musíme pochváliť kvalitu fotoaparátu a videa, ktoré sú naozaj na úrovni a určite uspokoja hocijakého fotografického nadšenca. S výdržou batérie sme tiež boli veľmi spokojní, berúc do úvahy veľkosť, rozlíšenie a kvalitu displeja sa nie je na čo sťažovať. Napriek svojej veľkosti sme nikdy nemali problém s úložným priestorom pre tento produkt a prenášal sa vždy s ľahkosťou, v ruke taktiež nikdy neťažil. K tomu ešte pripočítame kvalitný zvukový výstup a je tu na kvalitný produkt v dobrej cenovej relácii.

Záver

Mobil či tablet, to je jedno. ASUS FonePad Note 6 si berie z oboch to najlepšie a ponúka to v štýlovom balení. Ak ste užívateľ, ktorý je rád flexibilný v každej príležitosti a rád si necháva svoje možnosti otvorené a nevadí mu trochu väčší formát produktu, tento fablet je určite pre vás. Či už počúvať hudbu na cestách alebo doma hrať hry či v kaviarni čítať svoje obľúbené knižné tituly v digitálnej podobe, FonePad Note 6 zvláda všetko a ešte oveľa viac.

Technické špecifikácie: 

Procesor: Intel Atom Z2580, Dual-Core, 2GHz
Grafický čip: PowerVR SGX544 MP2
RAM: 2GB
Úložný priestor: 16GB/32GB (microSD až do 64GB)
Displej: 6” (1080×1920), Super IPS+
Komunikácia: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, dual-band, Wi-Fi hotspot; Bluetooth v3.0 s A2D, EDR; NFC
Rozmery: 164.8×88.8×10.3mm
Hmotnosť: 210g
Systém: Android 4.2.2

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
ASUS FonePad Note 6
TYP: Fablet
Vyrobil: Asus
Cena: 349€
Produkt zapožičala spoločnosť: Asus
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Fablet ako sa patrí
  Klady
  • kvalitný displej
  • zvuk
  • stylus
  • kvalita snímkov a videí
  • pomer váha/veľkosť
  Zápory
  • plastová konštrukcia tela
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk