HTC Desire 601 - Recenzia

Podarený dizajn, inšpirovaný od vlajkovej lode HTC One, dostatočný výkon, dvojica reproduktorov s kvalitným hudobným podaním, zabalená do smatphonu strednej triedy. Aj taký je HTC Desire 601.

 

Dizajn, konštrukcia

Hneď v úvode treba HTC pochváliť za to, že sa pri dizajnovaní 601-ky inšpirovalo svojou vlajkovou loďou, HTC One, vďaka čomu máte pocit, že v ruke držíte luxusný kúsok.

Konkrétnejšie, rozmerovo má Desire 601 bližšie k menšiemu One Mini. Čo sa týka prednej strany, tá je u oboch modelov v podstate identická. Podobne ako One, resp. One Mini, aj Desire 601 má nad displejom dvojicu senzorov, jasu a priblíženia, prednú kameru a reproduktor, ktorý sa nachádza aj pod displejom. Zaujímavo je vyriešená notifikačná dióda, ktorá je zabudovaná v reproduktore. Riešenie je to zaujímavé, avšak nie príliš domyslené, pretože je naozaj malinká a pod väčším uhlom si jej blikanie dokonca ani nevšimnete. Pod displejom možno okrem reproduktora nájsť logo aj výrobcu a dvojicu dotykových tlačidiel späť a domov, ktorá je pre HTC typická. 

Rozdiel je predovšetkým v dizajne zadnej strany. Tá je u HTC Desire 601 bez nejakých „ozdôb“, jediným prvkom na nej je fotoaparát s prisvetľovacou diódou a logo výrobcu. 

Rozmery Desire 601 sú príjemných 66,7×134,5×9,88mm pri hmotnosti 130g. Vzhľadom na nižšiu cenu sa dá očakávať, že 601-ka nebude mať hliníkové telo, ale len plastové. Ani to však smartohonu neuberá na zaujímavosti. Zadný kryt má pogumovanú povrchovú úpravu soft-touch, vďaka čomu sa telefón lepšie drží v ruke. Kryt je odnímateľný, čo je na jednej strane výhodou, no príliš časté „rozoberanie“ telefónu mu nepomáha, pretože sa časom objaví vŕzganie, v dôsledku nedoliehania v jeho spodnej časti. Pokiaľ ale patríte k ľuďom, ktorí kartu z telefónu neprekladajú každú chvíľu, nemusíte sa báť. Pod zadným krytom sa ukrýva slot pre Micro sim kartu, pamäťovú Micro SD kartu a 2100mAh batéria. HTC Desire 601 sa vyrába v troch farebných vyhotoveniach, a to v čiernom, bielom a červenom.
obr. farebne vyhotovenia

Ovládacie prvky a konektivita

Ovládacích prvkov po obvode telefónu nájdeme len minimálne. Na spodnej hrane sa nachádza micro USB port pre dobíjanie telefónu, resp. pre jeho pripojenie k počítaču. Na pravej hrane sa nachádza dvojica tlačidiel pre zvýšenie/zníženie hlasitosti. Horná hrana obsahuje tlačidlo na zamykanie, ktoré je umiestnené na ľavej strane, na pravej strane zase nájdeme 3,5mm jack pre pripojenie slúchadiel. Ľavá hrana ostala prázdna.

Na dnešné pomery je Desire 601 štandardne vybavený, aj čo sa týka konektivity. Bezdrôtovo komunikuje pomocou Wi-Fi štandardov 802.11 a/b/g/n, pričom mu nechýba ani podpora Wi-Fi Direct či vytvárania hotspotov. Ďalej je k dispozícii Bluetooth vo verzii 4.0 s A2DP, lokalizačné technológie A-GPS a GLONASS, HSPA+ (HSDPA až 42 Mbit/s, HSUPA až 5,76 Mbit/s) či dokonca LTE. Po stránke bezdrôtovej konektivity, HTC Desire 601 sa dá vyčítať len málo, chýba tu azda len NFC, ktoré svoje uplatnenie nachádza v čoraz väčšom rozsahu, no pri takej cene, jeho absenciu telefónu nemožno vyčítať. 

Displej

Miernym sklamaním pre užívateľov by mohol byť displej. Ten je typu Super LCD, no pri 4,5" uhlopriečke by sa hodilo aspoň HD rozlíšenie, nie len qHD rozlíšenie 540×960px. Nižšie rozlíšenie Desire 601 vynahradí aspoň kvalitou displeja, podanie farieb a pozorovacie uhly patria k tomu lepšiemu v danej kategórii. 

Hardvér

V úvode sme spomínali paralelu s telefónom HTC One Mini. Tá sa prejavuje aj z hľadiska hardvérovej výbavy. Srdcom oboch smartphonov je dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 s taktom 1,4GHz a tým pádom aj totožný grafický čip Adreno 305. Totožná je aj veľkosť operačnej pamäte – 1GB. Vnútorná pamäť telefónu je len 8GB, z čoho máte reálne k dispozícii len približne 4,5GB, takže pri kúpe telefónu si určite doobjednajte aj pamäťovú kartu typu Micro SD až do veľkosti 64GB. 

Aj napriek slabším parametrom však telefón pracuje svižne, plynule, treba však rátať s tým, že čím viac toho v telefóne budete mať, tým bude pomalší. Výhodou z hľadiska plynulosti chodu telefónu je u HTC akýsi obmedzovač počtu spustených aplikácií, ktorý je nastavený na číslo deväť. 


Operačný systém

HTC Desire 601 poháňa operačný systém Android vo verzii 4.2.2 s vlastnou nadstavbou Sense, ktorá je pre HTC typická. Verzia nadstavby je označená ako Sense 5.0. Tá umožňuje v rámci možností upravovať si prostredie operačného systému podľa svojich potrieb. Ak to vezmeme v číslach, k dispozícii je až päť domovských plôch, ktoré môžete odoberať alebo pridávať podľa vašej potreby, takisto aj meniť hlavnú plochu. 

Na ňu naskladáte až šestnásť aplikácií alebo widgetov, teda v mriežke 4×4. Mriežku hlavného menu je možné nastaviť buď na 3×4 alebo 4×5. Záleží len na vás, čo vám vyhovuje. 

Samozrejme, nechýba radenie podľa vlastného výberu, abecedy či radenie od najnovšej po najstaršie získanú aplikáciu. Na spodnú lištu sa zase zmestí až päť ikon. Jednou z nevýhod nadstavby Sense je implementácia HTC BlinkFeed na domovskú plochu, na ktorej sú zobrazované novinky zo sociálnych sietí a správy zo serverov, ktoré si vyberiete, pričom plochu, ktorú obsadí BlinkFeed, nie je možné odobrať, iba odstrániť z nej obsah. Sense má aj pozitívnejšie stránky, umožní vám napríklad prispôsobiť si zamknutú obrazovku zobrazením miniaplikácií, hudobného prehrávača, fotoalbumu, upozorneniami z mailových klientov, kalendára či správ, prípadne si zvoliť len tapetu alebo nechať obrazovku odomknutú. 


Multimédiá

Pýchou smartphonov od HTC býva označenie logom Beats Audio. Inak tomu nie je ani v prípade Desire 601. Telefón sa môže pochváliť aj dvojicou reproduktorov, ktoré v kombinácii s Beats Audio poskytujú vo svojej triede nadpriemerný zvuk po každej stránke. 

Škoda, že si výrobca nedal záležať aj na niektorom z dvojice hudobných prehrávačov, ktoré sú nudné, graficky nezaujímavé a poskytnú len základné funkcie, ako náhodný výber prehrávania skladieb či opakovanie. Asi ich najväčšou nevýhodou je absencia ekvalizéra.

O niečo lepšie je na tom vlastný internetový prehliadač od HTC. Načítavanie obsahu je rýchle, rovnako dobre si poradí aj s flashovým obsahom, subjektívne, je o niečo lepší ako Chrome od Googlu. Veľkou výhodou Desire 601 je podpora Flash už od výroby, ktorá bola pre smartphony oficiálne ukončená. 

2100mAh batéria vám v závislosti od používania telefónu poskytne výdrž na jedno nabitie jeden až tri dni.

Fotoaparát

Prostredie fotoaparátu na obrazovke poskytuje pomerne veľa. Na pravej strane nájdete album vytvorených fotografií, pod ním sa nachádza tlačidlo spúšte fotoaparátu a videokamery a nastavenie farebných filtrov. Vedľa tohto bloku sa nachádza zvislá os pre zoomovanie záberov. V hornej časti je vyobrazený počet fotografií a dĺžka videa, ktoré môžete vytvoriť pri aktuálnych nastaveniach. Na ľavej strane sa nachádzajú nastavenia blesku a rozšírené nastavenia, ktorých je naozaj veľa. 

Nastavovať môžete od rozlíšení snímok a videa, cez nastavenia ISO, fotografických módov, panorámy až po HDR. Nastavení je naozaj dosť.

Žiaľ, nastavenia vaše snímky ovplyvnia len do určitej miery. Výsledná kvalita fotografií je na hranici priemernosti a podpriemernosti, 5Mpx snímač sa stretáva s problémami nedostatočnej ostrosti a zrnitosti, ktoré sa zvyšujú so zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami. Na druhej strane, horšiu kvalitu snímok HTC Desire 601 kompenzuje kvalitným farebným podaním. Telefón zvládne natáčanie Full HD videa, no podobne, ako pri fotografiách, aj pri videách je značne cítiť horšiu kvalitu snímača v podobe nedostatočnej ostrosti a zrnitosti záznamu.

Záverečné hodnotenie

Keďže sa HTC Desire 601 radí do strednej triedy smartphonov, nadchne hlavne menej náročných užívateľov. Zato im poskytne, predovšetkým, osvedčený dizajn, ktorý vychádza z najvyššej modelovej rady, HTC One. Od toho okrem dizajnu prebral aj dvojicu reproduktorov so zvukovým vylepšením HTC BoomSound, vďaka čomu Desire 601 ponúkne vo svojej kategórii nadpriemerný zvuk. Smartphon sa nemusí hanbiť ani po výkonovej stránke. Poskytuje dostatočný výkon na plynulý chod systému a aplikácií, veľkou výhodou u HTC je akýsi obmedzovač počtu spustených aplikácií. Ten slúži na to, aby neumožnil spustiť viac, ako deväť aplikácií, teda funguje ako prevencia proti tomu, aby telefónu nedochádzal potrebný výkon a rýchlosť. Grafická nadstavba HTC Sense 5.0 vám umožní prispôsobiť si telefón podľa vašich potrieb. Najväčšími slabinami Desire 601 je chudobný hudobný prehrávač a fotoaparát, ktorého fotografie sú sprevádzané nedostatočnou ostrosťou a zrnom, ktoré sa zvyšujú so zhoršujúcimi svetelnými podmienkami. Rovnako zamrzí aj využiteľná pamäť telefónu pre vaše súbory, smiešnych 4,5GB a miniatúrna notifikačná dióda ukrytá v hornom reproduktore. Aj napriek tomu všetkému ide ale o celkom podarený smartphon, ktorý sa vzhľadom k cene od 250€ určite oplatí kúpiť.

Technické špecifikácie:

Rozmery: 134,5×66,7×9,88mm
Hmotnosť: 130g
Procesor: dvojjadrový Qualcomm Snapdragon 400 s 1,4GHz
GPU: Adreno 305
OS: Android 4.2.2 s nadstavbou Sense 5.0
Pamäť: Operačná: 1GB RAM, Vnútorná: 8GB, Slot pre karty: microSD/SDHC
Displej: Typ: Super LCD, Uhlopriečka: 4,5", Rozlíšenie: qHD, 540×960 pixlov
Fotoaparát: zadná kamera: 5Mpx, prisvetľovacia dióda, automatické ostrenie, Záznam Full HD videa 
Senzory: pohybový senzor, svetelný senzor, senzor priblíženia
Bezdrôtové spojenie: WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE
Rozhranie: Micro USB, 3,5mm jack, TV výstup: MHL 2.0
Batéria: 2100mAh

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
HTC Desire 601
TYP: Smartfón
Vyrobil: HTC
Cena: 290€
Produkt zapožičala spoločnosť: HTC
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 

Chudobnejší HTC One Mini

  Klady
 • dizajn
 • kvalitné reproduktory
 • dostatočný výkon
 • plynulý chod systému
 • nadstavba Sense 5.0
 • kvalitné zobrazenie farieb displeja
 • príjemná cena
  Zápory
 • miniatúrna notifikačná dióda
 • veľmi malá využiteľná pamäť telefónu
 • horší fotoaparát
 • chudobný hudobný prehrávač
korekcia: Petra Hladíková
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk