Sony Xperia Z1 Compact - Recenzia

Trendom na poli mobilných telefónov je neustále zväčšovanie uhlopriečok a výkonu. Aké však máme možnosti, ak chceme niečo menšie? Práve takýmto zákazníkom chcú výrobcovia vyhovieť menšími verziami vlajkových lodí, ktoré sa vyznačujú nielen menšími rozmermi, ale aj horšími technickými špecifikáciami. Práve Xperia Z1 Compact od japonského výrobcu Sony túto situáciu mení. Na trh prichádza s rovnakým čipsetom, operačnou pamäťou a totožným fotoaparátom.

Dizajn a konštrukcia

Prívlastok Compact je najmarkantnejší na uhlopriečke displeja, ktorý má 4,3 palca a HD rozlíšenie, oproti 5 palcom Z1 a FullHD rozlíšeniu. Sony sa podarilo všetky komponenty vtesnať do tela s rozmermi 127×64,9×9,5mm a vďaka váhe 136g a zahnutým okrajom sa telefón drží pohodlne. Displej prekrýva minerálne sklo Dragontrail, zadná časť je, žiaľ, plastová. Povrch by mal odolať škrabancom, no je doslova magnetom na odtlačky a prach, takže sa budete cítiť ako upratovačka a neustále ho pretierať. Testovali sme čiernu verziu, čiže riešením by mohol byť biely variant (existuje ešte ružový a žltý), na ktorom by odtlačky nemali byť až také viditeľné. Celý obvod lemuje hliníkový rám s viacerými krytmi konektorov a tlačidlami. Dominantné je okrúhle tlačidlo na pravej strane pre zapínanie/vypínanie, ľahko dostupné palcom. Pod ním je ovládanie hlasitosti a dvojpolohové tlačidlo spúšte kamery, ktoré je až príliš miniatúrne a stláčanie do druhej polohy je náročné. V pravom dolnom rohu sa nachádza dierka na šnúrku, s čím sme sa už dávno nestretli, ale svoje opodstatnenie nájde hlavne pri používaní telefónu ako fotoaparátu a pre jeho uchytenie na zápästie. Celá spodná strana je vyhradená pre mriežku reproduktora, 3,5mm jack sa nachádza navrchu. Na ľavej strane nájdeme 3 kryty a pod nimi port Micro USB, slot pre Micro SD kartu a SIM kartu. Plastové prekrytie nie je len dizajnovým riešením, ale je nevyhnutné pre zabezpečenie vodotesnosti a prachuvzdornosti IP55/58. Ak sa obávate neustáleho otvárania a zatvárania krytov a ich odlomenia, je možné využiť magnetický konektor v spojení s nabíjacou kolískou. Nepochopiteľným krokom je pre nás absencia tlačidiel pod displejom, keďže ponúka dosť miesta. Sú teda zobrazované priamo na displeji. Signalizačná dióda je pred zrakmi ukrytá za mriežkou slúchadla. Po stranách sú už tradičné senzory a predná kamera na videohovory.

Displej

Aj napriek zníženiu rozlíšenia je hustota bodov 341ppi, čo je stále viac ako napríklad pri iPhone 5S (326ppi). Sony ho označuje ako TRILUMINOS™ a zmenou oproti Z1 je aj použitie IPS panelu. Zlepšili sa tak pozorovacie uhly a výdrž batérie. Farby sú trocha chladnejšie vzhľadom na normál, no je tu možnosť doladenia vyvážením bielej.

Sony bolo kritizované kvôli filmu, ktorý začalo používať na ochranu displejov a tejto úprave sa, nanešťastie, nevyhla ani Z1 Compact. Povrch pôsobí na dotyk plastovo a zachytáva nečistotu a odtlačky viac, ako ostatné smartphony. Pripravte sa na mikroškrabance.

Hardvér

Tu si Sony nebralo žiadne servítky pred ústa a menšieho súrodenca „napumpovalo“ len tým najlepším. Štvorjadrový Snapdragon 800, GPU Adreno 330, 2GB RAM spolu s nižším rozlíšením vytvára nebezpečnú kombináciu, pred ktorou musia mať rešpekt všetci naokolo. Paradoxom je, že aj napriek menšiemu telu a pri vysokej záťaži, sa telefón neprehrieva a teplo je rozdistribuované do väčšej plochy a nie výhradne nad procesorom, ako to už býva pri mnohých konkurentoch. Ani pri dlhšom hraní nebolo držanie Z1 Compact nepríjemné. Ďalším zaujímavým faktom a obrovským plusom je výdrž batérie. S kapacitou 2300mAh nejde síce o rekordéra, ale práve vďaka HD rozlíšeniu nie sú komponenty hnané na ich maximum. Pri bežnom používaní sme dosiahli viac ako dva dni, pri pohotovostnom by to boli aj viac ako štyri (telefón sme už museli žiaľ vrátiť), so zapnutou funkciou Stamina, ktorá pri vypnutej obrazovke deaktivuje hlavne dátové prenosy, by sme zašli ešte ďalej. Naozaj výborná výdrž!

So svetom sa Z1 Compact vie spojiť pomocou Wifi 802.11 v štandarde a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE.

Softvér

Podobne ako väčší príbuzný, aj kompaktná verzia beží na Androide 4.3 s nadstavbou Xperia UI. Škoda, že Sony novinku na trh neuvidelo s už dostupnou aktualizáciou KitKat 4.4, no tej by sa majitelia mali dočkať už v blízkej dobe (apríl/máj). Pozitívom je vyladenie systému a jeho bezproblémový chod. Xperia UI je elegantná a nenarúša dojem pôvodného Androidu. Charakteristické sú ikony, s ktorými sa stretávame aj pri prehrávačoch a herných konzolách. Bežné aplikácie, ako prehrávač hudby a videa, sú previazané s ekosystémom Sony. Tie sú, žiaľ, v našom regióne zatiaľ nevyužiteľné. Praktickým dodatkom sú miniaplikácie, ktoré je možné vyvolať stlačením tlačidla multitaskingu a dajú sa umiestniť kdekoľvek na obrazovke. Ak napríklad pracujete v internetovom prehliadači a potrebujete si niečo spočítať, vyvoláte si kalkulačku, urobíte výpočet, zatvoríte miniaplikáciu a pracujete pohodlne ďalej. Prostredie je možné rozšíriť maximálne na sedem obrazoviek, zamrzí nemožnosť cyklického prechodu.

Fotoaparát

Čísla hýbu svetom. Veď kto by si nechcel odfotiť svoj „duckface“ s 20,7 megapixlovým Exmor RS senzorom a šošovkami Sony G? Fotky sú následne spracovávané pomocou algoritmov, výsledkom čoho sú 8 megapixlové fotografie. Zábery sú kvalitné, najmä exteriérov a senzor má potenciál, ale práve agresívny softvérový zásah uberá mnoho detailov. Kameňom úrazu sú však nočné fotky, ktoré sú nekvalitné a zrnité, že by sa z nich uživilo aj pár sliepok. Aby sme len nekritizovali, aplikácia fotenia obsahuje aj rôzne filtre a vychytávky, ako napríklad AR (Augmented Reality) – Rozšírená realita, kedy sa po spustení na vašom stole preháňa obrovský T-Rex či rybičky a známych môže vyfotiť s potápačskou helmou na hlave. Zábava s kamarátmi je zaručená. Aplikácia zvláda zhotovovanie panorám aj sériových fotografií. Pre uľahčenie slúži funkcia Superior Auto, ktorá sa na základe prostredia a podmienok snaží vybrať z preddefinovaných profilov.

Video je natáčané vo FullHD s rozlíšením 30 snímok za sekundu. Pri technických špecifikáciách by sme čakali už možnosť 4K rozlíšenia ako pri Note 3. Záznam je kvalitný a plynulý, s verným podaním farieb.

Záverečné hodnotenie

Pri uvedení Xperie Z1 Compact na trh sa Sony podarilo nielen vtesnať ich vlajkovú loď do menšieho tela, ale vytvoriť čosi ešte lepšie. Napriek menšej kapacite batérie je jej výdrž dlhšia, zatiaľ čo IPS displej odstránil neduhy Z1. V slove Compact zhmotnilo želania zákazníkov, že aj do menšieho tela je možné použiť tie najvýkonnejšie komponenty a dokonca zlepšiť chladenie. Zamrzí len verzia softvéru. Vydanie novinky bez najnovšieho Androidu nie je tým najpovzbudivejším znakom podpory v budúcnosti.

Tak či onak, Sony Xperia Z1 Compact je momentálne najlepší telefón japonskej značky, ktorý bude milovať každý, kto chce nekompromisný výkon, no neobľubuje veľké rozmery dnešných high-endov.

Technické špecifikácie:

Verzia operačného systému: Android 4.3
Procesor: Snapdragon 800
Operačná pamäť: 2 048MB (2GB)
Veľkosť úložiska: 16GB (16 384MB)
Slot pre pamäťovú kartu: Micro SDXC (max. 64GB)
Displej: 4,3" IPS 1280×720 bodov
Rozlíšenie snímača: 20,7Mpx
Rozmery: 6,5×12,7×0,95cm
Hmotnosť: 137g 

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sony Xperia Z1 Compact
TYP: Smartfón
Vyrobil: Sony
Cena: od 442€
Produkt zapožičala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 

V malom tele, veľký duch

  Klady
  • výkon
  • výdrž batérie
  • IPS displej
  • odolnosť voči prachu a vode
  Zápory
  • problémy pri vyššej hlasitosti
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk