Sony Xperia Z3 Compact - Recenzia

Sony Xperia Z3 Compact - Recenzia

 

Zdá sa, že po Microsofte zabudla počítať aj spoločnosť Sony. Po úspešnej Xperii Z1 Compact totiž prichádza Z3 Compact. Druhú generáciu jednoducho preskočili a možno išlo aj správny krok, pretože predsa len ani rozdiel medzi Z1C a Z3C nie je až taký markantný.

Dizajn a konštrukcia

V prípade kompaktných verzií svojich vlajkových lodí sa spoločnosť Sony na rozdiel od konkurenčných výrobcov vydala cestou bez kompromisov v hardvéri, softvéri aj v konštrukcii. V prvom prípade to aj splnila a Z1C bola akousi zmenšeninou väčšej sestry Z1. Pri Z3C to už nie je úplná pravda. Kovové bočné strany nahradil priesvitný plast, čím sa do istej miery vytratil prémiový vzhľad, ktorým sa rada Xperia Z pýšila. Všetko je však vecou názoru a vkusu a nám sa biela verzia a priehľadný plast páčil a pri používaní sme na neho rýchlo zabudli. Je celkom možné, že v prípade pádu by telefón ochránil ešte lepšie ako kov, keďže by stlmil náraz. Okrem tohto rozdielu sa novinka vizuálne nelíši od modelu Z3. Vďaka dodržiavaniu Omnibalance dizajnu prednú aj zadnú stranu prekrýva sklo, ktoré je stále náchylné na poškriabanie a je magnetom na odtlačky. Nie som milovníkom bielych telefónov, ale v tomto prípade by som siahal práve po ňom, aby som si ušetril nervy a hodiny utierania krytov po každej práci. Ucelený vzhľad narúša len magnetický dock na ľavej a vystupujúce tlačidlo zapnutia na pravej strane. Rovnako tu nájdeme tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu. Konektory microUSB, microSD a SIM slot sú elegantne a prakticky zakryté, čím sa opäť zabezpečila odolnosť voči prachu a vode. 3,5 mm konektor na hornej strane takéto opatrenie nepotrebuje.

Displej

Uhlopriečka displeja vzrástla z pôvodných 4,3- na 4,6-palca pri zachovaní rovnakých rozmerov tela, čo znamená nárast pomeru z 61,72 % na 70,64 %. V preklade ide o zmenšenie zbytočných okrajov. Použitý panel naďalej využíva technológiu IPS a nezmenilo sa ani HD rozlíšenie s hustotou 319 ppi (Z1C má 342 ppi). FullHD ako pri Z3 by sa nám istotne páčilo, no pri tejto veľkosti uhlopriečky ide o štandard.
Podobne ako pri televízoroch Bravia, aj Xperia využíva technológie Triluminous a X-Reality For Mobile, čím sa zlepšuje ostrosť, kontrast a vernosť farieb. Pri základnom nastavení sa práve farby nemusia pozdávať každému. Našťastie je ich možno jednoducho prispôsobiť.

Hardvér

Prívlastok Compact v podaní Sony predstavuje iba zmenšenie rozmerov, no nie výkonu. Preto v Z3C nájdeme presne rovnaký procesor Snapdragon 801, taktovaný na 2,5 GHz s grafickým čipom Adreno 330. Z operačnej pamäte bol síce odkrojený 1 GB, čím sa dostávame na 2 GB, no v kombinácii s nižším rozlíšením nie je na komponenty kladený taký nátlak a výsledky sú porovnateľné so Z3, Galaxy S5 či HTC One M8. Pri dlhšej práci a menších rozmeroch tela sa však telefón pomerne zahrieva.

Kapacita batérie je úctyhodných 2600 mAh, čo v praxi predstavuje približne 2 dni pri bežnom používaní. Ak sa budete krotiť, dosiahnuť 3 dni nebude problém. Nápomocný bude aj Stamina mód, ktorý pri vypnutom displeji vypne Wi-Fi a mobilné dáta a zníži výkon hardvéru.

Fotoaparát

Nový Compact si od súrodenca uchmatol rovnaký Exmor RS senzor s rozlíšením 20,7 Mpix s ISO 12800 pre kvalitnejšie zábery v horších svetelných podmienkach. S rozmermi 1/2, 3-palca ide stále o najväčší senzor používaný v Android telefóne. So samostatnou spúšťou a so širokouhlými šošovkami G Lens je Z3C predurčený na fotenie. A to nielen nad, ale aj pod hladinou. Využiť sa dajú obidve kamery, čiže podvodné selfies zhotovíte jedným ťuknutím. Nám pohodlnejším prácu uľahčí Superior Auto Mode, ktorý volí najvhodnejšie nastavenia. Vo väčšine prípadov sa mu to skutočne darí. Hlavne v exteriéri. Avšak ak radi hráte s kompozíciou a chcete docieliť kvalitnejšie zábery, prepnite na manuál. Napriek výborným papierovým predpokladom sme fotoaparátom neboli unesení. Hlavne pri horšom svetle a s ISO 12800 sme očakávali viac detailov a menej šumu.

Oproti Z1C je záznam videa možný v rozlíšení až 4K, ale opätovne nás telefón upozorní na prehrievanie a vypnutie aplikácie po istej dobe točenia. Tento fakt pôsobí až komicky, ak si uvedomíme, že konkurencia niečím podobným vôbec netrpí. Okrem bežným možností nastavení je vo výbave viacero štandardných funkcií pre oživenie záberov a zabavenie sa s efektmi a rozšírenou realitou.

Softvér

Momentálnou verziou použitého systému je Android 4.4.4 s predpokladom aktualizácie na Android 5. Nadstavbu Xperia UI, žiaľ, Sony stále nepozmenilo a podľa nášho názoru ide o najnesympatickejšie prostredie. Softvér by si už skutočne zaslúžil takú pozornosť, aká je venovaná hardvéru. Niežeby bol nedoladený, práca je svižná a nestýkali sme sa ani s reštartmi, no uvítali by sme vizuálne zmeny.

Záverečné hodnotenie

Hodnotiť Z3C je pomerne ťažké. Závisí od uhla pohľadu a situácie. Ak ste čakali krok vpred či radikálnejšiu zmenu oproti prvej generácii, nedočkali ste sa. V porovnaní so Z1C by sa hodil prívlastok PoloCompact. Novinka má väčší displej, o čosi lepší výkon a odlišné spracovanie bočných hrán, ale až náramne sa podobá na predchodcu. Ak však hľadáte kvalitný Android telefón a vyhovuje vám práve takáto uhlopriečka, Z3C sa vám odmení. Kombinácia výkonného hardvéru, výbornej výdrže batérie a odolnosti voči prachu a vode je pádnym argumentom, prečo siahnuť práve po nej.

Technické špecifikácie

Verzia operačného systému: Android 4.4.4
Procesor: Snapdragon 801
Operačná pamäť: 2 048 MB (2 GB)
Veľkosť úložiska: 16 GB (16 384 MB)
Slot pre pamäťovú kartu: Micro SDXC (max. 128 GB)
Displej: 4,6" IPS 1280×720 bodov
Rozlíšenie snímača: 20,7 Mpx
Rozmery: 6,49×12,7×0,86 cm
Hmotnosť: 129 g

Informácie o produkte

Game Cover 
Sony Xperia Z3 Compact
Systém: Android
Typ:Smartfón
Výrobca:SONY
Cena: Od 383€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

90%
 
"Nová generácia vlajkovej lodičky"
Klady
  • výkon a výdrž
  • tenšie okraje displeja
  • odolnosť voči prachu a vode
Zápory
  • nevyvážená kvalita záberov
  • prehrievanie
  • nadstavba systému
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk