Meizu MX4 - Recenzia

Meizu MX4 - Recenzia

Časom, keď svetu vládli smartfóny najznámejších značiek s astronomickými cenovkami, už odzvonilo. S výrobcami sa roztrhlo vrece a výber na našom trhu sa zdá byť priam nekonečný. V poslednom čase vody víria výrobcovia z Číny. K popredným sa nepochybne radí i spoločnosť Meizu, ktorá tentoraz predstavuje model MX4, ktorý svojho staršieho súrodenca i konkurenciu prerástol nekompromisným výkonom, novým systémom a o niečo väčším displejom. Poďme sa teda pozrieť, ako to dopadlo.

Prvé dojmy

Ešte sme sa v redakcii nestihli nespamätať z modelu MX3 a už k nám zavítala škatuľa, ktorá nám je už akosi povedomá. Zmenilo sa však číslo na veku a pár drobností po otvorení. Zostávame však verní knižke, ktorá zhŕňa hlavné pýchy MX4 a na poslednej stránke nás opäť čaká samotné zariadenie. Balenie sa nesie v podobnom znamení – nabíjačka, USB kábel a papierik, informujúci nás, že slúchadlá si nezaslúžime.

Hliníkový rám a rozumnejší zadný kryt

Okraj telefónu lemuje príjemný oblý hliníkový rám (opäť raz nenápadná podobnosť s iPhonom). Na rozdiel od predchodcu je však zadný kryt riešený tak, že na jeho odobratie netreba špeciálny nástroj a „vedro nervov". Prednú stranu opäť zdobí kapacitné tlačidlo v tvare krúžku, ktoré zároveň slúži ako notifikačná dióda. Nad ním sa rozprestiera krásny, 5,36-palcový displej, ktorý je síce o niečo väčší od predchodcu, no vďaka ešte miniatúrnejším okrajom sa to na veľkosti zariadenia až tak viditeľne neprejavilo. Zadná strana (bohužiaľ?) toľko nenápadnej inšpirácie kalifornským gigantom nepochytila, dokonca tam máme i poznámku „Designed by Meizu ;)". V strede sídli 20,7-megapixlový fotoaparát a dvojfarebný blesk, ktorý mu sekunduje.

Krásne farby v plnom rozlíšení

Natiahnutie displeja o pár drobných spôsobilo aj vyššie rozlíšenie, ktoré dokonca jemne prevyšuje FullHD. Výška displeja je štandardná, no na šírke sa vďaka pomeru 15 : 9 pár pixlov pridalo. Hustota sa tak zastavila na 418 pixloch na palec. Základom displeja je IPS technológia, prinášajúca skvelé pozorovacie uhly. V kombinácii s pestrofarebným operačným systémom vzbudzuje zariadenie skvelý dojem. Farby sú sýte a živé, obraz je ostrý a jas sa plynule prispôsobuje podmienkam vďaka 2048 úrovniam podsvietenia. Rovnako ako pri predchodcovi, displej na jednotku!

Flyme OS 4 vo vašich službách

Aj keď jadro systému zostáva na úrovni Androidu 4.4.2, Flyme OS prešiel od MX3 s verziou tromi viacerými zmenami. Na prvý pohľad sa všetko akosi zväčšilo. Dizajn je o niečo viac plochý a systém vykvitol do farieb. Na prvý pohľad vyzerá starší systém serióznejšie, no po pár dňoch si človek zvykne a musíme povedať, že v kombinácii s dokonalým displejom je systém krásny. Človeka neraz baví len obdivovať uzamknutú obrazovku a rozplývať sa nad farebnosťou a jednoduchosťou zariadenia. Aj v tomto prípade sú takmer všetky vstavené aplikácie prerobené podľa vkusu Meizu a nádielka aplikácií je o niečo bohatšia. Tentoraz sa k nám dostali aj predinštalované služby od Googlu a viacero nástrojov vrátane vlastného centra zabezpečenia, ktoré chráni pred vírusmi a prečisťuje zariadenie od prebytočných súborov, ktoré len zaberajú voľné miesto. Klávesnica, ktorá nám pri modeli MX3 spôsobila pár vrások, si výrazne polepšila, a k zmenám došlo i v hornej lište, ktorá prináša plnú škálu nastavení.

Ovládanie gestami zostalo zachované, a dokonca sa troška zjednodušilo. Pre uzamknutie stále platí podržanie okrúhleho tlačidla, no na odomknutie už stačí potiahnutie vo vertikálnom smere po displeji či dvojité poklepanie po obrazovke. Aby telefón vo vrecku nevystrájal, gestá sú aktívne len v prípade, že senzor vzdialenosti na prednej strane zariadenia nie je prikrytý.

Jedna z vecí, ktorú výrobca od minulého modelu nedotiahol do konca, sú preklady. Keďže telefón je prispôsobený na čínštinu a čínske názvy sa skladajú z menej znakov ako tie naše, výrobcovi nenapadlo, že ak preloží texty v čínštine do latinky, niektoré nadpisy sa stanú nečitateľné, či dokonca niektoré funkcie nepoužiteľné. A to nehovoríme len o slovenčine, rovnaké problémy zažíva i čeština, či dokonca v niektorých prípadoch aj angličtina. Ako bonus sú niektoré preklady, takpovediac, od veci.

Výkon závidia aj juhokórejčania

Po experimentoch s dvoma štvorjadrovými procesormi sa rozhodol výrobca tentoraz osadiť plnohodnotné osemjadro. Jadrá sú stále výkonovo rozdelené na štyri a štyri, no dokážu plnohodnotne spolupracovať. Čip už nepochádza z dielňe Samsungu, Meizu vsádza na giganta zo svojej domoviny, Mediatek, ktorý býva platformou lacnejších zariadení. V tomto prípade ide o veľmi dobre spracovaný čipset, ktorý otriasa benchmarkmi. Jedna štvorica procesorov (Cortex-A17) tiká na frekvencii 2,2GHz, zvyšné štyry (Cortex-A7) sú taktované na 1,69GHz.

Procesoru sekundujú dva gigabajty operačnej pamäte a o grafickú stránku sa stará čip PowerVR G6200 MP4, ktorý trošku kazí dojem extrémneho výkonu. Síce sa grafický čip neradí medzi high-end, s prehľadom zvláda všetky požiadavky, ktoré na neho môže bežný používateľ klásť, teda bezproblémový beh systému, aplikácie a aj tie najnáročnejšie hry. Benchmarky však prezrádajú, že pokiaľ ide o výkon procesora, konkurencia nemá šancu, no akonáhle príde rad na grafiku či výkon jedného jadra, MX4 skončí vysmiate i niektorými staršími zariadeniami.

Fotoaparát si polepšil

Kým trojka disponovala pomerne solídnym fotoaparátom, ale len s priemernou pixelážou, švorka sa rozhodla zaujať i číslami. Rozlíšenie sa pohybuje až do úrovne 20,7-megapixla. Poteší i rýchle spracovanie snímky a množstvo efektov grafických úprav. Nezabudlo sa ani na video, ktoré tentoraz ponúka rozlíšenie až 4K. Fotografie sú pekné, no nedá sa povedať, že by sa so zvyšujúcimi pixelmi priamo úmerne zvyšovala aj kvalita fotografie. Chýba ešte jemná dávka ostrosti, ktorá pri väčšom priblížení nie je až taká bravúrna.

Každopádne treba uznať, že fotoaparát je na úrovni a na bežné fotenie s občasným umeleckým nádychom s rezervou postačí. Poteší hlavne dobrá svetelná citlivosť, ktorá je ešte podporená HDR a umožnuje vytvárať hrásne zábery aj v horších podmienkach. Pochváliť treba i prednú kameru, pýšiacu sa rozlíšením 2MPx a FullHD videom. Na to, že je to len kamerka určená na videohovory, je až prekvapivo kvalitná a na svoje si prídu i tí, ktorí radi niekoľkokrát denne zachytávajú svoju krásnu tvár.

LTE – neLTE

V konektivite si od predchodcu polepšil o podporu LTE, ktoré sa nám v poslednom čase rozmáha i na Slovensku. Ťažko však jedným zariadením pokryť celý svet s množstvom štandardov a aj u nás to troška pokrivkáva. Síce MX4 podporuje normy používané v mestách, v odľahlejších oblastiach si budete musieť vystačiť s 3G, keďže zariadenie nepodporuje LTE na 800MHz. Až tak to nevadí, keďže na táto frekvencia je z LTE najnižšia a jej rýchlosť nie je až taká odlišná od HSDPA+. V mestách chytíte i LTE na vyšších frekvenciách, čo by malo umožniť i celkom zaujímavé prenosové rýchlosti (teoreticky až 150MB/s, čiže v praxi okolo 50 megabitov za sekundu). Samozrejmosťou už je Wi-Fi, dokonca podporujúce aj 5GHz štandard a Bluetooth vo verzii 4.0.

Batéria

Kapacita nám vystrelila z 2400 na 3100mAh, no vzhľadom na zvyšovanie výkonu a zväčšenie displeja nám zostáva výdrž v podobných medziach, možno je to o čosi lepšie. Pri priemernom využívaní sme telefón nabíjali každé dva dni. Akonáhle nám však karty zamiešaly celodenné mobilné dáta, ktoré sme aj patrične využívali, tak nám batéria vydržala od rána do večera, a keby sme sa veľmi snažili, tak už poobede sedíme pri nabíjačke. Výdrž trošku korigujú tri režimy taktovania procesora, výkonný, vyvážený a šetriaci. Dalo by sa povedať, že sme niekde v priemere. Predsa len, časy, keď sme pri nabíjačke boli raz za dva týždne, sú už dávno preč a zároveň to nieje tak, že by sme sa ani nedožili večera. Ak patríte medzi tých, čo si pri nekonečnom čumení do telefónu nenájdu čas ani na nabíjačku, obzrite sa za reprezentantmi firmy Lenovo, ktoré sú na tom s batériou niekde inde.

Verdikt

Ak sa vám zapáčilo portfólium značky Meizu a romýšľate medzi MX3 a MX4, vzhľadom na cenu, ktorá sa za MX4 pohybuje len o 30€ vyššie, sa stáva novší model jasnou voľbou. Ak už patríte medzi šťastlivcov, ktorí si stihli zadovážiť MX3 a stále vám to šľape, tak upgrade nieje taký markantný. Výkon síce išiel hore neuveriteľným tempom, no okom bežného používateľa to nie je až taký povšimnuteľný fakt, keďže ani starší brat na tom stále nie je vôbec zle. Ostatné vlastnosti sa stretli s vylepšeniami predovšetkým vo fotoaparáte, systéme a podpore 4G. Hľadáte špičkový smartfón za skvelú cenu, ktorý poteší nielen funkciami a výkonom, ale aj elegantným dizajnom a systémom, a spája krásu a jednoduchusť? Meizu MX4 je tu práve pre vás!

Technická špecifikácia

OS: Android 4.4 Kitkat + Flyme OS 4
Displej: 5,35-palca, 1920×1152 pixlov, IPS
Hardvér
CPU: 4× 2,2GHz, 4× 1,69 GH
RAM: 2GB
Pamäť: 16/32GB
Fotoaparát: 20,7MPx
Batéria: 3 100mAh
Rozmery (V׊×H): 144 × 75,2 × 8,9mm
Hmotnosť: 147g

Informácie o produkte

Game Cover 
Meizu MX4
Systém: Android
Typ:Smartfón
Výrobca:Meizu
Cena: 300€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Meizu

Naše hodnotenie

90%
 
"Viac než lepší... High-end s čínskou krvou"
Klady
  • špičkový výkon
  • krásny displej
  • elegantný dizajn
  • jednoduchý a pekný systém
Zápory
  • niektoré preklady
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk