Lenovo S60 - Recenzia

Lenovo S60 - Recenzia

 

Spoločnosť Lenovo je známa predovšetkým vďaka širokému portfóliu notebookov a počítačov. Ako jedna z mnohých podobných sa ale rozhodla preraziť aj na poli smartfónov, kde podobne ako pri výpočtovej technike pokrýva široké spektrum zákazníkov. Do neho patrí aj Lenovo S60, reprezentant nižšej strednej triedy.

Balenie

Balenie mobilných telefónov vo veľa prípadoch nestojí ani za zmienku, keďže väčšinou obsahuje len to najnutnejšie minimum. Je teda prekvapujúce a potešujúce, že Lenovo k telefónu okrem nabíjačky a slúchadiel pribalilo aj plastový ochranný kryt, ochrannú fóliu na displej a takú malú „ihličku“ na otváranie slotov pre SIM a pamäťovú kartu.

Dizajn, prevedenie

Dovolím si tvrdiť, že od telefónov nižšej strednej triedy sa vo všeobecnosti nedá očakávať veľa prekvapení, pretože jednoduchá matematická rovnica nedovolí použitie kvalitnejších, resp. luxusnejších materiálov, ako je napr. kov alebo sklo, a taktiež neponúkne takú bohatú výbavu. Musím však povedať, že model Lenovo S60 sa po dizajnovej a konštrukčnej stránke podaril. Na dizajne je trochu cítiť inšpiráciu od iPhonu, avšak v rozumnej miere, vďaka čomu S60-ka vyzerá o niečo atraktívnejšie. Rozmery telefónu sú 143×72×7,7mm a váži naozaj príjemných 128g. Vďaka svojim rozmerom a hrúbke v ruke sedí naozaj dobre. Telefón je konštrukčne zhotovený z plastu, vďaka Bohu ale za jeho napevno zabudovanú batériu, a tým pádom nerozoberateľné telo. Vďaka tomu všetko pevne sedí na svojom mieste, nemá vôle a nevŕzga.


To najzaujímavejšie na zadnej časti telefónu sú šošovka fotoaparátu a LED blesk – nachádzajú sa vľavo úplne hore. Kúsok pod nimi sa nachádza logo výrobcu a v spodnej časti sú zbytočné čmáranice a odpadkové koše. Prednej časti dominuje 5-palcový displej, nad ktorým sa nachádza predná kamera, slúchadlo, viacfarebná notifikačná dióda a svetelný senzor. V spodnej časti je umiestnená trojica softvérových tlačidiel, multitasking, home a späť. Lenovo S60 sa predáva v troch farebných prevedeniach, v bielom, šedom a žltom. My sme na recenzovanie dostali telefón v žltej farbe, ktorá je trochu netradičná, ale vyzerá naozaj dobre.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládacie prvky sú situované na pravú hranu S60-ky, v hornej časti sa nachádza dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, pod ním, kúsok nad polovicou výšky telefónu, sa nachádza zapínanie tlačidlo. Prístup k tlačidlám môže byť pre malorukých trošku problém, pokiaľ si ale niekto kupuje takýto veľký telefón, musí s tým jednoducho rátať. O niečo sa zhorší prístup k tlačidlám v prípade, že telefón oblečiete do pribaleného krytu, nakoľko tlačice ostanú mierne zapustené pod hranou krytu. Dá sa ale na to zvyknúť. Na opačnej hrane sa nachádza dvojica zamaskovaných slotov pre pamäťovú kartu a SIM kartu, ktoré otvoríte pomocou malej ihly z balenia.

Pri pohľade do slotu pre SIM karty na vás čaká ďalšie prekvapenie, Lenovo S60 je dual sim smartfón s podporou micro-SIM a nano-SIM karty. Pecka. Miernou nevýhodou môže byť podpora len 2G siete u nano-SIM, pričom micro-SIM zvládne aj 4G. Pod slotom pre SIM karty sa nachádza slot pre microSD karty, ktorý sa otvára rovnakým spôsobom ako ten nad ním. Na hornej hrane nájdete už len 3,5mm jack pre slúchadla, na spodnej microUSB port na nabíjanie telefónu a dvojicu mriežok, ktoré evokujú, že Lenovo S60 by mohlo mať dokonca stereo reproduktory. Žiaľ, nie je tomu tak, reproduktor sa nachádza len pod jednou mriežkou, pod druhou je ukrytý mikrofón. Čo sa bezdrôtovej výbavy týka, S60-ka podporuje už spomínané LTE, Wi-Fi štandardov 802.11 b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.0 či GPS+GLONASS.

Displej

Lenovo S60 disponuje IPS displejom uhlopriečky 5", s príjemným HD rozlíšením, teda 720×1280px, čo pri telefónoch v tejto triede nebýva železným pravidlom. IPS displeje sú viac-menej štandardom, oproti klasickým TFT displejom ponúknu živšie farby, vyšší jas a lepšie pozorovacie uhly. S vyšším jasom súvisí aj aspekt, ako dobre sa dokáže telefón vyrovnať s priamym slnečným žiarením. Vďaka kombinácii svetelného senzora a IPS displeja je obraz aj na priamom slnku veľmi slušný a dobre čitateľný.

Hardvér

Srdcom Lenova S60 je štvorjadrový procesor Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 s taktom 1,2GHz, ktorému sekunduje 2GB operačnej pamäte RAM, grafický čip Adreno 306 a 8GB interného ukladacieho priestoru, ktorý je možné rozšíriť o pamäťovú kartu typu microSD. Výkonnostne je na tom Lenovo veľmi slušne, oproti viacerým konkurentom vo svojej triede má v benchmarkoch dokonca mierne navrch, a dovolím si tvrdiť, že prekoná aj niektoré drahšie kúsky. Telefón poháňa batéria s kapacitou len 2150mAh, ktorá smartfón pri nenáročnom využívaní uživí aj 2 – 3 dni, nie je ale problém ho vybiť aj za jeden deň. Škoda však, že Lenovo popri ostatných tromfoch nevytiahlo aj ten batériový.

Softvér

S60-ka beží pod päťkovým, lollipopáckym Androidom vo verzii 5.0.2, takže čo sa softvérovej podpory výrobcu týka, nemôžem povedať jedno krivé slovo. Dokonca pred pár dňami smartfón ponúkol ďalšiu aktualizáciu softvéru. Snáď tento aktualizačný a vylepšovací trend vydrží Lenovu aj naďalej. V S60-ke nájdete vlastnú nadstavbičku od výrobcu, ktorá telefón, okrem iného, obrala o klasické menu. Všetko je teda nacapené na domovských obrazovkách či v priečinkoch. Niekomu takáto alternatíva môže vyhovovať, mne nie, ja mám rád klasické menu a poriadok na ploche. O to, že sa vám niečo nezmestí na plochu, sa nemusíte báť, domovských obrazoviek môžete mať až 18. Fakt, nesrandujem. Okrem toho, nemám rád ani to, keď sa v telefóne nachádza milión nanútených blbostí, tie z Lenova sa aspoň dajú odstrániť, teda aspoň väčšina.To je asi tak všetko, čo sa mu dá vytknúť po softvérovej stránke, teda ešte hudobný prehrávač, ale o tom potom. V S60-ke nájdete aj množstvo šikovných a užitočných fičuriek. Mojou obľúbenou je možnosť rozsvietenia displeja pomocou dvojitého ťuknutia na displej, čo je veľmi pohodlné najmä vtedy, ak máte telefón položený na stole. Ďalšou šikovnosťou je tzv. ochrana nastavenia jasu, ktorá stmaví obrazovku, čo oceníte najmä pri použití večer a v noci. Ľudia, ktorí si radi svoje dni plánujú, snáď ocenia tzv. inteligentnú scénu, ktorá napr. v scéne spánok spustí režim v lietadle, stlmí jas, vypne GPS a podobne. Do scén si môžete pridávať aj vlastné úlohy. V telefóne nájdete asi aj trojicu šetričov energie, od šetriča batérie až po režim maximálneho šetriča energie, takže môžete šetriť o dušu. Celkom podarená je aj notifikačná lišta, resp. jej široká škála nastavení, ktorú z notifikačnej lišty pekne zrolujete. Zo zamknutej obrazovky máte rýchly prístup k denníku hovorov, sms správam a fotoaparátu. O tom, čo sa deje okolo vás, vám dajú vedieť oznámenia na uzamknutej obrazovke, ktoré sprevádza notifikačná LED dióda, svietiaca rôznymi farbami. Na nejaké vlastné widgety, žiaľ, môžete zabudnúť, hrať sa môžete akurát s hodinami.Samotný systém je odladený viac-menej dobre, prechod medzi obrazovkami je plynulý, telefón nemá tendenciu zamŕzať, takisto bez problémov fungovalo aj viacero spustených aplikácií súčasne, občas sa mi však stalo, že spadol lenovácky internetový prehliadač, ktorý je inak celkom vydarený. V jeho nastaveniach máte možnosť si zvoliť napr. nočný režim, keď obrazovka príjemne stmavne a neťahá vám tak oči, ďalej má podporu full screenu, môžete si vybrať vlastnú tému prehliadača, prispôsobenia obsahu na obrazovku či zobrazenie iba textu, ktoré však funguje len pri dátovom pripojení.

Multimédiá

Multimédiá sú asi najslabšou stránkou S60-ky. Album fotografií, videí či screenshotov vyzerá obyčajne, neponúkne vám ani žiadne nastavenia či zmenu rozloženia zobrazenia, jednoducho fotografie či obrázky máte len dve vedľa seba a bodka. Hudobný prehrávač nenájdete v telefóne pre istotu vôbec, ak nerátam ten od Googlu. Azda jedným pozitívom môže byť pre niekoho zabudované rádio.

Fotoaparát

Fotoaparáty v tejto triede telefónov mávajú väčšinou len základné funkcie a priemerné fotografie. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Zadný fotoaparát ponúkne rozlíšenie 13Mpx, ktorému dopomáha len blesk a možnosť natáčať videá vo Full HD rozlíšení, predný fotoaparát má rozlíšenie 5Mpx. Zaujímavosťou je, že v nastaveniach fotoaparátu nemožno meniť rozlíšenie, iba pomer strán fotografie. Okrem toho v nastaveniach nájdete len ten základ. Klasická spúšť fotoaparátu chýba, fotografie vytváranie stlačením spúšte na displeji, prípadne je možné nastaviť zhotovenie fotografie pomocou tlačidiel hlasitosti. Ak vezmem do úvahy cenu a zariadenie telefónu, kvalita fotografií je priemerná, nenáročný používateľ však bude aj tak rád, že si niečo odfotí a nebude to ani žiadna katastrofa. Snímky však trpia zrnitosťou z dôvodu nedostatočnej ostrosti, za zhoršených svetelných podmienok sa nekvalita fotografií zvyšuje. Dosť zle je na tom aj HDR, ktoré síce má snahu niečo robiť s fotkami, no od dobrého výsledku má naozaj ďaleko.Technické špecifikácie

Rozmery: 143×72×7,7mm
Hmotnosť: 128g
Displej: 5" IPS 720×1280px
OS: Android 5.0.2
Procesor: štvorjadrový Qualcomm 8916, 1,2GHz
Pamäť: Operačná: 2GB RAM, Vnútorná: 8GB, Slot pre karty: microSD/SDHC
Grafika: Adreno 306
Bezdrôtové pripojenie: LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS+GLONASS
Fotoaparát: Zadná kamera: 13Mpx, LED blesk, automatické ostrenie, HDR, Full HD záznam videa; Predná kamera: 5Mpx
Rozhranie: MicroUSB, 3,5mm jack, TV výstup: MHL 2.0
Batéria: 2150mAh

Informácie o produkte

Lenovo S60

Lenovo S60 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.0 Lollipop
 • Šírka: 143 mm
 • Výška: 72 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Hmotnosť: 128 g
 • Farba: Žltá
 • Orientačná cena: 219 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Naše hodnotenie

S nedostatkami, pri ktorých sa dajú prižmúriť oči, ale inak skvelý. Asi tak by som charakterizoval príjemný telefónik Lenovo S60. Najväčším lákadlom bude zrejme príjemná cena, ktorá oproti konkurencii ponúkne aj pridanú hodnotu, a to či už v podobe plastového krytu, či ochrannej fólii na displej, ale taktiež fajnový displej s HD rozlíšením, veľmi slušným výkonom, zopár dobrých softvérových vychytávok či podarený dizajn a kvalitné prevedenie. Mne osobne sa vzhľadom na rozmery telefónu pozdávala príjemná hmotnosť 128g. Nemožno nespomenúť, že Lenovo S60 je dual sim telefón, takže v podstate v cene dostanete 2v1. Zamrzia naozaj len maličkosti, niektoré viac, niektoré menej, no najviac asi chýbajúce podsvietenie softvérových tlačidiel či chudobná multimediálna výbava s absentujúcim hudobným prehrávačom. Tak či onak, za odporúčaných 219€ dostanete naozaj solídny telefón.

Klady

 • Dizajn, prevedenie
 • Hmotnosť
 • Displej
 • Zopár softvérových vychytávok
 • Obsah balenia
 • Slušný výkon
 • Dual sim
 • Príjemná cena

Zápory

 • Nepodsvietené softvérové tlačidlá
 • Multimédiá
 • Priemerný fotoaparát
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk