Sony Xperia Z4 Tablet - Recenzia

Sony Xperia Z4 Tablet - Recenzia

 

Spoločnosť Sony už po štvrtýkrát obohatila svoju paletu high-end zariadení s označením Z, a to s ešte väčšou uhlopriečkou, ešte lepšími parametrami a s ešte vyššou cenovkou, ako majú samotné vlajkové lode spoločnosti. Reč je o Xperia Z tabletoch, ktoré opäť obsadzujú miesto medzi najlepšími tabletmi na trhu. Velenie preberá nový „peklostroj“ s označením Z4, ktorý sa po generačnej pauze vracia k pôvodným rozmerom Z tabletu, a to 10,1-palcov.

Obsah balenia

Nielen tablet, ale aj balenie prešlo naprieč generáciami len drobnými úpravami. Tie najväčšie zmeny sa i tu odohrávajú vo vnútri a po otvorení škatule sa nám do rúk dostáva neuveriteľne tenký kus modernej technológie, pod ktorým je uložená len nabíjačka a dokumentácia.

Perfektná konštrukcia

Sony je značka, ktorá sa nebojí dať si za kvalitu zaplatiť. Odráža sa to na použitých materiáloch a prémiovej konštrukcii tabletu, ktorá je aj pri hrúbke len 6,1-milimetra pevná a ľahká. Tablet s hmotnosťou necelých 400 gramov sa dá s ľahkosťou zodvihnúť za jeden roh. Žiadne ohýbanie ani vŕzganie sa nekoná, aj keď so striedmym použitím sily by to asi šlo, no to zrejme na šestoeurovom tablete nikto skúšať nebude. Okrem pevnosti je tablet taktiež kompletne prachu a vode odolný, voči ponoreniu vo vode do hĺbky 1,5metra – podľa štandardu IP65/68. Samozrejme, treba dbať na to, aby všetko, čo má byť uzavreté, aj uzavreté bolo. Síce pochybujeme, že sa nájde niekto, kto sa s tabletom pôjde potápať, no odolnosť určite poteší v prípade dažďa či nešťastného oliatia.


Starý známy dizajn

Ani snáď netreba vravieť, že dizajnová línia spoločnosti postihla i tohto krásavca a neznalý človek by len tak nedokázal rozlíšiť, či má v rukách Z2 alebo Z4 tablet, kým by mu ich nepostavili vedľa seba. Zadná strana je takmer totožná a tablety sa líšia len v posunutí šošovky fotoaparátu, a to asi o centimeter alebo dva. Na rozdiel od pôvodného Z tabletu nie je zo skla, ale z pevného matného plastu, čo hodnotíme ako pozitívny krok, keďže sa lepšie drží v rukách, nehrozí mu poškodenie a nie je to až taký magnet na odtlačky ako sklo.


Boky sú odlišné, Z2 má rámik lemovaný lesklým kovom, zatiaľ čo Z4 ho má zaoblený, plastový vo farbe zariadenia. Najväčší rozdiel je na prednej strane, ktorá je opäť celá zaliata v skle. Je ním šírka rámika okolo displeja, samozrejme, novší model má užší rámik, čo vyzerá dizajnovo krajšie a tablet je tak o niečo menší. Tu sa rozdiely na prvý pohľad končia a viac zistíme až po spustení tabletu.

Ovládanie a konektory

Ani tentoraz nám Sony na prednej strane nedoprialo žiadne hardvérové tlačidlá. Tie sú na zariadení dokopy tri – ovládanie hlasitosti a odomykanie (plus jedno skryté na núdzové vypnutie). Všetko ostatné je riešené softvérovo. Pri obhliadaní sme na zariadení našli len microUSB, AUX port a nenápadnú krytku, pod ktorou sa skrýva pamäťová microSDHC karta a nanoSIM. Pri dôkladnom pohľade človek objaví aj dve škárky na stereo reproduktory po bokoch displeja a mikrofón na vrchnej strane.

Krásnych desať palcov

Základom dobrého tabletu je predovšetkým kvalitný displej na multimédiá. Sony sa v žiadnom prípade nedá zahanbiť. Do Z4 zasadili TFT panel s 2K rozlíšením, teda 2560×1600 pixlov. Farebné podanie je tak krásne, má skvelú svietivosť, ktorá je podľa Sony až o 40% vyššia, ako tomu bolo pri predchodcovi Z2. O verné farby sa stará LED technológia, ktorá podľa výrobcu podáva farby o tretinu lepšie ako Z2. Aj napriek použitej TFT technológii sú pozorovacie uhly veľmi dobré a obraz zostáva rovnako farebný a ostrý aj pri väčšom náklone zariadenia. Displej je jednoducho na jednotku, ostrý, jasný a sýto farebný.

Vnútornosti

Z4 sa radí medzi najvýkonnejšie zariadenia na trhu, v jeho útrobách tyká 64-bitové osemjadro Qualcomm Snapdragon 810. Procesor je rozdelený na štyri Cortex-A57 jadrá s frekvenciou 1,96GHz a štyri Cortex-A53 na 1,56GHz. Procesoru sekundujú nemalé 3 gigabajty operačnej pamäte a grafický čip Adreno 430. Táto zostava pôsobí ako skvelý základ pre výkonný, bleskovo rýchly tablet s podporou tých najnáročnejších aplikácií a hier. Výkonnú zostavu osedláva Android vo verzii 5.0.2, ktorý dokáže ponúkaný výkon patrične využiť. Dokonca sa vďaka väčším rozmerom zlepšuje odvod tepla a ani po náročných záťažových testoch nebol tablet nejako horúci. Benchmarky naznačujú, že Z4 tablet jednoducho patrí na vrchol rebríčka a jeden z mála, kto si s ním môže merať sily, je napríklad nový Samsung Galaxy S6.
Ako sme už naznačili pri konštrukcii, tablet obsahuje šachtu pre nanoSIM, ktorá umožňuje sieťové pripojenie pomocou technológie 4G, no dá sa zneužiť aj na obyčajné hovory či správy, a to vďaka pripojeniu na 2G/3G sieť. Povedzme si však na rovinu, telefonovať s niečím takýmto nie je práve komfortné. V kombinácii s handsfree súpravou to však môže byť celkom zaujímavé spojenie.


Android Lollipop na Xperii Z

S príchodom nového Androidu a zároveň boomom ohľadne 64-bitových procesorov v telefónoch sa niektoré zariadenia troška otriasali nedostatkom optimalizácie novej technológie, systému a používateľskej nadstavby. Z4 z toho, našťastie, vyrástol a všetko v ňom šľape ako hodinky.

V Sony opäť použili svoju tradičnú nadstavbu prispôsobenú na nový Android 5.0.2, ktorá, na rozdiel od početnej konkurencie, stále zostáva pri systéme domovských obrazoviek a menu. Aby naše obrazovky neboli prázdne, pripravili pre nás nádielku widgetov a miniaplikácií, ktoré si vieme jednoducho prispôsobiť podržaním prsta na domovskej obrazovke. Obľúbené aplikácie si pripneme na obrazovku, všetky ostatné, vrátane bohatej zásoby bloatwaru, nájdeme v menu, v ktorom si ich vieme zaradiť do zložiek, zoradiť či odinštalovať. Tie systémové sú na tabletové použitie dobre optimalizované.

Jediné, na čo si treba zvykať, je klávesnica, ktorej používanie nie je také príjemné ako na smartfóne. V Sony sú si toho vedomí, a preto k tabletu ponúkajú aj prídavnú klávesnicu, ktorá jeho používanie podstatne spríjemní. Tá sa nám do rúk, bohužiaľ, nedostala. Samotný tablet je tak určený skôr na multimédiá ako na prezeranie sociálnych sietí a dlhé chatovanie s priateľmi, pri ktorom je nutné použiť klávesnicu.

Fotoaparát

Či už Skype, Viber alebo Messenger, fotoaparát sa v zariadení vždy zíde. Na tablete je určený predovšetkým na videohovory, no v núdzovej situácii poslúži aj ako náhrada digitálu či smartfónu. Samozrejme, nájdu sa i extrémisti, ktorí sú schopní tú dosku na krájanie vytiahnuť aj v dave na koncerte a zablokovať výhľad ľuďom stojacim za človekom obsluhujúcim zariadenie. Presne pre tých je Z4 vybavená 8,1-megapixlovou kamerou vzadu a 5,1-megapixlovou kamerou vpredu, pričom obe sú schopné zaznamenať FullHD videozáznamu. Prisvietenie k fotoaparátu priložené nie je, aj keď, pravdu povediac, svietiť si s tabletom by pravdepodobne predstavovalo pomyselný vrchol nepraktickosti, mohlo by však pomôcť pri zhotovovaní fotografií v tme.

10-palcový displej odhalí nedostatky fotografie oveľa viac ako bežný smartfón a pri Z4 je ich celkom dosť. Sony si jemne naštrbuje svoju povesť špičkových fotoaparátov rady Xperia, fotografie sú neostré, farebne nevýrazné a často ani netreba približovať na to, aby sme videli na fotografii šum. Samozrejme, od tabletu sa žiadny veľký fotografický výkon neočakáva, no v porovnaní s vlajkovými smartfónmi rady Z a ich fotoaparátmi je tablet Z4 jeden veľký krok späť.

Pamäť na každú príležitosť

Tablet má pre multimédia pripravených 32 gigabajtov interného úložiska. Päť gigabajtov zaberá systém a aplikácie. Komu sa máli, môže si úložisko rozšíriť pomocou microSDHC karty až do kapacity 128 gigabajtov. Milý krok od Sony, vzhľadom na to, že veľa výrobcov na možnosti rozšírenia pamäte s radosťou zabúda a s úsmevom na tvári ponúka príplatok za verziu s väčšou pamäťou.

Batéria prekvapuje

6,1-milimetra tu, 6,1-milimetra tam a človek sa bojí, že pri tablete, ktorý sa zľahka v taške stratí medzi zošitmi, nezvýšilo miesto na poriadnu batériu. V Sony sa v tomto smere rozhodli zostať verný 6000mAh batérii, ktorá už poháňala ako pôvodný Z tablet, tak aj jeho dvojkového nástupcu. Výkon stále stúpa, no paradoxne vďaka novšej technológii a lepšej efektivite čipu výdrž rastie. Predlžuje sa hlavne pohotovostný režim, ak je zariadenie aktívne, najväčší požierač energie je displej, ktorý vzhľadom na ešte väčšiu svietivosť a ešte väčšie rozlíšenie ako predchodca nie je o nič menej náročný.

Výrobca však uvádza, že Z4 zvláda až 17 hodín sledovania videa, čo je veľmi slušný údaj. S menšími spacími prestávkami by nás tak nemal sklamať ani pri dlhšej ceste. Veľkým pomocníkom je režim STAMINA, ktorý bez citeľného obmedzenia použiteľnosti dokáže predĺžiť životnosť zariadenia pri priemernom používaní takmer dvojnásobne.

Technická špecifikácia

Fotoaparát: 8,1MPx + 5,1MPx, FullHD video

Konektivita: Bluetooth® 4.1, WiFi, 3,5mm audio jack, microUSB

Displej: 10,1", 2560×1600 pixlov

CPU: 2 GHz Qualcomm Snapdragon 810, 64-bit Octa Core

GPU: Adreno 430

RAM: 3GB RAM

Pamäť: 32GB + microSDHC do 128GB

Siete: 2G,3G,4G

Informácie o produkte

Sony Xperia Z4 Tablet

Sony Xperia Z4 Tablet 2015

 • Typ: Tablet
 • Operačný sytém: Android 5.0.2 Lollipop
 • Šírka: 254 mm
 • Výška: 167 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6 mm
 • Hmotnosť: 389 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 630 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

Spoločnosť Sony nám po roku predstavila špičkový kus technológie, ktorá predstavuje nástupcu staršieho brata. Zmien, koniec koncov, nie je až tak veľa a ak jeden takýto kvalitný kúsok vlastníte, tak nad upgradom zatiaľ až tak uvažovať nemusíte, keďže je to stále skvelé zariadenie, na ktoré má konkurencia ešte aj po roku čo doháňať. Ak uprednostňujete kvalitu pred cenou a rozhodnete sa investovať nemalé peniaze do tohto technologického skvostu, rozhodne odporúčame pouvažovať aj nad klávesnicou, ktorá používanie tabletu veľmi spríjemňuje. Z4 rozhodne nie je zariadenie pre každého. Kto potrebuje jednoduchý tablet na občasné sledovanie filmov, skontrolovanie Facebooku a zabitie času s novou verziou „nasraných vtákov“, stačí mu zariadenie o dve tretiny lacnejšie. Z4 je tablet pre náročných používateľov túžiacich po špičkovom zariadení na vrchole svojej triedy, ktoré rozhodne nesklame ani pri tých najnáročnejších úlohách.

Klady

 • Špičkový výkon
 • Skvelá konštrukcia
 • Krásny displej
 • Pekný dizajn
 • Prepracovaný a vyladený systém

Zápory

 • Slabší fotoaparát
 • Vyššia cenovka
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk