Acer Liquid Jade Z - Recenzia

Acer Liquid Jade Z - Recenzia

 

Známy výrobca výpočtovej techniky sa v poslednej dobe uberá k trendu výroby smartfónov. Mnohým z vás určite napadne, že si neviete predstaviť mať v ruke smartfón Acer, že sa to jednoducho nehodí. O tom, či je na tom niečo pravdy, alebo sú to len predsudky sa môžete dočítať v recenzii na najnovší Liquid Jade Z-DualSIM.

Dizajn a konštrukcia

Celoplastová konštrukcia vás na prvý pohľad veľmi nezaujme. Nadmerne vyčnievajúci zadný fotoaparát a vŕzgajúca konštrukcia kazia celkový dojem. Kryt na zadnej strane obsahuje informácie o zariadení a zadný reproduktor kruhového tvaru, ktorý je umiestnený v jeho spodnej časti, rukou ľahko zakryjete. MicroUSB port je umiestnený v dolnej časti smartfónu. V pravom rohu sa nachádza ovládanie hlasitosti, v ľavom rohu zase krytka pre MicroSD kartu/SIM kartu a SIM kartu. Horný roh obsahuje audio jack 3,5mm a zapínacie tlačidlo, s ktorého umiestnením sme boli veľmi nespokojní.


Predná časť disponuje väčším, 5-palcovým displejom, logom ACER v spodnej časti a kamerou s diódami spolu so senzormi v hornej časti. Celkovo je smartfón zaoblený, ale jeho hrany sú prekvapivo ostré. Keďže výrobca nevytvoril smartfón s kapacitnými tlačidlami, mohli byť jeho rámy ešte užšie.

Displej

5-palcový IPS displej s rozlíšením 1280×720 pixlov môže vyznieť rozporuplne, no napriek tomu je jeho hustota dostatočná pre bežných používateľov. Displej má dobré pozorovacie uhly, lenže vo svojej farebnosti ďaleko zaostáva. Rám LCD displeja je dostatočne tenký po svojej výške, pričom po šírke je jeho hrúbka omnoho väčšia. A ako bolo už spomenuté, výrobca do smartfónu neumiestnil kapacitné tlačidlá, čiže jeho rámy mohli byť navrhnuté ešte užšie.


Kamera

5 mpix kamera ponúka množstvo softvérových funkcií, aj keď kvalitou neoplýva. Najkvalitnejšie video natočíte v 1080p. Kamera pre nasnímanie momentiek či videohovorov postačí, ale obraz nie je najplynulejší a fotky majú vysoké zrnenie. 13 mpix kamera ponúka taktiež širokú škálu funkcií od HDR, panorámy, efektov obrazu, skrášlenia, sekvenčného snímania až po vyhovujúcu paletu nastavení. Sklamaním však bola odozva fotoaparátu, ako napríklad pomalé ostrenie obrazu či slabé makro. Kvalita fotiek bola naopak dostačujúca a s niektorými parametrami sme boli viac než spokojní.


HARDVÉR A VÝKON

4-jadrovému procesoru Mediatek o frekvencii 1,5GHz sekunduje 1GB operačnej pamäti RAM a 8GB úložnej pamäti. Grafická karta Mali dokáže spustiť aj náročnejšie hry pri malom framerate, aj keď s problémami. Napriek všetkému, a vzhľadom na súčasnú, je tu výkonu dostatočne veľa, ale do budúcna sa s výkonovou rezervou môžete rozlúčiť. Možnosť DUAL SIM alebo SIM/MicroSD kata, Wi-Fi g/b/n a Bluetooth vo verzii 4.0 taktiež nemôžu chýbať. Všetky súčiastky poháňa Li-Poly batéria o kapacite 2300 mAh, ktorá zaujme svojou výdržou na jedno nabitie.

SOFTVÉR

Zastaraný alebo skôr vyladený softvér Android KitKat 4.4.4? Vzhľadom na dnešnú dobu, keďže aktuálny je Android L vo verzii 5.1 s pripravovaným spustením 6.0, KitKat pôsobí zastarano. Na druhej strane, čo je staré, môže byť už vyladené, lenže tu to neplatí. Vstavaný Android nielenže neustále mrzol a nedokázal spustiť niektoré aplikácie, ešte k tomu všetkému aj vyzeral nevkusne. Nelichotivé ikony, témy a tapety zachraňoval len prepracovaný systém nastavení, ktorý bol naozaj prehľadný.TEST

Po rozbalení jednoduchej škatule obsahujúcej základné príslušenstvo vrátane nabíjačky (skladajúcej sa z dvoch častí) a slúchadiel, sme smartfón spustili. Štart OS bol rýchly a po nastavení prvých parametrov sme sa mohli pustiť do testovania. Hneď pri úvode nás zarazilo umiestnenie zapínacieho tlačidla, ktoré nám mimoriadne prekážalo po celý čas testovania. Bolo umiestnené v pravom hornom rohu a vždy sme museli prsty presúvať po celej dĺžke smartfónu alebo použiť druhú ruku, čo bolo veľmi nepraktické. Veľkosťou nám smartfón padol rovno do ruky, hoci ostré hrany zaobleného smartfónu boli ostrejšie, ako sa čakalo. 5-palcový displej bol dostatočne veľký a jeho rozlíšenie sa dalo zniesť vzhľadom na cenovú kategóriu, v ktorej sa smartfón nachádzal.

Softvérové prevedenie bolo pre nás sklamaním ako po vizuálnej stránke, tak i po stránke výkonnostnej. Čakali sme novší Android a nie KitKat. Pri testovaní Antutu test neprebehol do konca. Dokončiť test bolo možné až po stiahnutí najnovšej softvérovej aktualizácii OS. Napriek tomu sme bez problémov rozbehli aj náročnejšie hry ako Asphalt 8 či RealRacing 3. Očakávali sme trhanie obrazu, no to sa, našťastie, nestalo. Menu OS bolo dostatočne prehľadné a pohodlne sa v ňom dalo vyznať. Nastavenie budíka, organizéra, kontaktov či fotografovania bolo dobre prepracované. Práve vtedy, keď Android nemrzol, sme mali pocit, že pracujeme s oveľa drahším smartfónom, ako sme mali v ruke.

Vnútornú pamäť bolo možné rozšíriť o pamäťovú kartu alebo vložiť dve SIM karty, čo hodnotíme ako veľké plus, nakoľko takýmto činom môže mať zariadenie väčšie využitie. Vytváranie fotografií a natáčanie videí bola zábava. Dobrý dojem z množstva funkcií a nastavení kazili len nevýrazné efekty a kvalita snímok. Všetky aspekty kamier boli napokon dostatočné a nebol problém odfotiť text, zvoliť makro/HDR režim či odfotografovať to, čo ste chceli i za šera.

Smartfón počas svojho chodu dokázal z 2300 mAh batérie vyťažiť maximum, vďaka čomu sme nemali problém ho pri bežnom používaní na jedno nabitie využívať aj tri dni. Pri hraní hier sme ho vybili za približne 3–4 hodiny a ruky sme mali poriadne horúce, pretože vrchná polovica displeja sa prehriala až tak, že sme mali pocit, akoby sme na jeho povrchu mohli upiecť i vajíčko. Hlasitosť predného reproduktora bola dostatočná, ale kvalita zvuku bola slabá. To isté platilo aj pre zadný reproduktor, ktorý navyše pri vysokej hlasitosti rozvibroval celé telo smartfónu a škrípal. aPríjem rôznych signálov od Wi-Fi, cez Bluetooth až po mobilný signál fungoval bezproblémovo.

Informácie o produkte

Acer Liquid Jade Z

Acer Liquid Jade Z 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 4.4 KitKat
 • Šírka: 143 mm
 • Výška: 69 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 108 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 190 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Naše hodnotenie

Po aktualizácii na novší a hlavne vyladenejší Android by ubudlo na smartfóne veľa negatívnych vlastností. Vzhľadom na všetky vlastnosti smartfónu, kvalitu spracovania a cenu nepresahujúcu 200 EUR je tento kúsok od Acer-u výbornou voľbou. Zákazníkov môže osloviť podpora dvoch SIM kariet, papierovo kvalitné fotoaparáty či sľubná výdrž na jedno nabitie. Výkon smartfónu nie je obrovský, ale pre bežných ľudí je postačujúci. Konštrukcia smartfónu nie je najpodarenejšia, ako aj umiestnenie zapínacieho tlačidla, no mnohých iste poteší veľký 5-palcový displej.

Klady

 • Veľký displej
 • Dostatočný výkon
 • DualSIM
 • Výborná cena

Zápory

 • Android len ver. 4.4.4
 • Vyčnievajúci zadný fotoaparát
 • Nevyladený OS Android
 • Umiestnenie zapínacieho tlačidla
 • Vŕzgajúca plastová konštrukcia, slabý výkon reproduktora
Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk