Lenovo Vibe Shot - Recenzia

Lenovo Vibe Shot - Recenzia

 

Spoločnosť Lenovo uviedla na trh novinku v podaní kompaktného fotoaparátu a smartfónu v jednom. Na prvý pohľad vyzerá veľmi elegantne a jeho cena nie je vôbec zlá. Ako fotí a čo dokáže, sa dočítate v recenzii.

Dizajn a konštrukcia

Konštrukcia smartfónu si zakladá na pevnom hliníkovom ráme striebornej farby. Rám je jednoliaty, s ostrými hranami po vnútorných záhyboch. Telo smartfónu je veľmi dobre spracované po estetickej aj materiálnej stránke. Pôsobí veľmi elegantne a vďaka trom farebným variáciám si môžete vybrať vlastnú kombináciu a definovať tak svoj štýl. Konštrukcia je pevná a nevŕzga. Tlačidlá reagujú so správnou odozvou. Ich rozmiestnenie je výborné, tak isto je dobrý aj ich zdvih.

Na vrchnej časti rámu nájdeme mikrofón a 3,5mm audio jack. Pravá strana obsahuje tlačidlo zapnutia, hlasitosti , spúšť fotoaparátu a prepínanie módu Auto/Pro pre fotenie. Spodná časť rámu obsahuje microUSB konektor, dve mriežky na reproduktor a úchyt na šnúrku. Ľavá strana rámu ukrýva pod dvomi krytkami sloty na microSD kartu a dve nanoSIM karty. Na otvorenie slotov je potrebné vtlačiť do dierky tenký ostrý predmet, čo je síce náročnejšie a nepraktické, ale na druhej strane je to elegantné riešenie.

Zadná časť smartfónu je sklenená a nezanecháva evidentné odtlačky prstov. Pod sklom je ukrytá striebristá lišta, ktorá rámcuje nápis Lenovo Vibe, trojfarebný blesk, infračervený zameriavač a zadný 16Mpix fotoaparát. Fotoaparát umiestnený v hornom ľavom rohu má podstatne veľkú šošovku, ktorá je zarovnaná so zadnou povrchovou úpravou.

Predná strana obsahuje veľký 5-palcový FullHD displej, dotykové kapacitné ovládacie tlačidlá, prednú kameru, reproduktor, notifikačnú diódu a senzory. Celá predná strana smartfónu je chránená povrchovou vrstvou Corning Gorilla Glass vo verzii 3.

Displej

Displej s FullHD rozlíšením disponuje skvelými pozorovacími uhlami – takmer 180 stupňov, a kvalitnou farebnou paletou, a to vďaka použitej IPS technológii. Päť palcovú obrazovku si vychutnáte naplno aj vďaka kapacitným tlačidlám, ktoré sú umiestnené pod displejom.

Kamera

Predná kamera

8Mpix kamera umožňuje natáčať FullHD video, fotenie selfie fotografií bez evidentného šumu. Nechýba taktiež HDR, zaostrovanie, panoráma a mnoho ďalších funkcií.

Zadná kamera

16Mpix kamera je hlavný dôvod, prečo sa o tomto smartfóne toľko rozpráva. S týmto fotoaparátom môžete snímať ako profesionáli – dokonca aj pri slabom svetle. Medzi inteligentné funkcie patrí infračervené automatické zaostrovanie, ktoré je dvakrát rýchlejšie ako normálne automatické zaostrovanie, zdokonalený 6-prvkový objektív zaručujúci mimoriadnu jasnosť, optická stabilizácia obrazu na stabilné snímanie a pravý senzor BSI s pomerom 16 : 9. HDR, trojtónový blesk (2×teplá, 1×studená farba), panorámy, snímanie s dlhou uzávierkou pre nočné zábery a mnohé ďalšie funkcie.


HARDVÉR A VÝKON

Silný hardvér v sebe kombinuje osemjadrový procesor Qualcom Snapdragon, ktorý sa skladá so štyroch jadier bežiacich na 1,0GHz a štyroch jadier bežiacich na 1,7GHz. Kombinujú tak dlhú výdrž a v prípade potreby výkonu vyprodukujú aj ten. Na hranie hier je pripravená grafika Adreno 405. Operačná pamäť 3GB je dostatočne veľká pre bezproblémové spúšťanie mnohých aplikácií a multitasking. Integrovaná flash pamäť má 32GB, z toho prístupných je niečo cez 25GB. Rozšírenie pamäte je možné cez microSD kartu o ďalších 128GB.

Rýchle dátové pripojenia cez Wi-Fi 802 a/b/g/n s hotspotom, Bluetooth vo verzii 4.1, Glonass, A-GPS, rôzne akcelerometre a senzory sú už zaužívaným štandardom, ktorý nesmie chýbať. Pre telefonické rozhovory je pripravený slot pre dve SIM karty v sieti 4G LTE. O výdrž telefónu sa stará 3000mAh batéria Li-Poly.

SOFTVÉR

Ako softvér je použitý Android Lolipop vo verzii 5.1 . Spája v sebe svojskú nadstavbu od Lenova použitú v mnohých zariadeniach a rýchlosť. Nie príliš esteticky vyladený dizajn menu, ikoniek a pozadí je už obohratá pesnička, ktorá nie každému musí na oko ladiť.


Aplikácie Lenovo DOit vám ponúknu viac vďaka týmto predinštalovaným aplikáciám: SHAREit – s funkciou CLONEit, ktorá umožňuje bezdrôtovo zdieľať súbory medzi smartfónmi a inými zariadeniami bez poplatkov za sieťové prenosy a pripojenia k sieti WiFi; SYNCit – umožňuje zálohovať a obnoviť kontakty, správy SMS a denníky hovorov; SNAPit Camera – zlepšuje vaše fotografické zručnosti pomocou viacerých režimov snímania.

TEST

Po rozbalení škatule nachádzame samotný smartfón, kryt, slúchadlá, nabíjačku a brožúrku. Počas testu sme si vyskúšali širokú škálu funkcií, ktorých je na tomto smartfóne naozaj požehnane. Na začiatok môžeme napísať, že sme boli naozaj príjemne prekvapení. Vyskúšali sme si oba fotoaparáty, ktoré fotili naozaj perfektne.

Na prednom fotoaparáte sa nám páčila jeho ostrosť aj v horších svetelných podmienkach, selfie panoráma a skrášlenie. Zadný fotoaparát dominoval výborným HDR snímaním a efektmi ako nočné scény, písanie svetlom a mnohé ďalšie. Vybláznili sme sa aj s režimom PRO, kde sme si ručne mohli nastaviť teplotu farieb, svietivosť prostredia, ISO, ladiť ohniskovú vzdialenosť a pripadali sme si tak, ako keby sme nedržali v ruke smartfón, ale kompaktnú zrkadlovku. Výborné infračervené zaostrovanie fungovalo na výbornú. Dokázali sme ho ovládať dotykom na obrazovku alebo sme zvolili automatický režim.

Pri teste smartfónu v AntutuBenchmark nás prekvapil slabý výsledok tohto testu. Slabý výkon procesorov, ktoré zaostávali v porovnaní so staršími smartfónmi v slabšej cenovej kategórii, a veľmi slabý výkon grafiky, ktorej výkon bol úbohý vzhľadom na FullHD rozlíšenie obrazovky. Hry nám síce nesekali, ale s výkonom a plynulosťou sme veľmi spokojní neboli. Pozeranie videí a surfovanie po webe bola zábava. Celkom veľká obrazovka ponúkala dostatočný obraz na sledovanie filmov a zároveň na prezeranie webu bolo vhodné FullHD rozlíšenie. Vôbec sa nám nepáčil výkon hlavného reproduktora, ktorý hral potichu a nekvalitne. Nevieme, či tento dizajnový krok Lenova – vytvoriť dve mriežky na reproduktory, ale reproduktor umiestniť len do jednej z nich, bol len omyl alebo cielený úmysel a máme ho brať ako vtip. Hlasitosť a kvalita reproduktora na telefonovanie bola dostatočná a nemali sme s ňou problém.

Problém sme ale mali s fungovaním Androidu. Pri aktualizácii vykonával updaty nekonečne dlho, že sme ho museli napojiť na adaptér, aby sa úplne nevybil. Inštalovanie niektorých aplikácií prebehlo bez problémov a zádrheľov, no otváranie a ich spúšťanie bol niekedy veľký problém. Buď sa aplikácia nespustila hneď, a ak sa spustila, po určitej dobe sa vypla a podobne. So vstavanými aplikáciami sme mali taktiež problém, pri otvorení fotoaparátu a prepnutí na natáčanie videa nebol tento úkon možný a Android prepínal stále na fotoaparát namiesto videokamery. Pomohlo len reštartovanie celého Androidu. Celkovo táto nadstavba OS nefungovala podľa očakávaní a nebola po technickej stránke vyladená. OS sa zasekával a po spustení zobral 1,4GB z operačnej RAM pamäte, čo je dosť veľa. Estetická stránka sa nám vôbec nepáčila, čo sa týka použitých predinštalovaných tapiet a tém. No nebol problém si stiahnuť cez GooglePlay iné témy a tapetu si zmeniť.

3000mAh batéria znie dobre na papieri, no telefón jej dal poriadne zabrať. Pri bežnom využívaní s jednou SIM kartou vydržal smartfón do dvoch dní, po zapnutí šetričov batérie a minimálnom jase vydržal aj tri dni na jedno nabitie. Fotenie a hranie vybíjalo batériu enormne – vydržala len niekoľko hodín, a vrchná časť smartfónu sa nepríjemne prehrievala. Pri teste sa zohrial na viac než 45 stupňov Celzia.

Veľký problém sme mali s otváraním krytiek pre microSD kartu a SIM karty. Výrobca tento mechanizmus nezhotovil na výbornú a trafiť sa cez malú dierku a zatlačiť tak mechanizmus bolo takmer nemožné. Pri používaní nám vadili príliš ostrý hliníkový rám smartfónu. Sklamaní sme boli s absencie dvojstupňového mechanizmu tlačidla fotoaparátu. Predsa len, keď výrobca propaguje smartfón na fotenie, jeho názov tomu taktiež napovedá, no aj napriek tomu umiestni len obyčajnú spúšť fotoaparátu. No prečo sa Lenovo rozhodlo pre takúto spúšť fotoaparátu, je na zamyslenie.

Technické špecifikácie

CPU: Qualcom Snapdragon MSM8939 OctaCore – QuadCore A53 @1,7GHz a QuadCore A53 @1,0GHz

GPU: Adreno 405

Operačná pamäť: 3GB

Úložisko: 32GB eMMC Flash

Pamäťový slot – do 128GB microSD

Predná kamera – 8 Megapixel

Zadná kamera – 16 Megapixel, Auto Focus, LED Flash – trojfarebný, HDR

Dátová prepojiteľnosť:

 • WLAN 802.11 a/b/g/n , hotspot
 • USB 2.0
 • Bluetooth V4.1+A2DP+LE
 • A-GPS, Glonass
 • FM rádio

Batéria: 3000mAh Li-Poly

Displej: 5-palcový , FullHD 1920×1080, IPS kapacitný multidotykový panel

Naše hodnotenie

Elegantný smartfón Lenovo VIBE Shot kombinuje výkon a štýl, takže obsahuje všetko, čo potrebujete od štýlového smartfónu a čo požadujete od kompaktného fotoaparátu. Výkon smartfónu síce nie je ukážkový, ale na bežné činnosti ako sledovanie filmov či fotenie bude plnohodnotne stačiť. S využitím šetriča batérie dokážete so smartfónu vyžmýkať každú drahocennú minútu a s mnohými efektnými funkciami ho aj naplno využijete. Android si zaslúži kompletnú rekonštrukciu po funkčnej aj dizajnovej stránke a jeho úprava by iste pomohla aj vyššej výdrži batérie. Cena pod štyristo EUR je určite zaujímavá a tak isto je zaujímavý fakt, že ide o DualSIM smartfón, ktorý sa vám zíde vždy. Možno ani o tom neviete.

Klady

 • Veľký displej, FullHD rozlíšenie
 • Dizajn, rôzne farebné prevedenia
 • Kapacitné ovládacie tlačidlá
 • Výborné fotoaparáty, režim PRO/ AUTO, IR zaostrovanie
 • Obrovské množstvo funkcií

Zápory

 • Nevyladený OS, mrznutie, nevkusné motívy
 • Iba obyčajná spúšť fotoaparátu
 • Nevýrazná kvalita a hlasitosť reproduktora

Informácie o produkte

Lenovo Vibe Shot

Lenovo Vibe Shot 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.1 Lollipop
 • Šírka: 142 mm
 • Výška: 70 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Hmotnosť: 145 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 380 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk